Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

Covid-19 krīze un aplokšnu algas izspiež no tirgus godīgi strādājošos. Apsardzes nozare cer uz pārmaiņām 1

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

Vīrusa izplatības ietekmē pašlaik arī apsardzes nozare pārdzīvo grūtus laikus. Darba kļuvis mazāk, sarūk nozarē strādājošo uzņēmumu un darbinieku ienākumi. Vienlaikus darba devējiem pieaug izdevumi, lai sagādātu darbiniekiem individuālās aizsardzības piederumus, tostarp seju aizsargmaskas un dezinfekcijas līdzekļus.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 122
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Drošības nozares kompāniju asociācijas (DNKA) valdes priekšsēdētājs Arnis Vērzemnieks atzīst, ka vīrusa izplatība un tās mazināšanai ieviestie ierobežojumi nav vienīgie, kas sarežģī nozares darbību.

Piemēram, jau kopš 2014. gada DNKA un citas nozari pārstāvošās sabiedriskās organizācijas cīnās par apsardzes komersantu reģistra izveidošanu. Reģistrs neļautu strādāt apsardzē nereģistrētām un bez licences strādājošām firmām, kuras, maksājot atalgojumu aploksnēs, izspiež no tirgus godīgi strādājošus uzņēmumus.

 

Reģistra vēl nav

CITI ŠOBRĪD LASA

2019. gada decembrī valdība apstiprināja grozījumus Apsardzes darbības likumā, kurā paredzēta apsardzes komersantu reģistra izveidošana. Pērn septembrī Saeimā grozījumu likumprojekts ir apstiprināts otrajā lasījumā.

 

Drošības nozares kompāniju asociācijas valdes priekšsēdētājs Arnis Vērzemnieks: “Pēdējos gados DNKA biedri vairākkārt lēmuši nepiedalīties publiskajos iepirkumos. Ja pasūtītājs lemj par labu piedāvājumam par zemāko cenu, ko veido darba tirgum neatbilstošas stundu likmes, tad piedalīšanās konkursos kļūst bezjēdzīga.”
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Kā stāsta Arnis Vērzemnieks, likumā grozījumi paredz ieviest apsardzes komersantu reģistru, aizstājot līdzšinējo licencēšanu. Tāpat reģistrā arī būšot norādīts, kādus apsardzes pakalpojumus drīkst sniegt tajā reģistrētie uzņēmumi un privātpersonas. Publiski pieejamais apsardzē strādājošo reģistrs pasargātu arī apsardzes pakalpojumu pasūtītājus neielaisties darījumos ar firmām, kurās piedāvā zemāku cenu, krāpjoties ar stundu likmēm, proti, norādot tās zemākas par minimālo likmi.

Bet, tā kā likuma grozījumi Saeimā nav pieņemti, nav arī šā reģistra. Pēc pēdējā Iekšlietu ministrijas lūguma reģistra ieviešana atlikta līdz 2022. gada 1. jūlijam.

Vērzemnieks gan atzīst, ka pēdējos gados uzlabojusies sadarbība starp Valsts ieņēmumu dienestu un Valsts policiju, lai apsardzes pakalpojumu licenci vairs nevarētu saņemt personas, kuras izveidojušas līdzīgus uzņēmumus nodokļu shēmu veidošanai.

Latvijas Drošības biznesa asociācijas prezidents Jānis Zeps: “Pašlaik ar apsardzi nodarbojas daudzas nelicencētas firmas, kuras par ēku vai teritoriju uzraugiem jeb dežurantiem pieņem darbā cilvēkus bez jebkādas kvalifikācijas. Pakalpojumu pasūtītājiem tas ir izdevīgi, jo viņiem var maksāt niecīgu atlīdzību.”
Foto: Ieva Čīka/LETA

Savukārt Latvijas Drošības biznesa asociācijas prezidents Jānis Zeps šaubās, vai šo reģistru izdosies ieviest arī nākamgad. Joprojām neesot skaidrības, kā reģistrs darbosies un ko tajā reģistrēs. Viņaprāt, būtu jāreģistrē un atļaujas jāsaņem ne tikai apsardzes uzņēmumiem, bet arī pilnīgi visām nozarē strādājošajām personām, to skaitā visiem drošības dienestiem un to darbiniekiem, kuri apsargā konkrētu uzņēmumam piederošu ēku vai teritoriju. Diemžēl pašlaik ar apsardzi nodarbojas nelicencētas firmas, kuras par ēku vai teritoriju uzraugiem jeb dežurantiem pieņem darbā cilvēkus bez jebkādas kvalifikācijas. Firmām tas ir izdevīgi, jo viņiem var maksāt niecīgu atlīdzību. Viņaprāt, šie dežuranti vairāk atbilstu inženiertehnisko darbinieku statusam, kas apsardzes nozarei nemaz nebūtu pieskaitāmi. Bet pašlaik gan dažādu uzņēmumu, gan valsts un pašvaldību iestāžu ēkas un teritorijas apsargā vairāk nekā 1150 firmu, kurās par ēku vai teritoriju dežurantiem nodarbināti ap 8000 darbinieku un kurām nevajagot nekādas atļaujas. Aptuveni tikpat liels skaits darbinieku nodarbināti uzņēmumos, kuriem apsardzes darbībai atļaujas vajag.

Jānis Zeps atzīst, ka mulsina arī likuma grozījumos paredzētā ikgadējā valsts nodeva, kas jāmaksā apsardzes komersantam un reģistrā reģistrēta iekšējās drošības dienesta apsardzes darbības veikšanai. “Kāpēc nozarē strādājošajiem uzņēmumiem ik gadu jāpiemaksā par reģistra uzturēšanu?” jautā viņš, “vai nekustamo īpašumu īpašnieki maksā par Zemesgrāmatu reģistru, tāpat uzņēmēji par Uzņēmumu reģistru?”

 

Ēnu ekonomika nesamazinās

Jautāts, vai mazinājusies algu maksāšana aploksnēs, izvairoties no nodokļu maksāšanas, Arnis Vērzemnieks atbild, ka, pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, 2019. gadā 22,6% apsardzes nozarē strādājošo saņēma atalgojumu minimālās algas apmērā vai mazāku. Pēc VID datiem, 2018. gada pirmajā pusgadā 25,4% nozarē strādājošo oficiāli bija saņēmuši mazāk par valstī minimāli noteikto atalgojumu.

“Tas liecina, ka aizvadītajos gados ēnu ekonomika būtiski nav samazinājusies. Tā kā par minimālo vai vēl mazāku algu neviens nestrādā, visticamāk, pārējo apsardzes darbinieki saņēmuši aploksnēs un strādājot bez darba līguma,” secina Arnis Vērzemnieks, “atliek vien cerēt, ka pēc reģistra ieviešanas stāvoklis uzlabosies.”

Jautāts, kas bez šā reģistra vēl būtu vajadzīgs nozares sakārtošanai, DNKA pārstāvis atbild, ka rīki varētu būt vairāki – elektroniskā darba laika uzskaite, vienots atalgojums, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas avansa maksājumi. Bet, kamēr nozarē plaukst tik liela ēnu ekonomika kā pašlaik, viņaprāt, tie nebūs efektīvi.

 

Vajadzīga stingrāka uzraudzība

Pēc A. Vērzemnieka domām, būtiski neko nemainīs no 2021. gada 1. janvāra palielinātais minimālās algas apmērs (500 eiro mēnesī). Negodprātīgie uzņēmēji arī turpmāk maksās saviem darbiniekiem algu aploksnēs. Pārmaiņas nozarē varot panākt vienīgi ar stingrāku valsts uzraudzību, kam kalpotu pieminētais Apsardzes komersantu reģistrs, kas ļautu mazināt izvairīšanos no nodokļu nomaksas, krāpšanos ar nodokļiem un nelegālo nodarbinātību. Stingrāka uzraudzība godprātīgajiem uzņēmējiem neradītu papildu slogu, bet apgrūtinātu uzdarbošanos negodīgajiem. Diemžēl līdz šim Valsts policijai trūcis resursu, lai nodrošinātu apsardzes uzņēmumu uzraudzību.

 

Neskaidrību apņemtā nozare

Arnis Vērzemnieks atzīst, ka Latvijā joprojām trūkst precīzu datu par visiem licencētajiem apsardzes uzņēmumiem. Tāpēc esot sarežģīti izsekot apgrozījumam, peļņai, nodokļu maksājumiem un citiem uzņēmumu darbības rādītājiem. Valsts pārvaldes iestādēs apkopotie dati krasi atšķiras. Piemēram, pēc Iekšlietu ministrijas datiem, 2018. gadā nozarē strādāja 440 licencēti uzņēmumi. Bet, pēc VID datiem, strādāja 896 uzņēmumi. Tas liecina, ka liela daļa apsardzes pakalpojumu uzņēmumu strādā bez atļaujas, nelegāli.

“Atšķiras arī, piemēram, vidējie darba ienākumi,” turpina viņš, “apsardzes uzņēmumos ar NACE kodu (kas norāda, ar ko nodarbojas uzņēmums) ir daudz vairāk darbinieku, kuru atalgojums ir mazāks par 700 eiro. Par 700 eiro lielāku atalgojumu saņem tikai 33,7% strādājošo. Savukārt licencētajos apsardzes uzņēmumos par 700 eiro lielāku atalgojumu jau saņem 46% strādājošo. Bet šo NACE kodu uzņēmums var norādīt pats, tas netiek pārbaudīts. Iespējams, ka uzņēmums arī apsargā. Bet var tikai to norādīt un neko nesargāt vai piedāvāt pakalpojumus bezlicences.”

Nozares pārstāvji atklāj, ka publiskajos iepirkumos jo­projām uzvar uzņēmumi, kuri piedāvā viszemāko cenu, nevis kvalitatīvus pakalpojumus. Vēlāk atklājas, ka uzvarētāji izmantojuši dažādus paņēmienus, lai izvairītos no nodokļu maksājumiem.

“Pēdējos gados šā iemesla dēļ DNKA biedri vairākkārt bija izlēmuši nepiedalīties publiskajos iepirkumos,” atklāj Arnis Vērzemnieks, “lai rūpīgi sagatavotu nepieciešamos dokumentus līdzdalībai iepirkuma konkursā, paiet laiks. Bet, ja pasūtītājs izlemj par labu piedāvājumam par zemāko cenu, ko veido darba tirgum neatbilstošas stundu likmes, tad piedalīšanās šajos konkursos kļūst bezjēdzīga.”

 

UZZIŅA

2018. gada 1. novembri valstī bija 439 licencēti apsardzes komersanti, to skaitā tādi, kuriem izsniegtas vairākas licences apsardzes pakalpojumu sniegšanai.

Pavisam izsniegtas 498 licences:

apsardzes tehnisko sistēmu ierīkošanai – 171 licence;

fiziskās apsardzes pakalpojumiem – 271 licence;

inkasācijas apsardzes pakalpojumiem – 4 licences;

tehniskās apsardzes pakalpojumiem – 52 licences.

Grozījumi Apsardzes darbības likumā paredz, ka komersantiem un iekšējās drošības dienestiem ikgadējā valsts nodeva būs 10% apmērā no sākotnējās valsts nodevas par licences un reģistrācijas apliecības saņemšanu.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 122
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 169
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 21
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 32
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju 3
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 122
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 41
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
15 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 169
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 28
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 54
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
11 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 65
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 52
15 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
13 stundas