Foto-Fotolia

Kaimiņš nozog vistas. Cik ilgs laiks paiet līdz tiesvedībai, un kas ir saīsinātais process? 0

Dzīvoju laukos, un man ir neliela piemājas saimniecība. Kādā rītā konstatēju, ka man pa nakti pazudušas visas sešas vistas. Arī nevienu olu atrast nevarējām. Aizdomas krita uz kaimiņu, jo viņa sievai tās nedēļas nogalē tika svinēta apaļa jubileja ar daudz viesiem. Devos pie vietējā policista un izstāstīju par savām aizdomām. Viņš mani uzklausīja un teica, ka tas, ja izdosies pierādīt, ir krimināls pārkāpums. Domāju, ka līdz tiesai paies ilgs laiks, taču diezgan ātri saņēmu pavēsti. Vai tiešām tagad lietas līdz tiesai nonāk jau dažu dienu laikā? JĀZEPS DAUGAVPILS NOVADĀ

Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
Lasīt citas ziņas

Neatliekamības kārtībā

“Eksistē atsevišķi gadījumi kriminālprocesā, kad likums tiešām atļauj lietas izskatīt īsākā laikā, nekā tas parasti pieņemts,” skaidro juriste Kristīne Krēsliņa. “Šāds gadījums ir izskatāms neatliekamības kārtībā. To var piemērot, ja ir noskaidrota persona, kura veikusi noziedzīgu nodarījumu, jo pārsteigta nodarījuma izdarīšanas brīdī vai tūlīt pēc tam, ja ir izdarīts kriminālpārkāpums, mazāk smags vai smags noziegums un izmeklēšanu šādā kārtībā tai noteiktajā apjomā iespējams pabeigt piecās darbdienās.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādos gadījumos procesa virzītājs (jūsu gadījumā – policijas darbinieks) pēc tam, kad uzsākta izmeklēšana, noskaidro izdarītā noziedzīga nodarījuma apstākļus, cietušo personu, nodarītā kaitējuma raksturu un apjomu, aculieciniekus. Vēl policijas darbinieks veic aculiecinieku un tās personas aptauju, pret kuru uzsākts kriminālprocess, ja nepieciešams, veic notikuma vietas apskati vai citas izmeklēšanas darbības un noskaidro vēl citus apstākļus, kam ir nozīme lietas izlemšanā. Pēc tam policijas darbinieks pieņem lēmumu par personas atzīšanu par aizdomās turēto (var izlemt jautājumu arī par drošības līdzekļa piemērošanu).

Neatliekamības kārtībā veiktajā kriminālprocesā visus konstatētos apstākļus var fiksēt vienā protokolā.

Visticamāk, ka policijas darbinieks ir veicis visas nepieciešamās darbības, lai konstatētu, kur palikušas vistas, atradis arī nepieciešamos pierādījumus un iespējamo vainīgo.

Prokurora lēmums un rīcība

Pēc piecām darbdienām visus lietas materiālus iesniedz prokuroram, kurš divu darbdienu laikā pēc materiālu saņemšanas lemj par procesa turpināšanu neatliekamības kārtībā. Ja prokurors nepiekrīt procesa turpināšanai šādā kārtībā, jo konstatē apstākļus, kas to nepieļauj, vai uzskata, ka nav savākti pietiekami pierādījumi, lai aizdomās turētā vainu varētu pierādīt tiesā, viņš materiālus nosūta atpakaļ izmeklēšanas iestādei kriminālprocesa turpināšanai. Ja prokurors piekrīt procesa turpināšanai šādā kārtībā, viņš pieņem lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai.

!!! Prokurora lēmums par krimināllietas nodošanu tiesai neatliekamības kārtībā nav pārsūdzams, un šāds lēmums vienlaikus uzskatāms arī par lēmumu personas saukšanai pie kriminālatbildības.

Lēmuma kopiju kopā ar lietas materiālu kopijām nekavējoties izsniedz apsūdzētajam. Tad prokurors šo lēmumu kopā ar lietas materiāliem nosūta tiesai. Lēmumam pievieno lietisko pierādījumu un dokumentu sarakstu, kā arī to personu sarakstu, kuras, pēc apsūdzības un aizstāvības domām, izsaucamas uz tiesas sēdi. Vienlaikus prokurors nosūta uzaicinājumu uz tiesas sēdi visām izsaucamajām personām.

Saīsinātā procesa kārtībā

Kriminālprocesa likums arī paredz saīsinātā procesa piemērošanu gadījumos, ja ir noskaidrota persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu un izmeklēšanu iespējams pabeigt 10 dienu laikā, bet tomēr nepieciešams mazliet ilgāks laiks, lai visu precizētu.

Šādā gadījumā procesa virzītājs (jūsu gadījumā – policijas darbinieks) pēc izmeklēšanas uzsākšanas veic praktiski tās pašas darbības, kādas jāveic neatliekamības kārtībā, papildus vēl pieņem atsevišķu lēmumu par personas atzīšanu par aizdomās turēto un 10 dienu laikā no izmeklēšanas uzsākšanas dienas lietas materiālus iesniedz prokuroram.

Ja prokurors piekrīt procesa turpināšanai saīsinātā procesa kārtībā, viņš pieņem lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai. Prokuroram šāds lēmums jāpieņem un krimināllieta jānosūta tiesai 10 dienu laikā. Arī šajā gadījumā, ja prokurors nepiekrīt procesa turpināšanai saīsinātā procesa kārtībā, jo konstatē apstākļus, kas to nepieļauj, viņš materiālus nosūta atpakaļ izmeklēšanas iestādei kriminālprocesa turpināšanai.

Lēmuma par krimināllietas nodošanu tiesai saīsinātā procesa kārtībā kopiju kopā ar lietas materiālu kopijām izsniedz apsūdzētajam un lēmuma kopiju – arī cietušajam.

SVARĪGI!

>> Lietas iztiesāšanas laiku nosaka prokurors, saskaņojot to ar tiesu, taču laiks līdz tiesas sēdei nedrīkst būt īsāks par trim un ilgāks par 10 darbdienām, skaitot no dienas, kad apsūdzētajam izsniegta lēmuma kopija.

>> Pēc lietas nosūtīšanas tiesai (gan neatliekamības kārtībā, gan saīsinātā procesa kārtībā) visi lūgumi un sūdzības jāsūta uzreiz tiesai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PATA kokmateriālu veikalos notiks terases sezonas atklāšana
Ja iepaticies kaimiņienes pūpoliņš, vai to var pavairot? Iesaka dārzniece
Vai e-cigarešu lietotājiem ir tādi paši aizliegumi kā smēķētājiem?
Burkānu un siera suflē – gards un sātīgs ēdiens
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
VIDEO. Prasmīgie ukraiņu karavīri pārstrādājuši iznīcinātās Krievijas “Grad” sistēmas jaunos ieročos
“Šis bija tas neparedzamais gadījums,” tā NMPD pārstāvis komentē gadījumu, kad darbinieka neprofesionalitātes dēļ mira jauna sieviete
Lasīt citas ziņas
izaudzēt labu kartupeļu ražu?
Ļoti sātīgs un garšīgs: podiņā gatavots sautējums
Jo agrāk pamodina, jo agrāk uzzied. Laiks modināt begonijas!
Kā izvārīt griķus tā, lai tie būtu irdeni
Tecina bērzu sulas, sēj, pārstāda garšaugus. Kokiem griež potzarus. Kas darāms dārzā no 20. līdz 25.martam?
Vai pieaugušie var mācīties tehnikumā, ja grib iegūt jaunu profesiju?
Tiecoties uz “zaļo mērķi”, EK grasās noteikt kā obligātu bojātu preču remontu, nevis maiņu pret jaunu
“Šis bija tas neparedzamais gadījums,” tā NMPD pārstāvis komentē gadījumu, kad darbinieka neprofesionalitātes dēļ mira jauna sieviete
VIDEO. Kas notiek tad, ja netālu nogrand raķetes trieciens? Ukrainis no Zaporižjas parāda, kāds pēc tā izskatās dzīvoklis
FOTO. 340 pastnieki tiks pie jauniem auto. Latvijas Pasts papildina savu autoparku ar dabai draudzīgām mašīnām
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
Ukraina apsūdz divus krievu snaiperus par vardarbību pret četrgadīgu bērnu un par viņa mātes grupveida izvarošanu
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Liāna Langa: „Visu Jura Poškus spēlfilmu dialogi ir paliekoši un citējami”
23:59
Vizīte ar neskaidru iznākumu – līderi viens otru saucs par “dārgo draugu” un runā par “stratēģisku partnerību”
23:41
Miljons kalnu nogāzēs jeb labākā kalnu slēpotāja un rekordiste Šifrina. Kādi ir viņas nākamie mērķi?
23:16