“Kad atmodas laikā Vestienā atjaunojās draudze, mēs visu sākām no nulles – gan izpratni par ticību un Dievu, gan diakonijas darbu,” stāsta “Latvijas lepnuma” balvai pieteiktā Mirdza Sokolova.
“Kad atmodas laikā Vestienā atjaunojās draudze, mēs visu sākām no nulles – gan izpratni par ticību un Dievu, gan diakonijas darbu,” stāsta “Latvijas lepnuma” balvai pieteiktā Mirdza Sokolova.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Ko es darīšu, ja neko nedarīšu?!” Vestienā lepojas ar Mirdzu Sokolovu, kuru ieteikuši “Latvijas lepnumam” 2

Mirdzu Sokolovu Vestienā pazīst visi un uzrunā par Mirdziņu – gan bērni, gan pieaugušie. “Par kundzi gan mani neviens nesauc, un es nekāda kundze neesmu, es esmu cilvēks,” viņa saka. Tie, kuri Mirdzu pieteikuši “Latvijas lepnuma” balvai, uzskata – viņa ir cilvēks ar lielo burtu, jo spēj pamanīt ikvienu, kam vajadzīga palīdzība, un ar lielu atbildību to sniedz.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 78
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 61
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Jau 30 gadus kopš Vestienas evaņģēliski luteriskās draudzes atjaunošanas Mirdza apmeklē vecos cilvēkus, zina viņu vajadzības, nes pārtiku, zāles, aprunājas. Ravē, laista puķu dobes pie baznīcas, piedalās visās talkās, sveic draudzes cilvēkus jubilejās,” teikts pieteikuma vēstulē balvai “Latvijas lepnums”. Un tas ir tikai sākums Mirdzas labo darbu uzskaitījumam.

 

Uz skaisto Vestienu

Mirdza dzimusi un uzaugusi Elkas kalnā – vietā, kur sākas Gauja un no kurienes paveras plašs skats gan uz Vecpiebalgas, gan Skujenes pusi. Bijusi pirmā atvase septiņu bērnu ģimenē, daudz palīdzējusi mammai mazāko auklēšanā. Arī pie citiem darbiem jau agri radināta – līdz pat vidusskolas beigām ik vasaru gājusi ganos, sākumā pieskatot pašu saimniecības lopus, vēlāk – kolhoza govis. “Nekādas izvēles nebija – lai vai kā nāca miegs no rītiem, bija jāceļas un jāiet. Un paldies Dievam! Tagad nav grūti, jo pie tā ir pierasts.” Tas bijis kā rūdījums, kas neļauj turēt rokas klēpī joprojām. “Ko tad es darīšu, ja es neko nedarīšu?!”

CITI ŠOBRĪD LASA
Vestienā Mirdza ienākusi agrā jaunībā – uzreiz pēc Vecbebru Lauksaimniecības skolas mājturības nodaļas beigšanas.

Šeit strādājis viņas krusttēvs, uzaicinājis paciemoties. “Elkas kalnā ir skaista daba, tāli skati, bet nekādu ūdeņu. Te, Vestienā, tik daudz ezeru, Kāls, Ilziņš un Salājs! Man ļoti te iepatikās. Krusttēvs teica – ja gribi, nāc uz šejieni strādāt, tieši tagad vajag bērnudārza audzinātāju. Uzrakstīju iesniegumu, mani pieņēma,” stāsta Mirdza.

Jaunā audzinātāja ātri iejutusies, iemīļojusi bērnus, kuru tolaik Vestienā bijis krietni vairāk nekā tagad. “Kad strādāju vecākajā – sagatavošanas – grupā, tajā bija 30 bērnu. Tagad pa visu bērnudārzu ir labi ja tik daudz…” Kad labo darbinieci sauca strādāt citā vietā, viņa atteica – bija iemīlējusi skaisto Vestienu, izveidojusi tur ģimeni.

Padomju laikā sievietes varēja iet pensijā no 55 gadu vecuma. Mirdza turpināja strādāt arī pēc tam, līdz bērnudārzs tika pievienots skolai.

“Domāju – ko es mājās iesākšu. Spēka un enerģijas bija ļoti daudz. Un tad skolas direktorei piedzima dēliņš – viņa mani aizsauca par auklīti.” Vispirms izauklēja vienu zēnu, tad citus bērnus. Tagad gan bijušie bērnudārznieki, gan auklējamie jau lieli. Daudzi no viņiem Vestienu pametuši. “Dažreiz atbrauc un tad sveicina mani, bet es vairs nepazīstu – cilvēks ir pārvērties. Tad mēs no jauna iepazīstamies,” smaidot stāsta audzinātāja Mirdziņa.

 

Padziļināt ticību

Baznīcā Mirdzu un pārējos bērnus mamma vedusi jau mazotnē un vēl labu brīdi pēc padomju laiku sākuma, taču tad baznīcas vairs neesot bijis. Savukārt Vestienas baznīcu huligāni nodedzināja 1994. gadā. Tagad staltā ēka redzama vairs tikai fotogrāfijās un 1968. gada filmā “Mērnieku laiki”. “Tajā momentā, kur Liena sajūk prātā,” piemetina Mirdza.

Vestienas evaņģēliski luteriskā draudze tomēr nav spiesta lūgt Dievu zem klajas debess, jo paplašināts un labiekārtots draudzes nams, tajā izveidota arī zāle dievkalpojumiem.

“Pirms tam te bija viena vienīga telpa no augšas līdz apakšai – noliktava, kurā glabājās minerālmēsli,” stāsta Mirdza.

“Atmodas laikā mēs to iztīrījām. Sākās remonti, paaugstināja jumtu, ierīkoja otro stāvu. Tagad te ir gan dievkalpojumi, gan svētdienas skola, notiek dažādas sanākšanas un kursi, pulcējas dāmu komiteja un tiek rīkoti sadraudzības vakari.”

Mirdza pati nav nekāds svētdienas baznīcēns – jau kopš pievienošanās draudzei 90. gadu sākumā viņa visiem spēkiem cenšas savu ticību padziļināt un palīdz to darīt arī citiem – ar sarunām, garīgās literatūras lasīšanu. “Esmu nosolījusies būt kopā ar Dievu.” Viņa arī čakli kopj dārzu, dzied Sausnējas pagasta ansamblī “Pīlādzītis” un vēl līdz nesenai pagātnei dejoja dāmu dejas, brauca uz dejotāju salidojumiem Latgalē. “Vecumā vajag kustības!” viņa koķetē.

 

Pie vecajiem un nevarīgajiem

Diakonijas darbu Mirdza dara diendienā – apmeklē attālākos nostūros mītošos draudzes locekļus un arī baznīcai nepiederīgos, galvenokārt vecus, vientuļus un nevarīgus. “Vedu zāles, maizi, visu, ko vajag,” Mirdza par saviem labajiem darbiem stāsta negribīgi un nepiemin, ka palīdz sagādāt arī apģērbu, bet uz svētkiem visiem pati savām rokām darina skaistus apsveikumus. “Es jau to nedaru viena! Ir arī citi, kas ļoti čakli dara diakonijas darbu.”

Cik daudz ir aprūpējamo? Nu jau pavisam maz, palikuši kādi 15, tomēr, lai apmeklētu visus, Mirdza gandrīz nemitīgi ir ceļā – gan kājām, gan dažkārt ar auto.

Viņa nesūdzas, ka nogurtu, – laikam Dievs palīdzot. Tā arī pirms pāris gadiem ļoti ātri uzcēlusies pēc visai nopietnas operācijas un jau atkal ir gājēja, vai būtu rīts vai vakars, lietus vai sniegs. “Viena kundzīte piezvanīja – iešot uz Kāla ezeru slīcināties. Varēja just, ka viņai ir ļoti slikti. Dabiski, ka es pametu visu un skrēju pie viņas! Vajadzēja izrunāties, kopā palūgties… Pēc tam vēl viņa man daudz palīdzēja diakonijas darbā.”

Mirdza gādā ne vien par dzīvajiem, bet apkopj arī aprūpējamo tuvinieku kapus, ja viņi paši to nespēj.

Daudzi tomēr cenšoties iztikt bez palīdzības, cik vien ilgi jaudā. “Apbrīnoju vecos cilvēkus, kuri vieni paši dzīvo tālu no centriem un vēl spēj apkopt gan sevi, gan māju, gan dārzu! Jūs zināt, cik daudz darba ir pie mājas!”

Aprūpējamie saņem Mirdzas palīdzību un uzmanību, rod iespēju izkratīt sirdi. “Atveras, daudz izstāsta, savas bažas, raizes, slimības. Bērni projām, daudzi ir vieni paši, ir grūti. Nav kontakta. Labi, ja vēl ir kāds dzīvnieks, kaut sunītis un kaķītis. Kas var, tie arī savas vadziņas apkopj. Tie, kas nevar, tiem vairs nav nekā…”

Mirdza augstu vērtē no vecajiem ļaudīm dzirdētos dzīvesstāstus, kas ļāvuši gan satuvināties, gan paplašināt zināšanas par Vestienas vēsturi.

“Kādreiz draudzē bijuši pat 1500 cilvēki, iedomājieties tikai!” viņa brīnās.

Ne mazāk svarīgs ir garīgais atbalsts – ar Mirdzas gādību vientuļie ļaudis saņem arī Dieva vārdu. Ja spēj pakustēt, tiek nogādāti baznīcā. Ja nevar uzkāpt pa kāpnēm uz lūgšanu zāli, dievkalpojumus notur pirmajā stāvā, bet, ja pavisam nav kustināmi, mācītājs aizbrauc noturēt svētbrīdi arī uz mājām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mirdza ir asistente arī kādam cilvēkam ar īpašām vajadzībām. “Līdz šim viņu audzināja audžumamma, bet viņa nesen nomira. Viens pats viņš nespēj dzīvot. Nepazīst nevienu burtiņu, pat pulksteni nepazīst,” par aprūpējamo stāsta Mirdza, kurai viņš jāpavada ikdienas gaitās. Kopā pavadot arī brīvo laiku, pastaigājoties pa Vestienu un vērojot dabu.

Arī atvadoties viņa aicina uz gleznaino Vestienu atbraukt vēl un izsaka cerību, ka šī vieta uzplauks un tajā atgriezīsies gan tie, kas te svinējuši skaistas kāzas, gan tie, kas te kristīti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 78
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 61
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 75
8 stundas
Lasīt citas ziņas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par Nacionālās apvienības priekšsēdētāju pārvēlēts Dzintars
16 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā diena kopš pagājušās ziemas. Laika prognoze svētdienai 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā
19:28
LE
LETA
Ziņas
Par Nacionālās apvienības priekšsēdētāju pārvēlēts Dzintars
19:14
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Pieņemu sevi, kāds esmu.” Vladlens uzreiz piesaista uzmanību ar savu ārējo izskatu
18:43
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 26
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu? 5
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 81
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aparjods izcīna uzvaru Pasaules kausa trešajā posmā
3 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 5
3 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 61
8 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 75
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 5
6 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
9 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Pieņemu sevi, kāds esmu.” Vladlens uzreiz piesaista uzmanību ar savu ārējo izskatu
47 minūtes
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
7 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 25
6 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Lādogas ezera spoks joprojām regulāri iedveš šausmas vietējiem zvejniekiem un piekrastes iedzīvotājiem
9 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 66
20 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 137
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 193
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 78
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 175
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena