Publicitātes foto

Ilgtermiņa veselības investīcija – cik daudz dārzeņu dienā jāapēd? 0

Vasaras kulminācija ir svaigu garšu, smaržu un košu krāsu laiks, kas sniedz iespēju mieloties ar svaigām ogām, augļiem un dārzeņiem, kā arī citām dārza un meža veltēm, kuras stiprina imunitāti, uzlabo pašsajūtu un nerada smaguma sajūtu.

Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 21
Šodien gaidāmas pārmaiņas, kas skars tieši tevi! Horoskopi 17.augustam
Lasīt citas ziņas

Par dārzeņu nozīmi ēdienkartē, konservēšanu un garšīgām dārzeņu ēdienu receptēm stāsta sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece.

Katrā ēdienreizē apēd vismaz sauju dārzeņu!

CITI ŠOBRĪD LASA

Saulainākā gadalaika izskaņa ikvienam piedāvā bagātīgu un veselīgu augļu un dārzeņu buketi, ko vēlams iekļaut katrā ēdienreizē, lai laicīgi sagatavotos gada tumšākajam periodam. L. Sondore norāda, ka dienā ieteicams uzņemt 500 gramus dārzeņu un aptuveni 300 gramus ogu vai augļu.

LA.LV Aptauja

Vai Tu katru dienu vismaz vienā ēdienreizē iekļauj dārzeņus?

  • Jā, diezgan rūpīgi sekoju, lai dārzeņi ir neatņemama uztura sastāvdaļa
  • Ēdu "pēc sajūtām"
  • Nē, dārzeņus ēdu reti, bet gribētu biežāk
  • Man negaršo dārzeņi

Ja gramu rēķināšana šķiet pārāk sarežģīta, tad var izvēlēties vienkāršāku risinājumu – katrā ēdienreizē pusi šķīvja atvēlēt dārzeņiem. Viens no priekšnosacījumiem, lai ziemā sevi pasargātu no saslimšanām, ir pastāvīga vitamīnu un minerālvielu uzņemšana.

L. Sondore atgādina, ka, uzturā vairāk iekļaujot sezonālos augu un dārzeņu valsts produktus, uzlabojas sirds un asinsvadu sistēmas veselība,

tiek stiprināta gremošanas sistēma, kā arī pētījumi liecina, ka uzlabojas kognitīvie procesi un mazinās iespējamība saslimt ar onkoloģiskām slimībām.

Atrodi sev tīkamāko dārzeņu kombināciju!

Neviens auglis vai dārzenis nav brīnumlīdzeklis, kas tūlītēji atrisina visas veselības likstas vai pilnībā pasargā no tām, tomēr dārzeņu un augļu īpatsvara palielināšana uzturā ir vērtīga ilgtermiņa investīcija savā veselībā un labsajūtā. L. Sondore norāda, ka ar augļiem un dārzeņiem nepieciešams eksperimentēt, meklējot sev tīkamākās garšu kombinācijas.

Foto: Foxys Forest Manufacture/SHUTTERSTOCK

Mūsdienās cilvēka ikdiena kļūst aizvien aizņemtāka un noslogotāka, kā rezultātā neatliek laika pagatavot pilnvērtīgu maltīti, tomēr L. Sondore atgādina, ka veikalos pieejami jau sagriezti un sarīvēti dārzeņi, ko izmantot ēdiena gatavošanā. Turklāt veselīgu maltīšu pagatavošana ir lielisks veids, kā pavadīt laiku kopā ar ģimeni un iemācīt bērniem veselīga uztura nozīmi.

Ēd dārzeņus un aizmirsti par kaloriju skaitīšanu!

Mūsdienās daudzi rūpnieciski gatavoti ēdieni ir kalorijām bagāti un neveselīgi, turpretī augļi, dārzeņi un saknes satur maz kaloriju, bet daudz vērtīgu vitamīnu, minerālvielu un balastvielu. Dārzeņu sastāvā ir daudz ūdens, maz olbaltumvielu (izņēmums ir pākšaugi) un tauku (izņēmums ir avokado). Tādēļ dārza veltes ir nozīmīga diētiska uztura sastāvdaļa. L. Sondore uzsver, ka vasaras beigu augļu, dārzeņu un sēņu raža piedāvā bezgalīgas maltīšu pagatavošanas iespējas.

Piemēram, sēnes var izmantot zupās, sautējumos, mērces, iesaldēt ziemai, kā arī marinēt un kaltēt, tādējādi iegūstot labu papildinājumu dārzeņiem.

Speciāliste skaidro, ka sēnes apvienojumā ar tomātiem, baklažāniem, ķirbjiem, kabačiem, pastu vai vienkārši vārītu kartupeli mundierī veido garšīgu un vērtīgām uzturvielām bagātu maltīti. Šis ir laiks, kad dārzeņi pēc iespējas vairāk jāēd svaigā veidā, vienlaikus daļu no tiem iesaldējot un rūpējoties arī par ziemas mēnešiem. Dārzeņu pagatavošanu vēlams veikt mazā šķidrumā un cept cepeškrāsnī, nevis panēt vai fritēt. Labs salīdzinājums ir kartupeļi, proti, vārīti vai cepeškrāsnī garšaugos cepti kartupeļi ir garšīgi un veselīgi, bet kartupeļi frī – kaloriju sprādziens.

Noskaidro savu ķermeņa sastāvu!

Tāpat uztura speciāliste aicina neaizmirst par ķermeņa sastāva pārbaudēm, ko, regulāri veicot, var precīzi sekot līdzi izmaiņām savā ķermenī un attiecīgi pielāgot uzturu un fizisko aktivitāšu daudzumu.

Foto: Pexels

BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece skaidro, ka ķermeņa sastāva pārbaudes ir noderīgs pakalpojums ne tikai tiem, kas regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, bet ikvienam, kas vēlas parūpēties par savu veselību un labsajūtu. Šī pārbaude ļauj noteikt svaru, ķermeņa masas un auguma samēru (ĶMI), ķermeņa tauku masas procentuālo attiecību pret ķermeņa kopējo masu, ūdens procentuālo saturu ķermenī, kā arī ķermeņa muskuļu masu, kaulu masu, ķermeņa bioloģisko vecumu un viscerālo tauku daudzumu.

Iegūtie pārbaudes rezultāti var kalpot arī kā pamudinājums veikt korekcijas savā ikdienā un pievērsties veselīgam dzīvesveidam.

Ķermeņa masas sastāva pārbaude pieejama vairākās aptiekās, un to veic profesionāli skaistuma un veselības speciālisti, kas izskaidro iegūtos datus un sniedz individuālus veselīga dzīvesveida ieteikumus par uzturu, fizisko slodzi un ieteicamajiem uztura bagātinātājiem. Šī pārbaude ieteicama jebkura vecuma vīriešiem un sievietēm. Vienīgie, kas ķermeņa masas pārbaudi nedrīkst veikt, ir grūtnieces un cilvēki, kuriem uzstādīts sirds stimulators.

Ar dārzeņu dažādību cīnies pret saslimšanām!

L. Sondore skaidro, ka dārzeņi bagātīgi satur antioksidantus, vitamīnus, minerālvielas, kā arī fermentus un bioloģiskas vielas, kas aizsargā organismu no negatīvas brīvo radikāļu ietekmes.

Tie rodas stresa, apkārtējās vides, kaitīgo ieradumu, slimību vai neveselīga uztura rezultātā.

Speciāliste uzsver, ka antioksidantus vēlams uzņemt dabīgā veidā, uzturā iekļaujot dažādas pārtikas grupas un dārzeņus – kāpostus, brokoļus, organismam vērtīgos Briseles kāpostus, baklažānus, tomātus, pākšaugus un daudzus citus. Dārzeņus ieteicams gatavot ar labas kvalitātes olīveļļu, kas palīdz organismam uzņemt taukos šķīstošos vitamīnus, tik vērtīgo antioksidantu likopēnu, organiskās skābes, vitamīnus, karotinoīdus, kāliju, kalciju, magniju, minerālvielas un citus mazos palīgus veselības striprināšanai.

Izmanto dažādus dārzeņu gatavošanas veidus!

Dārzeņu un sakņu uzturvērtība samazinās jau kopš to noraušanas brīža dārzā. Lai pēc iespējas samazinātu ūdeņi šķīstošo vitamīnu zudumu, ir svarīgi dārzeņus mazgāt un mizot tieši pirms gatavošanas. Izvēloties dārzeņus vārīt, vēlams tos likt jau verdošā ūdenī, jo tādējādi samazinās vitamīnu zudums.

Foto: Vicuschka/Shutterstock

L. Sondore iesaka nepārvārīt zaļos dārzeņus, jo pretējā gadījumā tie zaudē hlorofīla radīto košo krāsu. Lai to saglabātu, pēc straujas vārīšanas, zaļos dārzeņus vēlams blanšēt aukstā ūdenī. Tādā veidā brokoļi un Briseles kāposti saglabāsies gardi, kraukšķīgi un veselīgi, kā arī noteikti garšos bērniem, rezumē eksperte.

Dārzeņus vēlams apstrādāt termiski, jo, piemēram, sirds veselībai vērtīgais antioksidants likopēns visvairāk izdalās, dārzeņus apstrādājot tieši šādā veidā, kā arī termiski apstrādātus dārzeņus organismam ir vieglāk sagremot. Vienlaikus L. Sondore atklāj, ka svaigie dārzeņi tikmēr palīdz kuņģa un zarnu trakta darbībai, aktivizējot gremošanas fermentus. Tas parāda, ka nepastāv tikais viens “veselīgais” dārzeņu ēšanas veids. Ir svarīgi eksperimentēt un uz šķīvja kombinēt dažādas garšas.

Gatavo dārzeņus arī ziemai!

Ja mājās ir liela saldētava, vasaras izskaņā var gatavot krēmzupu maisījumus – izsautēt, piemēram, ķirbjus vai kabačus, atdzesēt un sasaldēt. Saldēt var arī citus dārzeņus, ko pēcāk izmantot ziemā, lai pagatavotu mērces, zupas un mazuļu ēdienus.

Saldētiem dārzeņiem vitamīnu un minerālvielu zudums ir minimāls, tomēr svarīgi tos sākt gatavot uzreiz pēc izņemšanas no saldētavas.

Uztura speciāliste aicina ziemai sasaldēt arī gatavās pīlādžogas, smiltsērkšķu ogas, brūklenes un dzērvenes, ko ziemā izmantot veselības dzērienos un dažādu desertu pagatavošanai. Tāpat nevajadzētu aizmirst par dārzeņu skābēšanu. Vēlams skābēt ne tikai kāpostus, bet arī bietes, burkānus, pupiņas, tomātus un citus dārzeņus. Cilvēka organismam tas ir svarīgi, jo skābēšanas procesā sākas pienskābā rūgšana, kas kavē kaitīgo mikroorganismu rašanos, padara sakņu šūnapvalkus mīkstākus un dārzeni padara vieglāk sakožamu.

Iesaldē arī zaļumus!

Zaļumus (dilles, pētersīļus, selerijas,bazilika lapas u.c.) ieteicams sasmalcināt, pievienotpāris ķiploka daiviņas, pieliet olīveļļu un blenderēt. Iegūtajai masai jābūt pesto biezumā, ko salej maisiņos un liek saldētavā. Ziemā zaļumu maisījums būs lielisks papildinājums pastai, rīsiem, kartupeļiem un salātiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uztura speciāliste iesaka: zaļā kokteiļa recepte

Nepieciešams:
Lapu kāposts, mazs kabacis, nogatavojies mazs avokado, mazs gurķis, dilles, pētersīļi, baziliks, smiltsērkšķu ogas un labas kvalitātes ūdens (tā vietā var izmantot arī paniņas, kefīru vai augu valsts dzērienu).
Pagatavošana:
Blendera krūzē ieliek visas sastāvdaļas, pievieno nedaudz ūdens un sablenderē. Pēc garšas var pievienot vēl kādu sastāvdaļu. Dzer uzreiz pēc pagatavošanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
APTAUJA. Vai tev satrauc pērtiķu baku izplatība?
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 21
Šodien gaidāmas pārmaiņas, kas skars tieši tevi! Horoskopi 17.augustam
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – E. Līcīša feļetons
Krievijas Vēstniecība joprojām nav noņēmusi veco plāksni, tādējādi degradējot Ukrainas neatkarības ielu
Lavrovs melo acīs skatīdamies: “Ukraina “tiekot izmantota kā izejmateriāls Rietumu karā pret Krieviju””
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 21
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
“Tie cilvēki jau, iespējams, nav pie vainas.” Tiesībsargs par iespējamo vīzu un uzturēšanās atļauju atcelšanu Krievijas pilsoņiem
“Sēdēšana uz Krievijas gāzes adatas atspēlējās dārgās cenās.” Bite par to, ka pārejas periods būs smags 40
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – E. Līcīša feļetons
07:40
Lavrovs melo acīs skatīdamies: “Ukraina “tiekot izmantota kā izejmateriāls Rietumu karā pret Krieviju””
07:35
Gandrīz puse Krievijas Federācijas iedzīvotāju netic valsts oficiālajai propogandai par karu Ukrainā
07:22