Foto: Lianem/SHUTTERSTOCK

Tulpju sīpolu sūtījums atnāca novēlojies? Kā tos saglābt līdz pavasarim 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
TESTS. Vai darba devējs tevi var “aptīt ap pirkstu”? Cik labi tu zini savas tiesības?
Lasīt citas ziņas

Tulpju sīpolu sūtījums atnāca novēlojies – pirms sala iestāšanās. Nepaguvu iestādīt. Vai varu sīpolus tagad izmantot uzziedināšanai, bet pavasarī pārstādīt dārzā? Jānis Vecaucē

“Ja tulpju sīpolus izmantos uzziedināšanai, dārzā no tiem nekas dižs vairs nebūs pārstādāms, jo sīpols visus spēkus iztērēs lapām un ziedam. Šādā stresā – uzziedinot telpās – lielais sīpols gluži kā izčākst. Pāri paliek tikai pa kādam mazajam sīpoliņam, ko var pārstādīt dobē un gaidīt ziedus pēc gadiem diviem,” skaidro Bulduru Dārzkopības vidusskolas mācību siltumnīcu vadītāja Laima Ozoliņa. Turklāt uzziedināšana var nebūt sekmīga, jo šādam sīpolam ir nojucis attīstības cikls, bet tam jāiziet zināms temperatūru režīms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, Bulduru siltumnīcās uzziedināšanai paredzētās tulpes iziet apsakņošanās periodu trīs mēnešus – no oktobra līdz decembrim. Tās tur 8–9 grādu temperatūrā. Šajā laikā sīpoli apsakņojas un tad sāk veidot ziedpumuru. Tad tulpes var nest siltās telpās, lai zieds uzplaukst.

Liek podiņā vēsumā

Foto: SHUTTERSTOCK

Ar nelaikā iegādātajiem sīpoliem varētu rīkoties šādi – iestāda podiņā un noliek vēsumā, lai sīpoli izveido saknes. Pārāk ātri tas nebūs, arī šim procesam vajadzēs vairākus mēnešus. Kad parādīsies pumpurs, podiņu var nest istabā, vēlams ap 16 grādu siltumā, un plaucēt.

Jārēķinās, ka nojukušais temperatūras režīms var atstāt iespaidu uz sīpolu, tas var izveidot tikai lapas vai tā sauktos papīra ziedus.

Speciāliste gan piebilst, ka par šādiem sīpoliem īsti neko nevar zināt. Iespējams, tie jau īpaši sagatavoti uzziedināšanai, tad rezultāts būs labāks. Taču arī tādā gadījumā tik un tā sīpolam jāiziet apsakņošanās laiks, jo tulpes nevar domāt uzreiz uz divām pusēm – vienlaikus veidot saknes un virszemes daļas atšķirībā no dažām lilijām.

Ja ir vieta, kur nav siltāks par 2–5 grādiem, tulpes var sastādīt podiņos vai balkonkastēs un turēt līdz pavasarim – zemā temperatūra piebremzēs augu attīstību. Tad tās izliek laukā uz balkona un ļauj izziedēt tur. Āra apstākļos tulpes būs daudz skaistākas nekā istabā, gaismas trūkumā mocījušās.

Reklāma
Reklāma

Mēģina ierakt dārzā

Labvēlīgāka par sasteigto uzziedināšanu sīpoliem būtu iestādīšana dārzā. Daudzviet augsne zem lielās sniega segas nebija īsti sasalusi. Tagad var izmantot ziemas doto atelpu un izkasīt vagu trīs tulpju sīpolu dziļumā un tos iestādīt tajā. Šāds stādījums ir riska grupā, tāpēc to pamatīgi piesedz, piemēram, apberot ar kūdru, noklājot ar egļu zariem. Tad sīpoli būs drošībā, ja sals atgriezīsies.

Ja sīpolu ir vairāk, var izmēģināt gan stādīšanu podiņā, gan dārzā.

Šāda tulpju stādīšana tomēr ir eksperiments, un rezultāti nav prognozējami.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.