Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma 2

Sākoties mācību gadam, vecākiem ir jānodrošina ne tikai nepieciešamie mācību līdzekļi, bet arī jātiek galā ar bērnu satraukumu. Tas mammām un tētiem rada tikpat lielu stresu kā atvasēm. Daži Veselības centru apvienības psiholoģes Jekaterinas Vinteres un “Mēness aptiekas” farmaceites Jutas Namsones  padomi, lai palīdzētu to pārvarēt.

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

“Man vajag baldriāna tableti, citādi es 1.septembri nepārdzīvošu!” – šādi un līdzīgi vecāki dalās ar savām trauksmes sajūtām sociālo mediju grupās.

“Stresu mazinošo un veselīgu miegu veicinošie līdzekļi pastāvīgi ir biežāk pieprasīto preparātu skaitā, taču augusta pēdējās nedēļās un septembrī aptiekās ir īpašs vilnis,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone. Viņa novērojusi, ka vecāki piedzīvo patiesu trauksmi, ko rada gan sagurums no visa skolai nepieciešamā sarūpēšanas, gan no bērnu reakcijām, kas pat vienā ģimenē var būt ārkārtīgi atšķirīgas. Menedžējot šo fizisko un emocionālo slodzi, pieaugušie izsīkst, dažkārt meklē palīdzību arī aptiekā vai pat pie psihiskās veselības speciālista.

CITI ŠOBRĪD LASA

Drošo ligzdu pametot

Gatavošanās jaunajam mācību gadam bērniem, vecākiem un citiem ģimenes locekļiem var būt ļoti aizraujoša, taču tas var būt arī milzīgs trauksmes vai stresa cēlonis, jo lielākā daļa cilvēku, saskaroties ar pārmaiņām, kļūst nervozi. Neatkarīgi no tā, vai bērni dodas uz pamatskolu, vidusskolu vai augstskolu, ierastās mājas vides atstāšana var izraisīt baiļu izjūtu ne tikai skolēnam, bet visai ģimenei, jo sevišķi gadījumos, kad tā būs pirmā reize katru dienu un uz tik ilgu laiku atstāt “ligzdu”.

“Patiešām, bērnu attieksme par jauno mācību gadu ir dažāda pat ģimenes ietvaros. Viena no atvasēm ir sajūsmā par skolas gaitu sākšanos, draugu satikšanu un gaidāmajiem piedzīvojumiem, bet otra, runājot par skolu, izjūt pastiprinātu satraukumu, jo sevišķi, ja skolas gaitas uzsāk pirmklasnieks. Ja pirmajā gadījumā vecāku kreņki vairāk saistīti ar “pareizā” apģērba un somas iegādi, lai tā gan nepārsniegtu budžeta iespējas, gan atbilstu pusaudža vēlmēm, tad otrajā nav brīnums, ka mātes un tēvi burtiski sagumst zem “kā es varu palīdzēt viņam tik ļoti neraizēties?” jautājuma nastas,” skaidro Jekaterina Vintere, psiholoģe Veselības centru apvienībā (VCA). Viņa teic, ka noderīgi būtu, ja vecāki spētu bērnu pārliecināt, ka tas, ko viņš jūt, ir normāli. Trauksme, mainoties ikdienas videi un rutīnai, var rasties jebkuram un jebkurā vecumā. Psiholoģe sniedz vairākus praktiskus padomus, kā atvieglot ģimenei un skolēnam pirmo skolas dienu satraukumu.

6 praktiski ieteikumi, kā sagatavoties skolai

  1. Uzdodiet uzvedinošus jautājumus

Mēģiniet saprast, kas par skolas sākšanos bērnu satrauc.

  • Vai viņš ir noraizējies par jaunu draugu iegūšanu?
  • Vai uztraucas par saskarsmi ar skolotājiem?
  • Vai ir bažas par mācību procesu?
  • Vai ir gaidāmi kādi jauni, iepriekš nebijuši ikdienas pienākumi, kas var izraisīt trauksmi, piemēram, braukšana ar sabiedrisko transportu, agrie rīti, pulciņu nodarbības utt..

Dažreiz var būt palīdzoša arī tikai iespēja runāt par šīm detaļām un noformulēt raizes.

  1. Sniedziet atbalstu

Daudz palīdzēsiet, ja izrādīsiet savu mīlestību un atbalstu. Ir svarīgi ļaut bērnam sajust, ka jebkurā situācijā jūs esat pirmais, pie kura bērns var vērsties pēc palīdzības. Atgādiniet, ka neatkarīgi no tā, kā viņam skolā ies, jūs viņu mīlat un atbalstīsiet.

Dalieties pieredzē ar bērnu par situācijām, kurās paši bijāt noraizējušies par kaut ko jaunu savā dzīvē, kā rīkojāties un jutāties šajās reizēs. Kamēr bērnam nav izveidojusies sava pieredze par skolu, viņš paļausies uz jūsējo. Mēģiniet runāt par to pozitīvi un sirsnīgi. Palūdziet, lai vecākais brālis vai māsa, vai kāds radu vai draugu bērns dalās pieredzē, kā pārvarēja savas bailes. To darot, mazais skolēns sapratīs, ka daudzi jūtas līdzīgi un viņš nav viens. Svarīgi palīdzēt bērnam saprast, ka ir normāli uztraukties un ka viņš var ar to tikt galā. Tāpat būtu noderīgi, ja vecākie skolēni dalītos atmiņās, kas bija labākais viņu skolas ikdienā, esot tādā vecumā. Tas var palīdzēt radīt priekšstatu, ka skola nenozīmē tikai uztraukumu un pārbaudījumus.

  1. Izspēlējiet situācijas

Pārrunājiet ar bērnu, kāda varētu būt viņa skolas diena. Jūs jau iepriekš varat sagatavoties, piemēram, apmeklējot skolu un satiekoties ar skolotājiem (par to noteikti vēl var pagūt vienoties, jo skolotāji ir atgriezušies skolā). Varētu palīdzēt arī jaunās klases apskate, skolas stadiona, rotaļu laukuma un pat autobusa pieturas apmeklēšana, visu sīkumu ceļā uz skolu iepazīšana. Ja novadā, kurā dzīvojat, bērnam ceļš būs jāmēro ar skolas autobusu, noskaidrojiet visu par to, kā tas notiks, un, ja iespējams, iepazīstiniet bērnu ar kādu no citiem braucējiem, varbūt arī ar šoferi. Parasti informācijā par skolas autobusa kursēšanu ir norādīta kontaktpersona, pie kā iepriekš var noskaidrot interesējošos jautājumus.

  1. Izmantojiet sociālos medijus

Nebūt nav slikta ideja uzmeklēt sociālajos tīklos tuvākajā apkārtnē dzīvojošos jaunos klases biedrus. Sazinieties ar viņu vecākiem! Ja neizdodas atrast tieši viņus, satiecieties ar citiem vecākiem un bērniem, kuriem ir līdzīgas rūpes, un pavadiet dažas stundas sarunās vai, piemēram, rotaļlaukumā.

  1. Uzsāciet režīma maiņu laikus

Izveidojiet rutīnu jau pirms skolas sākuma. Sāciet modināt bērnu agrāk. Ne tikai mazajam skolniekam, bet arī vecākiem nenāks par ļaunu saprast, kā laikus tikt galā ar rīta cēlienu, cikos jāplāno brokastis, cik daudz laika aizņem rīta higiēna, apģērbšanās un cita rosība. Mēģiniet ikdienā ieviest arī dažas mājasdarbiem līdzīgas nodarbes, lai to veikšana neradītu šoku.

  1. Runājiet ar bērnu par mācību un zināšanu nozīmi

Sagatavošanās skolai ietver arī palīdzību bērnam veidot pareizu attieksmi pret mācīšanos. Nodarbības skolā bērnam jāuztver kā kaut kas svarīgs, pret ko vajadzētu izturēties ar lielu atbildību. Šādu attieksmi var veidot jau pirms skolas gaitu uzsākšanas. Jāatzīst, ka bieži vien tieši vecāki devalvē mācīšanās un zināšanu nozīmi, balstoties uz personīgo pieredzi, piemēram, apgalvojot, ka matemātika vai ķīmija dzīvē nenoder. Taču bērns mācīsies sev un iegūs pats savu pieredzi, tādēļ būtu jāatturas šādi ietekmēt viņa attieksmi pret mācībām.

VCA psiholoģe uzsver: “Uzskaitītās darbības var palīdzēt gan pašiem, gan bērniem apzināties, kas gaidāms, pakāpeniski izprast, kāda būs skolas ikdiena un atvieglot pārejas posmu, bērna adaptāciju skolā. Taču, lai kā jūs censtos, pirmklasnieks vienalga saskarsies ar stresu, ko rada jauna ikdiena, stingrākas prasības, mājasdarbi rotaļu vietā. Viņam ir ārkārtīgi nepieciešama jūsu uzmanība un atbalsts.”

Kā ar tiem baldriāniem?!

Sarunas ar, iespējams, pārbijušos vai pārlieku satrauktu (arī priecīgi satrauktu) bērnu ir liels pārbaudījums vecākiem. Jums ir nepieciešama situācijas risināšanas pieredze. “Jūs nevarat runāt satraukumā. Nedrīkstat būt neizgulējies vai ātri uzliesmojošs nervu kamols šajā bērnam tik svarīgajā laikā,” uzsver farmaceite Juta Namsone. Tikai vesels un līdzsvarots skolēns būs arī sekmīgs. Taču tas var izrādīties teju neizpildāms uzdevums, ja blakus būs pārlieku noraizējušies vai pārguruši vecāki. Farmaceite atgādina, ka stress ir pie vainas arī imunitātes kritumam. Ja tas turklāt sakrīt ar rudenīgi vēsāka laika iestāšanos un atgriešanos iekštelpās, kas, kā zināms, saistīta ar dažādu vīrusu infekciju strauju pieaugumu, slimošana būs klāt kā likts. Tādēļ farmaceite iesaka sākt ar vienkāršāko – darīt visu, lai mazinātu trauksmi un stresu. Tam noderēs, piemēram, relaksējoša zāļu tēja ar medu. “Paturiet prātā, ka aptiekā pieejamās drogas ir audzētas īpašos apstākļos un kaltētas tā, lai nezaudētu ārstnieciskās īpašības. No nomierinošajām drogām vai tēju maisījumiem, kas stiprinās nervu sistēmu, ir kumelīte, ķimene, melisa, mātere un piparmētra var palīdzēt novērst nemieru, nervu spriedzi un uzlabot miega kvalitāti pārmērīga uzbudinājuma gadījumā. Tējas baudīšanu ar rāmām sarunām var padarīt par visas ģimenes rituālu, lai noslēgtu dienas cēlienu un sagatavotos naktsmieram, jo daudzas nomierinošās augu tējas ir patiešām garšīgas un patiks arī bērniem, piemēram, piparmētras vai mežrožu augļi, kam papildus ir organismu spēcinoša iedarbība bagātīgā vitamīnu satura dēļ.

Ja nu ar tējām vien nav līdzams, lūdziet padomu ģimenes ārstam vai jautājiet farmaceitam kādu nervu sistēmu stiprinošu un garīgās spējas veicinošu līdzekli, kas pieejami dažādās zāļu formās, proti, tabletēs, kapsulās vai sīrupā. Pieejami ir dabīgo augu kompleksi, kuru sastāvā ir mātere, vilkābele, baldriāns, melisa, apiņi. Tie var sekmēt emocionālo līdzsvaru, uzlabot garastāvokli un mazināt trauksmi.

Magnija un B6 vitamīna preparāti var palīdzēt mazināt nogurumu, nespēku un veicināt normālu enerģijas vielmaiņu. Ja īpašu trauksmi pirms skolas izjūt pirmklasnieks, var mēģināt lietot magniju laktāta formā, kas būs saudzējošāks gremošanas sistēmai.

Nevajadzētu aizmirst arī par imunitāti, it īpaši tagad, kad tuvojas rudens. Vispirms gan būtu jāveic asins analīze, lai saprastu, kā organisma trūkst, noteiktu D vitamīna līmeni, kam ir būtiska loma organismā. Tas ne tikai veicina normālu kalcija un fosfora uzsūkšanos, bet arī palīdz uzturēt zobu un kaulu veselību, veicina normālu imūnsistēmas un muskuļu darbību.

Dažreiz imūnsistēmas normālas darbības uzturēšanai var noderēt sīrupi, kas satur, piemēram, plūškoku, cinku, selēnu, granātkoka augļus u.c.), vai sūkājamas ledenes ar beta glikānu, C vitamīnu, plūškoku, košļājamās tabletes ar minerālvielu un vitamīnu kompleksu, kas ietver B grupas vitamīnus, C, D, E ,A vitamīnu, selēnu, dzelzs u.c.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja bērna vai jūsu trauksme nemazinās pēc kopīgām sarunām vai adaptācijas darbību izmēģināšanas, konsultējieties ar pediatru, ģimenes ārstu, psihologu. Stress ir normāla dzīves sastāvdaļa, ko nevar pilnībā novērst, taču daudzas veiksmīgas stratēģijas to var mazināt.

„Veselības centru apvienība” ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā ar filiālēm Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, Talsos, Madonā un Saldū, Bauskā. Vairāk nekā 1500 VCA darbinieki nodrošina pakalpojumus 120 specialitātēs un pakalpojumu virzienos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
Kā sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33