Foto – Shutterstock

Lai lietus nebiedē! Ar ko atšķiras dažādas nojumes 0

Mūsu skaistajās vasarās laiku pa laikam līst. Labs risinājums svētkiem un dažādām nodarbēm ārā ir nojumes, kurās patverties no lietus un vēja. Kuru izvēlēties no plašā piedāvājuma klāsta?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Raugoties no dizaina un krāsu viedokļa, var izvēlēties nojumes 9–1500 kvadrātmetru platībā atbilstīgi katra gaumei, vajadzībām un finansiālajām iespējām.

Ar sienām un bez tām

Ir pieejamas nojumes ar četrām un sešām sienām, nolaižamu tīklu vai tikai ar jumtu virs galvas. Lielākoties tās izgatavotas no izturīga poliestera (PVC) un polietilēna (PE). Salīdzinot abus materiālus, poliestera nojumes ir vieglākas, tāpēc ērtāk uzliekamas un pārvietojamas, ilgtermiņā izturīgākas pret ultravioleto starojumu, turklāt ugunsdrošākas. Šīm nojumēm sānu malas ir sadalītas divus metrus platos posmos, tāpēc var viegli izveidot papildu ieeju un izeju, savukārt polietilēna nojumes lielākoties ir viengabalainas, un tām šādas iespējas nav.

Lai iztur vēju un lietu

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nojume paredzēta vienam vakaram, visticamāk, negribēsies ieguldīt lielus līdzekļus tās iegādei. Taču par 30–60 eiro var nopirkt pretlietus jumtiņu, kas itin labi pildīs savu uzdevumu un pasargās līgotājus no samirkšanas, tikai izvēloties un lietojot jāievēro vairāki knifiņi.

Nojumēm lielākoties ir metāla karkass, kam pāri uzvelk audumu. Lētākās (30–40 eiro) ir bez sienām, bet par 60 eiro var iegādāties tādu, kam sienu vietā ir moskītu tīkls. Mazās nojumes parasti ir 3 m platas un 2,5 m augstas.

Svarīgs ir konstrukcijas cauruļu biezums, jo tas ir galvenais stabilitātes un izturības kritērijs, tāpēc nojumes cenas var atšķirties pat četras reizes. Ja konstrukcija nav stipra, nojume var neizturēt lielas vēja brāzmas. Lai no tā izvairītos, stabi, kurus liek pēc vairākiem posmiem, papildus jānostiprina ar stipro, mitrumizturīgo, spīdīgi pelēko līmlenti. Tāpat jāpadomā, kā caurules tiks ievietotas zemē. Ideāli, ja nojumei ir teleskopiskas kājas, kas ļauj regulēt augstumu un vieglāk ierīkot nojumi nelīdzenā vietā un slīpumā.

Ja izmanto vienreiz gadā

Lielam cilvēku skaitam paredzēta nojume maksā dārgi (400–1400 eiro), tāpēc, ja to izmantosiet tikai reizi gadā, Jāņos, iespējams, izdevīgāk ir nomāt. Tad nevajadzēs arī raizēties par glabāšanu, jo materiālā var iemitināties peļu ģimene un sabojāt audumu, bet mitruma ietekmē rasties pelējums. Tāpēc pārsegs jāglabā sausā, tumšā un grauzējiem nepieejamā vietā, bet tādu mājoklī reizēm grūti atrast.

Iznomātāji piedāvā visdažādāko izmēru un formu nojumes. Parasti nomas maksā iekļautas divas dienas, lai varētu laikus sagatavoties svētkiem un nākamajā dienā atvest atpakaļ. Par 3 x 3 m nojumes izmantošanu divās dienās jāmaksā 15–30 eiro (ar sienām dārgāk), bet par 5 x 5 m un 6 x 3 m nojumi – aptuveni 70 eiro. Izpētot piedāvājumu, jāsecina, ka dažādiem nomas uzņēmumiem cenas atšķiras pat divas reizes.

Reklāma
Reklāma

Rūpīgi jāizvērtē arī savas spējas salikt nojumi, it īpaši, ja tā ir ļoti liela. Pašiem nebūs problēmu ar 3 x 3 m un zvaigznes veida nojumi, bet pārējām, visticamāk, vajadzēs papildspēkus. Daži uzņēmumi uzstādīšanu ir iekļāvuši nomas maksā.

UZZIŅA

Kvalitatīva nojume maksā 120–200 eiro. Ja ir interesants dizains un augstvērtīgi materiāli, cena ir aptuveni 200–400 eiro.

PADOMS

Pērkot vajag pārliecināties, vai nojumi drīkst izmantot lietū, jo no Latvijā piedāvātajām gana daudzas dod patīkamu pavēni karstajās dienās, bet lietus laikā materiālam cauri tek ūdens.

Kas jāzina par nojumēm

• Atsevišķām nojumēm ražotājs izstrādājis tādu konstrukciju, kas diviem cilvēkiem viegli saliekama pat piecu minūšu laikā, bet citām šāds darbs var ilgt daudzas stundas, un tas attiecas ne tikai uz lielajām nojumēm.

• Nojumes ieteicams uzsliet no stipra vēja pasargātās vietās, nevis klajā laukā.

• Ražotājs nereti norāda, ka arī ūdensizturīgo nojumi nedrīkst izmantot stiprā lietū un vējā, tāpēc pirms iegādes noteikti jāizpēta lietošanas instrukcija. Ja nav papildu stiprinājumu pie zemes, nojume vētru nepārcietīs.

• Jāpievērš uzmanība pārseguma materiāla kvalitātei – jo blīvāks audums, jo tas izturīgāks. Jāņem vērā, ka audums ilgstošā saulē un vējā izbalēs un kļūs nepievilcīgs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.