Foto: MP P/Shutterstock

Fotoradars fiksējis pārkāpumu. Vai varu pārsūdzēt sodu? 0

Draudzene aizņēmās uz brīvdienām automašīnu. Pēc kāda laika man atnāca paziņojums CSDD aplikācijā par fotoradara fiksētu pārkāpumu. Kā man rīkoties? Kā es varu atcelt šo sodu, jo neesmu vainīga? Kā šādā gadījumā vispār tiek izvērtēts, cik lielu sodu uzlikt, un cik ilgā laikā tas jānomaksā? INGA Z. Rīgā

Reklāma
Reklāma

Lēmumu pieņem policija, nevis CSDD

Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Latvijā ir divu veidu fotoradari – stacionārie un pārvietojamie. CSDD sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Rumba norāda, ka CSDD atbild tikai par stacionāro fotoradaru uzstādīšanu, uzturēšanu un apkopi, savukārt pārvietojamo fotoradaru darbību nodrošināša Valsts policija. “Viss, kas saistīts ar sodiem un to piemērošanu vai atcelšanu, ir policijas kompetencē. Caur CSDD sistēmu (e-pakalpojumiem) autovadītāji saņem paziņojumus par sodiem, tāpēc cilvēkiem šķiet, ka CSDD tos var arī pārskatīt un atcelt. Bet tās ir tikai Valsts policijas tiesības, turklāt šis process ir stingri atrunāts normatīvajos aktos,” skaidro CSDD speciālists. CSDD funkcijas ir apstrādāt informāciju, kas par attiecīgo pārkāpumu saņemta no fotoradariem, sagatavot protokola–lēmuma projektu un nosūtīt to Valsts policijai izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai. Kad policija izlēmusi par administratīvā soda piemērošanu, CSDD to nosūta transportlīdzekļa vadītājam, kuram piemērots sods. Par pārkāpumiem, kuri fiksēti ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, nosaka minimālo naudassodu.

Kam piemēro, un kā pārsūdzēt?

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Simona Grāvīte skaidro – Ceļu satiksmes likums nosaka, ka administratīvo sodu par pārkāpumu, kas fiksēts ar fotoradaru, neapturot transportlīdzekli, piemēro transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā norādītajam turētājam. Ja tāds nav norādīts vai transportlīdzeklis noņemts no uzskaites – transportlīdzekļa īpašniekam. Bet, ja pārkāpuma izdarīšanas brīdī šī persona nav vadījusi transportlīdzekli, ir iespēja pārsūdzēt lēmumu par administratīvā soda piemērošanu augstākā iestādē, sūdzībā norādot cilvēku, kurš pārkāpuma brīdī vadījis transportlīdzekli. Noteikti vajadzīgi faktisko transportlīdzekļa vadītāju identificējošie dati: vārds, uzvārds un personas kods. Sūdzībai jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka šī persona pārkāpuma izdarīšanas brīdī vadījusi transportlīdzekli. “Par pierādījumu uzskatāms jebkurš parakstīts dokuments, kurā minēts, ka transportlīdzeklis bijis attiecīgā cilvēka rīcībā, piemēram, nomas līgums, paskaidrojums,” turpina Simona Grāvīte. Lai būtu godīgi un droši abām pusēm, brīdī, kad kādam uz nedēļas nogali aizdodat savu transportlīdzekli, ir vērts par šo faktu sastādīt rakstisku dokumentu, ko paraksta abas puses, īpaši, ja cilvēks nav labi zināms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja iesniegtie pierādījumi apliecinās, ka pārkāpuma izdarīšanas brīdī transportlīdzekli vadījis norādītais cilvēks, Satiksmes drošības pārvalde lēmumu par administratīvā soda piemērošanu transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam atcels un piemēros sodu faktiskajam transportlīdzekļa vadītājam. “Šādā gadījumā saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē pārkāpumu uzskaites punktu piemērošanu, transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā tiek reģistrēti pārkāpumu uzskaites punkti,” teic Simona Grāvīte. Piemērojot sodu vadītājam, tā apmērs netiek mainīts.

Jārēķinās, ka lēmuma pārsūdzēšana prasa laiku un enerģiju. Iespējams, to vērts darīt situācijā, ja faktiskais vadītājs atsakās maksāt sodu. Simona Grāvīte piebilst – ja vadītājam administratīvais sods piemērots par pārkāpumu, kas fiksēts ar fotoradaru, neapturot transportlīdzekli, viņš netiek uzskatīts par administratīvi sodītu. Līdz ar to ir vienalga, vai naudassodu apmaksā transportlīdzekļa īpašnieks (turētājs) vai faktiskais spēkrata vadītājs. Netiek reģistrēti soda punkti vai kā citādi sabojāta reputācija.

Labāk samaksāt laikus

Par pārkāpumiem ceļu satiksmē sodu ieteicams apmaksāt ne vēlāk kā 30 dienu laikā no tā uzlikšanas dienas. Ja tas netiek izdarīts, vadītājam piemēro aizliegumu izsniegt transportlīdzekļa vadītāja apliecību, iziet tehnisko apskati un reģistrācijas darbības transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā, izbraukt no Latvijas. Ja sods nav samaksāts gada laikā, stājas spēkā transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums. Tajā brīdī automašīnas īpašnieks vai turētājs saņem brīdinājumu, kurā tiek aicināts samaksāt sodu 30 dienu laikā, pretējā gadījumā lietu nodod zvērinātam tiesu izpildītājam.

UZZIŅA

• Sūdzību par administratīvā soda piemērošanu pieņem Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvaldes Satiksmes uzraudzības un koordinācijas birojs Stabu ielā 89 Rīgā, LV-1009 (e-pasts: [email protected]).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.