Publicitātes foto.

5 ieteikumi, lai izvairītos no insulta 9

Insults ir pēkšņs galvas smadzeņu asinsrites traucējums, asinsizplūdumam vai trombam nosprostojot asinsvadu. Lai gan pirmajās stundās pēc insulta iespējama efektīva ārstēšana, tas joprojām ir viens no biežākajiem invaliditātes un nāves iemesliem pasaulē. Ieteikumus insulta profilaksei atgādina neiroloģe “Veselības centru apvienībā” Dace Bērziņa un “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Lasīt citas ziņas

Kā un kādēļ rodas insults

Galvenais insulta iemesls ir ateroskleroze, kuras dēļ sašaurinās asinsvadi, mazinot asins pieplūdi galvas smadzenēm, un veicina asins receklīšu jeb trombu veidošanos, kas atraujas no asinsvada sieniņas un nosprosto dziļākos asinsvada zarus. Ateroskleroze ir viena no biežākajām hroniskajām asinsvadu slimībām, kuras gaitā uz asinsvadu sieniņām izgulsnējas taukiem līdzīga viela, kas sastāv galvenokārt no holesterīna. Holesterīns ir nepieciešams audu atjaunošanās procesā – no tā tiek veidoti hormoni, kas ir svarīgi šūnu apvalka veidošanā. Taču ar gadiem audu nomaiņa noris lēnāk, samazinās arī hormonu sintēze un holesterīns vairs netiek patērēts tādā daudzumā, kā agrāk, tādēļ paliek pāri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bīstams ir arī paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija, kad palielinās asins plūsmas spiediens uz artēriju sienām un galvas smadzenēs. Paaugstināts asinsspiediens palielina insulta risku, jo tā ietekmē var atrauties trombs vai plīst asinsvads. Mainīgais asinsspiediens rada mikroplaisas asinsvadu iekšējā sieniņā, kuras organisms pats cenšas sadziedēt, pielipinot trombocītu. Lai šo vietu nostiprinātu, pievienojas aizvien jauni trombocīti un lipīdi.

Bieži vien nedaudz paaugstināts asinsspiediens nerada sūdzības, tādēļ ir svarīgi to regulāri pārbaudīt, jo ilgtermiņā tas paātrina asinsvadu novecošanu, veicinot aterosklerozes attīstību. Lai novērstu insulta riskus, ieteicams regulāri apmeklēt ārstu, veikt nepieciešamos izmeklējumus, ārstēt slimības, kas var to provocēt.

Piemēram, aritmija. Tās gadījumā asins plūst ar dažādu ātrumu, un, paātrinājumu brīžos, no asinsvada sieniņas var atrauties trombs. Arī, ja trombs atrodas kādā no sirds dobuma kabatiņām, aritmijas laikā tas var tikt izspiests. Aritmija bieži vien izraisa hroniskus asinsrites traucējumus, kuri ar laiku ietekmē atmiņu un citas smadzeņu funkcijas. Cukura diabēta pacientam liekā glikoze pārvēršas ketonvielās, kas ne tikai bojā asinsvadu sieniņas, bet arī piesaista ūdeni un asinsspiediens palielinās.

5 ieteikumi, kā izvairīties no insulta

Seko saviem asinsspiediena un holesterīna līmeņa rādītājiem

Pastāv pieņēmums, ka vispiemērotākais vecums orgānu sistēmu, kas nodrošina normālu centrālās nervu sistēmas darbību, rūpīgai izmeklēšanai ir ap 40 – 50 gadiem, tiesa, daudziem, īpaši vīriešiem šajā vecumā jau ir galvas smadzeņu asinsrites traucējumi vai aterosklerotiskas izmaiņas asinsvados. Tādēļ jau aptuveni 30 gadu vecumā ir ieteicams noteikt holesterīna un to frakcijas, kā arī triglicerīdu līmeni asinīs, un, ja zema blīvuma holesterīns ir palielināts, izvērtēt asinsvadu stāvokli.

Kopējā holesterīna normas robeža ir 5,0 mmol/l, zema blīvuma (ZBH) – 3 mmol/l, bet triglicerīdu – 1,7 mmol/l. Asinsvadu veselību īpaši nelabvēlīgi ietekmē zema blīvuma jeb sliktais holesterīns. Savukārt par optimālu arteriālo asinsspiediena rādītāju jebkurā vecumā uzskata 120/80, bet par paaugstinātu – virs 140/90 mmHg

Ievēro veselīgus ēšanas paradumus

Ikdienā lietojot mazāk dzīvnieku izcelsmes, bet vairāk šķiedrvielām bagātos augu valsts produktu – pākšaugus, graudaugus, augļus un dārzeņus, iespējams samazināt holesterīna uzsūkšanos un kavēt tā sintēzi aknās. Lai gan treknās jūras zivis arī pieder dzīvnieku valstij, tajās esošās omega-3 un citas vērtīgās taukskābes veicina augsta blīvuma jeb labā holesterīna līmeņa palielināšanos, tādēļ tās būtu jāēd vismaz divas trīs reizes nedēļa. Tiesa, nevajag pilnīgi atteikties arī no dzīvnieku valsts taukvielām.

Piemēram, ja garšo sviests, labāk to arī lietot, nevis aizstāt ar margarīnu, jo, pārveidojot augu valsts taukus cietajās formās, rodas transtaukskābes, kas nav gluži nekaitīgas. Ieteicams pārskatīt savu iepirkumu grozu un apdomāt, kas no tā satura ir paaugstināta holesterīna līmeņa iemesls.

Seko savam svaram un lieto mazāk sāls

Pārmērīga sāls lietošana – vairāk par 5 gramiem jeb vienu tējkaroti sāls dienā – veicina asinsspiediena celšanos un pārslogo nieres, kas arī piedalās asinsspiediena regulēšanā, ilgtermiņā nodarot veselībai kaitējumu. Sāli vajadzētu aizstāt ar svaigiem vai kaltētiem garšaugiem un garšvielām, savukārt veikalā izvēlēties produktus ar minimālu sāls daudzumu vai bez tā. Samazinot sāls patēriņu, rūpēsies gan par aterosklerozes, gan hipertensijas profilaksi.

Liekais svars var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Svara dēļ sirdij jāstrādā pastiprinātā režīmā, lai apgādātu organismu ar asinīm un skābekli, tādēļ paaugstinās asinsspiediens. Svara samazināšana to pazemina, vienlaikus mazinot arī insulta risku.

Esi kustībā

Smadzeņu apasiņošanas traucējumi var būt arī hroniski, sākumā – nepamanāmi, līdz nākas saskarties ar tā radītajām sekām. Lai tā nenotiktu, jāpalielina asins plūsma un tajā esošā skābekļa daudzums. Noderīgas ir ātras pastaigas vai viegls skrējiens, nūjošana vai citas fiziskas aktivitātes svaigā gaisā. Insulta risks mazinās, pieaugot aktivitāšu apjomam, taču profilaksei vērtīgas ir arī vieglas un vidējas intensitātes vismaz 30 minūšu ilgas aktīvas nodarbes trīs četras reizes nedēļā.

Zināms, ka psihoemocionālā pārslodze un stress veicina asinsspiediena paaugstināšanos, tādēļ ir vērtīgi apgūt dažādas relaksācijas tehnikas, piemēram, dziļo elpošanu, meditāciju, nodarboties ar jogu, cigunu, peldēšanu. Relaksācija rada labsajūtu, tās laikā izdalās labie hormoni, neiromediatori, kas paildzina organisma šūnu mūžu.

Atsakies no alkohola un cigaretēm

Jāņem vērā, ka smēķētājiem ir divas līdz četras reizes lielāks risks piedzīvot insultu nekā nesmēķētājiem, jo tabakas sastāvā esošā nikotīna ietekmē sašaurinās galvas smadzeņu asinsvadi un samazinās skābekļa piegāde smadzenēm. Tas ir nopietns iemesls atmest smēķēšanu vai vēl labāk – to nekad neuzsākt. Pārtraucot smēķēt, divu gadu laikā risks piedzīvot insultu ievērojami samazinās.
Neliela deva alkohola sākumā uzlabo asins plūsmu – paplašina perifēros asinsvadus, paaugstina augsta blīvuma jeb labā holesterīna līmeni, taču, lietots pārmēru, tas veicina ketonvielu rašanos, kas bojā asinsvadus, arteriālo hipertensiju un pastiprinātu asins recēšanu jeb hiperkoagulāciju.

No insulta ir iespējams izvairīties pat tad, ja veselība nav ideāla

Ārsta izrakstītos medikamentiem holesterīna līmeņa normalizēšanai un trombu veidošanās profilaksei, kā arī zāles asinsspiedienam ir jālieto regulāri, kontrolējot asinsspiedienu un sadarbojoties ar ārstu, kurš terapiju nozīmējis vai uzrauga.

“Ikviens var veikt preventīvas darbības, ar kuru palīdzību iespējams novērst vai samazināt insulta risku. Noderīgi paturēt prātā, ka aptieka ir ikdienā viegli sasniedzama un farmaceits – pieejamākais veselības aprūpes specialists, pie kura var vērsties gan pēc padoma un konsultācijas, gan arī, lai veiktu pamata ekspresdiagnostiku – regulāri izmērītu asinsspiedienu, pulsu, noteiktu holesterīna līmeni, glikozes līmeni asinīs,” atgādina „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Farmaceits var ieteikt līdzekli, kas palīdzēs atmest smēķēšanu, jo tā ir nopietns drauds veselībai, turklāt piedāvās šo līdzekli izvelēties tablešu, plākstera, košļājamās gumijas vai aerosola formā.

Insulta risks noteikti mazinās, ja asinsvadi, jo sevišķi galvas asinsvadi, ir elastīgi, brīvi no holesterīna plāksnītēm, un, ja organismā ir laba asinsrite, tāpēc profilaktiski un neliela insulta riska gadījumā ieteicams lietot preparātus, kas satur sarkano rīsu auga ekstraktu. Tas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni un normalizē to, ja līmenis ir nedaudz paaugstināts. Asinsvadiem būt elastīgiem un veseliem palīdz arī omega-3 taukskābes jeb zivju eļļa, lietota regulāri un pareizās devās.

Ne mazāk svarīgi ir nodrošināt kvalitatīvu miegu un mazināt ikdienas stresu, tāpēc ieteicams lietot preparātus, kas satur vilkābeles ekstraktu, māteres ekstraktu, magniju, lecitīnu, B grupas vitamīnus, melatonīnu. Preparātu piedāvājums aptiekās ir plašs un farmaceits noteikti var palīdzēs izvēlēties piemērotāko, ka arī atgādinās par to, ka insulta risku var mazināt un novērst tikai regulāri pārbaudot un uzturot savu veselību.

Ja ir aizdomas, ka tuvinieku skāris insults, svarīgi rīkoties ātri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
Paziņojums “Rīgas satiksmes” transportā radījis neizpratni pasažieros: “Stulbs ieteikums!”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Tiesa ķidā Terehovas korupcijas lietu – “tējas naudas” ņemšanas tradīcija Latvijas muitā esot ļoti sena
Paziņojums “Rīgas satiksmes” transportā radījis neizpratni pasažieros: “Stulbs ieteikums!”
VIDEO. “Tas viens lielākais leca uzreiz sejā…” pastnieku pamatīgi sakož agresīvi suņi, saimniece brīnās, kāpēc joprojām nav piegādāta pensija
FOTO. Sarkandaugavā un Uzvaras parkā uzziedējusi iespaidīga krokusu “jūra”
FOTO. Prinča Harija skandalozā grāmata “Spare” būs lasāma arī latviešu valodā
Pētām likumus! Vai pilsētas īpašumu drīkstēs apgādāt ar elektrību, kas saražota lauku īpašumā?
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
FOTO. Skatītāju emociju sprādziens un sajūsma: talantīgi latviešu mūziķi uzstājas ar tautasdziesmu programmu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Arvien mazāk cilvēku var atļauties nopirkt jaunu mājokli
08:24
FOTO. Skatītāju emociju sprādziens un sajūsma: talantīgi latviešu mūziķi uzstājas ar tautasdziesmu programmu
08:15
Latvijas finanšu iestāžu peļņa divos mēnešos palielinājusies par 57,2%
08:11