Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Ieteikumi, kā pareizi sagatavot velosipēdu ziemai 0

Velosipēdam tāpat kā automašīnai vai dārza tehnikai ir jāveic tā sagatavošana aukstajam ziemas laikam. Tas jādara neatkarīgi no tā, vai velosipēds tiks lietots sniegotajā laikā vai arī nekustināts sagaidīs pavasari.

Reklāma
Reklāma

Velo apkope

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Velosipēdu veikalos, kā arī speciālās darbnīcās meistari veic spēkratu apkopi, un visbiežāk velosipēda sagatavošanu tā lietošanai ziemā saprot ar pilno servisa apkopi, kad divriteni izjauc, visus mehānismus ieeļļo un ieziež ar speciālām smērēm, lai braucamrīks darbotos pilnvērtīgi arī zemās temperatūrās. Ķēdi, kas ir viena no galvenajām detaļām, var nemainīt, ja tas nav nepieciešams, bet gan kārtīgi izskalot dīzeļdegvielā. Raimonds Radziņš, “Fans Prosport” velomeistars, paskaidro, ka tādā veidā tiekot vaļā no vecās eļļas un putekļu maisījuma, kas sakrājies uz ķēdes kopš pēdējās eļļošanas reizes.

Ja velosipēds ir piedzīvojis apkopi nesen, nav obligāti tas jāveic atkārtoti, tomēr meistars aicina rūpēties par savu braucamo un nepieciešamības gadījumā uzticēt velosipēda apkopšanu meistaram, kurš zinās, kas vislabāk ir vajadzīgs, lai braucamais būtu sagatavots nevainojamā tehniskā stāvoklī. Velo apkopi var veikt mājas apstākļos, tomēr vispareizāk to būtu ļaut darīt profesionālim, jo bieži vien mājsaimniecībā nav pieejami kopšanas līdzekļi vai atslēgas dažādiem mehānismiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilnā velo apkope izmaksās aptuveni no 30 līdz 50 eiro atkarībā no velosipēda, lēš velosipēdu eksperts. Jāņem vērā, ka netīru, dubļainu braucamo atstāt līdz pavasarim nav ieteicams, vismaz to nomazgāt un ieeļļot vajadzētu noteikti. Citādi detaļas ‘apaugs’ ar netīrumiem, kurus vēlāk būs grūti notīrīt. It īpaši ķēdi un zobratus.

Neaizmirst par drošību

Arī pašam saimniekam nevajadzētu aizmirst par savu drošību un to, lai brauciens ar velosipēdu būtu pēc iespējas ērtāks. Šādam nolūkam meistars iesaka aprīkot velosipēdu ar divriteņiem paredzētajām lampiņām un atstarotājiem, attiecīgi baltas priekšā un sarkanas aizmugurē. Ziemā ļoti ātri iestājas dienas tumšais laiks, tādēļ jāpatur prātā, ka, braucot ar divriteni pa brauktuvi, autovadītāji daudz ātrāk un no lielāka attāluma spēs pamanīt priekšā braucošu velosipēdistu, ja braucamais būs aprīkots ar gaismiņām. Tāpat autobraucēji pamanīs neaizsargāto satiksmes dalībnieku, ja tas lietos atstarojošo vesti, tāpēc ievēros distanci un nepieciešamības gadījumā spēs laikus reaģēt. Savukārt dubļu sargi ļaus pašam braucējam palikt sausam un tīram, jo ceļa netīrumi nenonāks uz apģērba.

Velosipēdiem ir pieejami remonta komplekti, kas ietver ielāpus, līmi un citus rīkus, ar ko iespējams novērst divriteņa ķibeles, taču tie būs piemērotāki siltākam un sausam laikam, jo reti kurš aukstumā un slapjumā ceļa malā lāpīs cauro riepu. Turklāt jauno riepu piepumpēt bez velo pumpja ir ļoti grūti, tādēļ būs jāmeklē citas iespējas, kā žigli nonākt galamērķī.

Nevajadzētu aizmirst par drošu un kvalitatīvu saslēdzēja iegādi. Ja tāda nav, tad ir jāiegādājas, lai velosipēds būtu drošībā, kad saimnieka nav blakus. Saslēdzēju veidi ir dažādi – ķēdes, salokāmās, spirālveida un kantainās slēdzenes, taču funkcija ir nemainīga – pasargāt divriteni no nozagšanas, atliek vien izvēlēties. Nav ieteicams iegādāties slēdzenes lielveikalos, kuru kvalitāte ir apšaubāma, bet tā vietā labāk lūkoties pēc slēdzenes velosipēdu veikalos, kur ir nopērkamas biezas un smagas slēdzenes, kuras garnadzim būs grūtāk uzlauzt.

Ieziemota divriteņa uzglabāšana

Ja velosipēds netiks izmantots līdz pat pavasarim un to plāno likt ziemas guļā, tad ir svarīgi to pareizi uzglabāt. Visbiežāk velosipēdu uzglabā garāžā, šķūnītī, dzīvokļa istabā vai uz balkona.

Reklāma
Reklāma

Velosipēdam netiks nodarīta skāde, ja to uzglabās garāžā vai slēdzamā šķūnītī, vēl jo mazāk istabā. Ja divritenis pārziemos uz balkona, tad ieteicams to kārtīgi apsegt – tā, lai sniegputenis vai brāzmainais vējš to neatsedz un lai mitrums nekaitētu divriteņa mehānismiem. Tiem, kas bieži nelieto balkonu vai lodžiju ziemā, ik pa laikam jāpārliecinās, vai spēkrats nav atsegts un joprojām ir pasargāts no mitruma.

Ja velosipēdu uzglabās uz lodžijas vai balkona, kas nav iestiklota, un ja dzīvoklis atrodas pirmajos stāvos, tad drošības nolūkos velosipēdu jāpieslēdz, jo piesardzība palīdzēs velosipēdu nosargāt savā īpašumā.

Svarīgi

Braucamais jāaprīko ar baltas un sarkanas krāsas gaismiņām, kuras visbiežāk darbojas ar baterijām. Pirms došanās ceļā jāpārbauda, vai tās darbojas, kā arī jānoslauka atstarotāji, ja tie ir netīri – svarīgi, lai tie vienmēr būtu tīri, jo tikai tā uz ceļa braucamais būs pamanāms.

Jāpārbauda velosipēda bremžu trosītes un bremžu kluči, proti, vai tie nav pārāk nolietoti, jo tad bremzes nefunkcionēs pilnvērtīgi. Bremzes ir vienīgais mehānisms, kas palīdz apstādināt velosipēdu, kad tas ir nepieciešams, tādēļ arī tām jāvelta liela uzmanība.

Ziemā, kad ceļus klāj sniegs, smiltis un sāls maisījums, pareizi būtu tīrīt divriteni pēc katras tā lietošanas reizes. Velosipēdu meistars paskaidro, ka pēc ziemas sezonas var nākties mainīt ķēdi, iespējams, arī zobratus, kā arī aploces vai bremžu diskus (atkarībā no bremžu sistēmas). Tie var tikt bojāti, jo tajos tiek sadzītas rievas no sāls, smiltīm un sniega, taču to procesu var mazināt, ja aploces, bremžu diski un bremžu klucīši tiek regulāri tīrīti. Tāpat arī ķēde.

Riepas notur braucamo uz ceļa, tādēļ arī tām ir būtiska nozīme. Riepas, kurām būs izteiktāks un platāks protektors, slīdēs mazāk nekā šaurās, bez jebkāda protektora riepas. Divriteņiem tāpat kā automašīnām ir radžotās riepas, taču tās pārsvarā ir paredzētas kalnu divriteņiem.

Ja velosipēds tomēr netiks izmantots gada aukstajos mēnešos un ja tas rudenī būs rūpīgi ieziemots, tad pavasarī atliks vien piepumpēt riepas, un tas būs gatavs lietošanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.