Foto: SHUTTERSTOCK

Ēdienu dažādībai: 8 veidi, kā sagriezt dārzeņus 2

Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Kubiņi, stienīši, salmiņi, ripiņas? “Formai ir nozīme,” teic saimniece ILGA LAUCIŅA un piebilst, ka tas īpaši svarīgi ēdienu dekorēšanā.

Modernā pavārmāksla neatzīst nekādus sarežģītus un neparastus veidojumus: redīsu rozītes, gurķu šķēļu rozetes. Tomēr viesību saimnieces, ja vien ir laiks, uz smalki sagriezta rasola uzliek kādu dekoru, ne tikai diļļu pušķīti. Bet dažreiz pilnīgi pietiek ar trim krustiski pārliktiem maurlociņiem, lai ēdiens iegūtu šiku izskatu. Čakla saimniece grieķu salātiem visas sastāvdaļas sagriezīs perfekti vienādi, bet grieķu tavernas saimnieks uz šķīvja uzliks četrās daļās sašķēlētu tomātu, siera klucīti, veselas salātlapas un rupji sagrieztas sīpolu ripas.

Salmiņi

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Vislabāk salmiņos var sagriezt cietus dārzeņus: burkānus, kartupeļus bietes, gurķus. Dārzeņus griež plānās sloksnītēs un šķērsām sakapā. Orientējoši salmiņiem jābūt 2–3 mm bieziem. Īsākos – no 1–1,5 cm liek zupās, bet garākie 3–5 cm derēs salātiem vai arī ēdiena dekorēšanai.

Stienīši

Foto: SHUTTERSTOCK

Griešanas tehnika tāda pati kā salmiņiem – vispirms plāksnītēs, pēc tam šķērsām stienīšos. Stienīši ir lielāki – 0,4–1 cm biezi un 4–8 cm gari. Tā griež kartupeļus (frī gatavošanai), svaigo gurķi (dekorēšanai).

Kubiņi

Foto: SHUTTERSTOCK

Kubiņos griež cietos dārzeņus. Vispirms griež vertikāli un tad horizontāli. Kubiņi var būt, sākot no 2 x 2 mm. Mazāki kubiņi derēs salātiem (rasolam) un mērcēm (salsai), lielākie – zupām, sautējumiem. Vienā ēdienā (salātos) var apvienot dažādu izmēru kubiņus.

Ripiņas

Foto: SHUTTERSTOCK

Ripiņās lieliski izskatīsies apaļie dārzeņi un augļi: burkāni, redīsi, tomāti, kartupeļi, gurķi, sīpoli, paprika. Ripiņas lieliski piestāv uz sviestmaizes.

Gredzeni

Foto: SHUTTERSTOCK

Gredzenos griež daudzslāņainos dārzeņus: sīpolu, puravu. Vispirms sagriež ripiņās un tad sadala gredzenos. Cepšanai paredzētos griež biezākus, salātiem un dekorēšanai – plānākus.

Loksnītes

Foto: SHUTTERSTOCK

Šādā veidā var griezt burkānus, gurķus. Šķēlēm jābūt gandrīz vai caurspīdīgām. Šim nolūkam noderēs speciālas rīves. Loksnītes noderēs ēdiena dekorēšanai – no loksnītēm var veidot rullīšus. Plānas plēksnītes apsmērē ar eļļu, ļauj, lai tā mazliet ievelkas, un tad sarullē. Bet loksnēs sagriezti dārzeņi neparasti izskatīsies salātos.

Reklāma
Reklāma

Lodītes

Foto: SHUTTERSTOCK

Ar speciālu karotīti no ķirbjiem, melonēm, arbūziem izveido apaļas lodītes, ka lieliski izskatās salātos vai ēdienu dekorēšanai. Grūtāk lodītes veidot no cietajiem dārzeņiem: burkāniem, kartupeļiem, bietēm. Bet, ja tie ir vārīti, lodītes izdodas itin skaistas.

Rozetes

Foto: SHUTTERSTOCK

Gluži loģiski – rozetēs dala ziedkāpostus un brokoļus. Cik lielas? Ja vārīšanai, atstāj lielākas, bet dekorēšanai vai salātiem labāk izskatīsies mazākas rozetes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.