Foto: Vanovasaio/SHUTTERSTOCK

Eļļa vai laka: ar ko labāk pārklāt priedes koka grīdu 0

“Kādu krāsu vai cita veida pārklājumu izvēlēties nesen liktai priedes grīdai, lai koka struktūra būtu labāk redzama?” JADVIGA VENTSPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Laka izturīgāka

Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Lasīt citas ziņas

Lai saglabātu koka šķiedru zīmējumu un vienlaikus zeltaino nokrāsu, grīdu vislabāk lakot.

Kad grīda ieklāta, iespējams, to vajag ēvelēt un slīpēt. To labāk darīt ar šim mērķim domātām ierīcēm un materiāliem. Slīpēšanu sāk ar 80. numura un beidz ar 120. numura smilšpapīru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad grīda noslīpēta, to pārklāj ar grunts laku un pēc tam ar lakas pamata kārtām. Jāiegādājas viena ražotāja laku sistēma, kurā katra nākamā kārta ir pieskaņota iepriekšējai. Grīdai parasti vajag 2–4 lakojuma kārtas.

Pēc grunts lakas uzklāšanas un pilnīgas tās nožūšanas virsmu slīpē, lai novērstu koksnes šķiedru iespējamo pacelšanos. Visu grīdu viegli slīpē ar smalku smilšpapīru (120.–150. numura graudainums) vai pulējamo disku. Tad uzklāj pamata sastāvu. Ja ir vairākas kārtas, grīdu slīpē pirms katras nākamās kārtas.

Lakošanas rezultātu lielā mērā ietekmē telpas gaisa temperatūra, tai jābūt 15–25 °C. Ja temperatūra ir augstāka, laka nožūs pārāk ātri, bet, ja zemāka, žūs pārāk lēni. Klājot laukumu, vēlams nepieļaut tiešu saules staru krišanu uz virsmas, tāpat nedrīkst lakot caurvējā. Uz grīdas jālej nelieli lakas daudzumi un tā jāizlīdzina ar otu vai veltnīti vienmērīgiem, gariem triepieniem.

Piemēram, litrs SADOLIN Celco Terra laka grīdām maksā aptuveni astoņus eiro, un ar to vienā kārtā var noklāt 10–13 kvadrātmetrus. Litrs SYNTEKO PRO laka grīdām (ūdens bāzes laka) maksā aptuveni 14 eiro, un ar to vienā kārtā var noklāt 8–15 kvadrātmetru grīdas.

Ja vēlas mainīt koka krāsu, var izmantot kādu no beicēm, piešķirot kokam vēlamo toni. Kad beice nožuvusi, grīdu lako uzreiz ar pamata laku.

Jāņem vērā, ka nedrīkst vienā sistēmā izmantot lakas uz ūdens un šķīdinātāja bāzes. Jāņem vai nu vienas, vai otras. Gan pirmajām, gan otrajām ir pieejami gruntējoši sastāvi, kas sagatavo koku pamata lakas kārtu uzklāšanai.

Eļļa – dabīgs produkts

Vēl viens grīdas apstrādes veids ir noslīpētu dēļu piesūcināšana ar speciālu eļļu. Vairākumā gadījumu eļļa ir dabīgs un ekoloģiski tīrs produkts, tāpēc koka grīda ir dabiska un maksimāli dzīva. Tomēr to ir sarežģītāk kopt, un virsma nav tik noturīga pret mehāniskiem bojājumiem kā lakota grīda.

Reklāma
Reklāma

Eļļu bagātīgi uzklāj ar otu vai rullīti un ļauj tai 20–25 minūtes iesūkties. Ja kādā laukumā šķidrums iesūcas ātrāk, to ieeļļo vēlreiz. Ne vēlāk kā 20–30 minūtes pēc virsmas piesūcināšanas eļļu ierīvē grīdā ar mīkstu lupatu vai iekārtu grīdas pulēšanai, vienmērīgi izlīdzinot pa virsmu vēl neiesūkušos eļļu. Pēc tam to savāc ar tīru lupatu. Vēl pēc 2–3 stundām virsmu pulē vēlreiz. Ar eļļu piesūcinātas grīdas var sākt ekspluatēt pēc trim dienām kopš brīža, kad pilnībā pabeigta virsmas piesūcināšana un slīpēšana.

Grīdas eļļas maksā, sākot no 7 eiro par litru, un ar šādu daudzumu var piesūcināt 12–20 kvadrātmetru grīdas (atkarībā no koka sugas).

Konsultējis būvfirmas KMT projekts valdes loceklis Māris Stiprais

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.