Dzirdinātavas var izdomāt dažādas, piemēram, traukā salikt akmeņus, pa kuriem bites lodās un padzersies.
Dzirdinātavas var izdomāt dažādas, piemēram, traukā salikt akmeņus, pa kuriem bites lodās un padzersies.
Foto: SHUTTERSTOCK

Jāļauj kārtīgi padzerties. Kā palīdzēt bitēm pavasarī? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Bišu saime dienā var patērēt vairāk nekā glāzi ūdens. Lai tām nebūtu lieki jātērē spēki tāliem lidojumiem pēc ūdens, vērts dravā izveidot dzirdinātavas.

Pat tagad – aukstā laikā – bites nogaida mierīgāku brīdi, lai dotos pēc saimei vajadzīgā ūdens. Protams, tās kāroto atradīs dabā, taču pēc ūdens var būt tālu jālido un tam var būt apšaubāma kvalitāte. Dzirdinātavas noderēs arī sausuma periodos vasarā.

Kontrolē ieradumus

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzirdinātavas dravā izvieto pēc iespējas agrāk. Bites ir konservatīvi dabas radījumi. Ja būs atradušas sev tīkamu vietu citur, lidos tikai turp, un bitenieka uzliktā dzirdne netiks lietota. Taču nevajag atmest ieceri bišu dresēšanai. Iespējams, atrastā ūdens ņemšanas vieta izsīks, un bites sāks novērtēt kopēja sniegto palīdzību.

Nereti novērots, ka bites lodā pa dubļiem, ap kūtsmēsliem. Tas liecina, ka bitēm trūkst minerālvielu, kas raksturīgi pavasarī. Šāds netīrs ūdens var kļūt par bišu veselības problēmu cēloni. Tādēļ svarīgi, lai kopējs piedāvātu bitēm drošu alternatīvu – ūdeni un vieglu sālsūdeni. Dzirdinātavā vienmēr jābūt ūdenim.

Gatavo dzirdni

Vienkāršākais dzirdnes veids – seklā paplātē ieklāj tīru drāniņu (der arī marle). Burkā vai citā lielā traukā ielej ūdeni un uzgāž paplātei. Ūdens lēnām sūksies no trauka audumā, un bites no tā varēs padzerties. Papildus var uzlikt kādu zariņu, lai bites kādā peļķē nenoslīkst.
Foto: Inita Šteinberga un no “Praktiskā Latvieša” arhīva

Bišu apgādei ar ūdeni ir divi veidi: ielikt tieši katrā stropā vai ierīkot kopīgu dzirdni dravā. Individuālās dzirdinātavas var gan nopirkt, gan gatavot pats. Vienkāršs variants – ar adatu sadursta burkas plastmasas vai metāla vāciņu. Apgāžot burku otrādi, ūdens caur to netecēs, taču bites, ja tām vajadzēs, ūdeni spēs izlaizīt. Taču viss, kas uzlikts virs rāmjiem, palielina telpu, kas bitēm jāpiesilda. Nemākulīgi rīkojoties, ūdens var arī ietecēt stropā.

Vienkāršāk un drošāk izveidot dzirdinātavas dravā. Savā dravā biškopis Guntars Melnis izveidojis divas dzirdnes. Šim nolūkam lielas vannītes ir piepildītas ar zāģskaidām. Vēlamas smalkās skaidas, jo tajās lidonēm vieglāk rakāties, lai tiktu pie ūdens. Vienā vannā skaidām uzliets tikai ūdens, otrā ūdens papildināts ar sāli. Bites pašas izvēlas, ko tām vajag.

Traukos var salikt arī sfagnu sūnas, kas labi uzsūc un saglabā ūdeni.
Foto: SHUTTERSTOCK

Bišu dzirdināšanai litram ūdens pievieno tējkaroti sāls. Sāls dos vajadzīgās minerālvielas.

Izvēlas ūdeni

Vislabāk bišu dzirdināšanai der purva ūdens, jo tā sastāvs bitēm ir sevišķi tīkams. Daudzi biškopji šo ūdeni arī izmanto ziemas barības gatavošanai. Lai nezustu vērtīgais, ūdeni sīrupam nevāra, bet cukuru iemaisa aukstā, kamēr izšķīst.

Labi der arī ūdens no atklātām ūdenstilpēm: dīķiem, upēm. Šāds ūdens ir bagātināts ar tajā izšķīdušajām minerālvielām.

Dzirdnēs var liet arī bērzu sulas, jo arī tās bites uztver kā ūdeni.

Vissliktākais bitēm šķiet dziļurbuma, akas un centralizētā ūdensvada ūdens.

Reklāma
Reklāma

Arī tīru lietusūdeni no trauka nevajadzētu izmantot, jo tā sastāvs nav zināms.

KONSULTĒJIS BITENIEKS GUNTARS MELNIS

SAISTĪTIE RAKSTI