Foto: Shutterstock

Kara un Turcijas zemestrīces dēļ Ukrainai draud tomātu deficīts, Eiropā tiem kāps cena 41

Tomāti Ukrainā var kļūt krietni dārgāki, tā brīdina vietējā Dārzeņu un augļu asociācija. Šobrīd galvenais tomātu piegādātājs (~90%) Ukrainai ir Turcija, bet sakarā ar zemestrīcēm Ankara ir stingri ierobežojusi to eksportu. Tik ātri atrast jaunu pārdevēju tādos pašos apjomos Ukrainai ir nereāli, tāpēc tuvākajā laikā jārēķinās ar cenu pieaugumu par 50-70%, par to ziņo delo.ua un agronews.ua.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Pirmskara laikos 29% no visiem ārā augošiem tomātiem tika audzēti Hersonas apgabalā, bet 19% – Mikolajevas apgabalā. Hersonas apgabala pagaidu okupācija smagi skāra vietējo tirgu, kas nekavējoties ietekmēja tomātu cenas. Daļa saimniecību no Ukrainas kontrolētajām teritorijām mēģināja segt tomātu deficītu, taču tas nav izdevies.

Ukrainā siltumnīcas tomātus var novākt visu gadu, taču karš ieviesis korekcijas. Siltumnīcās, kur audzē tomātus visu gadu, šosezon pirmo ražas kārtu plānoja ne agrāk kā februārī/martā sakarā ar energotarifu palielināšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau oktobra sākumā Ukrainā sāka ienākt lētāku tomātu vairumtirdzniecības sūtījumi no Turcijas. Tad saruka arī piedāvājums no Ukrainas zemniekiem, kam jau tad faktiski vajadzēja stimulēt produkcijas cenu pieaugumu, taču tas nenotika un siltumnīcas tomātu cenas samazinājās importa dēļ. Tomēr zemās cenas nebūs ilgi, jo Ukrainas lauksaimnieku piedāvājums ir ierobežots.

Turcija ir ierobežojusi tomātu eksportu

Rudens-ziemas periodā Ukrainas pieprasījumu sedza tomāti no Turcijas, bet šosezon arī citas Eiropas valstis rēķinās ar turku dārzeņiem. Eiropa, tāpat kā Ukraina, saskārās ar energoresursu sadārdzinājumu, kā dēļ sadārdzinājās siltumnīcas tomātu audzēšana. Kamēr Eiropas tomātu ražošana šā gada sākumā samazinājās enerģijas cenu pieauguma dēļ, Turcijas tomātu eksports pieauga. Tāpēc septembra sākumā Turcija ierobežoja tomātu eksportu, lai saglabātu cenu stabilitāti vietējā tirgū.

Tomēr Ukrainas Agrārā biznesa klubs (UKAB) uzskata, ka Turcija paliks par galveno tomātu piegādātāju Ukrainai, tikai piegāžu apjoms būs mazāks un cena būs augstāka. «Lielākā daļa Eiropas valstu pretendēs uz Turcijas siltumnīcu tomātiem, jo ​​samazinās pašu siltumnīcu saimniecību skaits. Attiecīgi pieaugs Turcijas preču cena,” saka UKAB analītiķe Svitlana Litvina.

Turklāt, visticamāk, Ukrainas tirgus cenu pieauguma dēļ rudens-ziemas periodā nebūs gatavs patērēt tik daudz tomātu kā iepriekšējos gados. Ukrainā kopš februāra vērojama iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās un vispārējs ienākumu kritums. Importa cenas pieaug grivnas devalvācijas un ievērojami sadārdzinātas loģistikas dēļ uz importa piegāžu trūkuma caur jūras ostām fona. “Polija var būt alternatīvs tomātu piegādātājs. Taču šogad Polijā ir problēmas arī ar tomātu audzēšanu, kas izraisīs importa pieaugumu,» piebilda Litvins.

Cenas tomātiem ierobežota piedāvājuma apstākļos

Šogad tomātu piedāvājums Ukrainas tirgū būs ierobežots. Lielākā daļa siltumnīcu darbu sāka tikai februārī, lai samazinātu apkures izmaksas. Importa preču augstā cena ierobežos patērētāju pieprasījumu. Līdz ar to pēdējo gadu tendence palielināt svaigu tomātu patēriņu rudens-ziemas periodā, kas pēdējos gados bija vērojama Ukrainā, šogad tiks pārtraukta. Tomāti turklāt nepieder pie pārtikas produktiem, kurus var uzglabāt ilgu laiku. Tāpēc masveida imports visbiežāk sākās oktobrī un samazinājās maijā, kad sāka ienākt piedāvājums no Ukrainas siltumnīcām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.