Foto-Shutterstock

Lai zaļš nekļūtu zils… Kā izvēlēties gaismas diožu (LED) lampas 0

Lai gan pirmās gaismas diodes tika izgatavotas 1927. gadā, savu popularitāti tās ieguvušas tikai tagad. Šo lampu galvenās priekšrocības ir energoefektivitāte un ilgais kalpošanas laiks.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara 44
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

Protams, izvēloties jāņem vērā vairāki faktori, lai šo lampu gaisma nekaitētu mūsu organismam, it īpaši acīm – ir lampas, kuras izdala ļoti intensīvu gaismu zilajā spektra daļā, kas nelabvēlīgi ietekmē redzi un vakarā rada nevēlamu spriedzi.

Ar vatiem nepietiek

Atšķirībā no kvēlspuldzēm diožu lampas gaismas spēju nevar izteikt ar mums tik pierastajiem vatiem – jo to vairāk, jo kvēlspuldze dos vairāk gaismas. LED lampai šis skaitlis raksturos vien patērēto elektroenerģijas daudzumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no būtiskākajiem diožu lampas raksturlielumiem ir gaismas plūsma, ko tā izdala. Šo daudzumu mēra lūmenos (lm). Tieši tas ir viens no skaitļiem, kam jāpievērš īpaša uzmanība, izvēloties konkrētu izstrādājumu vai plānojot mājokļa apgaismojumu kopumā.

Siltā un aukstā gaisma

Otrs būtiskākais LED lampas raksturlielums ir gaismas temperatūra, ko mēra Kelvina grādos (K). Mūsu redze ir pieradusi pie gaismas, kas pēc savas būtības ir dzeltena, – tai ir lielāka spektra sarkanā un dzeltenā daļa. Parastās kvēlspuldzes gaismas temperatūra ir 2700–3500 K. Dabiskās dienasgaismas temperatūra ir aptuveni 4200 K, bet aukstas baltās gaismas (tādas, kurā ir vairāk zilganās spektra daļas) temperatūra ir 5500–6500 K. LED lampas ar siltākiem toņiem iegūst, apvienojot vairāku krāsu gaismas diodes vienā gaismeklī (RGB–LED), nevis tikai zilo gaismas diodi pārklājot ar īpašu sastāvu. Tomēr arī šādās lampās ir visai liels zilās gaismas daudzums, tāpēc tās labāk neizvēlēties telpām, kurās pavadāt diennakts tumšo laiku, piemēram, guļamistabās. Palielināts gaismas daudzums spektra zilajā daļā palielina uzmanību, reakcijas ātrumu, maina garastāvokli, jo organismā nomāc miega hormona melatonīna izdalīšanos. Tas viss noder dienā, nevis laikā, kad jāatpūšas vai jāiemieg.

! Tāpēc gaismas diožu lampas vislabāk iederēsies darba telpās, kur jāsaglabā možums un labas darbaspējas.

Reklāma
Reklāma

Mājās vislabāko rezultātu dos 2700–3200 K dzeltenīga gaisma, kamēr birojiem labāk atstāt baltāku gaismu.

Jāņem arī vērā, ka matēts lampas stikls var samazināt gaismas plūsmu pat līdz 30%.

Fakti par gaismas temperatūru:
• sveces liesma – 1930 K;
• saullēkts un saulriets – 1850 K,
• kvēlspuldze – 2700–3500 K,
• mēnesgaisma – 4100–4150 K,
• dienas gaisma izstaro apmēram 5000 K.

Palīdz taupīt elektroenerģiju

Izvēloties kādu no spuldžu veidiem, jāņem vērā energoefektivitātes marķējums. Labākās ir A+ un A++ klases spuldzes. Pēc tam jāskatās elektrības patēriņš gadā, kas visā Eiropas Savienībā tiek rēķināts, pieņemot, ka spuldze diennaktī degs 3,7 stundas. 12 kWh patēriņš gadā ir labs rādītājs, bet iespējams iegādāties arī spuldzes, kas būs vēl ekonomiskākas un patērēs 10 vai pat 9 kWh (A++ klases) gadā. Ja spuldze tiks lietota mazāk nekā 3,7 stundas diennaktī, arī elektroenerģijas patēriņš būs zemāks.

Lai zaļš nekļūtu zils

Svarīgs ir krāsas atdeves indekss (RA). Ja tas ir zem skaitļa 65 (vislabāk, ja virs 80!) vai nav minēts vispār, gaisma ir nekvalitatīva, jo kropļo īstās krāsas, piemēram, oranžā izskatās pēc dzeltenas vai zaļa – pēc zilas.

Izvēloties LED lampu, tāpat jāpievērš uzmanība tās cokolam. Tam jābūt labi piestiprinātam korpusam un jāatbilst jūsu gaismekļa tehniskajām prasībām. Populārākie cokolu veidi ir E14 un E27, taču ražotāji piedāvā cokolu veidus visām gaismekļu sistēmām.

Jaudīgās gaismas diožu lampās iebūvēts arī radiators dzesēšanai. Standarts nosaka, ka tās nedrīkst sasilt vairāk par +50…+70 °C.

Foto-Shutterstock

Kvalitāte ietekmē cenu

Ražotāji norāda, ka LED lampas kalpo 20 000–50 000 stundu. Tomēr šis laiks ir atkarīgs arī no mājas elektrosistēmas īpatnībām. Daudz labāku priekšstatu sniedz informācija par ieslēgšanas reižu skaitu. Ja lampas resurss ir 20 000 ieslēgšanās reižu, tad, lampu ieslēdzot 10 reižu dienā, tā kalpos aptuveni piecus gadus. Izmantošanas laiks atkarīgs arī no lampas uzbūves, vai tajā izmantoti kvalitatīvi komponenti. Labākajos modeļos ir iebūvēts strāvas stabilizators, kas palielina šo laiku.

Par lampas kvalitāti liecina tās ražotājs. Pasaulē atzīto firmu izstrādājumi ir dārgāki. Piemēram, “Philips” 7 W (806 lm) A++ klases LED lampa ar E27 cokolu, kas labi iederas ikdienā lietojamos gaismekļos, maksā nedaudz vairāk par 4 eiro. Taču veikalos iespējams atrast lampas ar līdzīgiem raksturlielumiem, kas maksā aptuveni trīs un pat mazāk eiro. Tomēr cenu nevajadzētu izvirzīt par galveno faktoru bez spuldžu kvalitātes pārbaudes vai speciālistu konsultācijas. Ja LED spuldze, salīdzinot ar citām, ir ievērojami lētāka, tā, iespējams, būs nekvalitatīva.

* Publikācijas sagatavošanā izmantoti spuldžu ražotāju informatīvie materiāli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.