Foto: TASS/Scanpix/LETA

Kovida dēļ valsts slimnīcām parādā miljonus. Kura institūcija vainīga? 7

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Ukrainā likvidēta “Vagner” algotņu grupa. Kā tas varētu ietekmēt vienības kaujas spēju? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

“Kopš gada sākuma mūsu slimnīcā ir ārstēti 730 Covid-19 pacienti, bet valsts palikusi parādā 1,1 miljonu eiro,” stāsta Vid­zemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs. Veselības ministrija nav spējusi norēķināties par kovida slimnieku ārstēšanai nepieciešamajām pašas ministrijas apstiprinātajām medicīniskajām iekārtām, par intensīvās terapijas medicīniskajām manipulācijām, testiem kovida diagnosticēšanai, pacientu transportēšanu, individuālajiem aizsardzības līdzekļiem un citām lietām, bez kurām šiem pacientiem nav iespējams atveseļoties.

Pagājušajā kovida vilnī Vidzemes slimnīcas maksimālā jauda bija gandrīz 60 gultas, kā arī sešas intensīvās terapijas gultas, bet laikā, kad visu valsti pārņēmusi koronavīrusa deltas mutācija, jārēķinās, ka ļoti smagi slimu pacientu skaits, kuriem vajadzēs intensīvo terapiju, var palielināties, uzskata slimnīcas vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad, jo vairāk pacientu tiks ārstēts, jo veidosies arvien lielāks valsts parāds, un līdz ar to var būt arvien lielāka neieinteresētība uzņemt kovida slimniekus.

“Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde atved pacientu, mēs pasakām, ka visas gultas jau ir aizpildītas, taču tik un tā ir jāuzņem, jo tiek uzskatīts, ka gan jau mēs vēl kādu atradīsim. Sajūta tāda, it kā strādātu slimnīcā, kas būvēta no gumijas. Var jau saprast, situācija pandēmijas laikā nekur nav vienkārša, tomēr gribētos, lai valsts līmenī tiktu vienkāršotas birokrātiskās procedūras, kas liek milzīgus šķēršļus, lai laikus varētu saņemt to naudu, ko valdība ir piešķīrusi.

Piemēram, par kovida testu iegādi, sākot no marta, esam iztērējuši gandrīz 100 tūkstošus eiro, bet kompensāciju tā arī joprojām neesam saņēmuši. Ministrija ir apsolījusi, ka samaksās, bet pusgadu nekas nenotiek.

Lai saņemtu finansējumu, regulāri mums prasa sīkas atskaites. Jāatskaitās par katru cimdu sortimentu, jākopē pavadzīmes ar visām cenām, par katru kovida pacientu, par katru kilometru. Mēs visur pievienojam attaisnojošos dokumentus. Tas pats arī par ieguldītajām investīcijām – katrs rēķins, līgumi, visi bankas dokumenti…” stāsta Muskovs.

Slimnīca tērē savus uzkrājumus, tajā skaitā arī, lai samaksātu mediķiem piemaksas par kovida slimnieku ārstēšanu. Tiesa, ar ārstiem un medicīnas māsām valsts norēķinās ar trīs četru mēnešu nobīdi, nevis kavējoties pusgadu, kā tas ir ar citiem izdevumiem.

“Noraktās” neattiecināmās izmaksas

Līdzīga situācija ir visās septiņās reģionālajās slimnīcās, kur tiek ārstēti Covid-19 pacienti.

Arī Daugavpils reģionālajai slimnīcai valsts parāds pārsniedz miljonu eiro. Slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs pastāstīja, ka par pusgadu parāda summa ir sasniegusi 420 tūkstošus eiro par aizsarglīdzekļiem pret inficēšanos ar koronavīrusu, pacientu transportēšanu, virsstundām personālam, atverot papildu posteņus.

Šai naudas summai jāpieskaita vēl 630 tūkstoši eiro par pacientu ārstēšanu intensīvās terapijas nodaļā no marta līdz jūlijam ieskaitot. Arī viņš uzskata, ka galvenā problēma ir sarežģīta birokrātiskā procedūra valsts pārvaldē – kamēr apstiprina, izskata, piešķir līdzekļus, viss bremzējas pusgadu.

“Sāksies jaunais kovida vilnis, vēl straujāk izlietosim gan aizsarglīdzekļus, gan preparātus un visu pārējo, bet Veselības ministrija ar mums vēl nav norēķinājusies par iepriekšējo vilni. Pagājušajā vasarā tieši ministrijas solījums visu kompensēt mūs stimulēja maksimāli paplašināt iespējas ārstēt Covid-19 pacientus. Bet vēlāk tika pateikts, ka izmaksas, ko ieguldījām gan mēs, gan Liepājas, gan Valmieras slimnīcas, ir neattiecināmās.

Tās neesot bijušas nepieciešamas valstij kopumā, bet vietējo slimnieku ārstēšanai. Rakstīju finanšu ministram Reiram un arī veselības ministram Pavļutam, ja turpmāk būs tāda attieksme pret reģionālo slimnīcu, mēs ārstēsim tikai sava reģiona kovida slimniekus. Līdz šim pie mums veda pacientus ne tikai no Latgales, bet arī Vidzemes un Zemgales,” stāsta slimnīcas vadītājs.

Jelgavas pilsētas slimnīcai nesamaksātais parāds ir 252 000 eiro. Nav samaksāts par medicīniskajām iekārtām kovida gultu nodrošināšanai, pacientu novērošanas monitoriem, elpināmajiem aparātiem, perfuzoriem, pārvietojamām rentgena iekārtām, ultrasonogrāfiem, kā arī intensīvās terapijas palātu uzturēšanu. “Pie mūsu finanšu apgrozījuma pagaidām spējam paciest, ka šī nauda nav samaksāta. Mums ir izveidojies neliels līdzekļu uzkrājums, kaut kādā veidā noamortizējam šo problēmu,” skaidro slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.

Aizvadītā gada nogalē pēc VM lūguma papildu 15 gultas kovida slimnieku ārstēšanai atvēra Gulbenes un Balvu slimnīcu apvienība, kas ir lokālā ārstniecības iestāde. Valdība slimnīcai Covid-19 nodaļas medicīniskajam un tehniskajam aprīkojumam no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra 150 tūkstošus eiro, taču, kā pastāstīja apvienības valdes pārstāve Alīda Vāne, nauda tā arī neesot saņemta.

Slimnīcu vadītāji uzskata, ka laikā, kad valsts nespēj samaksāt slimnīcām, kad ar joni tuvojas nākamais kovida vilnis, dīvaini izskatoties, ka pilnā sparā norit pārbūves darbi valsts kapitālsabiedrībā –Rīgas Austrumu klīniskajā slimnīcā. Slimnīcas pārstāvis Normunds Beļskis sacīja, ka šī iemesla dēļ lielākā valsts slimnīca nespēšot uzņemt tik daudz pacientu kā iepriekš. Skaidrs, ka tas radīs problēmas un tā sauktā kapacitāte tiks meklēta reģionālajās slimnīcās.

Kura institūcija vainīga?

Ko par slimnīcām piešķirtajām, bet nesamaksātajām naudas summām saka Nacionālais veselības dienests (NVD), kuram slimnīcas regulāri sniedz atskaites?

“Kavējumi ar slimnīcu izdevumu apmaksu veidojas par tiem izdevumiem, kurus sedz no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, tajā skaitā par medicīnisko iekārtu un papild­aprīkojuma iegādi, izmantotajiem individuālajiem aizsarglīdzekļiem, virsstundu apmaksu ārstniecības personām, kuras iesaistītas Covid-19 ārstēšanā.

Saskaņā ar normatīvo regulējumu Veselības ministrijai jāiesniedz Finanšu ministrijā (FM) līdzekļu pieprasījums atbilstoši faktiskajām izmaksām. Tas nozīmē, ka slimnīcas iesniedz NVD atskaites par augstākminētajiem izdevumiem, kurus NVD darbinieki izskata un atskaišu kopsavilkumus iesniedz Veselības ministrijā pieprasījumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem tālākai virzīšanai.

Diemžēl šo pieprasījumu izskatīšanā ir iesaistītas vairākas institūcijas, līdz ar to laiks no pieprasījumu iesniegšanas ministrijā līdz finansējuma saņemšanai ir ar laika nobīdi,” skaidroja NVD komunikācijas nodaļas vadītāja Evija Štālberga. Piemēram, FM izdotais rīkojums apmaksāt mediķu virsstundu darbu no šā gada 1. janvāra līdz 30. aprīlim ir izdots 19. augustā.

No veselības ministra Daniela Pavļuta komentāru par šo problēmu “Latvijas Avīzei” neizdevās saņemt, bet FM komunikācijas departamenta vadītājs Aleksis Jarockis skaidroja, ka visi VM iesniegtie finanšu pieprasījumi, kas skar kovidu, esot prioritāri un tiekot izskatīti pāris dienu laikā. Kuras ir tās gausās institūcijas, kuru dēļ slimnīcām solītā nauda ir jāgaida pusgadu, tā arī netika atklāts.

Pieprasītais un samaksātais

* Kopumā Nacionālais veselības dienests nosūtījis pieprasījumu līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem par 38 142 808 eiro.

* Šobrīd jau saņemtais finansējums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem – 19 944 048 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Pagaidām vēl nesaņemtais finansējums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem – 17 083 069 eiro.

AVOTS: Nacionālais veselības dienests

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Ukrainā likvidēta “Vagner” algotņu grupa. Kā tas varētu ietekmēt vienības kaujas spēju? Skaidro Slaidiņš
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
Antonevičs: “Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums” 13
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs? 31
Kariņš: Krievijas pilsoņiem termiņuzturēšanās atļaujas atjaunos vien retos gadījumos: līdzšinējā vienošanās vairs nav spēkā 117
“Beigās nekad nevar saprast, kas pieņem lēmumus.” Politikas apskatnieks par vēlētāju krāpšanu
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot 1
Visvairāk pērkot divistabu dzīvokļus mikrorajonos cenu diapazonā no 50000 līdz 100000 eiro. Iespējams 30 dzīvokļu pārdoti termiņuzturēšanās atļauju dēļ
FOTO. Ziedi, smaidi, skatītāju ovācijas, bildēšanās ar faniem: Jūrmalā izskanējis sirsnīgs Guntara Rača koncerts
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
16:10
VIDEO. Izgudrotājs izstrādā dīvainu četrkājainu robotu, kas ļauj čūskām “staigāt”
15:07
VIDEO. Bez naudas, bez zālēm: bēgļi no Ukrainas dienvidiem stāsta par dzīvi Krievijas kontrolē 11
15:00