Foto – LETA

Biedējoši gudrie putni. Dažas jaunākās atziņas par vārnām 7

Jau sen bija zināms, ka bieži vien lielu ķērkšanas traci sarīkot spējīgās vārnas patiesībā ir ne tikai vieni no saprātīgākajiem un gudrākajiem putniem, bet pat vispār vieni no attīstītākajiem dzīvniekiem. Žurnāls “Planētas Noslēpumi” piedāvā dažas jaunākās atziņas par pārsteidzošajām vārnu īpašībām un spējām.

Reklāma
Reklāma

Vārnām piemīt apzināti žesti

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Izrādās, lai pievērstu sugas brāļu uzmanību, vārnas demonstrē žestus, kas cilvēka izpratnē jēdzieniski atbilst “paskaties šurp” vai “pievērsies man”. Vēloties pievērst uzmanību, vārna citai demonstrē savā knābī nelielus priekšmetus. Parasti tie ir čiekuriņi, akmeņi, zariņi un vilna, proti, to, ko viegli atrast sev tiešā tuvumā. Tādas darbības parasti izraisa “uzrunātā” putna pagriešanos uz signalizētāja pusi, kam seko atbilstoša savstarpējas mijiedarbības izpausme. Lielāko tiesu šie vārnu žesti vērsti uz pretēja dzimuma sugas brāļiem, sak, lai pārliecinātos, ka tie tās pirmās patiešām pamanījuši.

Pētnieki spriež: esot maz iespējams, ka viena vārna būtu vēlējusies otrai vienkārši parādīt konkrēto knābī satverto priekšmetu. Kaut vai tāpēc, ka attiecīgie priekšmeti parasti ne ar ko neatšķiras no turpat esošajiem neskaitāmajiem līdzīgajiem. Visi šim nolūkam izmantotie priekšmeti nebija barība. Noraidīta arī versiju par to, ka tas varētu būt savdabīgs piedāvājums novīt ligzdu, jo šādu žestu uzrādījušas dažādu vecumu vārnas, tostarp arī pavisam jaunas, kā arī ārpus vairošanās sezonas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī taktika ir ļoti līdzīga tai, kādu izvēlas mazi bērni, gribēdami pievērst savu vienaudžu uzmanību rotaļu laukumā: viņi ņem rokās mantiņas un paceļ tās augšup vai arī pastiepj tuvākā kaimiņa virzienā. Pētnieki šādus žestus uzskata par vienu no valodas pamatiem. Un, lai arī vārnas, šķiet, pirmajā mirklī patiešām it kā interesējas par pašiem priekšmetiem, rezultātā tomēr allaž nodibina kontaktu ar tiem sugas brāļiem, kuri kaut ko turējuši savā knābī. Šāda rīcība vārnām palīdz iespējami labāk novērtēt potenciālo partneru interesi par sevi vai arī nostiprināt jau esošās saites.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.