Ilustratīvs foto

Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17

Nozīmīgas pārslimošanas sekas pēc Covid-19 un kādēļ tās ir apgrūtinošākas par vakcīnas iespējamajām blakusparādībām, stāsta neirologs „Veselības centru apvienībā” (VCA) Jānis Mednieks.

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Nespēt sasmaržot vai just smaku, kuras nav
Pārslimojot Covid-19, visbiežāk cilvēki sūdzas ar spēcīgām garastāvokļa izmaiņām, hronisku nogurumu, nespēju veikt ar fizisku slodzi saistītas darbības, kā arī grūtībām strādāt garīgu, mentālu darbu tādā pašā līmenī, kā pirms slimošanas. Mēdz neatgriezties vai izmainīties garšas sajūta, un pat, ja kādā brīdī pēc pārslimošanas tā parādās, citā – atkal var pazust.

“Zinām, ka Covid-19 slimība norit ar ožas traucējumiem. Akūtajā slimības posmā ožas nav nemaz, tomēr dažu nedēļu laikā pēc pārslimošanas tā parasti atgriežas. Tiesa gan, sākumā oža ir visai vāja. Daļai cilvēku tāda tā var būt arī pusgadu pēc slimošanas vai ilgāk. Šīs svarīgās maņas trūkums nenoliedzami rada diskomfortu un samazina dzīves kvalitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl nepatīkamāk, ja, atgriežoties ožai, izrādās, ka tā ir izmainīta. Ir gadījumi, kad cilvēks pastāvīgi jūt nepatīkamu smaku, kaut gan tādas nav. Ja oža ir izmainīta, aicinu vērsties pēc palīdzības pie speciālista. Daudzos gadījumos izdodas piemeklēt medikamentus un mazināt traucējošos simptomus,” skaidro neirologs Jānis Mednieks.

Ārsts uzsver vēl kādu būtisku aspektu – cilvēkiem, kuriem pirms saslimšanas ar Covid-19 bijušas veselības problēmas vai hroniska slimība, pārslimojot tā var saasināties. “Ikdienā strādāju ar daudziem epilepsijas pacientiem un novēroju, ka vairākiem iepriekš labi ārstēta epilepsija pēc Covid-19 pārslimošanas atgriežas ar lēkmēm un slimības norisi, kāda tā bijusi pirms veiksmīgās terapijas” teic speciālists.

Kā atgūt ožu?

Vēl arvien nav specifiskas ārstēšanas terapijas, taču nevar teikt, ka nav nekādu iespēju. “Piemēram, ja pēc pārslimota Covid-19 ir pasliktinājusies ožas sajūta, šiem cilvēkiem rekomendē ik dienu īstenot intensīvu ožas treniņu – nolikt sev priekšā intensīvas smaržas, piemēram, dažādas garšvielas (izņemot kairinošās, ar kurām var sabojāt deguna gļotādu).  Šādi stimulējot ožas uztveres sistēmu, tā ātrāk atjaunojas.

Sarežģītāk, ja oža ir patoloģiski mainīta. Visticamāk tas noticis tādēļ, ka Covid-19 ietekmē ožas receptorus. Tie ir arī nervu šūnas, kas impulsu no deguna gļotādas pārvada uz smadzenēm. Ja ožas receptori ir gājuši bojā, saites starp deguna gļotādu un smadzenēm veidojas no jauna, un var izveidoties nepareizi,” skaidro ārsts un piebilst, ka tad, ja pēc pārslimota Covid-19 ir izmainīta oža, ir gadījumi, kad veiksmīgi palīdz medikamenti pret epilepsiju. Tie samazina galvas smadzeņu aktivitāti un piebremzē arī nepatīkamo smaržu uztveri.

„Garšas izmaiņas un sausu mutes sajūtu, kas arī var veidot metālisku garšu, mēdz izraisīt arī zāļu blakusparādības, kā arī citi iemesli. Visbiežāk metālisku garšu var izraisīt tieši antibiotikas, kuru sastāvā ir tetraciklīns, podagras zāles ar alopurinolu, psihiatriskās zāles ar litiju un daži sirds medikamenti,” skaidro „Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.

Arī ikdienas multivitamīni, kas satur, piemēram, cinku, dzelzi vai varu, var atstāt metāla pēcgaršu mutē. Tas pats attiecas uz grūtnieču vitamīniem, dzelzs un kalcija piedevām un saaukstēšanās līdzekļiem, kuros ir cinks. Taču atšķirībā no Covid-19 pārslimošanas izraisītajām ožas un garšas izmaiņām,  šajos gadījumos bažām nav pamata, jo nevēlamā garša parasti izzūd, kad organisms zāles ir apstrādājis un paņēmis vajadzīgo.

„Ja ožas vai garšas sajūtas ir  izmainītas ilgāku laiku, noteikti ir jāvēršas pie speciālista. To nedrīkst uzlūkot kā mazsvarīgu traucējumu, jo tieši ožas izmaiņas var agrīni liecināt par izziņas traucējumiem, kam var būt dažādi cēloņi,” atgādina farmaceite.

Var palīdzēt rehabilitācija

Svarīgi paturēt prāta, ka pēc Covid-19 pārslimošanas var saņemt valsts apmaksātu rehabilitāciju, kas ietver psihoemocionālo atbalstu un fizioterapiju, lai atjaunotu fizisko spēku. Tie, kuriem slimības laikā bijuši elpošanas traucējumi, var saņemt elpošanas fizioterapiju.

Neirologs skaidro: “Ir pieejama dozētā hipoksija – iekārta, kas ļauj elpot caur speciālu masku, ik pa laikam palielinot skābekļa koncentrāciju un tad uz dažām minūtēm to atkal samazinot.

“Šādi tiek imitēti augstkalnu apstākļi, kas palīdz aktivizēt organisma iekšējos procesus un atjaunot elpošanas kvalitāti. Tas ir veids, kā palīdzēt situācijās, kad ar klasiskām rehabilitācijas metodēm nevar sasniegt cerēto rezultātu,” skaidro Jānis Mednieks.

Vakcīnas blaknes. Vai tiešām baisākas par Covid-19?

Tāpat kā citviet Eiropas Savienībā, arī Latvijā ir fiksēti atsevišķi gadījumi, kad pēc vakcinācijas ir nopietnas blaknes, piemēram, īslaicīga kādas autoimūnās slimības paasināšanās, taču šī blakne tik lielā mērā neierobežo dzīves kvalitāti, kā tas nereti notiek pēc Covid-19 pārslimošanas.

“Parasti ir tā – jo smagāka bijusi slimības gaita, jo lielākas komplikācijas vērojamas pēc pārslimošanas. Taču šī slimība ir īpatnēja – arī salīdzinoši viegla slimības norise var radīt ilgtermiņa sekas,” uzsver neirologs.

“Ir cilvēki, kuriem rodas blakusparādības pēc vakcīnas pret koronavīrusu saņemšanas. Var būt temperatūra, galvassāpes, izteikts nogurums, lokālas sāpes dūruma vietā. Vairumā gadījumu blaknes novēro pāris dienas, taču dažiem tās turpinās vairākas nedēļas vai pat ilgāk, tiesa, simptomi ar laiku kļūst vājāki,” skaidro neirologs.

Savstarpējā atbalsta spēks

“Dzīvojam trauksmainā laikā, kad ir sevišķi svarīgi nevis konfliktēt un pretnostatīt, bet citam citu atbalstīt, būt empātiskiem un atbildīgiem. Iespējams, kāds no tuviniekiem cīnās ar Covid-19 sekām – viņam noderēs gan fizisks atbalsts, gan uzmundrinājums.

Kāds cits līdzcilvēks varbūt joprojām nespēj pārvarēt bailes no vakcinācijas vai seko dezinformācijai, ar ko pārpludināts internets. Viņam nenāktu par ļaunu saturīga, zinātnē balstīta skaidrojoša saruna ar savu ārstu un saprātīgi tuvinieki, kuri spēj pamatot zinātnē balstītu domu un motivēt vakcinēties.

Covid-19 vakcīna nav pirmā vakcīna pasaulē! Gadu desmitu laikā ir radītas un veiksmīgi tiek izmantotas vakcīnas pret daudzām slimībām, pasargājot no smagas slimības norises, piemēram, no tuberkulozes.

Vēlreiz vēlos uzsvērt – blakusparādības pēc vakcinācijas (izņemot atsevišķus retus gadījumus) ne tuvu nav tik smagas un ilgstošas, kā sekas, ko atstāj pārslimota Cobid-19 slimība. Par blakusparādībām, ja tādas rodas, ir jāziņo, jāizrunā ar savu ģimenes ārstu,” iedrošina speciālists.

Jāpatur prātā, ka Covid-19 upuri ir ne tikai no šīs slimības mirušie, bet arī visi tie, kuri pēc pārslimošanas cīnās ar smagām un ilgi nepārejošām slimības sekām.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus
12 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
19 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 11
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā?
39 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 45
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi
9 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 41
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus
11:58
LE
LETA
Ziņas
Pēc pieciem gadiem amatā “Swedbank Latvija” valdes priekšsēdētāja amatu pametīs Reinis Rubenis
11:49
LA
LA.LV
Ziņas
Atklāj uzņēmēju sevī konkursā “Bizness24h”
11:48