Veselam
Dzīvesveids

Glābt planētu skrienot! Plogings ienāk arī Latvijā0


Plogings – jauns videi draudzīgs fitnesa trenda, kas apvieno lēno treniņa skriešanu ar atkritumu vākšanu.
Plogings – jauns videi draudzīgs fitnesa trenda, kas apvieno lēno treniņa skriešanu ar atkritumu vākšanu.
Foto: scanpix.ee

Skriešana ir vērtīga jūsu veselībai, atkritumu vākšana ir vērtīga planētas veselībai, kāpēc gan neapvienot divus vienā?

Šī ideja ir ploginga kustības pamatā – jaunā videi draudzīgā fitnesa trenda, kas apvieno lēno treniņa skriešanu ar atkritumu vākšanu.

Šobrīd Ploginga kustībai pievienojušās jau vairāk nekā 40 valstis, tostarp arī Latvija, kur par šī kustības vēstnesi ir kļuvis uzņēmums “Pilsētvides serviss”.

Ploginga kustības pirmsākumi meklējami Zviedrijā, kur 2016. gadā to nodibināja taku skrējējs un vides entuziasts Ēriks Alstroms (Erik Ahlström). Aktualizējoties vides piesārņojuma problēmai sabiedrībā, šī inovatīvā kustība ir kļuvusi globāla, iegūstot popularitāti gan vides aktīvistu, gan fitnesa entuziastu un aktīvā dzīvesveida piekritēju vidū. Tagad drūzmēšanās, pulcējot cilvēku grupas, kas sanāk kopā, lai skrietu un vāktu atkritumus, kļuva par oficiāliem pasākumiem daudzās pasaules valstīs.

“Ploginga kustības popularitāte un pievilcība slēpjas tās vienkāršībā. Šim sporta veidam nav specifisku noteikumu – nav svarīgi cik bieži un ilgi Jūs skrienat, cik daudz un kādus atkritumus savācat katru reizi, jo katrs, kaut mazākais centiens ir no svara. Atšķirībā no daudziem citiem sporta veidiem tas neprasa ne sporta kluba abonementu, nez dārgo ekipējumu – viss, kas ir nepieciešamas ir sporta tērps, cimdi, atkritumu maiss un vēlme sniegt pozitīvu ieguldījumu apkārtējās vides sakārtošanā,” skaidro SIA “Pilsētvides serviss” valdes loceklis Jurģis Ugors.

Plogings paver acis uz to, cik daudz izmestu atkritumu patiesībā ir pilsētu ielās, parkos un mežu takās, un sabiedrībai ir jāmaina priekšstats par to, ka pacelt atkritumus uz ielas ir dīvaini.

Tieši pretēji – cilvēki, kas to dara sniedz milzīgu ieguldījumu vides un sabiedrības kolektīvās apziņas sakārtošanā, jo izmest tukšu pudeli uz pilnīgi tīras ielas bez sirdsapziņas pārmetumiem ir daudz sarežģītāk, nekā uz piemēslotās. Neatkarīgi no tā, vai Jūs plogojat vienreiz dienā vai vienreiz mēnesī, tas daudz ko maina.

Daudzi plogeri atzīst, ka šī kustība ir kļuvusi par stipru motivāciju skriešanai, jo iespēja izdarīt ko tādu, kas nāk par labu pašu ķermenim un vienlaicīgi arī apkārtējai videi, kalpo par vēl vienu iemeslu, lai pieceltos un pavadīt laiku skrienot. Turklāt, papildus acīmredzamajiem ieguvumiem apkārtējai videi, plogings pozitīvi ietekmē arī ķermeņa veselību. Pietupieni un palēcieni ploginga nodarbības laikā ļauj 30 minūtēs sadedzināt 288 kalorijas, salīdzinot ar 235 kalorijām, kas tiek sadedzinātas parastas skriešanas laikā.

“Pieredze rāda, ka visaktīvāk atkritumu vākšanas, šķirošanas un pārstrādes aktivitātēs iesaistās tieši bērni, jo viņiem tas liekas saistoša un aizraujoša nodarbe. Savukārt bērnu aizraušanās ar atkritumu apjoma samazināšanas jautājumiem neizbēgami iesaista procesā arī vecākus, tādējādi pamazām popularizējot šo ieradumu plašākas sabiedrības vidū.

Saistītie raksti

Tāpēc mūsu tuvākās nākotnes plānos ir organizēt ploginga skrējienus dažādos Latvijas novados un apmeklēt dažādu Latvijas reģionu skolas ar lekciju ciklu par to, kā samazināt atkritumu daudzumu mājsaimniecībās, kā pareizi tos apsaimniekot un kādas ir aktuālās iniciatīvas Latvijā un pasaulē, kas veicina atkritumu apjoma pakāpenisko samazināšanos. Viena no šī lekciju cikla tēmām būs arī plogings,” atklāj Jurģis Ugors.

Pilsētvides serviss mājas lapā ir izveidota speciāli ploggingam veltīta sadaļa “Par Plogging”, kurā cilvēki var atrast detalizētāku informāciju par šo kustību, kā arī sekot līdzi un pieteikties ploginga skrējieniem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Pasaules Veselības organizācija nāk klajā ar nopietnu brīdinājumu: Covid-19 pandēmija būs ilga 4
1 diena
LE
LETA
Veselam
Covid-19 inficētie atkal konstatēti Tukuma un Kokneses novados
1 diena
LE
LETA
Veselam
Sestdien Latvijā reģistrēti pieci jauni Covid-19 saslimušie: četri kontaktējušies ar cilvēkiem, kas atbraukuši no ārzemēm
1 diena

Lasītākie

AP
Anita Pirktiņa


Laukos
“Ideja padarīt teju visu lauksaimniecību par bioloģisko nav reāla.” Vai pesticīdu un minerālmēslojuma samazināšanas mērķi ir nesasniedzami? 1
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Jaunais koronavīruss varētu būt radies citur. PVO paziņo par vērienīgu pētījumu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga autoavārija
10 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Deputāts Kaimiņš, steidzoties uz vizīti pie ārstiem, pamet savu BMW džipu uz gājēju ietves
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lietuva pievieno vēl divas valstis “melnajam sarakstam”. Eiropai var nākties atgriezties pie robežu slēgšanas
4 stundas