Foto: SHUTTERSTOCK

Kā atjaunot runasspējas pēc insulta 8

Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti 73
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
Lasīt citas ziņas

“Jo agrīnāk pēc insulta pacients ar runas traucējumiem sāks pildīt speciālus vingrinājumus, jo agrāk un labāk viņam izdosies atgūt valodu,” ir pārliecināta Vidzemes slimnīcas Rehabilitācijas centra sertificēta audiologopēde ĒRIKA LECE.

Komandas darbs

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc insulta vai galvas traumas cilvēkam var būt dažādi traucējumi: kustību, ikdienas aktivitāšu, ar domāšanu un atmiņu saistītu funkciju, runasspēju. Daļa no nervu šūnām var būt neatgriezeniski aizgājušas bojā. Lai neskartās smadzeņu šūnas pārņemtu zudušo pienākumus, nepieciešama individuāli piemērota rehabilitācija, kas palīdzētu maksimāli atgūt zudušās kustības, veiklību, koordināciju, runu un citas spējas.

Ne velti slimnīcās insulta vienībā vienā komandā darbojas tādi rehabilitācijas speciālisti kā audiologopēds (rūpējas par komunikatīvo jeb saziņas, valodas un runasspēju atjaunošanu), ergoterapeits (palīdz roku kustību un sadzīves iemaņu atjaunošanā), fizioterapeits (rūpējas par lielo motoriku). Tieši audiologopēds jeb runas speciālists iesaistās to pacientu atveseļošanā, kuriem insults skāris galvas smadzeņu kreiso puslodi – vietu, kur atrodas runas centri un ir valodas traucējumi. Kopumā šādas problēmas ir aptuveni trešdaļai insulta pacientu.

Kad palīdz runas speciālists

Pēc insulta vai smadzeņu traumas mēdz būt dažādi traucējumi, piemēram, afāzija – grūtības runāt, izprast, lasīt, rakstīt, apraksija – nespēja mērķtiecīgi darboties, piemēram, apģērbties, bezpalīdzība, dizartrija – neskaidra, grūti saprotama, ļoti klusa runa muskuļu vājuma vai saspringuma dēļ. Smaga problēma ir disfāgija jeb rīšanas grūtības. Tas traucē normāli paēst, pastāv iespēja aizrīties un kā komplikācija – aspirācijas pneimonija (aspirācija – svešu vielu iekļūšana elpošanas orgānos ieelpas laikā). Tad audiologopēds māca pacientam elpošanas un rīšanas procesā iesaistīto muskuļu nostiprināšanas vingrinājumus.

Ja insulta dēļ radusies afāzija (daļēja vai nespēja runāt), tuvinieki mēdz domāt, ka cilvēks vairs neko nesaprot, jo nespēj izteikties. “Patiesībā tā nav. Vienkārši viņam sliktāk darbojas mēles, lūpu, žokļu muskulatūra, un tas ierobežo izteikšanās spējas, un ir grūtības atrast vārdus.

Vēl nereti tuvinieki domā, ka cilvēkam ir cietusi arī dzirde. Tomēr viņš dzird gan to, kā pūš vējš, gan to, kā pil ūdens no krāna, tikai nespēj par to pastāstīt. Piemēram, ir metode, kad liekam klausīties skaņu un rādām attēlu, kas ilustrē to, ko viņš dzird. Ja viņš dzird smieklus, tad norāda uz attēlu, kur kāds smejas. Tas ir dzirdes treniņš valodas uztveres atjaunošanai,” stāsta Ērika Lece.

Palīdz, veidojot apvedceļus

Foto: SHUTTERSTOCK

“Atjaunojot sapratni, runu, uztveri, atmiņu, ņemam vērā, tieši kurā smadzeņu daļā ir bojājums. Piemēram, Vernikes apgabala bojājuma sekas ir grūtības ar dzirdētā izpratni – cilvēkam šķiet, ka apkārtējo valoda ir citāda. Šādās situācijās, lai atjaunotu valodas funkcijas, strādājam pie apvedceļu veidošanas viņa smadzenēs. To panākam, mudinot cilvēku darīt lietas, kas nav tieši saistītas ar runu, piemēram, ar zīmēšanu.

Tas palīdz domās vizualizēt to, ko zīmē, piemēram, koku, viņa redzes atmiņa to atceras, līdz ar to arī koka vārds atgriežas atmiņā. Lūdzam arī rakstīt, jo tad automātiski cilvēks uzraksta savu adresi, vārdu… Darīt lietas, kas netieši saistītas ar valodu. Lai arī par valodu atbild runas centrs kreisajā smadzeņu puslodē, tam ir saistība arī ar citiem smadzeņu centriem, piemēram, īstermiņa atmiņa, uzmanība un kognitīvais elastīgums ir citās smadzeņu daivās,” paskaidro audiologopēde.

Lai atsauktu atmiņā sadzīves priekšmetu nosaukumus, noder attēlu komplekti, kur attēlots gan priekšmets, gan tā nosaukums. “Ja cilvēks pats nespēj savienot vienu ar otru, manuāli palīdzam, norādot ar žestu. Varam arī uzdot motivējošus jautājumus, piemēram: vai šis priekšmets ir krūze?”

Vispirms jāsaprot vienkāršāko, sadzīvē lietojamo priekšmetu, piemēram, krūzes, ķemmes, un to vārdu saistība. Svarīgi nerunāt gariem teikumiem, nerunāt skaļi. Labi pirmie uzdevumi ir skaitļu savienošana pieaugošā secībā, nedēļas dienu nosaukšana.

Zīmējumu izkrāsošana, iesaistot sīko motoriku, palīdz aktivizēt par domāšanu, uzmanību un atmiņu atbildīgās smadzeņu daļas, veicina arī vizuāli telpisko uztveri, atsauc atmiņā krāsu nosaukumus. Rehabilitācijas sākumā tie ir vienkārši zīmējumi, vēlākā posmā var būt mandalas. Protams, jāņem vērā, cik labi klausa roka, jo pēc insulta bieži vien labās rokas kustības ir ierobežotas.

Bērnu krāsojamās grāmatiņas gan nav labākā izvēle. “Nedrīkst aizmirst, ka, neraugoties uz insultu, cilvēks nezaudē savu personību. Nepiemēroti darba materiāli var izraisīt pacientā nevēlēšanos sadarboties. Pareizi uzskates līdzekļus piemeklēt atbilstīgi pacienta interesēm, piemēram, par puķēm, dārza darbiem, iemīļotāko vaļasprieku,” norāda speciāliste.

Mūzikas terapija labi palīdz atjaunot un kontrolēt valodas ritmu – ātrāku, lēnāku. Ja cilvēks nespēj runāt, viņš, izmantojot bundziņas vai vienkārši zīmuli, sit līdzi ritmu. Tie, kas nespēj izrunāt dziesmas vārdus, var dungot līdzi melodiju. Turklāt mūzika rada pozitīvas emocijas.

Galvenais turpināt darboties

Jārēķinās, ka runasspēju atgūšana pēc insulta var prasīt ilgu laiku. Protams, tas atkarīgs no bojājuma veida galvas smadzenēs. Tāpēc svarīgi, lai atveseļošanās terapija ir ilgstoša un uzturoša. Cilvēkam jābūt dinamiskā novērošanā – ik pēc laika jānovērtē, ko vēl iespējams uzlabot, ko vēl viņš var darīt atbilstīgi savām spējām.

Speciāliste iesaka izveidot darba mapi, kurā insulta pacients sāk savu valodas rehabilitāciju ar kalendāra, pulksteņa atpazīšanu, vārda uzrak­stīšanu, un tā katras nodarbības garumā mape kļūst arvien biezāka. Tas dod iespēju arī pašam reāli novērtēt, kā bija sākumā un kā ir tagad. “Galvenais ir turpināt darbošanos, jo tam ir rezultāti, un nav nemaz tik reti gadījumi, kad cilvēks spēj atgriezties darba dzīvē,” iedrošina audiologopēde Ērika Lece.

Ņem vērā

Runasspēju atjaunošanās laikā mājās jāizvairās no fona trokšņiem, ko rada visu laiku ieslēgts radio vai televizors. Cilvēks jau tā sasprindzina savu uzmanību, lai varētu labāk uztvert citu teikto un atbildēt, bet fona troksnis tam traucē.

Padoms

Noderēs palīglīdzeklis

SAISTĪTIE RAKSTI

Kad daļēji zaudētas runasspējas, cilvēkam var būt runas stress – runājot viņš uztraucas un nespēj pateikt, ko vēlas. Šādās situācijās noder attēlu jeb vizuālais atbalsts, piemēram, maza albuma veidā ar viņa vārdu, uzvārdu, tālruņa numuru, vajadzībām, piemēram, “gribu tikt uz medicīnas centru, man sāp mugura”. Šādu uzskates līdzekli var izveidot kopā ar audiologopēdu, ģimenes locekļiem.

Jācenšas runāt lēnāk, lai pacientam valoda būtu labāk uztverama

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki. desmitiem ievainoto
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
14:33
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
14:33
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
14:29