Foto: Byswat/SHUTTERSTOCK

Kā noregulēt ūdenssūkni ar spiedkatlu? 0

Privātmājā, kas nav pieslēgta centralizētajai ūdensapgādes sistēmai, ūdeni visbiežāk nodrošina ar sūkni un spiedkatlu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Abas ierīces parasti iegādājas apvienotas vienā iekārtā, kurai atliek pievienot ūdens ievadu no akas un izvadu tālāk uz mājokli, pieslēgt iekārtu elektrotīklam. Iekārtā ir spiediena regulators, kas nodrošina vienmērīgu ūdens piegādi santehnikas ierīcēs.

Lai arī iekārta tiek noregulēta jau ražošanas procesā, regulējums ne vienmēr ir atbilstīgs konkrētajai situācijai. Tāpat, iespējams, iekārtas sastāvdaļas tiek iegādātas atsevišķi – tad bez regulēšanas neiztikt. Arī mainot nokalpojušās sastāvdaļas, piemēram, spiedkatlu, visticamāk, būs nepieciešama regulēšana.

Pirms ķeras pie skrūvgrieža

CITI ŠOBRĪD LASA

Standarta ūdensapgādes iekārta sastāv no sūkņa, kas sūknē ūdeni no tā ņemšanas vietas un ar noteiktu spiedienu nogādā to tālāk, un spiedkatla jeb metāla rezervuāra ar gaisa kameru, kas ļauj uzkrāt zināmu ūdens daudzumu un vajadzības gadījumā to atdod sistēmai, neieslēdzoties sūknim.

Spiedkatls stabilizē spiedienu ūdensapgādes sistēmā. Abas ierīces ir savienotas ar izturīgu cauruli. Sistēmā ir manometrs, kas ļauj kontrolēt spiedienu ūdensvadā, un spiediena relejs. Tieši spiediena releja regulējums nodrošina vēlamo sūkņa darbības režīmu un ūdens spiedienu ūdensvadā.

Pirms iekārtas pievienošanas ūdensvadam spiedkatlā jāiesūknē zināms daudzums gaisa. Arī, iegādājoties jaunu ierīci, jāpārliecinās, vai tajā ir pietiekams spiediens – 1,5 bāri (bar); tieši šādu spiedienu iesaka vairākums ierīču ražotāju.

Savukārt spiediena regulatoram iestata apakšējo spiediena slieksni, kam noteikti jābūt lielākam par spiedkatlā iesūknētā gaisa spiedienu. Attiecīgi iestata augšējo spiediena slieksni. Abiem ieregulētajiem spiedieniem jāatbilst mājoklī uzstādīto sadzīves un santehnisko ierīču parametriem.

Augšējais un apakšējais spiediena slieksnis

Kad spiediens pazeminās zem apakšējā sliekšņa, ieslēdzas sūknis. Ja visi ventiļi aizgriezti, ūdens piepilda spiedkatlu. Sasniedzot augšējo spiediena slieksni, sūknis atslēdzas.

No spiedkatla tilpuma un augšējā un apakšējā spiediena starpības atkarīgs arī ūdens daudzums, kas tiek uzkrāts spiedkatlā. Jāņem arī vērā sākotnējais gaisa spiediens, kas iesūknēts spiedkatlā.

Piemēram, ja spiedkatla tilpums ir 19 litru, gaisa spiediens spiedkatlā 1,8 bar, apakšējais spiediena slieksnis 2, bet augšējais – 4 bar, spiedkatlā uzkrājas 7,1 litrs ūdens. Ja augšējas slieksnis ir 2,5 bar, šāda paša tilpuma spiedkatlā uzkrājas tikai 2,5 l ūdens. Attiecīgi 24 litru spiedkatlam šie parametri būs 9 un 3,2 litri.

Reklāma
Reklāma

Tomēr spiedienu starpību starp apakšējo un augšējo slieksni nevar palielināt bezgalīgi, lai arī šķiet, ka šādi sistēmā var uzkrāt vairāk ūdens. Izvēloties apakšējo spiediena slieksni, jāņem vērā santehnikas ierīču ražotāju norādījumi. Minimālais ūdens spiediens parasti tiek norādīts uz ierīces vai tās tehniskajā dokumentācijā.

Neviens taču nevēlas, lai nepietiekama spiediena dēļ no krāna vai dušas tecētu tikai vārga strūkliņa, bet ierīču vārsti, piemēram, veļas mazgājamajā mašīnā, nenostrādātu. Tādējādi zustu ūdensvada ierīkošanas jēga.

Aprēķināts, ka veļas mazgājamās mašīnas darbībai nepieciešams, lai ūdens spiediens sistēmā būtu 1,2 bāri. Ja līdz pieslēguma vietai ūdens plūst pa 5 metrus garām caurulēm, kuru diametrs ir 3/4  collas, un 12 metru garām caurulēm, kuru diametrs ir 1/2 collas, sūknim jānodrošina vismaz 1,8 bar spiediens. Savukārt gaisa spiedienam spiedkatlā jābūt par 0,2 bar zemākam.

Internetā atrodami speciāli kalkulatori, kas, ņemot vērā cauruļu diametru, garumu un ierīces atrašanās augstumu virs sūkņa, ļauj aprēķināt sistēmā nepieciešamo minimālo spiedienu.

Pārlieku liels augšējais spiediena sliek­snis liedz komfortabli lietot ierīces pārāk lielas spiedienu starpības dēļ. Piemēram, ieejot dušā, ūdens spiediens būs 3,5 bar, bet sūkņa apakšējais spiediena slieksnis ir 1,5 bāri. Kamēr spiediens kritīsies, būtiski samazināsies arī ūdensstrūkla dušā. Katrai ūdensvada detaļai, tāpat kā sadzīves ierīcēm, ir noteikts maksimāli pieļaujamais spiediens.

Tādējādi par optimālo augšējā un apakšējā spiediena sliekšņa starpību uzskata 1,5 bārus. Tātad, ja augšējais spiediena slieksnis ir 3 bar, apakšējais – 1,5 bar, spiedkatlā tiek uzkrāta ūdens rezerve, kas vienāda ar trešdaļu no spiedkatla tilpuma, ko arī uzskata par drošu ierīces darbināšanas režīmu.

Kā regulē spiediena regulatoru

Spiediena regulatora darbību ierobežo ar divām atsperēm. Lielākā no tām nosaka minimālo spiediena slieksni, pie kura tiks ieslēgts sūknis. Ar mazāko atsperi ieregulē augšējo spiediena slieksni, kuru sasniedzot, sūknis izslēgsies.

Jo stingrāk būs pievilkta lielā atspere, jo augstāks būs apakšējā spiediena slieksnis. Vērojot sistēmai pievienoto manometru, var pārliecināties, pie kāda spiediena sūknis ieslēdzas. Savukārt jo stingrāk būs pievilkta mazā atspere, jo sistēmā būs lielāks spiediens, pie kura sūknis izslēgsies.

Pirms ķeras pie regulēšanas, jāzina, kādi spiediena parametri jāsasniedz. No sākuma ūdensvadā jāsamazina spiediens līdz nullei un tikai pēc tam var pārliecināties, kāds ir gaisa spiediens spiedkatla kamerā. To paveic ar manometru, ko pievieno spiedkatla ventilim (parasti ventilis paslēpts zem plastmasas vāciņa). Nepieciešamības gadījumā spiedienu paaugstina vai pazemina.

Tikai pēc tam, regulējot attiecīgi lielās un mazās atsperes nospriegojumu, iestata nepieciešamos sistēmas darbības parametrus.

Ja nav pārliecības, ka regulēšanu spēsiet paveikt paša spēkiem, to vislabāk uzticēt pieredzējušam meistaram.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.