Jo vairāk zināsi par savu mežu, jo labāks saimnieks tam būsi 0

Lai cik liels mežs būtu īpašumā – viens vai simti hektāru, ikvienam meža īpašniekam būtiski zināt, kas tad aug vai neaug viņa mežā, kāda ir meža zeme, kādas izmantošanas iespējas un nākotnes perspektīvas. Jo vairāk zināsi par savu mežu, jo labāks saimnieks tam būsi. Mežsaimniecībā īsti nederēs apgalvojums, ka “mans mežs ir labs, jo tajā daudz sēņu”. Lai pārliecinātos par sava meža vērtību, īpašniekam jāveic meža inventarizācija.

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Kādēļ nepieciešama meža inventarizācija?

 Kā jau minēts – pirmkārt, lai pats īpašnieks zinātu, kas aug, neaug, dzīvo un notiek viņa mežā. Meža inventarizācijas rezultāti tiek ņemti vērā arī, aprēķinot nekustamā īpašuma nodokli, tāpat inventarizācijas dati nepieciešami, ja vēlies mežā veikt izstrādi pats vai pārdot to citam īpašniekam vai meža izstrādātājam. Tieši tāpat inventarizācijas datus prasīs, ja īpašnieks vēlēsies pretendēt uz kādu Eiropas Savienības finansējumu vai līdzfinansējumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Konkrētas ziņas par meža īpašuma sastāvu noderēs valsts iestādēm, ja, piemēram, īpašumā vai apkārtnē notiks kāda dabas stihija – ugunsgrēks, plūdi. Daudz ātrāk glābēji varēs rīkoties, zinot, kas viņus mežā sagaida – kur un kādi ir meža ceļi, kur atrodas grāvji vai citas ūdens tilpnes, kas var gan palīdzēt kā ūdens ņemšanas vietas, gan traucēt pārvietošanos un glābšanas darbus u.c.

Cik bieži jāveic inventarizācija mežam?

Spēkā esošajā Meža likumā noteikts, ka meža īpašniekam ir pienākums savā īpašumā veikt pirmreizēju meža inventarizāciju un vismaz reizi 20 gados veikt atkārtotu meža inventarizāciju.

Tātad, ja esi meža īpašnieks jau daudzus gadus, vērts pārbaudīt, kad bijusi pēdējā inventarizācija. It kā jau šķiet, kas gan būtisks var notikt mežā, kas nav “traucēts” ar ciršanu vai citu saimniecisko darbību? Tomēr gadu laikā mežu var būt skārušas vētras, lūzuši koki, ko “no malas” nemaz nevar redzēt. Vēl būtiskāk veikt jaunu inventarizāciju, ja kādas darbības notikušas – bijusi cirsma, izveidotas jaunaudzes, u.c.

Inventarizāciju nevar veikt, vienkārši apstaigājot savu īpašumu un secinot “viss ir tāpat kā bija”, jo pastāv noteikta procedūra un normatīvie akti, kas jāievēro inventarizācijas procesā. Kā norāda SIA “Baltu koks” speciālisti – meža inventarizāciju var salīdzināt ar profilaktisko veselibas pārbaudi cilvēkam – arī to taču mēs neveicam, vienkārši stāvot pie spoguļa un secinot, ka “viss izskatās labi”. Ne vienmēr virspusēja apskate parāda patieso ainu. Un, jo ilgāk nevecam padziļinātākus izmeklējumus, jo lielāks risks atklāt kādu saslimšanu jau krietni ielaistu.

Tieši tāpat ir ar mežu. Inventarizācija nav jāuztver kā “kaišu meklēšana”, tā ir meža vērtības noteikšana, tomēr inventarizācija var palīdzēt arī atklāt apstākļus, kas, iespējams, mežam kaitē (applūdušas teritorijas, kaitēkļi, neapdomīga saimnieciskā darbība meža tuvumā u.c.).

Kas veic inventarizāciju un ko īpašnieks beigās saņem?

Ja veselību mums pārbauda ārsti, tad meža inventarizāciju veic sertificēti meža inventarizācijas darbu veicēji. Par konkrētā speciālista sertifikāta esamību var pārliecināties sertificēto speciālistu reģistrā, kas brīvi atrodams internetā.

Speciālists, noslēdzot līgumu, vēlēsies saņemt īpašniekam jau pieejamo informāciju par mežu – iepriekšējās inventarizācijas datus, zemes robežu plāna kopiju u.c. datus, kas var noderēt inventarizācijas procesā.

Inventarizācijas ilgums un izmaksas atkarīgas gan no īpašuma platības, gan sastāva. Dažu desmitu hektāru izpēte noteikti prasīs mazāk laika, nekā liela īpašuma inventarizācija. Tāpēc pirms darbu uzsākšanas noteikti jāvienojas par precīzu darbu izpildes termiņu un izmaksās, lai pēcāk nerastos domstarpības. Inventarizācijas veikšanu var ietekmēt arī klimatiskie apstākļi, piemēram, ja pavasarī teritoriju skāruši plūdi. Par iespējamajiem riskiem un apgrūtinājumiem speciālists īpašnieku noteikti informēs.

Inventarizācijas laikā speciālists noskaidros un fiksēs informāciju par meža tipu, meža zemes veidiem, koksnes resursiem mežā un tās sastāvu (skuju koki, lapu koki, koku vecums utt.), teritorijā esošajiem biotopiem, aizsargjoslām un infrastruktūras objektiem – stigām, meža ceļiem, grāvjiem, arī pamestām būvēm, par kurām varbūt iepriekš nebija nojautas u.c.

Visu inventarizācijā iegūtu informāciju saņems meža īpašnieks, kā arī šie dati tiek nodoti Valsts meža dienestam, lai, kā iepriekš minēts, arī valsts dienestu rīcībā būtu precīza informācija par reālo situāciju dabā.

Ciršana vai pārdošana bez inventarizācijas datiem nesanāks

Tieši meža inventarizācija ir viens no būtiskākajiem dokumentiem, kas nepieciešams, ja īpašnieks vēlas pārdot cirsmu vai mežu, norāda SIA “Baltu koks” speciālisti. Ja kaut tikai aizdomājies par sava meža īpašuma pārdošanu, pirmkārt – meklē inventarizācijas lietu. SIA “Baltu koks” meža nozarē darbojas jau 25 gadus un uzņēmuma eksperti atkal un atkal saskaras ar situācijām, kad meža īpašnieki vēlas mežu pārdot “tūlīt un tagad”, bet inventarizācijas lieta nav atrodama un reizēm pat īpašnieks nezina, vai tā vispār veikta. Tad nākas meža īpašnieku sarūgtināt, ka vispirms jāveic inventarizācija un tiki pēc tam varēs notikt sarunas par meža pārdošanu.

Tiesa, arī inventarizāciju var veikt SIA “Baltu koks” sertificētie eksperti, tādēļ cits sadarbības partneris nebūs jāmeklē.

Kādēļ strādāt kopā ar BALTU KOKS speciālistiem?

BALTU KOKS speciālisti veic visus meža apsaimniekošanai vai pārdošanai nepieciešamos pakalpojumus: 

Juridiskā palīdzība mežsaimniecībā;

Meža apsaimniekošanas cikla izstrāde;

Mežu, cirsmu un apaļkoku iepirkšana;

Cirsmu un mežu novērtēšana;

Mežu atjaunošana un stādīšana;

Meža izstrāde un jaunaudžu kopšana;

Meža kultūru un sastāva kopšana;

Robežu un kupicu atjaunošana;

Meža inventarizācija;

Cirsmas skiču sagatavošana;

Dokumentu sagatavošana ciršanas apliecinājuma iegūšanai;

Cirsmu stigošana un dastošana;

Apauguma novākšana no lauksaimniecības zemes.

Uzticams un godīgs darījuma partneris meža pārdošanā:

Augstākā un izdevīgākā cena – labākā cena tirgū;

Bezmaksas taksācija, pārdodot cirsmu;

BALTU KOKA iegādātie meži paliek Latvijas īpašumā;

Precīza novērtēšana un samaksa tūlīt pēc līguma parakstīšanas;

Bezmaksas juridiskā konsultācija un dokumentācijas sagatavošana;

Godīgs meža novērtējums atbilstoši patiesajai meža vērtībai;

Atbalsts sarežģītos jautājumos un vienkāršots pārdošanas process.

BALTU KOKS ir atvērts sadarbībai ar mežu īpašniekiem, kokmateriālu piegādātājiem un pircējiem. Katram tiek izstrādāts vajadzībām atbilstošs plāns, ievērojot likumdošanu, klienta vēlmes un vides kvalitātes prasības. Konsultācijas iespējamas gan klātienē, gan attālināti.

Pārdodiet savu mežu par izdevīgāko cenu: https://baltukoks.lv/meza-ipasumus/

Vairāk informācijas skatīt www.baltukoks.lv vai interesēties pa tālruni 20080040 (meža pārdošana) vai 28055255 (meža apsaimniekošana).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.