Foto: Timurs Subhankulovs

Cenas aug pa stundām! Kartupeļi, jogurts un dārzeņi – dārgākie pēdējo 10 gadu laikā 50

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Lasīt citas ziņas

 

Pārtikas produktu cenas pasaulē pērn vidēji pieaugušas par 28% un sasniegušas augstāko līmeni pēdējos desmit gados, ziņo ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO). FAO norāda, ka tās apkopotais pārtikas produktu cenu indekss 2021. gadā sasniedzis 125,7 punktus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Organizācijā skaidro, ka cenas pērn pieaugušas visās pārtikas produktu kategorijās, ņemot vērā spēcīgo pieprasījumu. Spriežot pēc statistikas datiem, arī Latvijā joprojām turpinās straujais pārtikas cenu kāpums, kas sākās pagājušā gada otrajā pusē.

Pasaulē visbūtiskāk kāpa augu eļļu cenas – pagājušajā gadā vidēji tās palielinājās par 66%, sasniedzot visu laiku augstāko līmeni, bet graudu cenas kāpušas par 27%, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2012. gada. Tikmēr gaļas cenas pieauga vidēji par 12,7%, bet piena produktu cenas – par 16,9%.

Kādi ir iemesli šādam kāpumam? Viennozīmīgi tas ir vairāku apstākļu kopums. Viens no galvenajiem iemesliem – ražošanas izmaksu kāpums, ko veicināja elektroenerģijas un gāzes cenu pieaugums. Tāpat sadārdzinājās loģistikas pakalpojumi un iepakojums un bija vērojami piegāžu ķēžu pārrāvumi.

“Augstsprieguma tīkls” nule kā publiskojis datus par elektroenerģijas cenām, un fakti ir neapstrīdami. Latvijas elektroenerģijas tirdzniecības apgabalā 2021. gadā vidējā elektroenerģijas cena bija 88,78 eiro par megavatstundu (Mwh), kas ir 2,6 reizes lielāka nekā 2020. gada vidējā cena.

Tikai decembrī vien Latvijā vidējā elektroenerģijas cena sasniedza 207,4 eiro par Mwh, kas par 65,4% pārsniedz iepriekšējā mēneša rekordu un ir piecas reizes augstāka nekā decembrī gadu iepriekš. Skaidrs, ka tas atstāj ietekmi gan uz mājsaimniecību rēķiniem, gan rūpnieciskajiem patērētājiem, to skaitā, pārtikas ražotājiem.

 

Joprojām turpinās

Pasaulē visbūtiskāk kāpa augu eļļu cenas – pagājušajā gadā vidēji tās palielinājās par 66%, sasniedzot visu laiku augstāko līmeni. Eļļa dārgāka kļuvusi arī Latvijā.
Foto: Dainis Bušmanis

Kas notiek Latvijā ar pārtikas cenām? Spriežot pēc statistikas datiem, pērn gada otrajā pusē sācies straujais cenu kāpums turpinās joprojām. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati rāda – Latvijā novembrī inflācija bijusi augstāka nekā vidēji ES – attiecīgi 7,4% pret 5,2%.

Visstraujāk patēriņa cenas gada griezumā augušas kartupeļiem – par 50,2%, augu eļļām – par 33,3%, jogurtam – par 22,1%, svaigiem dārzeņiem – par 11,1%, makaroniem – par 8,7%, olām – par 6,9%. Savukārt samazinājums bija vērojams cūkgaļai – par 5,7%, sulām – par 5,3%. Šie ir tikai novembra dati, bet skaidrs, ka inflācija turpina kāpt.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe atzīst, ka salīdzinājumā ar pasaules cenām Latvijā pārtika sadārdzinās lēnāk. “Cenu kāpums nav tik liels kā pasaulē, taču paredzams, ka tas turpināsies. Galvenie iemesli – resursu sadārdzinājums, loģistikas izmaksas un iepakojuma cenu kāpums. Eļļai, graudiem un cukuram jau bija liels cenu kāpums pagājušā gada sākumā. Šīs izejvielas izmanto gaļas, olu, piena un citu produktu ražošanā, un tas cenas pavelk uz augšu,” skaidro Gulbe.

Tiesa, cūkgaļai cena ir neadekvāti zema jau veselu gadu, jo tirgū valda pārprodukcija, un tirgus līdzsvars izjaukts. Zemnieku zaudējumi mērāmi vairākos desmitos eiro uz vienu cūku, līdz ar to ir tikai likumsakarīgi, ka nozare lūdz valsts atbalstu. Paredzams, ka turpmāk cūkgaļas cenai vajadzētu iet augšā, jo palielinājusies ražošanas pašizmaksa. Vai tas notiks, laiks rādīs.

Daļai maizes ražotāju gāzes cena novembrī pret iepriekšējā gada novembri pieaugusi par 301%, savukārt elektrības izmaksas – pusotru reizi. Maiznieki brīdinājuši, ka izmaksu kāpuma dēļ spiesti celt gatavās produkcijas cenas, bet ne vienmēr tas iespējams. Arī piensaimnieki pērn palielinājuši cenas savai produkcijai – vidēji par 10%, bet resursu cenas augušas straujāk, līdz ar to, visticamāk, arī šogad turpināsies cenu kāpums.

 

Jāpārskata izmaksas

Ko darīt šajā situācijā, kad mājsaimniecību tēriņi aug nevis pa mēnešiem, bet dienām? Viens variants būtu iesaldēt elektroenerģijas cenas – šādu priekšlikumu nule kā Saeimā iesniegusi Zaļo un zemnieku savienība. Tas nozīmē izstrādāt mehānismu, paredzot, ka, elektroenerģijas vairumtirdzniecības vidējai mēneša cenai pārsniedzot 80 eiro par megavatstundu, ikviens elektroenerģijas patērētājs – gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi – saņemtu kompensāciju.

Der atgādināt, ka valdības koalīcija decembra vidū jau nespēja vienoties par samazinātās PVN likmes piemērošanu elektrībai un gāzei, tomēr tika panākta vienošanās samazināt elektroenerģijas sadales pakalpojumu tarifu. Lai arī šis tarifs samazināsies par 50%, tas pārtikas rūpniekiem dos 5–7% rēķina samazinājumu, taču pieaugums esot mērāms simtos tūkstošos, jau brīdinājusi nozare. Turklāt izmaksas esot augušas arī pārējās pozīcijās – izejvielu, darbaspēka, loģistikas un degvielas.

Lai risinātu elektrības sadārdzinājumu, par 57% jau samazināts obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājums elektrības rēķinos, ieviests 20 eiro pabalsts ziemas mēnešos vakcinētajiem seni­oriem, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu, kā arī palielināts finansiālais atbalsts aizsargāto lietotāju kategorijā iekļautajām iedzīvotāju grupām. Taču tas būs neliels atbalsts uz strauji augošo izmaksu fona.

SAISTĪTIE RAKSTI

LTVC vadītāja uzskata, ka būtu jāsamazina PVN likme pārtikai, lai nodrošinātu tās pieejamību patērētājiem. Pašlaik tikai augļiem un dārzeņiem ir samazinātā 5% PVN likme, kamēr lielākajai daļai pārtikas joprojām tiek piemērota 21% likme. “Tāpat nav cita varianta, kā attīstīt un veicināt uzņēmējdarbību, nevis to sagraut. Mazos uzņēmējus būtiski ietekmē nodokļu reforma, ko noteikti vajadzētu pārskatīt,” uzskata Gulbe. Tāpat būtu jāvētī lielo valsts monopol­uzņēmumu administrāciju izmaksas, kas bieži vien esot neadekvāti augstas.

Cenu kāpums ir tikai viens no pārtikas nozares izaicinājumiem. Tuvāko gadu laikā lauksaimniekiem būs jāievieš dažādas jaunas tehnoloģijas, lai varētu īstenot Zaļo kursu, un jau šobrīd skaidrs, ka būs jādomā, kā strādāt efektīvi un vidi saudzējoši. Turklāt jārēķinās, ka Zaļā kursa nosacījumu ieviešanas gadījumā cenas neies mazumā, bet drīzāk varētu notikt pretējais process. “Viegli nebūs. Nozari gaida daudzi jauni izaicinājumi. Arī tendenču maiņa, to skaitā izvairīšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem, vegānisms un veģetārisms ietekmēs uzņēmumu produktu portfeli,” piebilst nozares eksperte.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Lasīt citas ziņas
Uzbrucējs Teksasas skolā nošauj 19 skolēnus
“Mēs atsakāmies braukt uz slaktēšanu.” Doneckas kaujinieki atsakās karot
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
Anita Muižniece: Nav iespējama vienota sabiedrība, ja bērnus šķirojam pēc valodas
“Mani visvairāk apbēdina, ka tā puse, kura ir par labiem zēniem, baidās to izteikt.” Aivars Broks par sabiedrības seliedētību Daugavpilī
12:35
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
12:15
Atbalsta samazinājuma dēļ Rīgā uz citām mītnēm īsā laikā jāpārvieto 570 ukraiņu bēgļi
12:09
VIDEO. Patiess un ļoti emocionāls video: ko postošais karš ir atņēmis ukraiņu ģimenēm
Atbalsta samazinājuma dēļ Rīgā uz citām mītnēm īsā laikā jāpārvieto 570 ukraiņu bēgļi
Apinis: Latvijā ir vismaz 10 zinoši ārsti, kuri jau šodien varētu vadīt veselības ministriju labāk par pianistu
Skatītājs jautā: Kāpēc Ukraina nevar samaksāt privātajām militārajām vienībām, lai tās karotu viņu pusē?
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Sārts: Krievija gatavojas pamiera sarunām ar Ukrainu, grasoties atņemt tai atsevišķas teritorijas
“Trešdaļai no mums nemaz nav uzkrājumu!” Ekonomists atklāj, kā straujais apkures cenu kāpums ietekmēs mūsu maciņus
Ciklona ietekmē maija pēdējās dienas Latvijā būs vēsas un lietainas
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
Eksperte: Krievija savu auditoriju sāk gatavot ilgākam karam Ukrainā
“Šis laiks ieplēš rētas.” Saruna ar režisori Lauru Grozu
Ķirsis atklāj, cik varētu izmaksāt pieminekļa Uzvaras parkā demontāža
VARAM ministra interese par azartspēlēm neatslābst
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
“Kod kurā pirkstā gribi, visur būs kāds skandāls!” Kādēļ ģenerālis izvēlēts politiskam amatam
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Vaicājam Rajevam! Cik apdraudēti ir Ukrainas reģioni, kuros nenotiek tieša karadarbība?
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm