Foto: MK arhīvs

Antonevičs: “Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums” 70

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Lasīt citas ziņas

 

Ar kādiem jauniem izaicinājumiem būs jāsaskaras jaunajai Saeimai un valdībai? Apmēram tā skanēja tēmas pieteikums politiskajai diskusijai, kurā nesen biju aicināts piedalīties. Uz manu repliku, ka izaicinājumu gan ir pāri galvai, taču vārds “jauni” te ir nevietā, saņēmu iebildi, ka Krievijas karš Ukrainā ir daudz ko mainījis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc minēju trīs piemērus, lai parādītu, ka problēmas, ar ko pašlaik izmisīgi cīnāmies, bijušas zināmas jau gadiem, varbūt pat gadu desmitiem, taču vienmēr ir bijis ērtāk, un kādam varbūt arī izdevīgi, to risinājumu atlikt.

Pirmais piemērs – vai tas, ka Latvijai steidzami nepieciešams nostiprināt robežu ar Krieviju un Baltkrieviju, nebija skaidrs, vēlākais, 2015. gadā, kad Eiropas Savienību skāra ļoti nopietna migrācijas krīze?

Te, protams, ir atsevišķs stāsts par ideoloģisko nostāju, kad pilnīgu izgāšanos piedzīvoja dažu valstu, pirmkārt, jau Vācijas, aktīvi sludinātā “atvērto durvju” politika, kas vēlāk klusītēm, bez skaļiem paziņojumiem tika pārskatīta.

Tomēr Latvijas izaicinājums bija daudz piezemētāks – uzbūvēt uz austrumu robežas žogu. Diemžēl iesaistītās struktūras to uztvēra nevis kā tiešām nopietnu drošības izaicinājumu, bet kā kārtējo “projektiņu”, kuru pavadīja visi tāda veida darījumiem ierastie skandāli.

Tā nu 2020. gadā baltkrievu diktatora Lukašenko organizētajam hibrīdkaram, kad uz Poliju, Lietuvu un Latviju tika sūtīti tūkstošiem no Tuvajiem Austrumiem īpaši piegādātu migrantu, mēs īsti nebijām gatavi un savā ziņā paveicās, ka lielākie triecieni nebija mērķēti Latvijas virzienā.

Tomēr problēma nekur nav zudusi, žoga būvniecība pāriet mantojumā nākamajam Ministru kabinetam, un atliek vien cerēt, ka tajā iekšlietu ministrs būs rosīgāks nekā līdzšinējie.

Otrs piemērs – vai tas, ka mums jāveido armija, kas ir kaujasspējīga ne tikai uz papīra, bet arī dzīvē, tajā skaitā tiek nopietni domāts par rezervi, nebija skaidrs 2008. gadā, kad Krievija iebruka Gruzijā vai, vēlākais, 2014. gadā pēc Krimas aneksijas un agresijas Austrumukrainā?

Satraukums un bailes gan bija abas reizes, tomēr vienlaikus arī pārliecība, ka diez vai Krievija un tās prezidents ir tik traki, lai spertu vēl kādu nākamo soli. Izrādījās, ka ir gan…

Skaidrs, ka izaicinājums tagad ir Latvijas apbruņošanās (pretgaisa aizsardzības sistēmas, HIMARS raķešu iegāde un citi jautājumi, kas, ja ticēt Aizsardzības ministrijas sniegtajai informācijai, šobrīd tiek pakāpeniski kārtoti), tomēr politiski vislielāko apņēmību prasīs jautājums par obligātā militārā dienesta atjaunošanu, ko pašreizējais ministrs Artis Pabriks gan ir izziņojis, taču īstenot dzīvē nāksies nākamajai valdībai un Saeimai.

Trešais piemērs – vai tas, ka Krievijas gāze nav drošs energoresurss, nebija skaidrs jau sen? Ap 2008. gadu Rīgā uz vienu konferenci bija ieradies krievu žurnālists Mihails Zigars, lai pastāstītu par savu jauno grāmatu, kuras nosaukums bija “Gazprom. Krievijas jaunais ierocis”.

Uz grāmatas vāka bija attēlots cilvēks pie gāzes caurules, kuras krānu viņš satvēris, it kā grasītos to aizgriezt vai atgriezt. Šajā tēlā viegli varēja atpazīt Putinu.

Jāpiebilst, ka tolaik vairāk bija runa, ka šo “ieroci” Kremlis varētu izmantot pret Ukrainu, lai mēģinātu to noturēt savā ietekmē. Kad gāze kā ierocis vairs nedarbojās, Krievija pārgāja pie īstajiem kaujas ieročiem.

Savukārt to, ka gāzi un naftu Krievija varētu izmantot arī pret Rietumiem, tolaik liela daļa ekspertu apšaubīja, uzskaitot dažādus “pragmatiskus” argumentus – Krievijai ir svarīgi saglabāt uzticama biznesa partnera statusu un tai ir vajadzīga nauda.

Plašāks skatījums izpalika, taču iemesli nebija tikai tuvredzība.

Kāpēc Latvija ir palikusi tik lielā atkarībā no Krievijas gāzes, ka šobrīd nervozi jārēķina, vai mums vispār pietiks ziemai? Atbildība par to, protams, gulstas uz visām līdzšinējām Saeimām un valdībām, taču īpaši gribētos izcelt vienu.

Tas bija no 2006. līdz 2009. gadam, kad Krievijas politikā pret Latviju parādījās kādas līdz tam neredzētas vēsmas. Iepriekš (un arī pēc tam) Kremlis neslēpa savas simpātijas krieviskajām partijām – “PCTVL”, “Saskaņai”, Latvijas Krievu savienībai –, bet te pēkšņi bija sajūta, ka favorīts ir mainījies.

Neparasti liela interese un labvēlība tika veltīta tolaik valdošajai Tautas partijai. Tā laika premjers Aigars Kalvītis ir viens no retajiem Latvijas politiķiem, kurš ticies ar Putinu. Vispirms (2006. gadā) tā bija 15 minūšu saruna Sanktpēterburgas ekonomiskajā forumā, bet vēlāk (2009. gadā) Latvijas valdības vadītājs saņēma īpašu uzaicinājumu “privātām vakariņām” Maskavā.

“Sarunas bija ļoti pozitīvā gaisotnē, es biju ļoti pārsteigts, ka Putina kungam ir tik siltas un simpātiskas attiecības pret mūsu valsti,” tolaik stāstīja gandarītais Kalvītis. Tikmēr aizkulisēs tika runāts, ka Kalvītim nākotnē esot apsolīts ietekmīgs amats “Gazprom” struktūrās, ko viņš pats stingri noliedza…

Te jāsaprot, ka gāzes lobiju ietekme netika realizēta caur vienu politiķi, lai gan, protams, kādam bija lielāka loma, citam mazāka.

Pašreizējais “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis šajā sarakstā noteikti ir visaugstākajās pozīcijās, taču ir vērts pasekot arī tai politiskajai publikai, kas iepriekšējos gados bieži bijusi redzama KHL hokeja kluba “Dinamo” viesu ložās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums, ar ko būs jātiek galā jaunajai varai pēc Saeimas vēlēšanām.

Un vājš ir mierinājums, ka ar līdzīgu problēmu šobrīd saskaras daudzas Eiropas valstis, kuru atšķirīgā politiskā kultūra un arī ilgstošā demokrātiskā pieredze nav spējusi pasargāt no kļūdām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 2
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 2
19:51
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
19:38
VIDEO. Rāznas ezerā notiek ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanas darbi
19:35
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 56
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 3
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”
Planētas noslēpumi: Ģēnijs ne–parastais jeb Neticamais Ludviga van Bēthovena dzīvesstāsts