Foto: Agnese Zeltiņa

“Šis gads man tiešām ir ļoti īpašs!” Saruna ar latviešu pianisti Agnesi Egliņu 2

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Agnese Egliņa nenoliedzami ir viena no šo laiku spilgtākajām latviešu pianistēm – gan izcili atrod niansētu sabalsojumu ansamblī, gan liek aizrauties publikas elpai solo sniegumā, turklāt ir gatava būt mūzikā arvien jaunos veidos un tik bieži, cik vien iespējams.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 323
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 40
20 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Ne velti šogad viņas talants un neatlaidība novērtēti ar jau otro Lielo mūzikas balvu – šoreiz “Par izcilu sniegumu gada garumā”.

Laikā, kamēr koncertzāles bija slēgtas, Agneses klavierspēle uzmirdzēja koncertu pārraidēs, bet nu pianiste priecājas par atgriešanos pie publikas klātienē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau 6. jūlijā Rīgas festivāla ietvaros ansamblī kopā ar obojistu Egilu Upatnieku un fagotistu Jāni Semjonovu izskanēs vasarīgi virtuozi franču kamermūzikas smalkumi.

Šovasar pianistei koncerti sabiruši kā no pārpilnības raga, bet viņa smaida, sakot: “Gaidu tos ar patīkamu saviļņojumu, nevis ar stresu un bailēm, jo tieši tā, kopā ar publiku, jūtos savā īstajā vietā.”

Jūlijā Agneses klavierspēle skanēs gan Guntara Prāņa jubilejas solokoncertā (7.07.), gan viesturnejā Igaunijā kopā ar latviešu vijolnieci Paulu Šūmani (pirmais koncerts Sāmsalā – 9.07.), gan vērienīgā koncertā “Dzimuši Latvijā”, kur izskanēs jau Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijā un pēcāk neklātienes koncertā spoži atrādītais duets ar jauno vijoles talantu Daniilu Bulajevu (31.07.).

Agnese, tieši šodien pašā koncertu grafika mutulī iekrīt jūsu dzimšanas diena. Kā to atzīmējat?

A. Egliņa: Šoreiz dzimšanas diena paiet mēģinājumos, jo priekšā dienu pēc dienas tiešām ir koncerti Latvijā un Igaunijā. Bet tas ir ļoti patīkami – esmu draugu, kolēģu vidū un, galvenais, esmu mūzikā.

Gan jau mēģinājumu laikā pamielosimies arī ar kādu torti (smejas). Jāatzīstas, ka lielākie svētki – manas kāzas – šogad jau nosvinēti.

Jubilejas reize jums pašai mēdz kļūt par kādu atskaites punktu dzīves ceļā, varbūt – mūziķes karjerā? Atskatoties – pirms desmit gadiem saņēmāt Lielo mūzikas balvu par izcilu darbu ansamblī, šogad – par izcilu sniegumu gada garumā. Kādā virzienā raugāties uz priekšu?

Šis gads man tiešām ir ļoti īpašs – gan saistībā ar personīgo dzīvi, gan kā mūziķei, un jūtu, ka uz priekšu tas būs vēl īpašāks. Taisnība, kad dabū tādu balvu, iznāk atskatīties, kas tad īsti ir izdarīts. Ne velti žūrijas locekļi atgādina, ka balva nav tikai par konkrēto gadu, bet par laika periodu, kurā darbojies ilgāk.

Pēdējie gadi man ir bijuši ļoti bagātīgi – gan solo, gan sadarbojoties ar kolēģiem, arī pirmatskaņojumu ziņā, tāpēc balvu uztveru kā skaistu vainagojumu. Šis ir arī pielāgošanās laiks – neļāvu sev apstāties, bija regulāri koncerti gan tiešsaistē, gan tiešraidē (kopā ar klarnetistu Gunti Kuzmu, sitaminstrumentālistu Guntaru Freibergu, vijolnieku Daniilu Bulajevu u. c. – A. K.).

Mūziķis var darboties, arī ieskaņojot mūziku diskos, un šajā ziņā šis laiks ir auglīgs. Lielais notikums ierakstu laukā man vēl priekšā – kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un diriģentu Atvaru Lakstīgalu ierakstīsim Kārļa Lāča Klavierkoncertu, kuru esmu pirmatskaņojusi (2016) un kuru Kārlis man ir veltījis.

Reizē dažādās mūzikas skolās “Zoom” platformā esmu izveidojusi lekcijas par mūzikas notāciju Latvijas un ārzemju komponistu darbos. Atsaucība bija diezgan laba, ceru, tāda būs arī šajā rudenī un turpmāk.

Tomēr pēc nosacīti mierīgāka perioda neklātienes formā nu koncerti sabiruši klātienē kā no pārpilnības raga, turklāt, jums raksturīgi, dažādos ampluā – pirmais jau pagājušajā nedēļā, latviešu komponistu vokālā kamermūzika Liepājas Starptautiskajā Zvaigžņu festivālā, tad franču kamermūzika, koncerts ar trio “Art-i-Shock” un viesošanās Igaunijā ar vijolnieci Paulu Šūmani…

Daudz lietu šobrīd notiek ļoti spontāni un zibenīgā tempā. Koncertu organizatori var tevi uzaicināt pat divas nedēļas pirms koncerta, jo tālu uz priekšu plānot nav iespējams.

Tas nozīmē, tev kā māksliniekam visu laiku ir jābūt labā formā un ļoti atvērtam, jo ik brīdi var atskanēt negaidīts telefona zvans no kādas koncertzāles. Tomēr man tas saistās ar patīkamām gaidām par satikšanos, jo koncerti ar publiku ir mūsu ierastā vide.

Neierastāk ir tad, ja ap tevi stāv pieci cilvēki ar kamerām tukšā Lielajā ģildē, noskaita no pieci līdz viens un režisors klusumā paziņo – “koncerts sākas”! Un tad ir citi spēles noteikumi – daudz jādomā par vizuālo, tevi var “pievilkt” pavisam tuvu – pēkšņi pamani, ka viens operators ir turpat, pie kājām…

Šobrīd mums visiem ir jāpierod pie šā brīža mainīgajiem nosacījumiem – jūtams, ka koncertu biļešu pircēji pagaidām ir piesardzīgi. Varu tikai vēlēt veiksmi koncertu organizatoriem, jo viņiem šis ir grūts laiks – atbildība ir tik liela, ka daudzi saka – mēs vēl nogaidīsim.

Jūs līdz šim esat koncertējusi arī ārpus Latvijas – īsi pirms pandēmijas milzīgajā Šanhajas koncertzālē kopā ar Kristīni Opolais. Varbūt šis notikums atvēra vēl kādas jaunas durvis?

Jā, ar Kristīni koncertējām 2020. gada 11. janvārī, kad Ķīnā tika izziņots Covid uzliesmojums – mājupceļā bija lidostas kontrole, kaut Latvijā vēl bija maz informācijas. Labi, ka mums laimējās un viss bija kārtībā ar veselību.

Pēc Ķīnas vēl devos mēneša braucienā uz Āfriku – man prieks, ka līdz martam dabūju kārtīgi izceļoties. Kopā ar Kristīni mums bija vēl daudz plānu ārzemēs, arī Latvijā, bet šobrīd tas tiešām diemžēl ir nogaidīšanas režīmā.

Pārcelti vai atcelti arī koncerti Spānijā, Šveicē, Grieķijā, Portugālē, tāpat meistarklases Vācijā – cerība ir uz 2022. gadu.

Tāpēc man ir liels prieks, ka izdosies koncertēt Igaunijā kopā ar Paulu Šūmani un igauņu čellistu Āri Tammesalu – tur šobrīd ir diezgan brīvi nosacījumi koncertu apmeklēšanā, pēcāk paredzēti koncerti arī Pērnavā, Tartu un Tallinā.

Bet jau rīt Rīgas festivālā franču kamermūzikas smalkumi kopā ar Egilu Upatnieku un Jāni Semjonovu Spīķeru koncertzālē. Kas rosinājis šo pro­grammu?

Mūsu sākotnējais mērķis bija braukt sava veida misijā pa Latviju un reklamēt oboju un fagotu – parādīt, ka tie var būt skaisti, dziedoši, virtuozi spēlējami, līdzīgi kā ierastākās vijoles un flautas.

Šie instrumenti ir retāk atskaņoti, un arī jaunieši retāk izvēlas tos apgūt, arī orķestru grupās to nereti trūkst. Ar abiem puišiem kopā muzicējam jau vairāk nekā piecus gadus, daudz ar šo programmu esam koncertējuši ārpus Rīgas, tāpēc man ir prieks, ka beidzot tā izskanēs Rīgā.

Franču mūzika man ir īpaši mīļa – vasarīga, dzīvespriecīga.

Savukārt Guntara Prāņa dzimšanas dienas koncertā Rīgas Domā jums būs saspēle ar trio “Art-i-Shock” kolēģi, čellisti Gunu Šnē. Šim košajam trio šogad būtu jāatzīmē desmitgade…

Guntars Prānis ir mūsu draugs, ar viņu esam jau vairākkārt sadarbojušās, un prieks, ka viņš savā jubilejā mūs ir uzaicinājis. Tas būs patiešām vērienīgs koncerts, piedaloties vokālajai grupai “Schola Cantorum Riga”, skanot ērģelēm, muzicējot Rihardam Zaļupem.

Rihards Dubra arī raksta vērienīgu jaundarbu (“O Sapientia”) visiem koncerta dalībniekiem.

Trio “Art-i-Shock” šogad tiešām ir desmit gadi, bet šobrīd mums jāizauklē viens no “mūsu” mazuļiem (smejas), un tad atkal varēsim sākt muzicēt kopā – sieviešu kolektīvos ierasta lieta.

Jubilejas koncertu noteikti vēlamies rīkot klātienē ar skatītājiem, turklāt redzam sevi akustiskā koncertzālē, nevis kaut kur ārā, pļavā, jo to prasa instrumentu specifika.

Jūsu pašas solokoncerts vēl gaida…

Jā, šobrīd organizētāji vēl domā par formātu. Taču pavisam vērienīgs būs koncerts “Dzimuši Latvijā”, kur muzicēšu kopā ar vijolnieku Daniilu Bulajevu. Viens otra kompānijā jūtamies ļoti labi – viņš ir fantastisks mūziķis, kuram var vēlēt tikai veiksmes.

Ceru, ka kopā ar šo apdāvināto jaunieti izdosies kopā darīt vēl lielas lietas. Domājam gan par disku, gan koncertiem.

Līdzās koncertēšanai jūs esat viena no tām mūziķēm, kas strādā arī ar jauno paaudzi dažādās meistarklasēs – mūsu sarunas dienā viesojāties Siguldas Māk­slu skolā… Kāds dzinulis liek darīt to – tam, galu galā, jāvelta laiks, arī iznākums nav tūlīt redzams.

Meistarklases man ir ļoti mīļa lieta – jūtu sava veida misiju. Man šī ir iespēja mazpilsētā sastapt ļoti, ļoti talantīgus jauniešus – ne vienu vien esmu aizsūtījusi uz savu mīļo Dārziņskolu, uz Mediņskolu, kuru šogad daži jau absolvē ar brīnišķīgām atzīmēm, un turpmāk viņu priekšā būs mūziķu ceļš.

Varbūt tas atgādina manis pašas mūzikas audzēknes ceļu savulaik no Liepājas uz Rīgu – toreiz mani ieraudzīja Dārziņskolas pedagogi un uzrunāja manu mammu. Zinu, cik ļoti svarīgi ir, ja kāds tev notic un saredz šo perspektīvu.

Sāku Madonā pirms pieciem gadiem, kad man bija četri pieci audzēkņi, bet šogad bija jātaisa konkurss, un beigās viņu ir jau piecpadsmit. Protams, jaunā paaudze ir krietni savādāka, nekā bijām mēs, bet man viņi patīk.

Vadot lekcijas par mūziku zūmā, sajutu, ka viņi ir zinātkāri, labprāt uzdod jautājumus, nav tik kautrīgi kā mēs – ja kaut kas nepatīk, to arī parāda. Jaunieši šobrīd mācās sevi prezentēt, interesējas par mākslinieka dzīvi – kā dabūt koncertus, kā iesaistīties projektos.

Atceros, ka man pašai desmitajā klasē par tādām lietām nebija ne jausmas.

Jūs esat mūziķe, kura nekad nav vairījusies no mūzikas sastapšanās ar citām mākslas jomām. Neparasta teātra, literatūras un mūzikas tikšanās notiks septembrī koncertciklā “Dailes kanons”, kurā jūs vienā izrādē sastapsieties ar aktrisi Lidiju Pupuri.

Man patiešām patīk šādas satikšanās – vai tie būtu “Spoku stāsti” kopā ar Latvijas Radio kori, ar teātri satikos leģendārajā Dailes teātra izrādē “Vācietis. Klavierkoncerts” – ar astoņām klavierēm uz tā skatuves.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lieliski, ka atkal notiek kāda mākslas sintēze. Tas vēl šobrīd ir radošā procesā. Man ir laimējies, ka būs iespēja būt kopā ar tik izcilu aktrisi – nu jau esam mazliet iepazinušās. Pašlaik Pupures kundze strādā pie dzejas izvēles – Zenta Mauriņa, arī Aspazija, tad domāsim arī par mūzikas klātbūtni.

Vai šajā notikumu karstumā ir izdevies izbaudīt pašas medusmēnesi?

Tā kā mans vīrs (muzikologs Dāvis Eņģelis. – A. K.) pašlaik raksta doktordarbu, tad šis ir gana aizraujošs laiks arī viņam, un līdz ar to tagad neko tālu ieplānojuši neesam. Pašreiz koncentrējamies uz Latviju – paredzēts izbraukt četrus Latvijas novadus. Mums jau bija brīnišķīgs laiks Latgalē, viesojāmies Rēzeknes pusē. Ļoti skaista mums ir pašiem sava zeme.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 323
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 40
20 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 71
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 95
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 5
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 21
2 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Aicina ikvienu ceļinieku iegriezties un paciemoties krāšņajos Daugavas lokos un kolorītajā Slutišķu vecticībnieku ciemā
16:21
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav tādas veikalā nopērkamas receptes, kā uzbūvēt savu uzņēmumu, atrast darbošanās nišu un tajā nostiprināties,” atklāj uzņēmējs Grahoļskis
16:07
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija Covid-19 izplatības rādītājā noslīdējusi līdz 23.vietai Eiropā
16:00
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 40
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 43
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 35
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 60
2 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 35
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 30
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
57 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus 7
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 9
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 51
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
8 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 71
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 6 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 70
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 323
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
5 stundas