Baroks ar eklektikas “oderi”

FOTO. Baroks ar eklektikas “oderi”! Kā rīdzinieks Valters pārvērta 18. gadsimtā celto Nordeķu muižu 5

Andris Tiļļa, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

 

Rīdzinieks Valters Ozoliņš 18. gs. celto Nordeķu muižu iegādājās 2018. gadā publiskā izsolē no Rīgas pilsētas pašvaldības un uzsāka tās pamatīgu restaurāciju. Muiža ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un izsoles mirklī bija bēdīgā stāvoklī, kā arī muižai piegulošā teritorija bija nesakārtota un degradēta – un neviens pirmajās izsoļu kārtās neizrādīja interesi par šo objektu, trešajā izsoles kārtā Valters bija vienīgais pretendents.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākot muižas restaurāciju 2019. gadā, tā nebija apdzīvojama – nebija ne ūdens, ne kanalizācijas, ne jumta, ne elektroinstalācijas. Pateicoties tam, ka tika atrasti lieliski meistari un restauratori, muiža šobrīd ir atdzimusi, tai ir sava balss, mirdzums, un var turpināties šīs vēsturiskās vietas stāsts.

Pārdaugavā, Buļļu ielā 16 – gandrīz pie paša muižas žoga guļ akmens, aptuveni 25 tonnu smags milzenis… Varbūt kādam novēlies no sirds? Paga, pārāk tēlaini, raudzīsimies reālistiskāk, jo ikdienas īstenība nebūt nav po­ēzija. Padomju laikā muižas stāvoklis tika novests līdz grausta statusam… Muižu sākotnēji izglāba ēkas nomnieks Artūrs Ozoliņš, kura veikums ēku restaurācijā toreiz, 2006. gadā, novērtēts ar Kultūras mantojuma gada balvu nominācijā “Labākais saimnieks”.

Ielas pusē aiz pērn uzliktā metāla žoga skatām ieejas portālu ar sešām koka kolonnām. Iespaidīgi un aicinoši! Ienākot Nordeķu muižas kungu mājā, skatienam paveras gaitenis ar restaurētām koka kāpnēm uz mansardu. No gaiteņa varam ieiet vienā no muižas mazajām zālēm, tad nokļūt lielajā zālē, kuras griesti ir daļēji saglabājušies un restaurēti.

Aiz zāles neliela telpa, kuras griestus klāj vēsturisks gleznojums. Uzgleznoto putnu dēļ telpa iedēvēta par Putniņu zāli, kas vēsturiski ir bijis darba kabinets – uz sienu atsegumiem atstāti daļēji saglabājušies ornamenti. Šajā telpā bijušas arī koka kolonnas, kā arī divi pūķu veidojumi, saglabājies viens, bez galvas. Pūķis – simbols naudas, bagātības aizsargāšanai, vairošanai. Aiz Putniņu zāles dziļāk paslēpusies virtuve.

Iekštelpās pārņem Rundāles pils greznuma iespaids, jo interjers ir pārbagāts ar glītām vāzēm, antīku tēlu atveidojumiem, palmām, krāšņumaugiem, senām mēbelēm, kurās grezni kokgriezumi, spoguļi… Mirdz un laistās! Mēbeļu iekārtojums rada vieglu noskaņu, telpas gaišas, ar lieliem logiem un greznām lustrām. Valters Ozoliņš uzsver, ka vēsturiski ēkas barokāli atturīgajai ārienei kā pretmets bijis iekšējais iekārtojuma greznums, pompozitāte. Sākotnēji telpu ornamenti bijuši pat apzeltīti, lai panāktu greznuma spozmi.

Muižas galvenā matērija būvapjoms ir veidots baroka stilā, toties interjers – eklektisks. Tas nebūt neliecina par sliktu gaumi, tieši pretēji – tagad modē, kā mēdz teikt, trendīgs ir dažādu stilu kopums, kas kopskarībās parāda laikmetu kultūrslāni. “Mums tīk dažādu vēstures periodu interjeri, neesam no tiem, kas visu standartizē, vienādo vai globalizē, jo tad zūd unikālais,” akcentē Valters. Visas mēbeles, dekori, lustras, kas šobrīd izmantotas muižas iekārtojumā, ir no jauna piemeklētas, tām nav vēsturiskas saistības ar šo vietu.

Tagadējā muižas ēku kompleksā atrodas kungu vasaras māja, dārznieka mājiņa, kura ir aktīvā restaurācijas procesā, un kurinātava, kas gaida savu kārtu. Padomju okupācijas gados muižas ēkās bijuši komunālie dzīvokļi ar āra sausajām tualetēm, pēc tam galvenajā ēkā atradusies galdniecība… Ēku restaurācija turpinās, lai gan šis process nav viegls, tomēr īpašnieku mērķ­tiecība ir tik spēcīga, gluži kā ainavu parku dižkoku varenība. Muižas parkā ir četras senas liepas, pa divām katrā muižas ēkas galā. Viena no tām ir dižliepa. Vēsturiski liepas ir galotņotas, kad tas vairs nav veikts, nu izaugušas garas atvases, kas pamatīgi sakuplojušas.

 

Uzziņa

Nordeķu muižas kungu māja celta 17. gadsimtā, šī gs. beigās tā piederējusi Rīgas rātes loceklim Hermanim Vitem, ko Zviedrijas karalis Kārlis XII iecēla dižciltīgo kārtā, piešķirot fon Nordeka vārdu, iespējams, tā muiža guvusi nosaukumu. Nordeku dzimtai muiža piederēja līdz 1769. gadam, kad parādu dēļ to ieķīlāja.

1783. gadā tā kļuva par tirgotāja, Melngalvju vecākā Ludviga Grāves īpašumu un pēcāk, mainoties īpašniekiem, mainījās arī muižas nosaukums: Grāves muiža, Fridriha muiža, Fogela muiža, Reima muiža. Senāk tā bijusi liela graudkopības saimniecība ar septiņpadsmit ēkām, tostarp diviem krogiem. Padomju laikā muižā atradās komunālie dzīvokļi. 1968. gadā, paplašinot Buļļu ielu, saglabāja tikai divas muižas kompleksa ēkas un 1910. gadā uzcelto kurinātavu. Pārējās ēkas bijušas avārijas stāvoklī, tāpēc nojauktas.

(https://www.citariga.lv/lat/ilguciems/vesture/nordeku-muiza/)

 

Priekšmets ar stāstu

Greznā trauku skapī sarindotas porcelāna kafijas un tējas krūzītes ar apakštasītēm – kolekcija ar servīzēm “Marianna” un “Vita”, kas rotātas dažādiem dekoliem*. Tās visas ražotas Rīgas porcelāna rūpnīcā un joprojām tiek lietotas ikdienā, kad sanāk ciemiņi.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Krājumu sāku veidot pirms kādiem pieciem gadiem ar omītes Ausmas Jakadels Mariannas ziedošo servīzi. Kolekciju papildinu regulāri un vēl arvien meklēju kolekcijā neesošos dekolus – iegādājos antikvariātos, tirdziņos,” teic mājas saimniece Kristīne Jakadela.

*Dekols ir grafikas tehnika – uzlīme jeb līmpapīrs, kas apdrukāts ar keramikas krāsu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
CSDD informē: Topošajiem šoferiem ar eksāmeniem nevajag vilcināties
Trifeles no Gotlandes arī Latvijā? Smalkos restorānos pieprasītās sēnes audzē arī pie mums
Vai un cik ilgi jāglabā algas nodokļa grāmatiņa?
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
Ļoti gardas mājās gatavotas zivs kotletes rīvmaizē
Kā un ar ko nosiltināt vecas koka mājas grīdu? 18
Perfekta garša un viegla pagatavošana – siera cepumi
Cik droši patiesībā ir iepirkties tādos internetveikalos kā Aliexpress vai eBay? 10
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus 5
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
21:25