Publicitātes foto

Briļļu it kā ērtākā alternatīva – kontaktlēcas. Vai tiešām derēs visiem? 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Lasīt citas ziņas

 

Kontaktlēcas ir ērta briļļu alternatīva, aktīvi kustoties vai sportojot, savukārt aukstumā tās neaizsvīst. Dažkārt cilvēki tās izvēlas, lai uzlabotu vizuālo tēlu. Taču vai kontaktlēcas var lietot ikviens, kam nepieciešama redzes korekcija. Kā tās atšķiras?

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Lēcas var lietot gan pie tuvredzības, gan tālredzības. Salīdzinot ar brillēm, tām ir virkne priekšrocību: lēcas novieto tieši uz acs priekšējās virsmas – radzenes, tāpēc attēli atbilst reālajiem priekšmetu izmēriem, iegūstam labāku telpas izjūtu, neveidojas attēlu kropļojums pie sānskata.

“Lēcas būs labākais optiskās korekcijas līdzeklis, ja acīm ir liela dioptriju starpība. Savukārt pie lieliem redzes mīnusiem bieži iespējams nodrošināt labāku redzes asumu nekā ar brillēm,” skaidro optometriste. Sfēriskās kontaktlēcas paredzētas tuvredzības un tālredzības korekcijai, savukārt toriskās – astigmatisma korekcijai, ja nepieciešama atšķirīga optiskā korekcija.

Skatoties tālumā un tuvumā, izmanto multifokālās kontaktlēcas. Pašlaik par efektīvāko tuvredzības kontroles līdzekli atzītas ortokeratoloģiskās jeb nakts kontaktlēcas, kuras jālieto tikai gulēšanas laikā. Populāras ir arī krāsainās kontaktlēcas, ko var izmantot gan kā aksesuāru, ja redze ir laba, gan apvienot ar optisko korekciju.

Kontatklēcas nebūs piemērotākā izvēle, ja optiskā korekcija vajadzīga tikai darbiem tuvumā, piemēram, lasīšanai vai darbam ar datoru.

 

Svarīgākais nosacījums – veselas acis

Pirms kontaktlēcu iegādes jāveic redzes pārbaude pie acu ārsta vai optometrista, lai noteiktu acu veselību. Speciālists arī nozīmēs atbilstīga optiskā stipruma, izmēra un veida kontaktlēcas, iemācīs tās pareizi lietot un kopt. “Pie kontaktlēcu lietošanas būtiska nozīme ir asarām.

Tieši asaru plēvīte ir tā, kas nodrošina, ka, lietojot kontaktlēcas, jutīsimies komfortabli un acs netiks traumēta. Ja asaru plēvīte ir pietiekami bieza un kvalitatīva, kontaktlēca asarās faktiski peld – puse asaru plēvītes ir zem kontaktlēcas, puse virs tās. Tādā veidā kontaktlēca nepieskaras ne pie acs, ne plakstiņa, tāpēc tā acij nekaitē, protams, ar nosacījumu, ka kontaktlēca ir pareizi piemeklēta,” skaidro Sarmīte Gžibovska.

Kontaktlēcas nav piemērotas, ja ir akūtas plakstiņu vai acs priekšējo virsmu slimības.

 

Cik maksā kontaktlēcas

Ilgtermiņā kontaktlēcas ir visdārgākais optiskās korekcijas līdzeklis.

Ja kontaktlēcas tiek nēsātas bieži, izdevīgāk lietot plānveida nomaiņas kontaktlēcas (2 nedēļām, 1 vai 3 mēnešiem). Parasti var iegādāties gan pa vienai lēcai, gan kontaktlēcu komplektu iepakojumus, kas būs izdevīgāk. Viena plānveida nomaiņas kontaktlēcu pāra cena ir vidēji no 8 līdz 25 eiro. Jārēķinās, ka šīm lēcām nepieciešama rūpīga ikdienas kopšana, tāpēc papildus vajadzīgs lēcu uzglabāšanas konteiners (cena ap 2 eiro) un kopšanas šķīdums (100 ml ap 6 eiro).

Dārgākās ir vienas dienas kontaktlēcas, ja tās nēsā regulāri. Vidējā cena par kontaktlēcu iepakojumu (30 gab. 15 reizēm) variē no 15 līdz 40 eiro. Ja vienas dienas kontaktlēcas nēsā katru dienu, mēnesī izmaksas būs no 30 līdz 80 eiro. Taču atšķirībā no plānveida lietošanas lēcām tām nav nepieciešami kopšanas līdzekļi, jo pēc lietošanas tās vienkārši izmet.

 

Pareiza kopšana

Ikreiz pēc kontaktlēcu izņemšanas tās jānotīra. “Ieliekam kontaktlēcu plaukstā, uzlejam speciālo šķīdumu un rūpīgi ar pirkstu noberzējam. Pēc tam noskalojam ar svaigu šķīdumu un glabājam konteinerā, kas piepildīts ar šo pašu šķīdumu. Lai kontaktlēca būtu perfekti notīrīta, tai konteinerā jāatrodas vismaz sešas stundas.

Viena no biežākajām kļūdām – šķīdums netiek mainīts, līdz tā palicis pavisam maz, un vajadzīgais daudzums tiek pieliets klāt. Tas nav pareizi – šķīdums jāmaina katru reizi, kad konteinerā ievietojam lēcas,” atgādina optometriste. Ļoti svarīgi regulāri ar šo pašu šķīdumu iztīrīt arī lēcu konteineru un to mainīt vismaz reizi trijos mēnešos.

Var izvēlēties multifunkcionālu kopšanas šķīdumu vai šķīdumu uz peroksīda bāzes – tas labāk attīrīs lēcas. Taču, to nepareizi lietojot, var iegūt ķīmisku apdegumu.

Lēcas nedrīkst mazgāt ar ūdeni.

 

Kad lēcas vēlams izņemt

Mazgājoties vai peldoties. Lēcas nedrīkst saskarties ar ūdeni. To struktūra ir līdzīga sūklim – lēca absorbē ne vien ūdeni, bet arī tajā esošos mikroorganismus, tādējādi tie var viegli iekļūt aci un izraisīt nopietnas sekas.

Bīstamākais ūdenī sastopamais mikroorganisms ir akantamēba – tā var izraisīt grūti ārstējamu acs priekšējās vir­smas iekaisumu. Savukārt, lietojot lēcas baseinā, papildu kairinājumu izraisīs hlors. Toties lietus vai sniegs kontaktlēcu lietošanai netraucē.

Ejot pirtī. Lēca saglabā acs temperatūru gan ļoti aukstā, gan karstā gaisa temperatūrā, un pirtī tā nevar izkust. Tomēr acs virsma lielā karstumā žūst. Sajūtas būs nepatīkamas, var būt graušanas sajūta acīs, bez pietiekama asaru daudzuma varam arī kaitēt acs virsmai.

Saaukstēšanās, iesnu gadījumā. Acs asaru kanāliņi ir saistīti ar deguna dobumu, tāpēc pastāv lielāks risks infekcijai iekļūt acī. Lēcas aizliegts lietot, ja ir konjunktivīts vai citas acu iekaisuma slimības.

Ja parādās acs kairinājums. Vieglu diskomfortu var palīdzēt novērst māk­slīgās asaras, tomēr lēcu lietošana jāpārtrauc, ja ir acu apsārtums, graušana, redzes miglošanās vai sāpes. Pēc iespējas ātrāk jākonsultējas ar acu ārstu vai optometristu.

 

UZZIŅA

Mīkstās kontaktlēcas

Tās izgatavo no hidrogela vai silikonhidrogela. Pieejamas gan vienas dienas, gan plānveida nomaiņas lēcas.

Pie tām ātri pierod (tūlītējs komforts vai reizēm pierašana līdz dažām dienām), tāpēc ērti lietot arī periodiski.

 

Cietās kontaktlēcas

Tās izgatavo individuāli, tāpēc nav nopērkamas uzreiz. Tām ir stingrāka struktūra, tāpēc pierašana pie tām prasa ilgāku laiku (līdz 2 nedēļām).

Uz cietajām lēcām veidojas mazāk nosēdumu. Tās izmanto ortokeratoloģijā, arī pie liela astigmatisma, keratokonusa un citos gadījumos.

 

SVARĪGI

• Lai acīs neiekļūtu infekcija, pirms katras saskares ar kontaktlēcām rūpīgi jānomazgā rokas.

• Jāievēro lēcu lietošanas termiņš un laiks, cik stundu dienā tās drīkst lietot. Lietojot ilgstošāk, nekā tas ieteikts, var veidoties radzenes tūska, kas ar laiku var nopietni ietekmēt acu veselību, var ieaugt jauni asinsvadi radzenē. Kontaktlēcas var būt dienas režīma (līdz 8–10 h/dienā), pagarinātā režīma (12–14 h/dienā) vai nepārtraukta režīma (ar kontaktlēcām drīkst gulēt).

• Ja optometrists vai acu ārsts nav izrakstījis kontaktlēcas nepārtrauktam režīmam, ar tām gulēt nav atļauts, un kontaktlēcas jānoņem vismaz stundu pirms gulētiešanas.

• Izteikta mūsdienu problēma ir acu sausums, tāpēc kontaktlēcu nēsātājiem parasti iesaka lietot mitrinošus pilienus vai sprejus – mākslīgās asaras, lai nodrošinātu lielāku komfortu ar kontaktlēcām, īpaši, ja ikdienā darbs ir ar datoru.

• Ja tiks lietota dekoratīvā kosmētika, tā jāuzklāj pēc lēcu ielikšanas, bet jānotīra pirms. Vienmēr jāizvairās no lēcu saskarsmes ar ķermeņa kopšanas līdzekļiem, smaržām, izsmidzināmiem matu kopšanas līdzekļiem.

• Daļai kontaktlēcu ir UV filtrs, tomēr no UV starojuma jāpasargā arī ar kontaktlēcu nenoklātā acs virsma un plakstiņu āda, tāpēc ārpus telpām saulainā laikā papildus jālieto saulesbrilles. Savukārt acu aizsardzībai pret viedierīču starojumu var lietot aizsargus ekrāniem, kā arī speciālas brilles ar zilo filtru.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Konsultējusi optikas veikalu Manaslecas.lv un Outlet optika optometriste SARMĪTE GŽIBOVSKA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem
FOTO. “Sākumā neticēju meitas diagnozei…” Trīs gadus vecajai tukumniecei Patrīcijai steidzami nepieciešama mūsu palīdzība 23
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 12
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Tu panāksi veiksmi lēnītēm – soli pa solim! Horoskopi 8.decembrim
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 1
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 15
Žurnāla “Time” Gada cilvēka tituls tiek Zelenskim un “Ukrainas garam” 10
Uz Vāciju nevar paļauties – tomēr nepiegādās “Patriot” sistēmas Polijas un Ukrainas aizsardzībai
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
“Asaras, klusas šausmas, aizžmiegtas acis un saviebtas sejas” – tāda ir reakcija pēc video no zvēraudzētavām. Paraksti iniciatīvu par to slēgšanu!
“Mēs esam kara apstākļos, kāpēc mums kaut kas būtu tai krievu opozīcijai jāpiedāvā?” žurnāliste ir neizpratnē 85
Krievijas uzsāktā kara dēļ Latvijā cilvēki jūtas nedroši par bērnu radīšanu 4
ANO: Jau kara pirmajās dienās Ukrainā tika nogalināti simtiem cilvēku 4
Lavrovs par dzimumneitralitāti: “Eiropā pat uz tualeti nevar kā cilvēks aiziet!”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ar reklāmām Krievija aicina aizstāvēt tēvzemi – apelē pie vīrišķības un sola labu algu
07:05
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku
06:51
Vācijā plānots militārs valsts apvērsums. Aizturēti 25 sazvērestības ideoloģiju vadīti cilvēki
06:45