Foto no tematiskās avīzes “Bērns – vesels un drošībā”

Kā palīdzēt bērnam un zīdainim, ja viņš aizrijies 0

Vai zini, ko norija?

Konsultē Haralds Lučkovskis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais speciālists.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Šlesers neslēpj pārsteigumu – kādā Jūrmalas klubā viņš saņēmis negaidītu dāvanu ar īpašu uzrakstu 12
Lasīt citas ziņas

Mazi bērni nereti cenšas dažādus priekšmetus iebāzt mutē un var tos norīt. Maza podziņa vai kas tamlīdzīgs nonāks kuņģī un pēc tam arī podiņā. Taču, ja norītais priekšmets ir lielāks vai bīstamāks, piemēram, baterija, tas var iesprūst barības vadā vai kuņģī. Par barības vada nosprostošanos liecina pastiprināta siekalošanās, rīšanas grūtības, var būt sāpes aiz krūšu kaula. Īpaši bīstamas mazuļiem ir baterijas un magnēti.

Ja nav zināms, kāds priekšmets norīts, nekavējoties jādodas uz slimnīcu vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baterijas ātri sadalās un jau divu stundu laikā spēj izraisīt neatgriezeniskus bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpceļos un asinsritē. Ja bojājums skar arī citas organisma sistēmas, 80–90% gadījumu tas beidzas letāli.

Pēc nonākšanas gremošanas traktā baterija izdala ļoti kodīgu sārmu, kas izraisa apkārtējo audu un gļotādas bojājumus. Vietā, kur tā pieskaras barības vadam vai kuņģim, ļoti ātri veidojas dziļš apdegums. Savukārt elpceļos nonākušais priekšmets, kas visbiežāk notiek ēdot, var izraisīt smakšanu, par ko liecina spēcīgs klepus, zilgana ādas krāsa un elpas trūkums.

Ja svešķermenis netiek atklepots, iespējams, tas ieķēries vai iekļuvis dziļāk elpošanas ceļos un ne-pieciešams sazināties ar ārstu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.