Arī diennakts urīna analīzei uz laboratoriju jānes vien neliels paraugs.
Arī diennakts urīna analīzei uz laboratoriju jānes vien neliels paraugs.
Foto: GladkovPhoto/SHUTTERSTOCK

Viss nav tik vienkārši – lai analīžu rezultāti būtu patiesi precīzi, jāievēro virkne nosacījumu 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji” 

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti 73
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Lasīt citas ziņas

“Iespējams, biežākā kļūda, ko pieļauj pacienti, – neievēro ārsta uztura rekomendācijas pirms analīzes nodošanas, taču kopumā viņi šobrīd jau daudz zina par to, kā pareizi sagatavoties analīzēm. Arī laboratorija sagatavo daudz izzinošo materiālu, lai pacientiem šī informācija būtu pieejama,” saka Centrālās laboratorijas vadītāja, laboratorijas ārste Jana Osīte. Tomēr ir daži knifiņi, kurus der iegaumēt ikvienam, kurš plāno veikt laboratoriskos izmeklējumus.

Asinis no pirksta vai vēnas

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pilna asinsaina ir pamata izmeklējums, kuru nozīmē gan ģimenes ārsts, gan speciālisti. Ja pacients sūdzas par sliktu pašsajūtu, ārsts, visticamāk, nosūtīs viņu veikt tieši šo analīzi. Tās rezultāti ļauj iegūt vispārēju priekšstatu par pacienta veselības stāvokli un izlemt, kurā virzienā turpināt izmeklēšanu, lai noteiktu diagnozi. Pilnas asinsainas analīzē iekļauts vairāku rādītāju novērtējums. Tas ir hemoglobīns, eritrocīti, retikulocīti, trombocīti, leikocīti – neitrofilie, eozinofilie, bazofilie –, limfocīti, monocīti. Katram rādītājam ir savas funkcijas, piemēram, leikocīti ir atbildīgi par imūno aizsardzību, trombocīti – par asiņu recēšanu, eritrocīti nodrošina skābekļa un oglekļa dioksīda transportu,” stāsta Centrālās laboratorijas vadītāja Jana Osīte.

Asinis šai analīzei var ņemt vai nu no pirksta, vai no vēnas. Analīzi ieteicams veikt tukšā dūšā, vēlams no pulksten 7 līdz 9 rītā. Ja aizņemtības dēļ to nav iespējams veikt no rīta, diena jāsaplāno tā, lai uz laboratoriju varētu doties 4–5 stundas pēc ēšanas.

Tā kā asinsanalīžu klāsts ir ļoti plašs, ir arī daži izņēmumi, piemēram, vairāku infekciju atklāšanai asinis var nodot jebkurā dienas laikā.

Ja pacientam asinīs jānosaka citi rādītāji, piemēram, insulīna, C peptīda, vitamīna B12, glikozes līmenis, pirms analīžu nodošanas no maltītes vajadzētu atturēties vismaz astoņas stundas vai dažkārt pat ilgāk, jo uzņemtā pārtika var mainīt atsevišķus rādītājus un to koncentrāciju asinīs. Par to, kā pareizi sagatavoties analīzes nodošanai, vajag jautāt ārstam, kurš izrakstījis nosūtījumu.

Analīžu ņemšana no vēnas tiek uzskatīta par vienu no precīzākajām asinsparaugu iegūšanas metodēm, turklāt tā ļauj iegūt nepieciešamo asiņu daudzumu. Analīzes no pirksta visbiežāk tiek ņemtas bērniem.

Kā “sabojāt” ­asinsanalīzi

“Iepriekšējā dienā pirms asinsanalīzes nodošanas nedrīkst ēst treknu pārtiku. Pirms tās drīkst iedzert nedaudz ūdens, no kafijas un tējas gan vajadzētu atturēties. Analīzes nodošanu labāk atlikt, ja iepriekšējā vakarā lietots alkohols

Arī daži medikamenti var ietekmēt asiņu sastāvu, tādēļ par tām noteikti jāpastāsta savam ārstējošajam ārstam,” uzsver Jana Osīte. Viņa skaidro, ka daži šķidrumi satur ķīmiskas vielas, kas provocē dažādu enzīmu veidošanos, tādējādi uzsākot dažādus vielmaiņas procesus, kam seko to sintēzes un sabrukšanas produktu izdalīšanās asinīs.

Lielākā daļa cilvēku, visticamāk, pat neiedomāsies, ka glāze gāzēta minerālūdens varētu ietekmēt analīžu rezultātu. Burbuļus veido oglekļa dioksīds – CO2. Cilvēka asinīs ir īpašs enzīms, kura uzdevums ir nodrošināt pārmērīga oglekļa dioksīda pārveidošanu, kas izdalās elpošanas laikā. “Elpošanas enzīmu satura izmaiņas un to aktivitāte nepārprotami ietekmē asiņu bioķīmiju, tomēr tas netraucēs veikt vispārējo analīzi, taču papildus oglekļa dioksīdam minerālūdens satur dzelzi, nātriju, magniju, hloru, kalciju, sulfātus, bikarbonātus un citus ķīmiskos elementus, kuru dēļ asiņu bioķīmiskie rādītāji var būt nekorekti,” norāda laboratorijas ārste.

Savukārt tēja satur tanīnu – vielu, kas var izraisīt asiņu viskozitātes paaugstināšanos, tāpēc lielā daudzumā šis dzēriens var traucēt pašai asiņu ņemšanas procedūrai. Kofeīns izraisa daudzas ķīmiskas reakcijas organismā, no kurām galvenās ir smadzeņu darbības aktivizēšana, efektivitātes paaugstināšana un vispārējā tonusa uzlabošana. Lai cik grūti tas būtu, pirms gājiena uz laboratoriju vajadzētu atteikties no ierastās rīta kafijas tases.

Kā veikalā nopērkamās, tā svaigi spiestās augļu un dārzeņu sulas satur daudz ogļhidrātu glikozes un fruktozes veidā. Tie ļoti ātri uzsūcas un ietekmē cukura līmeni asinīs, tādēļ analīzes rezultāti nebūs precīzi.

Ja nevēlaties sabojāt asinsanalīzes rezultātus, nekādā gadījumā neejiet nodot asinis nākamajā dienā pēc alkoholisko dzērienu lietošanas. Alkoholu saturoši dzērieni samazina arī asiņu recēšanas kvalitāti, turklāt etilspirta ietekme uz organisma vielmaiņas procesiem ir vēl spēcīgāka nekā tanīnam vai kofeīnam.

Vienīgi tīrs ūdens nespēj ietekmēt asinsanalīzes rezultātus, un to drīkst dzert, taču arī ne pārāk lielā daudzumā. Ārste teic, ka pārmērīgs ūdens patēriņš var samazināt asinīs izveidoto elementu koncentrāciju un mainīt diagnostikas rezultātus.

Analīzei – rīta porciju

Sagatavošanās urīna parauga savākšanai un tā nogādāšana laboratorijā var būtiski ietekmēt analīzes rezultātu. Kā to darīt pareizi?

“Norma ir analīzei izmantot rīta urīna porciju, taču nepieciešamības gadījumā var izmantot jebkuru. Naktī pirms parauga iegūšanas nepieciešams izvairīties no ēšanas un dzeršanas, 12 stundas jāatturas no dzimumdzīves. Paraugu nav vēlams ievākt arī uzreiz pēc fiziskas slodzes. Vispiemērotākais laiks – pirms brokastīm, vismaz četras stundas pēc iepriekšējās urinācijas,” stāsta Jana Osīte.

Šim mērķim izmanto konteineru, kuru var saņemt laboratorijā. Parauga savākšanas laikā jāievēro daži noteikumi. Pirmkārt, nepieskarieties ar konteineru ķermenim. Urīna paraugs nedrīkst būt sajaukts ar fēcēm vai jebkādu citu materiālu, tādēļ jāievēro visas higiēnas prasības. Otrkārt, paraugs nekavējoties jānogādā laboratorijā. Ja to nevar izdarīt uzreiz, to uzglabā ledusskapī ne ilgāk par divām stundām +2 līdz +8 °C temperatūrā. Ja izmanto urīna savākšanas stobrus ar konservantiem, tos šādos apstākļos drīkst uzglabāt līdz 24 stundām. Der atcerēties, ka nepiemērota urīna parauga uzglabāšana var būtiski ietekmēt rezultātus.

Reizēm, piemēram, lai pārbaudītu nieru funkcionālās spējas, jāsavāc visas diennakts urīns. “Diennakts urīnu vāc šādā veidā: uzreiz pēc pamošanās iztukšo urīnpūsli, urīnu izlej, pieraksta laiku, piemēram, pulksten 9 no rīta. Pēc tam visas turpmākās dienas, nakts un nākamās dienas rīta porcijas tiek savāktas vienā traukā, kas tiek uzglabāts ledusskapī (+4 līdz +8 °C) visu savākšanas laiku. Tas ir nepieciešams priekšnosacījums, jo istabas temperatūrā ievērojami samazinās glikozes saturs urīnā,” norāda ārste. Pēc urīna savākšanas vajag precīzi izmērīt urīna daudzumu, samaisīt paraugu, 20 ml nekavējoties ieliet mazajā urīna konteinerā un nogādāt to laboratorijā. “Analīzes veikšanai nav jānes uz laboratoriju viss savāktais urīna daudzums,” atgādina Jana Osīte. “Taču obligāti jānorāda diennakts laikā savāktā urīna daudzums, tādēļ to vajag izmērīt un norādīt precīzi.”Ja urīna analīzes jānodod mazam bērnam vai gulošam pacientam, iespējami dažādi varianti. Piemēram, zīdaiņiem urīna savākšanu atvieglo pašlīmējoši maisiņi, kurus var iegādāties aptiekā, bet gulošam pacientam paraugu var savākt ar katetra palīdzību.

Fēču analīzei – ­uztura ierobežojumi

Fēču paraugu savāc ar speciālu karotīti, kuru komplektā ar konteineru var iegādāties laboratorijā vai aptiekā. Pilnvērtīgai analīzei nepieciešami apmēram ­10–15 g fēču, kas ņemtas no kopējās masas dažādām vietām un dziļuma. Paraugu nedrīkst ņemt pēc klizmas veikšanas, menstruāciju laikā un trīs dienas pēc tām, hemoroīdu un citas zināmas vai redzamas asiņošanas laikā. Laboratorijā tas jānogādā tajā pašā dienā.

Laboratorijas ārste teic, ka dažu pārtikas produktu lietošana var ietekmēt analīzes rezultātus, tādēļ 48–72 stundas pirms tam jāizvairās uzturā izmantot brokoļus, bietes, burkānus, gurķus, redīsus, mārrutkus, sēnes, zivis, gaļu (it sevišķi vāji termiski apstrādātu), greipfrūtus un citus produktus ar paaugstinātu C vitamīna daudzumu. Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi (slēpto asiņu izmeklējums fēcēs) reizi divos gados var veikt iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Lai saņemtu valsts apmaksātu testu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas ap­stākļos, jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē. “Pārmērīga alkohola, aspirīna vai citu medikamentu lietošana var izraisīt gastrointestinālu kairinājumu, kura dēļ fēcēs var parādīties slēptās asinis. Šīs vielas jāpārtrauc lietot 48 stundas pirms testēšanas,” uzsver ārste. Labā ziņa ir tā, ka pirms testēšanas nav jāievēro nekādi uztura ierobežojumi.

Ja jānodod krēpu analīze

* Parasti krēpu analīzei pietiek ar pirmo krēpu porciju – tas ir plaušu sekrēts, kas uzkrājies visas nakts garumā.

* Lai izvairītos no mutes dobuma satura piejaukuma, pirms krēpu savākšanas nepieciešams izskalot muti ar tīru ūdeni.

* Krēpas savāc tīrā, sausā traukā ar vāciņu, kas cieši noslēdz trauku.

* Jāsavāc tikai tas materiāls, kas atdalās atklepojot.

* Nedrīkst pieļaut krēpu nokļūšanu uz trauka ārpuses.

* Pēc iespējas ātrāk – četru stundu laikā – jānogādā laboratorijā, bet līdz tam glabā ledusskapī +2 līdz +8 °C temperatūrā.

* Tuberkulozes ierosinātāja izmeklējumiem krēpas vāc 24 stundas vai vienu porciju, kas atdalās klepojot, izmanto sterilu paraugu savākšanas trauciņu (var iegadāties laboratorijā vai aptiekā).

* Mikrobioloģiskai izmeklēšanai izmanto tikai svaigi savāktas krēpas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Kā Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kā Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
13:34
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
12:49
Traģisks nelaimes gadījums šorīt noticis Ogrē: vilciens sabraucis vīrieti
12:14