Roboti savu pircēju atradīs – aizņemtus privātmāju īpašniekus, kuriem prātā svarīgākas lietas par mauriņa pļaušanu.
Roboti savu pircēju atradīs – aizņemtus privātmāju īpašniekus, kuriem prātā svarīgākas lietas par mauriņa pļaušanu.
Foto – Shutterstock

Gribu skaistu mauriņu! 0

Vasara rit pilnā sparā, un tikpat strauji aug arī piemājas zāliens. Lai skatam pavērtos skaisti pļauts mauriņš, ar izkapti tas nebūs nocērpams. Kamēr kādreiz bija jāizvēlas starp stumjamiem zāles pļāvējiem, pēcāk mazajiem mauriņa traktoriem, nu jau kādu laiku iespējams iegādāties arī zāles pļāvējus – robotus. Bet vai viss robotizētais ir labāks? Kādi mauriņa griezēji būtu labākā izvēle?

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Bieži vien no visa jaunā ļoti bīstamies – kā uzstādīt? Cik uzticams tas būs? Vai nopļaus tikpat labi kā ierastā manta? Runājot par robotiem, tie ir būtiski jautājumi, jo stumjamie aparāti un traktori ir labi zināmi kā uzticami palīgi mauriņa kopšanā.

Robots – kurmju baidītājs

Pats svarīgākais jautājums – vai robots tiks klāt tajās vietās, kurās nav problēmu iestumt stumjamo pļāvēju vai piebraukt ar traktoru? Realitātē kurmju rakumi vai kāda nelīdzenāka bedrīte robotiem nav šķērslis, arī rāpties vismaz 35 grādu leņķī tie var. Savukārt, ja gadās kāds lielāks šķērslis, ierīce aprīkota ar sensoriem, kas neļauj tajos ietriekties. Interesanti, ka roboti rada tādu vibrāciju, kas kurmjus tik ļoti neapmierinot, ka viņi no iepriekš mīļās teritorijas kā nomadi migrē uz citu vietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būtiski, ka gandrīz visi roboti aprīkoti ar lietus sensoriem, kas ļauj ierīcei saprast, cik spēcīgs ir lietus, un pieņemt lēmumu – turpināt pļaut vai braukt atpūsties. Savukārt dārgākajiem modeļiem lietus nekaitējot vispār. Jautājums gan, vai šie roboti testēti uz kārtīgām lietusgāzēm, kad minūšu laikā nolīst nedēļu un mēnešu norma. Manai darba kolēģei robotu apčurāja suns, izvedot no ierindas tā mikroshēmu…

Pirms robota lietošanas tas ir jāuzstāda – nepietiks ar tā nomešanu zemē un ieslēgšanu. Ar speciāliem vadiem vispirms jāiezīmē teritorija, kuru dzīvam vai mirušam, bet robotam jānopļauj. Tātad netīšām kaimiņa mauriņš netiks nolīdzināts, jo ārpus teritorijas ierīce neies. Tāpat nedrīkst aizmirst robotu apkopt un nomainīt asmeņus.

Savukārt, ja kāds garnadzis izdomās robotu “aizņemties”, lielai daļai robotu automātiski ieslēgsies signalizācija – kā automašīnām. Daļa pašgājēju aprīkoti ar iebūvētām GPS navigācijas sistēmām un robots ir aizsargāts arī ar PIN kodu, kas nozīmē, ka svešās rokās tas vienkārši nedarbosies.

Lēti, bet nogurdinoši

Fiziski nogurdinošāk ir stumt zāles pļāvēju, tomēr tas būs krietni lētāks prieks. Kamēr lētākie roboti Latvijā nopērkami robežās ap 1000 eiro, stumjamie zāles pļāvēji atkarībā no lieluma, jaudas, veida u. c. funkcijām ir pat 10 reizes lētāki. Īpaši tas attiecas uz elektriskajiem pļāvējiem, kuri piemēroti mazākām teritorijām viena iemesla dēļ – tiem līdzi jāvelk elektrības vads. Ir arī pļāvēji ar akumulatoru, tomēr to darbības laiks ir gaužām neilgs.

Turpretim benzīna dzinēja pļāvējs ir mobilāks – ar to var aizbraukt jebkur. Tomēr jārēķinās, ka motors būs jāapkopj un aparāts ir krietni smagāks par elektrisko. Izvēloties stumjamo pļāvēju, noteikti jāpievērš uzmanība teritorijas platībai, kas būs jāapkopj. Ja teritorija ir liela, noteikti jāņem pļāvējs, kas ir jaudīgāks, piemēram, ar 6 ZS.

Reklāma
Reklāma

Ņemot pļāvēju ar švakāku motoru, piemēram, 4 ZS – 4000 kvadrātmetru lielu teritoriju mazais motoriņš varētu izturēt vien dažus gadus, kaut parasti tiem jākalpo vairākas reizes ilgāk. Pērkot stumjamo aparātu, noteikti jāpievērš uzmanība riteņu gultņiem, kas ļaus pļāvēju vieglāk stumt. Jādomā arī par to, vai nepieciešams zāles savācējs. Pirmkārt, tas sadārdzinās pļāvēju. Otrkārt, raugoties no bioloģiskā skatupunkta, labāk būtu nemaz nelietot savācēju, jo tādējādi barības vielas paliks augsnē. Tomēr tikko nopļauta zāle, kas ir slapja, var sākt pūt, un tad skats nav tas jaukākais. Šajā gadījumā var padomāt par tāda pļāvēja iegādi, kam ir mulčēšanas jeb sīkas sasmalcināšanas funkcija.

Gāzes pedālis, stūre un – aiziet!

Ja tomēr jūs sagrābis ilgstošs un nepārvarams slinkuma vilnis un nu nekādi neizdodas sevi piespiest šurpu turpu lielā teritorijā stumt pļāvēju vai ir bail nodot mauriņu robota rokās, apsvēršanas vērts ir mauriņa traktors. Spied vien gāzes pedāli, griez stūri un izbaudi saules starus. Tomēr par komfortu ir jāmaksā, jo lētākie traktori maksā nedaudz dārgāk par lētākajiem robotiem, kamēr dārgākie un attīstītākie iepļauj pat piecciparu skaitlī. Protams, tie domāti futbola laukumu vai citu milzu teritoriju biežai pļaušanai, tomēr jārēķinās, ka traktors ir maza mašīna – būs jālej gan degviela (patērē 2,5 – 3,5 litrus stundā), gan jāapkopj motors.

Der visi, jāzina tikai – ko vēlies un ko vajag!

Šķiet, pagājuši ir tie laiki, kad uz pļāvējiem – robotiem skatījāmies šķību aci, tomēr joprojām ir daži jautājumi, kurus varēs atbildēt tikai ar ilgāku lietošanas pieredzi. Tomēr nepamet sajūta, ka roboti savu pircēju atradīs – aizņemtus privātmāju īpašniekus, kuriem ir svarīgākas lietas prātā par mauriņa pļaušanu.

Turpretim ekonomiskāk domājošie ļaudis, kuriem pašiem patīk svaigā gaisā pastumt pļāvēju, jo­projām turēsies pie pārbaudītām vērtībām – benzīna vai elektriskā zāles pļāvēja. Savukārt sliņķiem, kuriem patīk visu kontrolēt, turklāt nākas apkopt apjomīgu zāliena teritoriju, ieteicams izvēlēties traktoru. Traktors un robots gan ir krietni dārgāki, toties komfortablāki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.