Foto – Shutterstock

Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas! Sirsniņmājiņas vietā ierīko biotualeti 0

Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas! – tā filmā “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” teica Viktors un ķērās pie darba, kas vainagojās ar koši nokrāsotu sirsniņmājiņu. Šī necilā un prozaiskā ēciņa ar izsmeļamo bedri vēl pavisam nesen bija neatņemama lauku mājas vai vasarnīcas apbūves sastāvdaļa.

Reklāma
Reklāma

Nelielas izmaksas

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Dzīve nestāv uz vietas. Nekomfortablas labierīcības īsti neiederas XXI gadsimtā. Turklāt sirsniņmājiņai ir ne visai patīkamas blakusparādības – specifisks aromāts ar laiku pārņem lielāku vai mazāku pagalma daļu, izsmeļamajā bedrē bieži viesi ir kukaiņi un grauzēji, kas var pārnēsāt slimības.

Veikalos nopērkamas dažādu veidu biotualetes, turklāt to cena ir samērā zema, ja ņem vērā kokmateriālu cenas āra tualetes ierīkošanai. Lētākie modeļi maksā aptuveni 100 eiro. Tiesa gan, līdzekļi būs jāiegulda arī ekspluatācijas laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biotualešu konstrukcija var atšķirties, taču pamatā ir vismaz divi trauki. Viens no tiem ir pati tualete, otrs paredzēts atkritumu savākšanai un apstrādei. Atkarībā no ierīces konstrukcijas tā var būt tilpne ar šķidrumu vai citu saistvielu.

Nav nepieciešams pieslēgums centralizētajai kanalizācijai, un šī tualete nav jāierīko virs izsmeļamās bedres. To var viegli pārvietot un atrast vispiemērotāko vietu, piemēram, vasarā izvietot arī neapkurināmā telpā. Ziemā tai, protams, jāatrodas siltumā gan pašu ērtības labad, gan tādēļ, lai nesasaltu ierīcē izmantojamie šķidrumi. Ir nopērkami modeļi, ko var uzstādīt stacionāri tiem paredzētā telpā vai arī ņemt līdzi izbraukumā pie dabas.

Foto – Shutterstock

Jālieto īpašs šķidrums

Visvienkāršāk ir lietot šķidruma biotualetes. Atkritumu apstrāde tajās notiek, izmantojot dažādu sastāvu šķīdumus, ko pievieno ūdenim. Speciālie līdzekļi gandrīz pilnībā neitralizē nepatīkamās smakas, sadala fekālijas un dezinficē tās. Šķīdumos var būt gan ķīmiskas vielas, gan mikroorganismi.

Mikroorganismi sadala un izšķīdina fekālijas un tualetes papīru dabiskā veidā, un nevajag papildus lietot ķīmiskas piedevas. Netīro šķidrumu droši var izliet kanalizācijas sistēmā vai citā ieplānotā vietā. Šie līdzekļi neļauj veidoties kaitīgiem mikroorganismiem un gāzēm, nodrošina higiēniski tīru netīrā ūdens tvertni.

Šķidruma biotualetēm ir divi nodalījumi, kas tiek hermētiski sastiprināti kopā. Augšējā nodalījumā ir pods ar atveri, sēdekli un vāku, kā arī noskalošanas sistēma. Apakšējā nodalījumā atrodas atkritumu tvertne, kas var būt aprīkota ar tvertnes līmeņa indikatoru. Lai apakšējās tvertnes apkalpošana būtu pēc iespējas higiēniskāka, vairākumam modeļu ir īpašas palīgierīces tās iztukšošanai. Noskalošanas sistēmā var būt iebūvēti vairāku veidu, tostarp elektriskie, šķidruma sūkņi. Biotualete, kuras tilpums ir 10–12 litru, parasti paredzēta 20–25 noskalošanas reizēm. Trīs cilvēku ģimene apakšējo tvertni piepildīs trijās četrās dienās. Lai varētu tīrīt retāk, jāizvēlas lielāka, piemēram, 20–25 litru, tvertne, kas paredzēta 45–50 noskalošanas reizēm. Tomēr jāņem vērā, ka pilna tvertne svērs aptuveni 30 kilogramu.

Reklāma
Reklāma

Jānodrošina visiem ģimenes locekļiem ērti lietojama konstrukcija. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem un gados veciem cilvēkiem var būt nepieciešami īpaši rokturi, kas atvieglo apsēšanos un piecelšanos.

Lai biotualetes pārāk ātri nepiepildītos, tajās nav ieteicams mest tualetes papīru.

Kūdras komposta biotualete

Kūdras komposta biotualete ir tehnoloģiski vienkāršāka un dabai draudzīgāka, jo netiek izmantotas nekādas ķīmiskās vielas fekāliju sadalīšanai un nepatīkamo smaku novēršanai. Traukā, kurā krīt atkritumi, pirms ierīces lietošanas ar dozatoru ieber kūdru, bet pēc tam uzber vēl vienu pietiekami biezu slāni. Kūdrā esošās baktērijas veicina sadalīšanās procesu.

Vēl viena priekšrocība – šādas biotualetes jātīra ik pēc pusotra līdz pat astoņiem lietošanas mēnešiem. Nav nepieciešams ūdens, kas aukstumā var sasalt. Turklāt kūdra izmaksā lētāk nekā ķīmiskie līdzekļi vai mikroorganismi.

Vienīgais trūkums – vajadzīga atsevišķa telpa ar labu ventilāciju, jo kūdra nespēj aizturēt pilnīgi visas smakas un ierīcei jābūt uzstādītai stacionāri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.