Kā tas nākas – bērnudārzos milzu rindas, bet daudzus jau slēdz ciet? Situāciju izskaidro eksperte 0

Latvijā pirmsskolas izglītības sistēma saskaras ar nopietniem izaicinājumiem, ko izraisa demogrāfijas krīze un privāto bērnudārzu attīstība. Kamēr valsts saņem atzinību par kvalitatīvu pirmsskolas izglītību, vielaikus pieejamības problēmas un bērnudārzu slēgšana rada bažas par nākotni.

Reklāma
Reklāma
Jau pirmajās sekundēs? Šīs 11 lietas vīrieši pamana sievietēs ātrāk, nekā tu domā
“Šodien Rīgas 1. slimnīcā man divas krievietes krieviski uzbrēca. Kad tas beigsies?” pacients neapmierināts 101
7 lietas, ko nedrīkst ņemt mājās, ja esi tās atradis: tās sola biedējošas nelaimes un lāstus 4
Lasīt citas ziņas

Latvijā dzimstības rādītāju samazināšanās rada spiedienu uz pirmsskolas izglītības sistēmu. Katru gadu dzimst aptuveni par 2000 bērnu mazāk, kas ietekmē bērnudārzu piepildījumu. “Vienu brīdi mums trūka bērnudārzu, un tagad būs jāslēdz ciet kāds bērnudārzs,” TV24 raidījumā “Preses klubs” norāda Daina Kājiņa, Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja un bērnudārzu “CreaKids” vadītāja.

Privātie bērnudārzi, kas kopš 2011. gada ir strauji attīstījušies, saskaras ar grūtībām atvērt jaunas grupas, jo bērnu skaits samazinās. “Privātie bērnudārzi pieņem lēmumus pārtraukt darbību, jo vienkārši nevar atvērt grupas,” skaidro Kājiņa. Arī pašvaldību bērnudārzos, ja grupas netiek piepildītas, pedagogi var palikt bez darba, kas rada papildu izaicinājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Eiropas Komisijas ziņojumos teikts, ka “Kvalitatīva pirmsskolas izglītība ir visa pamats, un Latvijai tiešām ir ļoti daudz atzinīgu vārdu veltīts par pirmsskolas sakārtotību – vienotām vadlīnijām, par programmu,” saka Kājiņa.

Viņa uzsver, ka kopš 2024. gada, pateicoties aktīvai lobēšanai, pedagogu atalgojums privātajos un pašvaldību bērnudārzos ir vienlīdzīgs, un ir ieviestas vienotas vadlīnijas izglītības programmām bērniem no pusotra gada vecuma.

Tomēr pieejamība joprojām ir problēma. “Vai katrai ģimenei ir drošības sajūta, ka, kad vajadzēs bērnudārzu, tas būs pieejams? Es domāju, ka katra ģimene pateiks – nē,” norāda Kājiņa. Lai gan Rīgas dome un Pierīgas pašvaldības publicē informāciju par brīvajām vietām pašvaldību bērnudārzos, daudzas ģimenes saskaras ar grūtībām atrast vietu sev ērtā vietā vai laikā.

Privātais sektors ir kļuvis par būtisku pirmsskolas izglītības daļu, īpaši Rīgā, kur aptuveni 7000 bērnu apmeklē privātos bērnudārzus, salīdzinot ar 22 000 pašvaldību iestādēs. “Privātais sektors strauji attīstījies kopš 2011. gada, un Rīgā gandrīz trešdaļa bērnu apmeklē privātās izglītības iestādes,” stāsta Kājiņa.

Tomēr privāto un pašvaldību bērnudārzu sistēmas darbojas kā “divas paralēlas dzīves”, kas rada nesaskaņas resursu sadalē un plānošanā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.