Labdarības maratons "Dod pieci!" 2023

FOTO. “Riskam pakļautiem bērniem var un vajag palīdzēt!” Labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedoti 451 189 eiro 37

Latvijas sabiedrisko mediju rīkotais labdarības maratons “Dod pieci!” šogad aicināja sabiedrību ziedot riskam pakļautu bērnu un jauniešu atbalstam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
6 lietas, ko nedrīkst aizdot citiem, lai nezaudētu savu laimi un veiksmi
Kokteilis
“Kad Sīrija kritīs…” Aklā gaišreģe Vanga pareģojusi nemierus Sīrijā, taču pravietojuma turpinājums ir vēl biedējošāks… 7
“Par ko mēs maksājam nodokļus?” Vīrietis paliek “uz gultas”, jo ģimenei nav iespējas samaksāt par NMPD izsaukumu
Lasīt citas ziņas

Kad pavasarī mūsu redzeslokā nonāca video ar pusaudžiem Imantā, kuri pulcējās lielos baros, lai vardarbīgi risinātu konfliktus, un mēs sākām pievērst uzmanību šim tematam, atklājās, ka Latvijā uzvedības problēmas ir apmēram 10 000 bērnu. Tātad mums ir vesela mazpilsēta bērnu, kuri klaiņo, meklē patvērumu uz ielas, neiet uz skolu, ubago, lieto apreibinošas vielas vai jau ir pieļāvuši likumpārkāpumus.

Vēl apmēram 36 000 bērnu ir uzvedības problēmu iestāšanās risks, jo viņi ir cietuši no vardarbības vai citiem noziegumiem, dzīvo bērnunamos vai ģimenēs, kur viņus pienācīgi neaprūpē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visi šie bērni ir piedzimuši tādi paši kā mēs, tikai viņi ir nonākuši vidē, kur viņiem ir trūcis mīlestības un/vai kompetenta atbalsta. Palīdzēt viņiem nostāties uz kājām, izrauties no nelabvēlīgas vides un veidot motivētu, drošu, garīgi un fiziski veselīgu nākotni ir mūsu, pieaugušo, atbildība.

Veidojot labdarības maratona saturu, mēs redzējām, ka atbilstošā līmenī nedarbojas gandrīz neviens no posmiem, kurā riskam pakļautiem bērniem var un vajag palīdzēt. Latvija nevar atļauties zaudēt tik daudz bērnu, tādēļ mēs aicinām:

  1. Bērnu tiesības noteikt par vienu no valsts un pašvaldību politikas prioritātēm un to atbilstoši finansēt.
  2. Visās pašvaldībās izveidot jēgpilnu sistēmu, kas ļautu laikus identificēt ģimenes ar bērniem, kurām nepieciešams atbalsts, lai savlaicīgi novērstu bērnu uzvedības problēmu iestāšanās risku un uzraudzīt šo sistēmu darbību.
  3. Visās pašvaldībās izveidot un sniegt efektīvus, uz uzvedības maiņu vērstus pakalpojumus ģimenēm un bērniem gan agrīnā posmā, kad problēmas sāk veidoties, gan vēlāk, kad tās jau samilzušas (ģimenes asistenta pakalpojumus, psiholoģisko atbalstu, krīzes vai ģimenes atbalsta centrus u. c.)
  4. Izglītības iestādēs nodrošināt pietiekamu, labi apmācītu un atalgotu atbalsta personālu, kas spētu pamanīt bērnu problēmas un palīdzētu tās risināt. Mērķtiecīgi apmācīt pedagogus iekļaujošas izglītības vides veidošanā un konfliktu risināšanā.
  5. Pietiekamā apjomā, tai skaitā reģionos, nodrošināt bērniem un pusaudžiem psihiatra un narkologa pakalpojumus, kā arī sociālās rehabilitācijas programmas, kurās bērna uzvedības problēmas tiktu risinātas kompleksi ar vairāku speciālistu palīdzību.
  6. Bērniem, kuriem tas nepieciešams, nodrošināt mentora pakalpojumu, proti, uzticamu atbalsta personu, kas viņus motivētu risināt problēmas, jo bez šādas personas liela daļa bērnu vispār atsakās no jebkādiem pakalpojumiem.
  7. Mainīt pieeju darbam ar nepilngadīgajiem likumpārkāpējiem un koncentrēties nevis uz sodīšanu, bet pārkāpumu cēloņu noskaidrošanu un uzvedības maiņu.
  8. Izveidot piemērotu pakalpojumu un piedāvāt to pietiekamā apjomā augsta riska jauniešiem, kuri jau ir izdarījuši likumpārkāpumu un kuriem ir liela agresivitāte.
  9. Turpināt sniegt atbalsta (mentora) pakalpojumus jauniešiem, kas auguši ārpus ģimenes, arī pēc pilngadības sasniegšanas tik ilgi, cik tas nepieciešams, lai viņi spētu sākt patstāvīgu dzīvi.
Reklāma
Reklāma

Lūdzam sniegt atbildi jūsu kompetences ietvaros, ko tieši un kādā termiņā darīsiet, lai izveidotu un uzturētu jēgpilnu sistēmu, kas ilgtermiņā un pēc būtības nodrošinās atbalstu riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem Latvijā, tādējādi rūpējoties par to, lai nākotnē Latvijā būtu pēc iespējas mazāk bērnu ar uzvedības problēmām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.