Gustavs Šķilters. “Versaļas dārzs”. 1904. Papīrs, akvarelis. LNMM kolekcija.
Gustavs Šķilters. “Versaļas dārzs”. 1904. Papīrs, akvarelis. LNMM kolekcija.
Publicitātes foto

Latviešu pirmā profesionālā tēlnieka Šķiltera ceļojumos tagad var ieskatīties ikviens 2

Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Spānija, Itālija, Holande, Šveice, Vācija, Anglija, Maroka… Šie visi ir ceļojumu galamērķi, uz kuriem reiz devies Gustavs Šķilters (1874–1954) – vīrs, kuram latviešu mākslas vēsturē bija lemts ieiet kā pirmajam latviešu profesionālajam tēlniekam. Latvijas Nacionālā māk­slas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs līdz 29. augustam apskatāma izstāde “Man pasaule par šauru šķita…”, kas veltīta Šķiltera ceļojumiem 20. gadsimta sākumā.

Dodoties savā pirmajā ceļojumā cauri Vācijai uz Parīzi, jaunais latviešu mākslinieks jau bija nolēmis meklēt ceļu pie Ogista Rodēna, tādēļ apmetās netālu no vietas, kur Monparnasa bulvārī divstāvu koka mājas apakšējā stāvā darbojās Rodēna “akadēmija”. Gustavs Šķilters savus darbus izstādīja pazīstamos Parīzes māk­slas salonos – Marsa laukumā un Elizejas laukos. Savos klejojumos mākslinieks ne tikai zīmējis, bet arī rakstījis apcerējumus par redzētajām vietām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Senās mūzikas burvībā. “Koncertā atskaņosim Renesanses laikmeta dižgaru Džovanni Perluidži da Palestrina un Orlande de Lassus motetes, kas rakstītas ar Zālamana “Augstās Dziesmas” jeb “Dziesmu Dziesmas” tekstiem,” stāsta Latvijas Radio kora diriģents Kaspars Putniņš.

Ar šo koncertu šodien Rīgas Sv. Pētera baznīcā atklās Senās mūzikas festivālu. Koncertā īpašā viesa statusā piedalīsies arī igauņu kanteles virtuoze – Anna Līsa Ellere. Ceturtdien, 1. jūlijā, Mazajā ģildē skanēs skaistākās baroka operu ārijas dzidrā soprāna Elīnas Šimkus, baroka orķestra “Collegium Musicum Riga” un diriģenta Māra Kupča izpildījumā.

Bet sestdien, 3. jūlijā, Rundāles pils dārzā mazos klausītājus sagaidīs muzikāls ceļojums Hansa Kristiana Andersena pasakā “Meža gulbji”. Uzvedumā piedalīsies Jolanta Strikaite-Lapiņa, Dināra Rudāne, Atis Ieviņš, Jānis Strazdiņš, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti, Rīgas Horeogrāfijas skolas un Rīgas Doma kora skolas audzēkņi, kā arī instrumentālā grupa Pētera Vaickovska vadībā.

Šajā pašā dienā jau vakarpusē Rundāles pils Zelta zālē skanēs itāļu un vācu baroka šedevri, solot tikšanos ar virtuozo vijolnieku Dmitriju Siņkovski un izcilo klavesīnisti Ievu Salieti. Un festivāla noslēgumā Rundāles pils dārzā plkst. 22 tradicionāli skanēs Antonio Vivaldi vijoļkoncertu cikls “Gadalaiki”, kura noskaņas varēs baudīt “Sinfonietta Rīga”, diriģenta Andra Veismaņa un vijolnieka Daniila Bulajeva izpildījumā.

Spilgtu jaunu mūziķu trio. Sestdien, 3. jūlijā, ar pro­grammu “Kino atspulgi” Mazajā Mežotnes pilī ar Georga Pelēča, Gabriela Forē un Pētera Vaska mūziku viesosies “Trio FABEL” – klarnetiste, “Lielās mūzikas balvas 2018” laureāte Anna Gāgane, koncertējošā pianiste Linda Leine un čellists Kristaps Bergs. Šo triju latviešu jauno mūziķu draudzība sākās jau skolas laikos, un sen loloto sapni muzicēt kopā izdevās īstenot 2019. gadā.

Reklāma
Reklāma

Rīdziniece Linda Leine pēc studijām Latvijā izglītību turpinājusi Hamburgā, Lībekā un Rostokā, kopš 2010. gada dzīvo un koncertē Vācijā. Klarnetiste Anna Gāgane absolvējusi divas maģistrantūras studijas Fransuā Bendas klasē Bāzeles Mūzikas augstskolā. Guvusi panākumus vairākos starptautiskos konkursos, kopš 2019. gada oktobra ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra klarnešu grupas koncertmeistara vietniece.

Čellists Kristaps Bergs, kurš kopš 2016. gada septembra ir čellu grupas koncertmeistars Briseles Filharmonijas orķestrī, ir dzimis mūziķu ģimenē, tandēmā ar čellu viņam bijusi iespēja uzstāties pasaules prestižākajās koncertzālēs.

Spožas zvaigznes Operā. Vasaras pilnbriedā durvis skatītājiem atkal vērs Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB), svētdien, 4. jūlijā, aicinot uz galā koncertu “Operas zvaigžņu vasara”. Pirmo reizi Latvijā viesosies viens no pasaulē izcilākajiem tenoriem Pjotrs Bečala un prestižā konkursa “Operalia 2019” uzvarētāja Adriana Gonsalesa.

Kopā ar viņiem koncertā dziedās arī pasaulslavenais basbaritons Egils Siliņš un Latvijas Nacionālās operas solisti Tatjana Trenogina, Ilona Bagele, Mihails Čuļpajevs un Rinalds Kandalincevs. Skaistākās opermūzikas pērles līdz ar solistiem interpretēs Latvijas Nacionālās operas orķestris un koris. Koncerta muzikālais vadītājs – LNOB galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.