Ejot dabā: Jaunmoku pilī jauna meža taka, bet pie Zvirgzdes Baltās kāpas uzstādītas jaunas kāpnes 1

Lai dažādotu un īstenotu izglītojošas aktivitātes par meža, dabas un vides ilgtspējības tēmām, Jaunmoku pils parkā projekta gaitā ir ierīkota brīvi pieejama Mežaparka pastaigu taka, aģentūru LETA informēja Jaunmoku pils mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Agita Šakina.

“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas
Meža taka Jaunmokās un Zvirgzdu Baltā kāpa: foto - Latvijas Valsts meži un Bauskas novada pašvaldība

Aptuveni 200 metru garajā takā apkopoti 11 pieturpunkti ar dažādām izglītojošām un izzinošām aktivitātēm, kā, piemēram, dižkoku atpazīšana, čiekuru mešana mērķī, iešana pa balansa baļķi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taka mudina doties nesteidzīgā pastaigā izzinošā un atraktīvā veidā, atgādinot par dabas daudzveidību, putnu dziesmām, dižkokiem, parka mazajiem mistiskajiem iemītniekiem. Tā atrodas gar Jaunmoku pils parka teritorijas mežaināko malu. Takā ir saglabāta esošā dabiskā vide un mežainums, lai pieturpunktus pietuvinātu attiecīgajai takas videi un tematikai, sniedzot iespēju izzināt mežu, atrodoties tajā.

Tā kā taka atrodas dabiskā vidē, tajā izmantotie materiāli būs piemēroti visiem laikapstākļiem, tādējādi nodrošinot pieejamību cauru gadu. To izstaigāt bez maksas ir iespējams katru dienu un tā noteikti būs interesanta gan lieliem, gan maziem.

“Lielā Mežaparka pastaigu takas iestaigāšana” ir paredzēta 30.jūlijā plkst.11 Jaunmoku pils parkā. Pastaigā varēs doties kopā ar gidu un izpildīt dažādus uzdevumus, kā arī uzzināt interesantus faktus par takas izveidi.

Jaunmoku pils ir celta kā medību pils 1901.gadā. Par tās saglabāšanu un atjaunošanu kopš pagājušā gadsimta 70-tajiem gadiem rūpējas Latvijas mežu nozare. Pašlaik Jaunmoku pilī darbojas muzejs, kas atspoguļo meža apsaimniekošanas tradīcijas Latvijā, meža zvēru un koku daudzveidību, kā arī Jaunmoku pils kompleksa kultūrvēstures liecības.

Muzejs ir atvērts katru dienu no plkst.9 līdz 20. Tas piedāvā dažādas izglītojošas programmas un radošu darbošanos, kā arī aktivitātes brīvā dabā, kā, piemēram, uzspēlēt meža kroketu, izbraukt ar laivu pa dīķi vai pamakšķerēt ar seno makšķerkātu.

Jaunmoku pils Mežaparka pastaigu taka ir ierīkota Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atklātā projektu konkursa Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020.gadam apakšpasākuma “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” projektā “Jaunmoku pils kompleksa Mežaparka pastaigu takas tematisks izziņas spēļu komplekts”.

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) izveidotajā un apsaimniekotajā atpūtas vietā pie Zvirgzdes Baltās kāpas uzstādītas jaunas koka kāpnes, liecina LVM publiskotā informācija.

Jaunās koka kāpnes atpūtniekiem nodrošinās iespēju sasniegt kāpas valnī izveidoto skatu platformu, vienlaikus mazinot smilts erozijas riskus un staigāšanas radīto negatīvo ietekmi uz kāpas augāju.

“Iepriekš apmeklētāji nokļūšanai kāpas augšpusē reizēm izvēlējās taisnāko ceļu – gājēju iemītu taku kāpā, tādējādi veicinot nevēlamo augsnes eroziju. Lai ierobežotu erozijas pastiprināšanos, bet vienlaikus apmeklētājiem tomēr ļautu izmantot taisnāko ceļu līdz skatu laukumam, ir uzstādītas 65 metrus garas kāpnes,” stāsta LVM Vidusdaugavas reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Belickis.

Kā norāda LVM Rekreācija un medības Koktēlniecības ražošanas vadītājs Jānis Udrass, ka kāpnes izgatavotas LVM Tērvetes koktēlnieku darbnīcā. Trepju izgatavošanai tika izmantotas aptuveni septiņus kubikmetrus priedes un ozola zāģmateriālu. Lai nokļūtu līdz kāpas valnim, jāpieveic 180 pakāpieni.

“Papildus trepēm ir arī pa laipai uzejā un noejā, kā arī pakāpienveida laipas trepju vidusdaļā, lai augstajā kāpienā nedaudz atvilktu elpu,” skaidro Udrass.

Kopš LVM pirms trim gadiem kāpas valnī izveidoja skatu laukumu un pakājē ierīkoja labiekārtotu atpūtas vietu ar lapeni un ugunskura vietu, tā kļuvusi par atpūtnieku iecienītu un plaši apmeklētu apskates objektu. Kāpu masīva augstums rietumu daļā ir četri līdz astoņi metri, bet austrumu daļā sasniedz pat 32,5 metrus augstumu. Savukārt no kāpas augšpusē izveidotā skatu laukuma paveras ainava, ļaujot pārredzēt apsaimniekotos mežus vairāku kilometru tālumā.

Tāpat LVM norāda, ka, apmeklējot Zvirgzdes Balto kāpu, atpūtnieki aicināti izmantot iezīmēto taku un kāpnes, kā arī ņemt vērā, ka pārvietošanās ar mehāniskajiem transporta līdzekļiem ārpus ceļiem nav atļauta un veicina turpmāku kāpas erozijas procesu.

Zvirgzdes kāpu masīvs ietilpst Taurkalnes līdzenuma parabolisko kāpu izplatības teritorijā starp kādreizējo Zemgales sprostezeru un Baltijas ledusezeru. LVM norāda, ka Zvirgzdes Baltā kāpa ir viena no augstākajām iekšzemes kāpām Latvijā, kas veidojusies no 11 700.gada līdz 14 000.gadam pirms mūsu ēras, un tai ir nozīmīga ģeoloģiskā, ģeomorfoloģiskā un ainaviskā vērtība, kā arī nozīme Latvijas dabas daudzveidībā.

Zvirgzdes Baltajā kāpā sastopami arī vairāki Latvijas florā reti un aizsargājami augi, kuri raksturīgi vietām ar barības vielām nabadzīgām augsnēm.

Izstrādājot būvprojektu meža meliorācijas sistēmai “Liepkalnes masīvs”, projektētāji jūnija izskaņā atrada trīs artilērijas lādiņus, liecina LVM publiskotā informācija.

Artilērijas lādiņi tika atrasti AS “Latvijas valsts mežu” (LVM) Vidusdaugavas reģionā, meža vidū, 400 metrus no tuvākā ceļa.

Par bīstamo atradumu tika informēta atbildīgā policijas nodaļa, lai koordinētu nepieciešamās darbības ar atbildīgajām institūcijām un lādiņus utilizētu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Veicot dažādus grunts rakšanas darbus meža infrastruktūras objektos, nereti tiek uzietas bīstamas kara laika liecības, atzīmē LVM pārstāvji.

LVM atgādina, ka, atrodot sprādzienbīstamus priekšmetus, tos nedrīkst ņemt rokās vai aiztikt ar kādiem citiem priekšmetiem. Ir jāatkāpjas drošā attālumā, atrodot aizsegu, un jāsazinās ar valsts policiju zvanot uz 110 vai 11
LVM vienīgais īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja – Zemkopības ministrija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 3
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
Karteļa lietā soda būvniekus
19:00
Handikaps nākotnei
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
Tā kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus 1
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Melderis piekristu idejai atteikties no skolēnu rudens brīvlaika, taču ar vienu noteikumu
Ralfs Eilands: Putins vienkārši ar lāpstu iemauca pa pakausi
EM: 250 energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem valsts atbalstā izmaksās līdz 50 milj. eiro
Sēņu cienītāju delikatese – marinētas gailenītes
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt? 1
FOTO. Eksperti nobažījušies – pēc prinča Harija grāmatas iznākšanas, skandalozā Saseksas hercogu intervija Oprai Vinfrijai šķitīs kā “bērnu spēlītes” 1
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs