Foto: Byswat/SHUTTERSTOCK

Kā noregulēt ūdenssūkni ar spiedkatlu? 0

Privātmājā, kas nav pieslēgta centralizētajai ūdensapgādes sistēmai, ūdeni visbiežāk nodrošina ar sūkni un spiedkatlu.

“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
Lasīt citas ziņas

Abas ierīces parasti iegādājas apvienotas vienā iekārtā, kurai atliek pievienot ūdens ievadu no akas un izvadu tālāk uz mājokli, pieslēgt iekārtu elektrotīklam. Iekārtā ir spiediena regulators, kas nodrošina vienmērīgu ūdens piegādi santehnikas ierīcēs.

Lai arī iekārta tiek noregulēta jau ražošanas procesā, regulējums ne vienmēr ir atbilstīgs konkrētajai situācijai. Tāpat, iespējams, iekārtas sastāvdaļas tiek iegādātas atsevišķi – tad bez regulēšanas neiztikt. Arī mainot nokalpojušās sastāvdaļas, piemēram, spiedkatlu, visticamāk, būs nepieciešama regulēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms ķeras pie skrūvgrieža

Standarta ūdensapgādes iekārta sastāv no sūkņa, kas sūknē ūdeni no tā ņemšanas vietas un ar noteiktu spiedienu nogādā to tālāk, un spiedkatla jeb metāla rezervuāra ar gaisa kameru, kas ļauj uzkrāt zināmu ūdens daudzumu un vajadzības gadījumā to atdod sistēmai, neieslēdzoties sūknim.

Spiedkatls stabilizē spiedienu ūdensapgādes sistēmā. Abas ierīces ir savienotas ar izturīgu cauruli. Sistēmā ir manometrs, kas ļauj kontrolēt spiedienu ūdensvadā, un spiediena relejs. Tieši spiediena releja regulējums nodrošina vēlamo sūkņa darbības režīmu un ūdens spiedienu ūdensvadā.

Pirms iekārtas pievienošanas ūdensvadam spiedkatlā jāiesūknē zināms daudzums gaisa. Arī, iegādājoties jaunu ierīci, jāpārliecinās, vai tajā ir pietiekams spiediens – 1,5 bāri (bar); tieši šādu spiedienu iesaka vairākums ierīču ražotāju.

Savukārt spiediena regulatoram iestata apakšējo spiediena slieksni, kam noteikti jābūt lielākam par spiedkatlā iesūknētā gaisa spiedienu. Attiecīgi iestata augšējo spiediena slieksni. Abiem ieregulētajiem spiedieniem jāatbilst mājoklī uzstādīto sadzīves un santehnisko ierīču parametriem.

Augšējais un apakšējais spiediena slieksnis

Kad spiediens pazeminās zem apakšējā sliekšņa, ieslēdzas sūknis. Ja visi ventiļi aizgriezti, ūdens piepilda spiedkatlu. Sasniedzot augšējo spiediena slieksni, sūknis atslēdzas.

No spiedkatla tilpuma un augšējā un apakšējā spiediena starpības atkarīgs arī ūdens daudzums, kas tiek uzkrāts spiedkatlā. Jāņem arī vērā sākotnējais gaisa spiediens, kas iesūknēts spiedkatlā.

Piemēram, ja spiedkatla tilpums ir 19 litru, gaisa spiediens spiedkatlā 1,8 bar, apakšējais spiediena slieksnis 2, bet augšējais – 4 bar, spiedkatlā uzkrājas 7,1 litrs ūdens. Ja augšējas slieksnis ir 2,5 bar, šāda paša tilpuma spiedkatlā uzkrājas tikai 2,5 l ūdens. Attiecīgi 24 litru spiedkatlam šie parametri būs 9 un 3,2 litri.

Tomēr spiedienu starpību starp apakšējo un augšējo slieksni nevar palielināt bezgalīgi, lai arī šķiet, ka šādi sistēmā var uzkrāt vairāk ūdens. Izvēloties apakšējo spiediena slieksni, jāņem vērā santehnikas ierīču ražotāju norādījumi. Minimālais ūdens spiediens parasti tiek norādīts uz ierīces vai tās tehniskajā dokumentācijā.

Neviens taču nevēlas, lai nepietiekama spiediena dēļ no krāna vai dušas tecētu tikai vārga strūkliņa, bet ierīču vārsti, piemēram, veļas mazgājamajā mašīnā, nenostrādātu. Tādējādi zustu ūdensvada ierīkošanas jēga.

Aprēķināts, ka veļas mazgājamās mašīnas darbībai nepieciešams, lai ūdens spiediens sistēmā būtu 1,2 bāri. Ja līdz pieslēguma vietai ūdens plūst pa 5 metrus garām caurulēm, kuru diametrs ir 3/4  collas, un 12 metru garām caurulēm, kuru diametrs ir 1/2 collas, sūknim jānodrošina vismaz 1,8 bar spiediens. Savukārt gaisa spiedienam spiedkatlā jābūt par 0,2 bar zemākam.

Internetā atrodami speciāli kalkulatori, kas, ņemot vērā cauruļu diametru, garumu un ierīces atrašanās augstumu virs sūkņa, ļauj aprēķināt sistēmā nepieciešamo minimālo spiedienu.

Pārlieku liels augšējais spiediena sliek­snis liedz komfortabli lietot ierīces pārāk lielas spiedienu starpības dēļ. Piemēram, ieejot dušā, ūdens spiediens būs 3,5 bar, bet sūkņa apakšējais spiediena slieksnis ir 1,5 bāri. Kamēr spiediens kritīsies, būtiski samazināsies arī ūdensstrūkla dušā. Katrai ūdensvada detaļai, tāpat kā sadzīves ierīcēm, ir noteikts maksimāli pieļaujamais spiediens.

Tādējādi par optimālo augšējā un apakšējā spiediena sliekšņa starpību uzskata 1,5 bārus. Tātad, ja augšējais spiediena slieksnis ir 3 bar, apakšējais – 1,5 bar, spiedkatlā tiek uzkrāta ūdens rezerve, kas vienāda ar trešdaļu no spiedkatla tilpuma, ko arī uzskata par drošu ierīces darbināšanas režīmu.

Kā regulē spiediena regulatoru

Spiediena regulatora darbību ierobežo ar divām atsperēm. Lielākā no tām nosaka minimālo spiediena slieksni, pie kura tiks ieslēgts sūknis. Ar mazāko atsperi ieregulē augšējo spiediena slieksni, kuru sasniedzot, sūknis izslēgsies.

Jo stingrāk būs pievilkta lielā atspere, jo augstāks būs apakšējā spiediena slieksnis. Vērojot sistēmai pievienoto manometru, var pārliecināties, pie kāda spiediena sūknis ieslēdzas. Savukārt jo stingrāk būs pievilkta mazā atspere, jo sistēmā būs lielāks spiediens, pie kura sūknis izslēgsies.

Pirms ķeras pie regulēšanas, jāzina, kādi spiediena parametri jāsasniedz. No sākuma ūdensvadā jāsamazina spiediens līdz nullei un tikai pēc tam var pārliecināties, kāds ir gaisa spiediens spiedkatla kamerā. To paveic ar manometru, ko pievieno spiedkatla ventilim (parasti ventilis paslēpts zem plastmasas vāciņa). Nepieciešamības gadījumā spiedienu paaugstina vai pazemina.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tikai pēc tam, regulējot attiecīgi lielās un mazās atsperes nospriegojumu, iestata nepieciešamos sistēmas darbības parametrus.

Ja nav pārliecības, ka regulēšanu spēsiet paveikt paša spēkiem, to vislabāk uzticēt pieredzējušam meistaram.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
Lasīt citas ziņas
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
Neizmet mežā savu veco ledusskapi! Kur bez maksas nodot lielgabarīta sadzīves atkritumus?
dobēs “pasteidzināt” sēklu uzdīgšanu?
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Apkure dārga, pārtikas cenas aug, iedzīvotāji ir pamatīgas bedres priekšā, bet valdībai nav izdzīvošanas plāna
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, tomēr pie tā vainīgs esot tieši viņš
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
Aija Šmidre: Man ir kauns, ka Latvijā joprojām eksistē nepilsoņu pases
VIDEO. Kurzemē kādas ģimenes mājā apmetusies vāvere ar sešiem mazuļiem
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Pervij kanal” izteikti draudi Latvijas politiķiem
pareizi izvēlēties un lietot saules aizsargkrēmus?
16:05
Rīgas dome pārdēvē Maskavas dārzu par Latgales parku
15:57
Ceturtdien vietām Latvijā līs
15:53