Tā kā Ciblas novads apvienots Ludzas novadā, tagad novadā dzīvojošiem savā adresē jānorāda Ludzas novads.
Tā kā Ciblas novads apvienots Ludzas novadā, tagad novadā dzīvojošiem savā adresē jānorāda Ludzas novads.
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Valsts pārvalde apgalvo, ka novadu reforma neradīs nekādus sarežģījumus. Kā kartes pārzīmēšanu izjutīs iedzīvotāji? 7

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Valsts pārvaldes iestādes kā vienā mutē apgalvo, ka teritoriju reforma, no šī gada 1. jūlija 119 vietējo pašvaldību vietā izveidojot 43, iedzīvotājiem nekādus sarežģījumus un papildu izdevumus neradīšot.

“Latvijas Pasta” darbība nemainās

“Latvijas Pasta” pārstāve Gundega Vārpa teic, ka teritoriju reforma uzņēmuma darbību nekā neietekmēs. Vienīgi tie iedzīvotāji, kurus reforma skārusi, aicināti vēstuļu un paku sūtījumos turpmāk precīzi norādīt jaunizveidoto novadu nosaukumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Citas adreses sastāvdaļas – pilsētu un pagastu nosaukumi, kā arī līdzšinējie pasta indeksi – nemainās.

Iedzīvotāji tāpat aicināti laikus norādīt jaunos novadu nosaukumus, “Latvijas Pastā” un citos preses izdevumu abonēšanas centros turpmāk pasūtot laikrakstus un žurnālus. Iedzīvotājiem, kuri pastāvīgi iepērkas interneta veikalos, jaunās adreses jānorāda arī šo veikalu izveidotajos klientu profilos.

“Latvijas Pasta” pārstāve iesaka uzņēmumiem laikus pārskatīt un precizēt savu klientu adrešu krātuvi tā, lai tās atbilstu jaunajām novadu robežām.

Precīzi norādīta adrese palīdzēs pasta darbiniekiem ātrāk sašķirot un piegādāt sūtījumus.

Vecie ieraksti zemesgrāmatā paliks

Tiesu administrācijas Zemesgrāmatu departamentā teic, ka reforma neskar ne īpašuma tiesības, ne līdz šim izdarītos ierakstus, Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā visi līdzšinējie ieraksti tiek saglabāti. Iedzīvotājiem nav jāmaina arī papīra veidā izdotās zemesgrāmatu apliecības.

Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā parādīsies jaunais teritorijas nosaukums tikai tad, ja, sākot ar 1. jūliju, īpašnieks pārdod, dāvina īpašumu vai noslēdz citu darījuma līgumu.

Pirms jaunu darījumu slēgšanas darījumos iesaistītajām pusēm būtu ieteicams pārbaudīt zemesgrāmatu ierakstus. Visu aktuālo informāciju par ierakstiem zemesgrāmatā var iegūt “www.zemesgramata.lv”, izmantojot kādu no piedāvātajiem e-pakalpojumiem.

Tiesu administrācijas Informācijas sistēmu attīstības nodaļas vadītājs Māris Kumerdanks stāsta, ka Valsts vienotajai datorizētajai zemesgrāmatai ir tiešsaistes datu apmaiņa ar Valsts adrešu reģistru.

Reklāma
Reklāma

“Nekustamajiem īpašumiem, kam ir piesaistīts adrešu reģistra kods, adrese zemesgrāmatā automātiski aktualizējas atbilstoši Valsts adrešu reģistrā esošajiem datiem,” piebilst viņš.

“Šādi Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā aktualizēts jau vairāk nekā miljons nekustamo īpašumu adrešu, kas ir 80% no visa īpašuma skaita. Ikviens nekustamā īpašuma īpašnieks sava īpašuma aktuālos datus var bez maksas pārbaudīt “www.zemesgramata.lv” pakalpojumā “Mani dati”.

Ja īpašnieks atklāj, ka viņa īpašumam nav norādīta īstā adrese, viņš var vērsties ar iesniegumu tiesā, lūdzot aktualizēt īpašuma datus.”

Kaut gan valsts pārvaldes iestādes kā vienā mutē apgalvo, ka novadu reforma nekādus sarežģījumus neradīšot, tomēr visiem Latvijas iedzīvotājiem, rakstot savu adresi vai sūtījuma galamērķi, jāapgūst jaunā novada nosaukums.
Ērika Oša zīmējums

Kadastrā izmaiņas jau ieviestas

Valsts zemes dienesta (VZD) pārstāvis Hardijs Lāns skaidro, ka arī Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā visas izmaiņas no 1. jūlija jau ieviestas bez īpašnieku iesaistīšanas.

Mainoties adresēm, iedzīvotājiem nav jāmaina ne tikai zemesgrāmatu apliecība, bet arī robežplāns, kadastrālās uzmērīšanas lieta un citi ar nekustamo īpašumu saistītie dokumenti.

“Dokumentā adresi var mainīt vien tad, ja, piemēram, tam beidzas derīguma termiņš vai kāda cita dibināta iemesla dēļ,” piebilst viņš, “tāpat iedzīvotājiem nav jāmaina adrešu plāksnītes pie mājām, jo tajās netiek norādīta administratīvā teritorija.”

VZD jau ir sagatavojis un savā tīmekļvietnē publicējis apkopojošu informāciju par adresēm pēc administratīvi teritoriālās reformas (https://www.vzd.gov.lv/lv/jaunums/administrativi-teritoriala-reforma-latvija).

Jautāts, kā VZD notiks datu aprite ar jaunizveidotajām pašvaldībām, Hardijs Lāns atbild, ka tāpat kā līdz šim ar tām tiks noslēgti sadarbības līgumi. Lai mazinātu papīra dokumentu apriti, VZD aicina pašvaldības dokumentus iesniegt tikai elektroniski.

Uzņēmumi nebūs jāpārreģistrē

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) vēsta, ka uzņēmumi, ja mainījies novads, kurā tie bijuši reģistrēti, nebūs jāpārreģistrē.

Ja pēc reformas mainās uzņēmuma juridiskās adreses pieraksts, uzņēmumam nav jāveic adreses pārreģistrācija. Pēc Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pārejas noteikumiem VZD ieviesīs izmaiņas Valsts adrešu reģistrā līdz 2021. gada 16. jūlijam.

Ja uzņēmuma aktuālā juridiskā adrese pilnībā atbilst Valsts adrešu reģistra datiem, adreses aktualizēšana notiks automatizēti. Tādējādi uzņēmumiem pašiem nebūs jāpiedalās adrešu aktualizācijas procesā, sasaistot tos ar Uzņēmumu reģistra datiem.

Ja adreses pilnībā neatbilst Valsts adrešu reģistram, tad šādu adrešu aktualizācija notiks manuāli vai daļēji automatizēti.

Dažiem varētu būt jāmaina nosaukumi

VARAM gan brīdina, ka dažiem uzņēmumiem tomēr varētu rasties nepieciešamība mainīt uzņēmuma nosaukumu, ja līdzšinējais satur norādi uz tādu novadu, kura no 1. jūlija vairs nav.

2016. gada 11. oktobrī izdotie Ministru kabineta noteikumi “Par valsts nodevu, kas maksājama par ierakstu izdarīšanu Uzņēmumu reģistra žurnālā un komercreģistrā, kā arī iesniedzamo dokumentu reģistrēšanu” paredz, ka valsts nodevu nemaksā, ja grozījums ir saistīts ar administratīvo teritoriju pārveidošanu, robežu vai nosaukuma maiņu, kā arī ar ielas nosaukuma vai ēkas numerācijas maiņu.

Savukārt 2013. gada 29. janvārī Ministru kabineta izdotie “Oficiālo publikāciju noteikumi” nosaka, ka nav jāmaksā par Uzņēmumu reģistra žurnāla un komercreģistra ierakstu publicēšanu, ja ieraksts saistīts ar administratīvo teritoriju pārveidošanu, robežu vai nosaukuma maiņu, kā arī ielas nosaukuma vai ēku numerācijas maiņu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.