2019.gada 25. februārī desmit partneri, tostarp Ekonomikas ministrija, Cēsu novada pašvaldība, vadošās Latvijas augstskolas, IT uzņēmumi un radošo industriju pārstāvji paziņoja par jaunas kustības – “Valsts #196” – dibināšanu.
2019.gada 25. februārī desmit partneri, tostarp Ekonomikas ministrija, Cēsu novada pašvaldība, vadošās Latvijas augstskolas, IT uzņēmumi un radošo industriju pārstāvji paziņoja par jaunas kustības – “Valsts #196” – dibināšanu.
Publicitātes foto.

Katram būs “digitālā mugursoma” 0

Latvijai raksturīga milzīga plaisa starp augstu tehnoloģisko potenciālu un zemu spēju šo potenciālu efektīvi izmantot – šādi secinājuši attiecīgās jomas eksperti.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Lai gan internets un digitālie pakalpojumi mums ir plaši pieejami, tā ir priekšrocība, ko Latvijā izmantojam gausi un tas kavē biznesa un ekonomikas konkurētspējas attīstību. Lai to mainītu, šonedēļ atklāta iniciatīva “Valsts #196”, kuras mērķis ir stiprināt Latvijas iedzīvotāju digitālo identitāti.

Šobrīd kustību “Valsts #196” atbalsta desmit partneri, tostarp Ekonomikas ministrija (EM), Cēsu novada pašvaldība, Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), IT uzņēmumi, radošo industriju pārstāvji u. c. Plānots, ka gada laikā taps rīku, prasmju un iespēju kopums jeb “digitālā mugursoma”, kas būs pieejama ikvienam interesantam, kurš vēlas attīstīt vai nostiprināt savu digitālo identitāti datu tehnoloģiju laikmetā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsdienās vairs nepietiek ar datora lietošanas pamatprasmēm – datu tehnoloģiju laikmets pieprasa pilnīgi jaunu domāšanas veidu, prasmju un vērību kopumu, spēcīgu digitālo identitāti,” skaidro viens no idejas autoriem, uzņēmuma “Squalio Group” valdes loceklis Sandis Kolomenskis. Viņš arī akcentē nākotnes izaicinājumus, proti, daļa ierasto profesiju drīzumā izzudīs, to vietā nāks jaunas, pavisam neierastas, uz digitālo vidi tendētas. Tāpat liela daļa no ierastajiem darbiem, ko šobrīd veic cilvēki, tiks automatizēti.

“Iniciatīvā “Valsts #196” iesaistās pētnieki, valsts un pašvaldību pārstāvji, uzņēmēji, kuri izstrādās reāli lietojamus rīkus un metodes pārmaiņām, lai palīdzētu ikvienam cilvēkam, kurš meklē iespējas sasniegt vairāk, attīstot un izmantojot savas digitālās identitātes potenciālu datu tehnoloģiju laikmetā. Pasaulē ir 195 valstis, bet “Valsts #196″ simbolizē pasauli bez robežām savu zināšanu attīstīšanai un iespēju realizēšanai,” nosaukumu atšifrē Sandis Kolomenskis.

Arī EM Inovācijas departamenta direktore Elīna Branta norāda, ka jārīkojas, lai Latvija neatpaliktu no attīstītajām ES valstīm. Eiropas Digitālās sabiedrības un ekonomikas indeksā (DESI) Latvija ir pārliecinoši virs ES vidējā līmeņa sakaru tehnoloģiju pieejamībā, interneta lietošanā un publisko digitālo pakalpojumu pieejamībā (ierindojamies labāko desmitniekā), taču būtiski zem vidējā tehnoloģiju izmantošanas prasmēs un to integrācijā biznesa vidē (23. vieta starp dalībvalstīm). “Mūsu mērķis ir panākt, lai uzņēmumos arvien vairāk tiktu izmantoti digitālie risinājumi,” akcentē E. Branta.

No visām Latvijas pilsētām tieši Cēsis ir apņēmušās kļūt par pirmo “Valsts #196” pilsētu, kur tiks izmēģinātas piedāvātās idejas un rīki. Arī vieni no kustības iniciatoriem “Microsoft Latvia” sadarbībā ar LU šajā pilsētā uzsāks mākslīgā intelekta laikmeta mūžizglītības kursu pilotprojektu.

“Mēs varam sasniegt lielāku izaugsmi. Arī dzīvojot un uzturot biznesu Cēsīs, uzņēmējam ir visas iespējas strādāt pasaules tirgum un konkurēt ar biznesa līderiem,” uzskata Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Viņaprāt, labs piemērs tam esot Latvijas digitālo tehnoloģiju milzis “Draugiem Group”, kas par savas pirmās reģionālās filiāles atrašanās vietu izvēlējies tieši Cēsis. “Tas dod iespēju atgriezties mājās tiem cēsniekiem, kuri šajā pilsētā dzimuši, auguši un skolojušies. Aktīvi strādājam arī pie Cēsu skolu modernizācijas, lai skolēniem nodrošinātu pilnvērtīgāku digitālo prasmju apguvi, tādējādi sagatavojot nākotnes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju profesionāļus.” Arī “Microsoft” vadītāja Baltijā Renāte Strazdiņa neslēpj prieku, ka tieši Cēsu iedzīvotājiem būs pieejams pasaules līmeņa mācību saturs arī latviešu valodā. “Gaidīti tiek arī tie, kuri sper pirmos soļus tehnoloģiju pasaulē.”

Reklāma
Reklāma

Latvijas IT klastera valdes priekšsēdētājs Elmārs Gengers norāda: “Nākotnē vēlamies arvien vairāk sadarboties ar citu industriju pārstāvjiem un strādāt reģionāli, necentrējoties galvaspilsētā, jo tā ir viena no lielākajām digitālā laikmeta priekšrocībām. Respektīvi, mūsdienās mēs varam strādāt attālināti un tur, kur ir jauki dzīvot.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.