Praktiski
Dārzs

Dzērveņu stādījumā uzdarbojas pangodiņš. Ierobežošanas pasākumi0

Foto: Jiri Hera/SHUTTERSTOCK

“Esmu novērojis, ka vasarā 12 kvadrātmetru lielajā dzērveņu stādījumā daudziem vertikālajiem dzinumiem galotnes lapa ir apvērsta otrādi un nav galotnes pumpura. Vai tas ir pangodiņa darbs? Gribu zināt, vai trihogrammas var izmantot šā kaitēkļa ierobežošanai.” ĒRIKS

Pie vainas ir dzērveņu dzinumu pangodiņš. Kaitēkļa postījumus pašlaik var labi redzēt – tie izēd augošu lielogu dzērveņu vertikālo dzinumu galotnes pumpurus. VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Evelīna Freimane stāsta, ka, piemēram, Kanādā pangodiņam gadā attīstās trīs paaudzes, Latvijā – divas. Pirmā paaudze izlido no maija beigām līdz jūnija vidum, bet otrā paaudze lido jūlijā. Kaitēkļi dēj olas uz dzērveņu dzinumiem, kad tie ļoti strauji izvirzās, t.i., kad vertikālie dzinumi sāk pagarināties. Tas pievilina pangodiņus. Šogad šo kaitēkļu Latvijā ir mazāk, turpretī pērn konstatēja daudz vairāk, jo bija sauss laiks.

Lai pangodiņu olas attīstītos, vajadzīgs, lai dzērvenāji būtu pilni ar ūdeni, to šūnās būtu palielināts spiediens. Ja turgors nav stingrs, kaitēkļi nevairojas.

Kaitēkļu ierobežošana

Jānodrošina dzērvenēm labi augšanas apstākļi. Nedrīkst pārmēslot ar slāpekli, jo tas veicina intensīvu dzinumu augšanu un pievilina pangodiņus. Ja vertikālie dzinumi neizvirzās tik strauji, kaitēkļiem nav kur dēt olas, tie lido prom vai dēj mazāk.

Kaitēkļus var daļēji izķert ar dzeltenajiem līmes vairogiem. Tos izliek tieši virs dzērvenēm (līdz ar dzinumiem) pangodiņu lidošanas laikā.

12 kvadrātmetru lielai platībai nepieciešami divi trīs līmes vairogi. Ja vairogi pilnībā aplipuši ar kaitēkļiem, tos nomaina.

Izmēģinājumi ar trihogrammām dzērveņu stādījumos LLU Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centrā nav veikti, tāpēc efektivitāti nevar garantēt. Tomēr var mēģināt šādi kaitēkļus iznīcināt. Trihogrammām patīk silts laiks, lietainā laikā tās nevajadzētu izlaist, jo tad kukaiņi var iet bojā. Pangodiņi visneaizsargātākie ir laikā, kad no oliņām izšķiļas mazie, baltie, gandrīz caurspīdīgie kāpuri. Tad kaitēkļus varētu visveiksmīgāk ierobežot. Izmanto 0,5 g/ha, pēc nedēļas trihogrammas izlaiž vēlreiz, bet trešo reizi – vēl pēc 10–12 dienām.

Stādījumam pievilina plēsīgās ziedmušas un zirnekļus – tie ir dzērveņu kaitēkļu dabiskie ienaidnieki. Lai piesaistītu vairāk derīgo organismu, jāizveido nelieli akmeņu krāvumi, lapu kaudzes rudenī, jāaudzē čemurziežu dzimtas augi.

Dzērveņu stādījumu applūdina 24–48 stundas gan rudenī, gan pavasarī. Pēc tam lieko mitrumu novada, jo dzērvenēm tas var kaitēt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 22
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Čakarē, “lien pakaļā” un azartiski izlec pretējā joslā – kā “vidējais latvietis” brauc pa Rīgas apvedceļu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Nolaupītā vērtība varētu būt pusmiljons eiro, bet Balandinu atstāja dzīvu kā brīdinājumu,” Krieķis atklāj patiesību 4
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
Lietuvā lietoti automobiļi ir lētāki. Kādēļ?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
4 stundas