Foto: Shutterstock

Izmantojam vietu dārzā lietderīgi! Ko vislabāk stādīt zem kokiem? 8

Pagalmā zem lieliem kokiem grūti ieaudzēt mauriņu. Šogad zem zariem viss nesmuki pliks. Vai ir kādi izturīgi augi, ko tur iestādīt? Jautā Baiba K.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

Ar problemātisko zonu zem kokiem tiešām ir grūti cīnīties. Taču ir augi, kuri spēj pielāgoties pat šādiem apstākļiem, zina teikt daiļdārzniece Dace Lukševica. Saprotams, dārzā zem augļukokiem vislabākais risinājums ir apdobe, kurā nekas neaug. Taču pagalmā augošam kokam var piešķirt papildu vērtību.

Meklē piemērotos

Zem kokiem ēnā un pusēnā labi aug stefanandras, kapmirtes, efejas, klājeniskie segliņi. Savukārt, ja kokam vainaga zari augstāki, saulē labi jutīsies bārbeles, čīkstenes. Izturīgi ir arī dažādi kadiķi, piemēram, parastais kadiķis labi augs saulē. Ficera un kazaku (sabīniešu) kadiķis labi jutīses arī pusēnā, jo koku zari pavasarī pasargās no saules apdegumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Droša izvēle no augiem, kas pielāgojas gandrīz jebkādiem apstākļiem, ir hostas. Taču zem koka nevajadzētu stādīt liela auguma hostas vai sevišķi smalkas šķirnes.

Labāk izraudzīties tās hostas, kuras mazāk vai nemaz neēd gliemeži (ir šķirnes, kurām norādīta šī īpašība). Gliemji mazāk bojā arī zilgano toņu hostas.

Stāda bedrēs

Stādot augus, netaisa augstas dobes – šādos kapiņos augi kaltīs. Turklāt, uzberot biezu augsnes kārtu koka saknēm, tas var nīkuļot un pat aiziet bojā. Pareizi būtu izrakt bedrītes katram stādam un tajās iebērt auglīgu augsni. Tad augus varēs ērti appļaut, apravēt, laistāmais ūdens nenotecēs no augu saknēm.

Katru iestādīto augu labi salaista. Pamatīgāka aprūpe (galvenokārt laistīšana) šiem augiem vajadzīga divus trīs gadus. Kad augi sakļausies, tie paši spēs parūpēties par sevi, turklāt darīs labu arī kokam – lapu paēnā tam labāk saglabāsies mitrums.

Raksturi dažādi

Sevišķi labi apakšīrniekus pieņem ābeles, bumbieres, riekstkoki.

Stādījumus nevajadzētu veidot zem vasaras šķirņu ābelēm, kuru augļi visgardākie, kad nokrituši.

Ar rudens un ziemas ābelēm un bumbierēm ir mazāk problēmu, jo to augļus nolasa. Praksē novērots, ka kapmirtes, segliņi, efejas piecieš pat to, ka pa tām pabradā, kad kokam augļi jānolasa.

Ar kļavām, plūmēm, eglēm un tūjām būs grūtāk, jo to saknes ir ēdelīgas un konkurentus necieš.

Visagresīvākais ir bērzs. Ja zem tā jau kaut kas aug, daiļdārzniece iesaka labāk kopt to pašu necilo zemsedzi, nevis mēģināt ieviest kaut ko jaunu. Ja neaug nekas, zem bērza var mēģināt ieaudzēt, piemēram, kalnu priedes.

Reklāma
Reklāma

Padoms

Zem koka apstādīšanai paredzēto laukumu var noklāt ar ģeotekstilu, kurā izgriež vietu katram augam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.