Ilustratīvs attēls

Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni? 2

Gāzētu vai negāzētu? Šis jautājums ir aktuāls pie teju jebkuras ēdienreizes restorānā, un mūsdienās šķiet, ka atbilde lielākoties ir: gāzētu, lūdzu! Šis draiski burbuļojošais dzēriens ir piedzīvojis popularitātes pieaugumu un nekas neliecina par tā norietu.

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā 67
Lasīt citas ziņas

“Arī aptiekās ir iegādājams minerālūdens, un izvēle bieži ir par labu gāzētajiem dzērieniem,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa un izsaka minējumu, ka gāzēta ūdens patēriņš, iespējams, palielinās tāpēc, ka arvien vairāk cilvēku to izmanto kā veselīgu alternatīvu saldināto dzērienu vai pat alkohola lietošanai. Ne vienam vien dzeramais ūdens no krāna šķiet negaršīgs, un, lai ieviestu dažādību, gāzētais ir laba alternatīva. Bet! Vai gāzēts ūdens spēj hidratēt organismu tāpat, kā negāzēts ūdens? Vai tam ir vēl kāda pievienotā vērtība, izņemot atspirdzinājumu?

Cik daudz ūdens būtu jāizdzer?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Hidratācijas uzturēšana jeb pietiekama ūdens daudzuma uzņemšana ik dienu ir viens no vienkāršākajiem pasākumiem, ko varam darīt savas veselības labā,” uzsver farmaceite. Saskaņā ar Meijo (ASV) klīnikas datiem, ir nepieciešams pareizs šķidruma līdzsvars, lai novērstu atkritumvielu uzkrāšanos, aizsargātu organisma šūnas un uzturētu enerģijas līmeni. Taču, lai gan viss iepriekšminētais ir pašsaprotams, nereti ir grūti dienā izdzert pietiekami daudz ūdens, lai nodrošinātu optimālu organisma funkcionēšanu.

Precīzs šķidruma daudzums, kas katram nepieciešams, atšķiras atkarībā no dzimuma, aktivitātes un pat klimatiskajiem apstākļiem, tāpēc nav oficiālas visiem piemērotas dienas devas. Visplašāk zināmais ir ASV Nacionālās zinātņu, inženierzinātņu un medicīnas akadēmijas ieteikums, kas sievietēm paredz uzņemt aptuveni 2,7 litrus šķidruma dienā, bet vīriešiem – 3,7 litrus dienā. Ap 20 procentiem šī daudzuma var iegūt no ēdiena, tādēļ sievietēm atliek izdzert vismaz astoņas 240 ml glāzes ūdens, savukārt vīriešiem – 13 glāzes dienā. Turklāt tieši ūdenim vajadzētu būt galvenajam šķidruma avotam.

Ūdens pret gāzēto ūdeni: kā tos salīdzināt?

Pētnieki ir izstrādājuši dzērienu hidratācijas indeksu. Tas radīts, pamatojoties uz pētījuma rezultātiem – tika pārbaudīta 13 bieži lietotu dzērienu ietekme uz hidratācijas līmeni 72 vīriešiem, kuri visi sāka eksperimentu pietiekami hidratētā stāvoklī. Rezultāti, kas tika publicēti 2016. gada martā American Journal of Clinical Nutrition, atklāja, ka gan ūdens, gan gāzēts ūdens vienlīdz labi apgāda organismu ar ūdeni jeb ir vienlīdz hidratējoši. Šie rezultāti nav pārsteidzoši, ņemot vērā, ka dzirkstošais ūdens ir tas pats ūdens, kas papildināts ar oglekļa dioksīdu.

Daudziem šķiet pievilcīgi sprakšķošie burbulīši uz mēles, taču iepriekšējos pētījumos atklāts, ka pārmērīga karbonizācija var izraisīt vēdera uzpūšanos un diskomfortu kuņģa zarnu traktā. Tātad, lai gan gāzēts ūdens nav nekas slikts, ar to pārspīlējot var iedzīvoties nepatīkamās sajūtās.

Gāzētā ūdens uzturvērtība

Uzturvērtības ziņā gāzēts ūdens ir gandrīz identisks negāzētam ūdenim. Neatkarīgi no neliela nātrija daudzuma, ko daži zīmoli pievieno, lai uzlabotu garšu, tam nav kaloriju. Tomēr ir jāseko līdzi sastāvdaļu etiķetei, jo dažiem dzērieniem pievieno augļu sulu vai biezeni, bet citiem – cukuru vai mākslīgos saldinātājus. Visos šajos dzērienos joprojām būs maz kaloriju, taču ieteicams pārliecinieties, ko dzerat.

Gāzēts ūdens pret gāzētiem dzērieniem: kurš ir hidratējošāks?

Gāzēts ūdens ir neapšaubāms uzvarētājs. Pētījumi liecina, ka lielākajai daļai bezalkoholisko dzērienu ir gāzēta ūdens bāze un papildus pievienots cukurs vai mākslīgais saldinātājs, fosforskābe vai citronskābe, kas darbojas kā konservanti vai aromatizētāji, kā arī pārtikas krāsvielas. Tā kā saldinātajos gāzētajos dzērienos ir arī citas sastāvdaļas, uz to pašu tilpumu tajos ir mazāk ūdens – tikai aptuveni 89,4 procenti. Savukārt gāzētā ūdeni ir 99,9 procenti ūdens, padarot to daudz hidratējošāku. Tātad gāzēts ūdens salīdzinot ar jebkādu citu gāzētu, saldinātu dzērienu ir veselīgāka izvēle. 350ml saldināta dzirkstošā dzēriena glāze satur gandrīz 37 gramus jeb gandrīz 9 tējkarotes cukura. Pat vienas glāzes dienā nomaiņa pret parastu gāzētu ūdeni var samazināt aptaukošanās, 2. tipa cukura diabēta un sirds slimību risku. Piemēram, ja viena 350ml  glāze kāda noteikta saldināta dzēriena satur 155 kalorijas, tas nozīmē, ka atsakoties no kaut vai vienas glāzes dienā, gadā izvairīsieties no vairāk nekā 56 000 lieku kaloriju uzņemšanas! Tomēr, ja, piemēram, cilvēks ir gados un dzer stipri par maz, ir labāk, ja viņš padzeras jebkādu (bezalkoholisku!) dzērienu, pat, ja tas ir saldinātais.

Svarīgākais par atšķirībām

Lūk, galvenās atšķirības, salīdzinot gāzētos ar parasto dzeramo (krāna) ūdeni!

Gāzēts ūdens ir dzeramais ūdens ar pievienotu oglekļa dioksīdu, lai piešķirtu dzērienam burbulīšus. Tie ir gan aromatizēti, gan bez garšas, taču tas neietekmē to spēju hidratēt.

Saldinātiem dzirkstošiem dzērieniem ir pievienots oglekļa dioksīds kā arī kālija bikarbonāts un kālija sulfāts. Ja rūpīgi sekojat līdzi savam asinsspiedienam un nātrija (sāls) uzņemšanai, ir svarīgi atcerēties, ka viena 350ml glāze šāda dzēriena bez klāt pievienotajiem cukuriem satur 75 miligramus (mg) nātrija. Tas nav daudz, taču, ja visas dienas garumā tādu malkojat, nātrija līmenis asinīs būtiski palielinās.

Gāzēts minerālūdens satur vairākas minerālvielas. Tā kā tas ir gūts no avota vai dziļurbuma, minerālvielu veids un daudzums atšķiras atkarībā no zīmola un, protams,  atšķiras arī garša. Dažreiz šie minerāli izraisa dabisku karbonizāciju, bet citreiz tiek pievienots oglekļa dioksīds, lai radītu papildu efektu.

Aptiekās, piemēram, pieejami gan gāzēti, gan negāzēti minerālūdeņi. To galvenais ieguvums, salīdzinot ar parasto dzeramo ūdeni ir augstā minerālvielu koncentrācija. Visbiežāk sastāvā ir magnijs, kalcijs, dzelzs, kālijs, cinks un bikarbonāti.

Atšķirīga dzērienu grupa ir dažādi toniki, kam pievienots hinīns, piešķirot raksturīgo rūgto garšu, un arī cukurs. Toniki parasti tiek lietoti kokteiļos ar alkoholiskajiem dzērieniem.

Ūdeni dzeram par maz

Starptautiskie dati liecina ka ūdeni dzeram par maz. Piemēram, vidējais amerikānis izdzer tikai aptuveni četras glāzes ūdens dienā. Maz ticams, ka vidējais latvietis izdzer vairāk. “Tādēļ nelauzīsim galvu par gāzētu (nesaldinātu!) ūdeni, meklējot tajā trūkumus. Ja vien burbulīši palīdz izdzert vairāk un nerada diskomfortu, šāds dzēriens jums ir piemērots,” saka “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa un aicina neticēt mītam, ka pievienotā gāze var kaitēt zobiem, uzsverot, ka saldinātajos gāzētajos dzērienos esošais cukurs gan to spēj.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10  reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

SAISTĪTIE RAKSTI

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
Kā startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
Kā stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33