Pirms šī mācību gada slēgta Rīgas 29. vidusskola, tomēr skolas ēkā nerims rosība: nams iznomāts Žila Verna Rīgas franču skolai, kas ir privāta izglītības iestāde.
Pirms šī mācību gada slēgta Rīgas 29. vidusskola, tomēr skolas ēkā nerims rosība: nams iznomāts Žila Verna Rīgas franču skolai, kas ir privāta izglītības iestāde.
Foto: Karīna Miezāja

Mācību gada sākumā durvis skolēniem vairs nevērs 14 skolas. Kas notiek slēgtajās skolās? 1

Gaidāmā jaunā mācību gada sākumā durvis skolēniem vairs nevērs 14 skolas, kas saskaņā ar pašvaldību lēmumiem likvidētas. Vēl 23 izglītības iestādes tiek apvienotas ar citām, kas arī var nozīmēt skolas ēku atbrīvošanu. Kas notiek ar slēgto skolu telpām?

Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
VIDEO. Kas notiks, ja Tavos jaunajos saules paneļos iespers zibens? 4
Lasīt citas ziņas

Līdz šim lauku novados bieži vien slēgto skolu vietā tika ierīkoti veco ļaužu aprūpes nami. Nu pašvaldības sāk meklēt citus risinājumus un cenšas bijušās skolas ēkas saglabāt kā vietas, kur iespējams izglītoties. Tomēr tas prasa ieguldījumu un finansējumu, ko vietējās varas ne vienmēr spēj vai grib atvēlēt, bet atrast sadarbības partnerus, ar kuriem kopā segt izmaksas, nav vienkārši.

Vai ēku glābs “Zelta dibens”?

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, Preiļu novada dome vasaras sākumā bija izsludinājusi iepirkumu par tiesībām pārbūvēt pērn slēgto Priekuļu pamatskolu par Latgales lauku inovāciju skolu. Iepirkums gan tika pārtraukts, jo neviens uzņēmējs neizrādīja interesi par iespēju uzņemties šo darbu, turklāt arī pati pašvaldība secināja, ka iecerēto vismaz šobrīd nav iespējams īstenot.

Kā stāsta Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, Priekuļu skolā bija iecerēts organizēt mācības zemniekiem un lauku uzņēmējiem sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu, taču izrādījies, ka dažādu birokrātisku šķēršļu dēļ tas nav iespējams. Tāpēc šobrīd pašvaldība meklē citus risinājumus.

Netālu no slēgtās skolas atrodas apdzīvota vieta “Zelta dibens”, kas ar savu nosaukumu vien piesaista tūristus. Tāpēc bijušajā skolā varētu arī sniegt pakalpojumus tūristiem, piemēram, iekārtot tur mājas virtuvi ceļotājiem.

Latviskā dzīvesziņa – pieprasīta

Pērn slēgtajā Druvienas sākumskolā jau kopš pērnā rudens darbojas Latviskās dzīvesziņas centrs. Bijusī skolas direktore Velga Černoglazova, kura tagad strādā dzīvesziņas centrā, saka, ka bijušās skolas ēkā joprojām valda dzīvība un izglītošanās prieks: skolā noritējušas amatniecības nodarbības gan bērniem, gan arī pieaugušajiem. Druvienā darbojas kokles spēles, klūdziņu pīšanas un citi pulciņi.

Visu gadu noritēja goda tērpu darināšana. Dāmas, kas vēlas tādu radīt pašas, šuva kreklus, brunčus, gatavoja pastalas un pat kala saktas. Turpmāk plānots pašu spēkiem tikt pie lakatiem un citiem tērpa piederumiem.

Tāpat skolas ēkā regulāri notikušas ēdienu gatavošanas meistarklases: cepta maize un kūkas. Latviskās dzīvesziņas centrs iesaistījies arī “Skolas somas” programmā un rīkoja pasākumus skolēniem.

Vasarā centrs gan pats rīkojis kokles darināšanas, kā arī folkloras un latviskās dzīvesziņas nometnes, gan izīrējis telpas citiem rīkotājiem.

Kaut darba pietiek un pietiktu arī turpmāk, jo uz pasākumiem un nodarbībām ierodas ne tikai druvenieki, bet arī interesenti no tālākiem pagastiem un citiem novadiem, par nākotni centra darbinieki nav droši: novadā notiek optimizācijas, turpinās meklējumi, kur un ko varētu ietaupīt. “Visi pasākumi un nodarbības, ko rīkojam, ir par maksu. Taču vienalga tas nenosedz visus izdevumus. Visvairāk jau izmaksā ēkas uzturēšana, visi maksājumi kļūst tikai lielāki,” teic V. Černoglazova.

Iepriekšējā nedēļas nogalē nosvinēta skolas 195. jubileja, salidojumā sapulcējušies ap 200 bijušo skolēnu.

Savukārt Viļakas novadā slēgtajā Mežvidu pamatskolā izvietota šūšanas ražotne, bet slēgto Upītes pamatskolu par 11 000 eiro nopirkusi biedrība “Upītes jauniešu folkloras kopa”. Telpas tikšot izmantotas dažādām meistardarbnīcām.

Savukārt Ludzas novadā slēgtās Istras vidusskolas ēku kopā ar citām ēkām un trīs hektāriem zemes izdevies pārdot pat par 70 707 eiro. Īpašumu nopircis zirgu audzētājs SIA “Henoven”, ziņo aģentūra LETA.

Slēgto skolu pārņem privātskola

Skolu slēgšana notiek ne tikai attālajos lauku novados, bet arī galvaspilsētā Rīgā. Taču galvaspilsētai raksturīgi, ka te ēkas tukšas nepaliek, stāsta Rīgas mērs Oļegs Burovs. Pirms šī mācību gada slēgta Rīgas 29. vidusskola, kas atrodas diezgan nomaļā Rīgas rajonā – Mangaļos –, tomēr skolas ēkā nerims rosība: nams iznomāts Žila Verna Rīgas franču skolai, kas ir privāta izglītības iestāde, kura aizvien paplašinās.

Savukārt ēku Vecmīlgrāvī, ko atbrīvoja Rīgas 5. specialā internātskola, iznomās uzņēmējam, kurš apņēmies veidot tur veco ļaužu aprūpes namu. “Tā ir pašvaldībai nepieciešama funkcija,” norāda O. Burovs.

“Mēs labāk iznomājot gūstam mazākus ienākumus, bet panākam, ka tiek pildīta kāda pašvaldībai nepieciešama funkcija,” skaidro O. Burovs. Tādējādi arī Rīgā ienāks laukos sāktā “mode”, kad ēkās, kurās vairs nav bērnu, ienāk vecie ļaudis.

Kopumā Rīgā neviena ēka, kurā vairs nav skola, nav palikusi neizmantota: ja kādu skolu slēdz vai reorganizē, bieži vien telpas tiek piešķirtas citai izglītības ie­stādei, kura savukārt attīstās.

Valsts līmenī netiek apkopotas ziņas par to, kas notiek ar slēgtajām skolu ēkām. Kā paskaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Egita Diure, ja tiek slēgtas pašvaldību skolas, kas atrodas pašvaldībai piederošās ēkās, pašvaldībai nav pienākums ministrijai vai citai iestādei sniegt ziņas par slēgto skolas ēku un tās likteni. Savukārt, ja tiek slēgta IZM padotības skola – kāda no profesionālās izglītības iestādēm, tad ministrija veido komisiju, kas risina jautājumus saistībā ar kustamo un nekustamo mantu, tās inventarizāciju, pārņemšanu utt.

Arī Latvijas Pašvaldību savienības izglītības un kultūras padomniece Ināra Dundure atzīst, ka statistikas par to, cik bijušās skolu ēkas ir neizmantotas, cik pārdotas vai citādi izmantotas, nav.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tomēr varu teikt, ka nav tā, ka lielākā daļa ēku stāvētu tukšas. Pašvaldības bieži vien uz bijušajām skolas ēkām pārceļ kādas citas iestādes: pagasta pārvaldi, bibliotēku, pastu, bērnudārzu, ja skolas telpas tam vairāk piemērotas nekā iepriekšējās,” stāsta I. Dundure.

Tas, kāda būs slēgtās skolas nākotne, lielā mēra atkarīgs no tā, kur tā atrodas, kāda ir apkārtējā infrastruktūra, cik viegli skolas ēku pielāgot kādām citām vajadzībām. Ja skolas ēka atrodas ainaviski skaistā vietā, piemēram, netālu no jūras, tad namam nav grūti atrast pircēju vai nomnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
VIDEO. Kas notiks, ja Tavos jaunajos saules paneļos iespers zibens? 4
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Saeima pieņem atbalsta paketi apkures izmaksu pieauguma segšanai iedzīvotājiem
VIDEO. Baltkrievijas robežsargi mudina migrantus šķērsot Baltkrievijas-Polijas robežu
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Jūsu nesavtīgais atbalsts dod spēku nesabrukt zem traģisko notikumu sloga.” Ukrainas ārsti strādā Rīgas slimnīcā
“Tas ir pats briesmīgākais ierocis, ko šobrīd Krievija ir pielietojusi.” Slaidiņš par notikumiem Ukrainā
20:25
“Jūsu nesavtīgais atbalsts dod spēku nesabrukt zem traģisko notikumu sloga.” Ukrainas ārsti strādā Rīgas slimnīcā
20:07
Baltkrievijā līdz 13 000 karavīru ir parakstījuši vienošanos par dalību karā pret Ukrainu 6
19:33
Suns ir priecīgs, ka atradis cilvēku. Saruna ar cilvēku meklētāju biedrības “Helper Latvia” dibinātājiem
Latvijas Saeima Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti, aicina citas valstis rīkoties tāpat 132
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā
Pret Latvijas Saeimas resursiem norit apjomīgs Krievijas agresiju atbalstošu kiberaktīvistu uzbrukums
VIDEO. Pasaulslavenā grupa “Coldplay” koncertā Briselē vienojas kopīgā dziesmā ar ukraiņu rokgrupas solistu
Baltkrievijā līdz 13 000 karavīru ir parakstījuši vienošanos par dalību karā pret Ukrainu 6
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
Sarkandaugavā aizdegušies divi mikroautobusi, atkritumi un piebūve
Juris Lorencs: Nevis Putins ir izveidojis agresīvo Krieviju, bet gan pati krievu tauta ir radījusi Putinu
VIDEO. Maza, spoža pērlīte! Kuru apdzīvotu vietu Latvijā noteikti jāapskata vēl šajā vasarā?
VIDEO. Ukrainas karavīri, kas tur līniju starp Siverskas un Soledaras pilsētām Donbasā, saskaras ar nepārtrauktām apšaudēm
FOTO. Ar stāvovācijām un varenu līdzdziedāšanu Dzintaros izskanējis Igo jubilejas koncerts 2
VIDEO. Kas notiks, ja Tavos jaunajos saules paneļos iespers zibens? 4
Piektdien kļūs vēl mazliet tveicīgāks
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs