Tā izskatīsies SIA “Vidzemes krematorija” iecerētā krematorija Valmierā, ja to ļaus uzbūvēt.
Tā izskatīsies SIA “Vidzemes krematorija” iecerētā krematorija Valmierā, ja to ļaus uzbūvēt.
“Vidzemes krematorija” vizualizācija

“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”? 3

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Gluži kā veikali, kas, iekarsuši konkurences cīņā, jaunos apbūves gabalus noskata viens otra durvju priekšā, Valmierā ar apbedīšanas pakalpojumu biznesu saistīti vietējie uzņēmēji iecerējuši būvēt jaunu krematoriju vien 900 metrus no pašreizējās Valmieras krematorijas.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 92
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Valmieras pilsētas dome būvniecības ieceri nodevusi sabiedriskajai apspriešanai, kas norisināsies līdz 21. augustam. Domes Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Melece skaidro, ka formāli iecerētā krematorija Valmieras pilsētā ir pirmā, jo tā krematorija, kas Valmierā darbojas jau četrus gadus, atrodas Kocēnu novada teritorijā, lai arī dabā – pavisam netālu.

Viņa arī neslēpj, ka kaislības ap vēl vienas krematorijas celtniecības ieceri pilsētā jau sit augstu vilni un tajās iesaistījušies gan iedzīvotāji, gan konkurējošie uzņēmēji.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Dome vienīgi vēlas izdarīt tādu izvēli, kas iedzīvotāju interesēm būtu atbilstošākā,” tā Kristīne Melece par iniciēto sabiedrisko apspriešanu.

Pandēmijas laikā ceļas cenas

Kremācijas bizness ir augošs, to atzīst gan pašreizējās Valmieras krematorijas īpašnieki – SIA “Apbedīšanas nams – krematorija”, gan jaunās krematorijas idejas iniciatori no SIA “Vid­zemes krematorija”. Atšķiras vienīgi redzējums par šī pieauguma apmēriem.

SIA “Vidzemes krematorija” īpašnieks Jānis Lecis, stāstot par to, kādēļ Valmierā nepieciešama vēl viena krematorija, akcentē izmaiņas pieprasījumā: “Situācija mainās par labu kremācijai pat pa mēnešiem. Var prognozēt, ka šī augošā pieprasījuma ap­stākļos klientu pietiks arī divām krematorijām: cilvēkiem vienīgi būs dota iespēja izvēlēties.” Jaunās krematorijas iecerētās jaudas un investīciju apmēru, kāds būtu nepieciešams tās uzbūvēšanai, Jānis Lecis nevēlējās atklāt.

Savukārt SIA “Apbedīšanas nams – krematorija” īpašnieks Sergejs Pizāns uzsver, ka jau pašlaik, strādājot ar maksimālo jaudu, divas Latvijas krematorijas – viņam piederošā Valmieras krematorija un pašvaldības īpašumā esošā Rīgas krematorija – spēj apkalpot visu teorētisko Latvijas pieprasījumu:

“Pēc statistikas, Latvijā diennaktī nomirst vidēji virs 70 cilvēkiem.

Ja būtu tāds pieprasījums, tad krematorijas pakalpojumu Latvijā jau pašlaik varētu saņemt viņi visi. Mūsu Valmieras krematorijā tiek sniegti vidēji seši kremācijas pakalpojumi dienā, un mēs stabili varētu ik dienu veikt arī 15 kremācijas. Šogad esam iegādājušies un uzstādījuši arī otru kremācijas krāsni. Pagaidām mums ir lielas jaudas rezerves.”

Jautāts, vai doma par jaunu krematoriju gadījumā nav radusies Covid-19 pandēmijas laikā, redzot šausminošo mirstības statistiku, kādu piedzīvoja atsevišķas valstis, Jānis Lecis atbild izvairīgi, taču norāda, ka tieši pandēmijas laikā pašreizējā Valmieras krematorija esot ievērojami paaugstinājusi pakalpojumu cenas.

Komentējot maksu par pakalpojumu, Sergejs Pizāns savukārt uzsver, ka tā nepārsniedz noteiktā apbedīšanas pabalsta apmēru.

Valmiera iesaistās diskusijā

Tikmēr valmierieši jau steidz izteikt savu vērtējumu jaunās krematorijas iecerei sociālajos tīklos. Nevarētu teikt, ka attieksme pret vēl vienas krematorijas būvniecību ir viendabīga. Vislielāko kritiku izpelnās otrajai krematorijai izvēlētā vieta – tiešā slimnīcas tuvumā.

“Acu priekšā skats, kur jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju! Vai arī smagi slimi cilvēki cīnās par dzīvību, un acu priekšā tas monstrs…” sociālajā platformā “Facebook” komentē Gundega Krūmiņa.

Pašreizējā Valmieras krematorija Kocēnu pagastā, kas pieder SIA “Apbedīšanas nams – krematorija”.
Publicitātes foto

“Slimnīca viennozīmīgi būtu blakus jaunajai krematorijai, tomēr jānorāda, ka jau pašlaik turpat blakus ir arī morgs, pret ko taču nevienam nav iebildumu,” uztraucošo aspektu cenšas atspēkot Jānis Lecis un turpina: “Valmierā ir tikai viena kapsēta, kur cilvēkiem pašlaik tiek ierādītas apbedījuma vietas, tādēļ mums ir svarīgi, lai jaunā krematorija atrastos tās tuvumā.”

Pēc daudzu valmieriešu domām, zemes platības, kur iecerēta krematorija, tomēr būtu daudz labāk izmantojamas autostāvvietas ierīkošanai, jo auto novietošana slimnīcas tuvumā parasti esot problemātiska.

Galvenais pretējo viedokli pārstāvošās nometnes arguments ir iespēja nepieciešamības gadījumā izmantot kremācijas pakalpojumus par zemāku cenu, ko nodrošinātu konkurence. “Domāju, ka ar monopola beigšanos cilvēki būs tikai ieguvēji,” savu viedokli “Facebook” pauž Liene Freimane. Savukārt Modris Rivža komentē, ka valmieriešiem par vēl vienas krematorijas ideju “neesot ko cepties”: “Drīzāk jāpriecājas, ka tā tiek celta lokālā tautsaimniecība.”

Kurai valmieriešu grupai visbeidzot izrādīsies viedokļa pārsvars, būs iespējams uzzināt pēc domes rīkotās sabiedriskās apspriešanas.

Klienti no Rīgas

Jaunās krematorijas idejas iniciatori no SIA “Vid­zemes krematorija” uzsver, ka kremēšanas pakalpojuma sniegšanā ir plānojuši orientēties uz visu Vid­zemes reģionu.

Savukārt SIA “Apbedīšanas nams – krematorija” īpašnieks stāsta, ka katru mēnesi viņu pakalpojumu izmanto tikai aptuveni 20–25 cilvēki no Valmieras un tuvējām pilsētām. “Lielākā daļa mūsu klientu ir rīdzinieki,” skaidro Sergejs Pizāns.

Līdz ar to jo dīvaināka šķiet konkurentu iecerētās krematorijas vietas izvēle, kas salīdzinoši nelielajai Valmierai sagādātu papildu slodzi, organizējot vēl vairāk izvadīšanas pasākumu tik plaša reģiona ietvaros. “Līdz ar otras krematorijas ierīkošanu Valmierai nebūt nedraud kļūšana par “bēru galvaspilsētu”,” uzskata Jānis Lecis, pamatojot šo viedokli ar to, ka jaunā krematorija atradīsies pie pašas Valmieras pilsētas robežas – tikai 50 metrus pilsētas teritorijā.

Daļa komentētāju sociālajos tīklos tomēr ir citādās domās. “Runa ir par loģiku – viena krematorija jau ir, noslodze nav tik liela, lai tuvumā būtu otra (..), tad kāpēc nepadomāt, ka otra krematorija varētu būt kādā citā Vidzemes pilsētā?” prāto Rasma Āboliņa.

Krustojas intereses

SIA “Apbedīšanas nams – krematorija” īpašnieks savukārt norāda, ka vietas izvēle Valmierā no iespējamo konkurentu puses, visdrīzākais, nav nejauša. Lai arī SIA “Vidzemes krematorija” īpašnieks un vadītājs ir Jānis Lecis, uzņēmumam ir cieša saistība ar citu apbedīšanas pakalpojumu biznesa pārstāvi – Edmundu Litiņu, ar kura uzņēmumiem pēdējos gados jau ne reizi vien krustojušies Sergeja Pizāna biznesa interešu ceļi.

Kā piemēru Sergejs Pizāns min pirms diviem gadiem Jelgavas domes organizētu zemes apbūves tiesību izsoli sēru nama un krematorijas celtniecībai, kurā piedalījušies gan Pizāna, gan Litiņa uzņēmumi. “Litiņa uzņēmums izsolē uzvarēja, taču vēlāk neiemaksāja pašvaldībai nosolītos 99 000 eiro. Līdz ar to izsole faktiski tika izgāzta, un krematorija Jelgavā netika uzbūvēta,” situāciju skaidro Sergejs Pizāns.

Edmunds Litiņš telefonsarunā ar “Latvijas Avīzi” apliecina, ka ideja par otru krematoriju Valmierā viņiem ar Jāni Leci ir kopīga.

“Mēs esam valmierieši, Valmieras patrioti, tādēļ būvējam vispirms pie sevis,” skaidro Edmunds Litiņš.

Viņš arī atklāj, ka notikumus pasteidzinājusi pandēmijas laikā piedzīvotā robežu slēgšana: “Mūsu apbedīšanas biroji iepriekš izmantoja kremēšanas pakalpojumus Igaunijā, bet, kad robežas bija ciet un Valmieras krematorija vēl pacēla cenas, bija skaidrs, ka mums ir jābūvē pašiem sava krematorija un nav tur ko kavēties!”

SAISTĪTIE RAKSTI

Jautāts par apbūves tiesību izsoli krematorijai Jelgavā, Litiņš uzsver, ka līgumu slēgt pārdomājuši, jo nav varējuši vienoties ar pašvaldību par nosacījumiem.

“Tur gan nekas vēl nav beidzies,” viņš piebilst, gan norādot, ka šobrīd koncentrējas galvenokārt uz Valmieras projektu, bet krematorija Rīgas tuvumā ir tālākos plānos: “Varbūt tā nebūs Jelgava, bet Bauska vai Olaine. Jāskatās!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 92
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 78
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
7 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 4
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 22
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
10 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem 3
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 22
21:46
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 92
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 79
9 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Tas ir milzīgs pagodinājums!” Harijs Vītoliņš atvaļinājumā laikā tika pie piedāvājuma, no kura nevar atteikties 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Septembrī būs jārēķinās ar nopietnu saslimstības pieaugumu 132
13 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 42
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nevakcinētajiem pašizolācija būs jāievēro atgriežoties arī no Lietuvas un Igaunijas 16
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
7 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ilmārs Stūriška: Olimpisko čempionu pelnrušķītes stāsts 2
9 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
16 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
izaudzēt izcilu ražu dārzā nepārpūloties: dārzniece atklāj savu pieredzi
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 17
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 31
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi! 2
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 104
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 74
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 285
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
1 diena