Foto: SHUTTERSTOCK

Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot? 5

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Jauna veļas mazgājamā mašīna ir lielisks palīgs ikdienas darbos, taču pienāk brīdis, kad no tās izņemtās drēbes klāj balti, pelēki vai pat melni nosēdumu traipi. Tajā brīdī tiek meklēta lietošanas instrukcija, lai uzzinātu, kā ierīci iztīrīt. Taču bez speciāliem palīglīdzekļiem, ar drenāžas filtra iztīrīšanu vien nepietiek… Veļa tik un tā ir ar traipiem.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 91
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
Lasīt citas ziņas

Ir veļasmašīnu modeļi, kas paši spēj pastāstīt par savām problēmām, tās kļūdas paziņojumu veidā parādot uz displeja. Taču jāprot saprast kodus, un ne vienmēr tas palīdzēs.

Svarīgas pazīmes

Par to, ka veļasmašīnai nepieciešama tīrīšana, liecina vairākas pazīmes:

• pēc mazgāšanas cikla beigām gaišā veļa kļuvusi pelēcīga. Tas nozīmē, ka uz veļas mazgājamās mašīnas iekšējām virsmām spēj nosēsties netīrumi, kas nākamās mazgāšanas reizē nokļūst ūdenī un nogulsnējas uz šķietami tīras veļa;

CITI ŠOBRĪD LASA

• atverot veļasmašīnas durtiņas, uzvēdī nepatīkama smaka. Tā ir lieka mitruma, liela uzkrāto netīrumu daudzuma un pat pelējuma pazīme;

• faktiskais mazgāšanas cikls sāk skaidri pārsniegt aprēķināto – sildelements ir pārklājies ar katlakmens kārtu.

Jebkura no šīm pazīmēm norāda uz to, ka jārīkojas steidzami, kamēr nav nepieciešama meistara palīdzība vai jādodas iegādāties jaunu veļas mazgājamo mašīnu. Jebkurai veļasmašīnai neatkarīgi no tās izmantošanas apstākļiem nepieciešama regulāra apkope – vismaz reizi gadā, ja ūdens ir mīksts, un ievērojami biežāk, ja ūdens ir ciets un priekšroka ir mazgāšanas režīmiem, kuros ūdeni sakarsē līdz 60 vai vairāk grādiem.

Kur sakrājas netīrumi?

Sildelements. Katlakmens veidošanās ir tikai viena no problēmām. Sildelementa forma veicina auduma šķiedru un citu gružu aizķeršanos uz tā virsmas. Savukārt pie šķiedrām labi pielīp lēta veļaspulvera neizšķīdušie atlikumi, citi gruži. Arī pats sildelements ir tādā kā padziļinājumā zem veļas tvertnes. Šis padziļinājums arī sekmē netīrumu aizkavēšanos.

Iekšējās virsmas. Arī uz tām mēdz aizķerties pulvera atlikumi un citi netīrumi.

Kanalizācijas caurule un drenāžas filtrs, kas atrodas pirms ūdenssūkņa. Arī šo detaļu iekšējā forma un ūdens plūsmas ātrums atsevišķās vietās sekmē netīrumu uzkrāšanos.

Durtiņu blīvējuma gumijas krokas ir ideāla vieta nelielu gružu savākšanai, pelējuma kolonijām. Ļoti bieži tieši tās ir nepatīkamās smakas avots.

Tīrīšanas līdzekļi

Sadzīves ķīmijas ražotāji piedāvā dažādus līdzekļus veļasmašīnu tīrīšanai. Vairums no tiem paredzēti tieši katlakmens noņemšanai. Ir līdzekļi, kas šķīdina mazgāšanas līdzekļu atlikumus, arī taukus. Ir līdzekļi dezinfekcijai. Vēl citos apvienotas sastāvdaļas visu šo problēmu risināšanai. Var izvēlēties jebkuru no veidiem, kaut gan praktiskāka ir tieši komplekso līdzekļu izmantošana. Atliek vien izvēlēties atbilstīgu līdzekli un izmēģināt. Kompleksie līdzekļi parasti maksā nepilnus piecus eiro.

Kā rīkoties?

Sāk ar korpusa noslaucīšanu. Ūdens pilieni un mazgāšanas līdzekļa traipi var iekrāsot plastmasas detaļas. Turklāt tie var kļūt par vietām, kur sākas metāla korozija. Ja ar noslaucīšanu (ar mikrošķiedras drāniņu) nepietiek, var izmantot trauku mazgāšanai domātos līdzekļus, bet nav ieteicami hloru saturošie. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot abrazīvus tīrīšanas pulverus. Pēc tīrīšanas virsmas noslauka sausas.

Nākamo tīra ūdens piegādes filtru. Tas ir smalks sietiņš cilindriskā korpusā, kas atrodas aiz ūdens šļūtenes. Noslēdz ūdens padevi, atskrūvē ūdens piegādes šļūteni no ierīces korpusa, un kļūst redzams sietiņš. Tas jāizvelk un jāizskalo ar spēcīgu ūdensstrūklu. Pēc skalošanas filtru novieto vietā un pieskrūvē ūdens piegādes šļūteni. Pēc tam jāatver ūdens krāns un jāpārbauda savienojumu blīvējuma kvalitāte. Ja nav noplūdes, mašīnu var novietot savā vietā.

Turpina ar drenāžas filtra tīrīšanu. Filtrs ir īpašas formas plastmasas detaļa, kas meklējama ierīces priekšpusē tās pašā apakšā aiz dekoratīvās lūkas. Notekūdeņus no mašīnas izvada ar sūkni. Drenāžas filtrs nodrošina to, lai lielāki netīrumu kunkuļi nenonāktu sūknī un nenosprostotu ūdens izvadu.

Lai iztīrītu filtru, ūdens no veļasmašīnas jāiztecina. To var izdarīt pa nelielu šļūtenīti, kuras gals ar aizbāzni ir turpat blakus filtram. Pirms atver aizbāzni, uz grīdas jānoliek trauks ar zemām malām, piemēram, cepešpanna. Parasti ierīcē nav vairāk par puslitru ūdens. Izskrūvē filtru. Ir modeļi, kuros drošībai filtrs tiek papildus fiksēts ar nelielu skrūvīti. Filtra savāktos netīrumus izņem un izskalo ar spēcīgu ūdens strūklu. Ja nepieciešams, izmanto mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus. Jāiztīra arī filtra ligzda. Pēc tīrīšanas visu samontē savās vietās.

Vēl atlicis iztīrīt pulvera un veļas mīkstinātāja ievietošanas trauciņu. To var izņemt no ierīces un rūpīgi iztīrīt ar mazgāšanas līdzekļiem. Grūtāk aizsniedzamās vietas var iztīrīt ar zobu suku. Jāiztīra arī niša, kurā trauciņš tiek ievietots. Trauciņu vērts mazgāt ik pēc piecām mazgāšanas reizēm. Sadzīves tehnikas meistari iesaka izvēlēties želejveidīgos mazgāšanas līdzekļus, kas labāk šķīst ūdenī.

Tvertnes tīrīšanai izmanto līdzekļus, ko ievieto veļas tvertnē. Rūpīgi jāievēro ražotāja norādījumi, kāds ierīces darbības cikls un temperatūras režīms jāizvēlas, lai līdzeklis darbotos visefektīvāk.

Tautas metodes

Katlakmens noņemšanai noder arī citronskābe. Veļasmašīnai, kuras ietilpība ir pieci kilogrami, pietiek ar 200 gramiem kristāliskās citronskābes. Jāizvēlas režīms, kurā ūdeni uzkarsē līdz 70 °C, un nepieciešama papildu skalošana. Etiķa izmantošana nav ieteicama, jo tas spēj sabojāt gumijas detaļas.

Savukārt ar pelējumu var cīnīties ar saimniecības ziepēm, hloru saturošiem tīrīšanas līdzekļiem. Pelējumam nepatiks arī sodas maisījums ar ūdeni attiecībā 1:1.

Pati labākā metode

Pati labākā tīrīšanas metode ir regulāra profilaktiska speciālo tīrīšanas līdzekļu lietošana. Par to veļasmašīnas lietošanas instrukcijā ir atsevišķa nodaļa, kas bieži vien paliek neizlasīta.

Padomi!

• Veļasmašīna jānovieto tā, lai uz tās nenokļūtu tauku pilieni un ūdens šļakatas.

• Jāizvairās no veļas mazgāšanas pārāk augstā temperatūrā, kad vien iespējams.

• Jāpārbauda veļa, vai tajā nav svešķermeņu, krāsojošu vielu.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Drēbes, kas var veidot pūkas, no kā atdalās šķiedras (džemperi un citi trikotāžas izstrādājumi, segas, gultas pārklāji utt.), jāmazgā ievietotas speciālos smalka sieta maisiņos.

• Izmazgātā veļa nekavējoties jāizņem no tvertnes – pat īslaicīga tās atrašanās slēgtā tvertnē izraisīs nepatīkamu smaku parādīšanos.

• Pēc mazgāšanas jānoslauka mitrās virsmas, īpaši ap durtiņām.

• Kamēr ierīci neizmanto, durtiņas labāk turēt atvērtas.

• Nekādā gadījumā nedrīkst ierīcē glabāt netīro veļu līdz nākamajai mazgāšanas reizei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 18. līdz 25. oktobrim: stāda narcises, tulpes, lilijas, izvāc siltumnīcas, apgriež hostas
17 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 4
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu 7
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 91
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 32
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 97
1 diena
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
4 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
nospodrināt sudarbu: visefektīvākās “tautas” metodes 5
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ir īstais brīdis tikt pie labiem gladiolu bumbuļsīpoliem: 10 padomi, kā to izdarīt
5 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kas jāizdara rudenī: kā sakopt tuvinieku atdusas vietas 2
5 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsnī cepts siera – lociņu pīrāgs 5
5 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Selekcionāra padoms: kā ieziemot īrisu dobi
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 159
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 91
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 31
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 32
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 8
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 97
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 31
23:26
LE
LETA
Ziņas
Valdība pagaidām nav spriedusi par iespēju “lokdaunu” atcelt pirms 15.novembra 2
23:16
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Pagaidām nav gaidāmi kādi būtiski ceļošanas ierobežojumi 9
23:13