Foto: Timurs Subhankulovs

Cenas aug pa stundām! Kartupeļi, jogurts un dārzeņi – dārgākie pēdējo 10 gadu laikā 50

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Lasīt citas ziņas

Pārtikas produktu cenas pasaulē pērn vidēji pieaugušas par 28% un sasniegušas augstāko līmeni pēdējos desmit gados, ziņo ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO). FAO norāda, ka tās apkopotais pārtikas produktu cenu indekss 2021. gadā sasniedzis 125,7 punktus.

Organizācijā skaidro, ka cenas pērn pieaugušas visās pārtikas produktu kategorijās, ņemot vērā spēcīgo pieprasījumu. Spriežot pēc statistikas datiem, arī Latvijā joprojām turpinās straujais pārtikas cenu kāpums, kas sākās pagājušā gada otrajā pusē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasaulē visbūtiskāk kāpa augu eļļu cenas – pagājušajā gadā vidēji tās palielinājās par 66%, sasniedzot visu laiku augstāko līmeni, bet graudu cenas kāpušas par 27%, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2012. gada. Tikmēr gaļas cenas pieauga vidēji par 12,7%, bet piena produktu cenas – par 16,9%.

Kādi ir iemesli šādam kāpumam? Viennozīmīgi tas ir vairāku apstākļu kopums. Viens no galvenajiem iemesliem – ražošanas izmaksu kāpums, ko veicināja elektroenerģijas un gāzes cenu pieaugums. Tāpat sadārdzinājās loģistikas pakalpojumi un iepakojums un bija vērojami piegāžu ķēžu pārrāvumi.

“Augstsprieguma tīkls” nule kā publiskojis datus par elektroenerģijas cenām, un fakti ir neapstrīdami. Latvijas elektroenerģijas tirdzniecības apgabalā 2021. gadā vidējā elektroenerģijas cena bija 88,78 eiro par megavatstundu (Mwh), kas ir 2,6 reizes lielāka nekā 2020. gada vidējā cena.

Tikai decembrī vien Latvijā vidējā elektroenerģijas cena sasniedza 207,4 eiro par Mwh, kas par 65,4% pārsniedz iepriekšējā mēneša rekordu un ir piecas reizes augstāka nekā decembrī gadu iepriekš. Skaidrs, ka tas atstāj ietekmi gan uz mājsaimniecību rēķiniem, gan rūpnieciskajiem patērētājiem, to skaitā, pārtikas ražotājiem.

Joprojām turpinās

Foto: Dainis Bušmanis

Kas notiek Latvijā ar pārtikas cenām? Spriežot pēc statistikas datiem, pērn gada otrajā pusē sācies straujais cenu kāpums turpinās joprojām. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati rāda – Latvijā novembrī inflācija bijusi augstāka nekā vidēji ES – attiecīgi 7,4% pret 5,2%.

Visstraujāk patēriņa cenas gada griezumā augušas kartupeļiem – par 50,2%, augu eļļām – par 33,3%, jogurtam – par 22,1%, svaigiem dārzeņiem – par 11,1%, makaroniem – par 8,7%, olām – par 6,9%. Savukārt samazinājums bija vērojams cūkgaļai – par 5,7%, sulām – par 5,3%. Šie ir tikai novembra dati, bet skaidrs, ka inflācija turpina kāpt.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe atzīst, ka salīdzinājumā ar pasaules cenām Latvijā pārtika sadārdzinās lēnāk. “Cenu kāpums nav tik liels kā pasaulē, taču paredzams, ka tas turpināsies. Galvenie iemesli – resursu sadārdzinājums, loģistikas izmaksas un iepakojuma cenu kāpums. Eļļai, graudiem un cukuram jau bija liels cenu kāpums pagājušā gada sākumā. Šīs izejvielas izmanto gaļas, olu, piena un citu produktu ražošanā, un tas cenas pavelk uz augšu,” skaidro Gulbe.

Tiesa, cūkgaļai cena ir neadekvāti zema jau veselu gadu, jo tirgū valda pārprodukcija, un tirgus līdzsvars izjaukts. Zemnieku zaudējumi mērāmi vairākos desmitos eiro uz vienu cūku, līdz ar to ir tikai likumsakarīgi, ka nozare lūdz valsts atbalstu. Paredzams, ka turpmāk cūkgaļas cenai vajadzētu iet augšā, jo palielinājusies ražošanas pašizmaksa. Vai tas notiks, laiks rādīs.

Daļai maizes ražotāju gāzes cena novembrī pret iepriekšējā gada novembri pieaugusi par 301%, savukārt elektrības izmaksas – pusotru reizi. Maiznieki brīdinājuši, ka izmaksu kāpuma dēļ spiesti celt gatavās produkcijas cenas, bet ne vienmēr tas iespējams. Arī piensaimnieki pērn palielinājuši cenas savai produkcijai – vidēji par 10%, bet resursu cenas augušas straujāk, līdz ar to, visticamāk, arī šogad turpināsies cenu kāpums.

Jāpārskata izmaksas

Ko darīt šajā situācijā, kad mājsaimniecību tēriņi aug nevis pa mēnešiem, bet dienām? Viens variants būtu iesaldēt elektroenerģijas cenas – šādu priekšlikumu nule kā Saeimā iesniegusi Zaļo un zemnieku savienība. Tas nozīmē izstrādāt mehānismu, paredzot, ka, elektroenerģijas vairumtirdzniecības vidējai mēneša cenai pārsniedzot 80 eiro par megavatstundu, ikviens elektroenerģijas patērētājs – gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi – saņemtu kompensāciju.

Der atgādināt, ka valdības koalīcija decembra vidū jau nespēja vienoties par samazinātās PVN likmes piemērošanu elektrībai un gāzei, tomēr tika panākta vienošanās samazināt elektroenerģijas sadales pakalpojumu tarifu. Lai arī šis tarifs samazināsies par 50%, tas pārtikas rūpniekiem dos 5–7% rēķina samazinājumu, taču pieaugums esot mērāms simtos tūkstošos, jau brīdinājusi nozare. Turklāt izmaksas esot augušas arī pārējās pozīcijās – izejvielu, darbaspēka, loģistikas un degvielas.

Lai risinātu elektrības sadārdzinājumu, par 57% jau samazināts obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājums elektrības rēķinos, ieviests 20 eiro pabalsts ziemas mēnešos vakcinētajiem seni­oriem, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu, kā arī palielināts finansiālais atbalsts aizsargāto lietotāju kategorijā iekļautajām iedzīvotāju grupām. Taču tas būs neliels atbalsts uz strauji augošo izmaksu fona.

LTVC vadītāja uzskata, ka būtu jāsamazina PVN likme pārtikai, lai nodrošinātu tās pieejamību patērētājiem. Pašlaik tikai augļiem un dārzeņiem ir samazinātā 5% PVN likme, kamēr lielākajai daļai pārtikas joprojām tiek piemērota 21% likme. “Tāpat nav cita varianta, kā attīstīt un veicināt uzņēmējdarbību, nevis to sagraut. Mazos uzņēmējus būtiski ietekmē nodokļu reforma, ko noteikti vajadzētu pārskatīt,” uzskata Gulbe. Tāpat būtu jāvētī lielo valsts monopol­uzņēmumu administrāciju izmaksas, kas bieži vien esot neadekvāti augstas.

Cenu kāpums ir tikai viens no pārtikas nozares izaicinājumiem. Tuvāko gadu laikā lauksaimniekiem būs jāievieš dažādas jaunas tehnoloģijas, lai varētu īstenot Zaļo kursu, un jau šobrīd skaidrs, ka būs jādomā, kā strādāt efektīvi un vidi saudzējoši. Turklāt jārēķinās, ka Zaļā kursa nosacījumu ieviešanas gadījumā cenas neies mazumā, bet drīzāk varētu notikt pretējais process. “Viegli nebūs. Nozari gaida daudzi jauni izaicinājumi. Arī tendenču maiņa, to skaitā izvairīšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem, vegānisms un veģetārisms ietekmēs uzņēmumu produktu portfeli,” piebilst nozares eksperte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Lasīt citas ziņas
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; iespējams, atslēgs elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
Mākslīgais intelekts veiksmīgi uzbrucis mūķenēm, prasmīgi izmantojot šo sieviešu atsaucību
19:23
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
19:10
TV24
TIEŠRAIDE. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
19:00
VIDEO. Ukraiņu karavīri atzinīgi novērtē Liepājā projektētos un ražotos militāros skūterus “Mosphera”
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Izdzīvojušajiem ir patiesas bailes tikai par vienu..”
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Rīsu daudzveidība – izvēloties rīsus, svarīgi zināt, ko no tiem gatavosi
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
Policija lūdz palīdzību attēlos redzamā vīrieša identitātes noskaidrošanai
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
Kokteilis
VIDEO. Uģis Kuģis bijis Samantas Tīnas vēdiskās ticības skolotājs, taču ne visus krišnaitu noteikumus viņa ir gatava pieņemt
TV24
VARAM ministre: Mēram nav uzreiz jāatkāpjas, kad KNAB ierodas pašvaldībā
TV24
Ministre: Rodas jautājums, kā interesēs ir Rēzeknes domes deputātu bezdarbība?
Mārupes mērs Ence izturējis uzticības balsojumu
Kriminālprocesā par Krievijā ražotu saplākšņu eksportu izmeklēšanas darbības veiktas LTRK Valmieras nodaļas telpās