Latvijā
Sabiedrība

FOTO. Jūras spēki mācībās “Hod ops” Baltijas jūrā atraduši 56 kara laika mīnas0


Mācību “Hod ops” laikā tika attīrītas aptuveni 20 kvadrātjūdzes, jūras dzelmē atrodot 56 sprādzienbīstamus priekšmetus – 40 enkurmīnas un 16 grunts mīnas.
Mācību “Hod ops” laikā tika attīrītas aptuveni 20 kvadrātjūdzes, jūras dzelmē atrodot 56 sprādzienbīstamus priekšmetus – 40 enkurmīnas un 16 grunts mīnas.
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Šo ceturtdien, 14.novembrī, noslēdzās NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas (SNMCMG1) un Baltijas valstu mīnu kuģu eskadras (BALTRON) rīkotās kopējās mācības „Hod ops” (Historical Ordnance Disposal Operation), kas no 4. līdz 14.novembrim notika Irbes jūras šaurumā, tā portālam “La.lv” pavēstīja Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Veita.

Mācību galvenais uzdevums bija atrast un neitralizēt Pirmā un Otrā pasaules kara laika atstātos sprādzienbīstamos priekšmetus Irbes jūras šaurumā, lai uzlabotu kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī pilnveidot SNMCMG1 un Baltijas valstu jūras eskadras vienību iemaņas mīnu iznīcināšanas operācijās.

Mācību “Hod ops” laikā tika attīrītas aptuveni 20 kvadrātjūdzes, jūras dzelmē atrodot 56 sprādzienbīstamus priekšmetus, no tām 40 enkurmīnas un 16 grunts mīnas. Šobrīd ir iznīcinātas 43 mīnas, un Jūras spēki turpinās darbu pie atlikušo 13 vēsturisko mīnu neitralizēšanas. Kopā tika identificēti 322 priekšmeti.

Latvijas Jūras spēki mācībās “Hod ops” Baltijas jūrā atrod 56 kara laika mīnas

SNMCMG1 sastāvā iekļautais Jūras spēku mīnu kuģis M-06 „Tālivaldis” mācībās atrada astoņas mīnas, no kurām septiņas bija Otrā pasaules kara vācu ražojuma grunts mīnas „LMB”. Šādas grunts mīnas sprāgstvielas svars ir 700 kilogramu, bet kopējais svars ir 960 kilogrami.

Lielāko skaitu sprādzienbīstamo bīstamo priekšmetu – 12 mīnas – Irbes jūras šaurumā atrada SNMCMG1 sastāvā iekļautais Vācijas Jūras spēku mīnu meklētājs „Weilheim”.

Mācībās piedalījās SNMCMG1 kuģi – Dānijas fregate “Thetis”, Norvēģijas mīnu traleris „Rauma”, Apvienotās Karalistes mīnu meklētājs “Cattistock”, Nīderlandes mīnu meklētājs „Urk”, Vācijas mīnu meklētājs „Weilheim” un Latvijas mīnu kuģis “Tālivaldis”. No BALTRON mācībās piedalījās Latvijas štāba un apgādes kuģis „Virsaitis”, mīnu kuģis „Rūsiņš” un Ūdenslīdēju komanda, kā arī Lietuvas Jūras spēku mīnu meklētājs „Skalvis”.

SNMCMG1 ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā.

BALTRON izveidota 1998.gada augustā, lai nodrošinātu pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā. Par tās pirmo komandieri kļuva Latvijas jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis.

Baltijas valstis BALTRON sastāvā kuģus deleģē rotācijas kārtībā uz sešiem līdz 12 mēnešiem, veidojot vienību ar diviem mīnu kuģiem un štāba un apgādes kuģi. Eskadras kuģi piedalās jūras atmīnēšanas operācijās un militārajās mācībās, uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī meklēšanas un glābšanas darbos. BALTRON komandieris ir Latvijas Jūras spēku virsnieks komandleitnats Armands Grebežs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
Sarmīte gribēja Centrāltirgū nopirkt biezpienu, taču pārdevēja atteicās viņu apkalpot valsts valodā 9
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Smags negadījums bēdīgi slavenā vietā: starp “fūri” un mikroautobusu iespiež vieglo auto
12 stundas
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“Jūs tak esat tas nēģerītis, kas runā latviski!” Saku: “Jā, kundze!” Saruna ar Džordžu Stīlu par latviešiem un rasismu 16
Intervija 15 stundas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Pirmais, kas jāņem vērā, ir cilvēka cieņa.” Intervija ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu par garantēto minimālo ienākumu 1
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš esot vienu nogriezis un tūliņ griezīšot arī otru!” Meitas slepkava atkal uz apsūdzēto sola
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Virs Latvijas nobildē pēdējos gados spožāko komētu C/2020 F3 (NEOWISE)
28 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Vienīgā cerība – veselības nodoklis. Vai tiešām cilvēki to nesajutīs?
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Deputāts, Rīgas mēra amata tīkotājs, izpalīdzīgs ugunsdzēsējs. Kā Vilnis Ķirsis dzēsa degošu auto
1 stunda