Baltijas simbolisms franču interpretācijā

Recenzija par izstādi “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” 0

Eduards Dorofejevs, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā no 24. novembra līdz 24. februārim apskatāma vērienīga izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”.

 

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 53
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 246
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 148
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēdējo trīsdesmit gadu laikā Eiropas un pasaules muzejos ir norisinājies neskaitāms daudzums visdažādāko simbolismam veltītu izstāžu. Pavisam nelielas un grandiozas, monogrāfiskas, kas bija veltītas atsevišķiem māksliniekiem, un tematiskas izstādes plašā diapazonā – no dzimumu kariem līdz politiskiem aspektiem.

Mēģinājumi rekon-struēt un saprast 19.–20. gadsimtu mijas garu ir nebeidzami, un vienmēr savā dziļākajā būtībā meklē atbildi uz jautājumu, kas noticis ar Eiropas civilizāciju pagājušajā gadsimtā. Līdz nesenam laikam šajā simbolisma kartē Baltijas reģions turpināja palikt kā neizzinātā teritorija ar faktiski vienīgo starptautiski atzīto zvaigzni – Mikaloju Konstantīnu Čurļoni –, kura darbu retrospekcija 2000. gadā tika atklāta Orsē muzejā Parīzē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpat savu zvaigžņu stundu 2018. gadā piedzīvoja jau visas trīs Baltijas valstis ar izstādi “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”, kopā atzīmējot savu simtgades jubileju. Pēc diviem gadiem šī ceļojošā izstāde ar pieturas punktiem Tallinā un Viļņā, pārvarot pandēmijas izraisītos pārvietošanās sarežģījumus, sasniedza Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Izstāde ir interesanta no vairākiem aspektiem. Tā ir brīnišķīga iespēja vienlaicīgi vērot latviešu, igauņu un lietuviešu mākslas transformāciju vienā no izšķirošākajiem vēsturiskajiem posmiem.

Iespēja ieraudzīt un saprast, cik daudz kopīga ir mūsu estētiskajos un filozofiskajos uzskatos un kā izpaužas mūsu radošā gara nacionālā individualitāte. Bet tajā pašā laikā šī izstāde ir eksporta projekts, kas tika sagatavots franču kuratora Rodolfa Rapeti vadībā un ļauj mums ieraudzīt sevi no malas ar Francijas kultūras acīm un saprast, kā Baltijas simbolismu – vienu no mūsu klasiskajām vērtībām – servē un pasniedz Rietumeiropā. Pēdējā šīs izstādes nozīme pati ir pietiekami simboliska.

Tā ir mūsu pateicība tiem māksliniekiem, kas ar savu daiļradi veicināja publikas izpratni par mākslas procesiem, kalpoja mākslai un savai tautai, veidoja mūsu valstu nacionālās mākslas tradīcijas. Ne katrs no izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem cerēja parādīt savus darbus Francijā, bet gandrīz katrs sapņoja par starptautisku atzinību, kuru pa īstam varēja sasniegt, tikai izejot iniciāciju pasaules mākslas centrā – Parīzē.

Tāpēc šo izstādi var uzskatīt arī par “homage” – par pateicību, ko Baltijas valstis sarūpējušas “post mortem” saviem nacionālās mākslas varoņiem.

“Nepieradinātās dvēseles” pa ceļam no Parīzes uz Rīgu divu gadu laikā piedzīvoja nelielas izmaiņas sastāvā, bet galvenais mākslas darbu kodols un izstādes struktūra palikusi nemainīga. Trīsdaļīgā ekspozīcijā visi darbi sagrupēti atbilstoši tēmām – leģendas un mīti, dvēsele un daba, bet kopējais izstādes vektors ved pakāpeniski no nacionālu atšķirību iezīmēšanas Baltijas mākslā līdz kopsaucēja meklējumiem dabā un dvēselē.

Tomēr simbolisms nekad nav viengabalains, un pat šaura Baltijas reģiona ietvaros tas slēpj sevī mūžīgas pretrunas. Simbolisma iekšējais konflikts ir starp figuratīvu glezniecību un abstrakciju, tradicionālismu un modernistiskiem eksperimentiem. Noskaņas mākslas darbos var mainīties no “fin de siecle” (gadsimta beigas) melanholijas līdz gadsimta sākumam raksturīgam “joie de vivre” (dzīvesprieks).

Simbolisma mērķis ir vientuļas dvēseles transformēšana, bet tajā pašā laikā tas pretendēja uz universālas valodas radīšanu, kas spēs atmodināt pasaules dvēseles pirmatnējo mūziku, kurai nav nacionālu nokrāsu. Paradoksāli, bet realitātē simbolisms izrādījās daudz nacionālistiskāks nekā naturālisms, pret kuru bija sacēlies.

Izstādes mītu un leģendu sadaļā var labi redzēt, cik Jaņa Rozentāla darbu klasificējošie tēli ir tālu stāvoši no Nikolaja Trīka “Kalevdēla” eposa vizuālās interpretācijas un cik sveši “Svētās Žemaitijas” krucifiksiem Saņislava Jarocka gleznā. Šī sadaļa vislabāk demonstrē, ka Baltijas valstis kā vienota kultūras telpa pati par sevi ir viens no mītiem, ko radīja lielo kaimiņu interpretācija un skats no malas. Baltijas kultūra nav iekšēja sajūta, bet ārējais raksturojums.

Viens no franču simbolisma etaloniem mākslinieks Gistavs Moro kādreiz teica, ka viņš netic ne tam, ko var aptaustīt, ne tam, ko var ieraudzīt, bet tikai tam, ko pats jūt.

Šeit Baltijas simbolisti atrodas daudz tuvāk saviem internacionālajiem kolēģiem vai, pareizāk sakot, maldās kopā tajā pašā dvēseles labirintu tumsā. Tomēr, arī analizējot cilvēka psihi, Baltijas mākslinieki Francijas publikai bieži paliktu nesaprasti. Kur mistika, kur erotika? Jā, šeit jūs neatradīsiet Freida kompleksus un buržuāzijas pašrefleksijas problēmas. Baltijas simbolisti radīja savus darbus par ko citu – par cerībām, ticību brīnumam un pasaules harmonijai, par nesasniedzamām zvaigznēm, par bezpajumtnieka smeldzi un sapņiem kādreiz atgriezties mājās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Plānais pavediens, kas reālistu un impresionistu gleznās vēl veda pie dabas, simbolistu darbos sasienas mezglā, pagriežas ap asi un pazūd skatītājam noslēpumainības sfērā. Bet tieši daba ir tās īstās mājas, kur mēs atrodam Baltijas simbolistus vienkopus – ietītus miglainajā rīta vai vakara dūmakā. Konrada Megi uguņojošie ziemeļu saulrieti, kas brīžiem iespīd starp ritmiski izkārtotajiem bērzu stumbriem Johana Valtera vai Vilhelma Purvīša elēģiskajās ainavās, nesatricina Baltijas dabas dziļo miegu.

Atšķirībā no franču mākslas, kur simbolisma saknes teorētiķi atrod Eiropas renesanses un manierisma periodā vai arī saista mākslas mistiskās noskaņas ar reakciju pret pozitīvisma filozofiju, Baltijas mākslā simbolisma avotu izstādes kuratori ieraudzīja dabā. Iespējams, ka tas tā arī ir, un Daba ir ne tikai simbolisma, bet vispār Baltijas mākslas galvenais spēks, kurā rodas nacionālas leģendas un kurā mīt mūsu nepieradinātās dvēseles.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 236
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 100
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 64
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Levits: Pēc mājsēdes beigām jāsaglabā stingri ierobežojumi pret Covid-19 nevakcinētajiem
16:58
LL
Lilija Limane
Stāsti
Griestiem sēžu zālē iebrūkot, liesmās iekrita ugunsdzēsēji. Kur pirms 100 gadiem izziņoja lielo ugunsgrēku?
16:30
Inita Šteinberga
Praktiski
10 padomi mārtiņrožu ieziemošanai
16:29
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 42
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 40
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aigars Kalvītis: Ieejam jaunā vēsturiskā posmā, kad dzīvosim augstāku enerģētikas cenu līmenī 44
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidents: Atjaunosim dīkstāves programmas 65
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Dombrovskis: Man grūti pateikt, kas tajā valdībā vispār notiek 45
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 21
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 34
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 51
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ko šis laiks mums māca? Astrologu un numerologu lielās prognozes 15.decembrim
6 stundas