Foto: Ieva Lūka/LETA

Latvijas pārtika tirgotājus neinteresējot 25

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē (LOSP) patlaban darbojas 60 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas. Minētās aptaujas atziņas galīgi nerunā par labu veikalu bieži piesauktajai pozitīvajai attieksmei pret vietējo ražotāju.

Veikalnieku publiski teiktajā skan sauklis “vietējiem ražotājiem priekšroka”, taču darbos viss esot pretēji.
CITI ŠOBRĪD LASA

Lūk, dažas ražotāju atziņas – “neakceptē jaunumus”, “nebrīdinot izņem no sortimenta”, “smags sadarbības sākšanas process”, “neakceptē ražotāja cenu izmaiņas”, “augstas loģistikas izmaksas” utt.

Taču galvenā problēma, kas izkristalizējusies aptaujas atbildēs, ir vēl skarbāka, proti, tirgotājiem vietējais ražotājs esot “dziļi vienaldzīgs un ir tikai manipulācijas ierocis cīņā par peļņu un tirgus daļu”.

Par to liecinot fakts, ka veikalu plauktos vairāk nekā 65% ir ievestie pārtikas produkti, attiecīgi tikai 35% ir Latvijas ražotāju produkcija. Atsevišķos produktu segmentos ievestā produkcija sasniedzot pat 80%.

Pārtikas tirgu kropļo lieli importa pārtikas iepirkuma apjomi, ko organizē ne tikai tirdzniecības ķēdes, bet arī vairumtirdzniecības bāzes. Kvalitatīva un svaiga vietējā produkcija tiek pielīdzināta importa produkcijai ar zemāku kvalitāti un līdz ar to tiek “nospiesta” cena, kas ražotājam neļauj saņemt cenu, kas būtu atbilstoša ieguldītajam darbam.

Otra lielākā ar tirdzniecības ķēdēm saistītā problēma ir preču uzcenojums.

Aptauja atklāj, ka vidējais veikala uzcenojuma līmenis vietējai precei ir aptuveni 50%, bet esot novēroti arī gadījumi, kad uzcenojums sasniedz 160%. Visas pārtikas ražotāju atbildes liecina, ka, pēc viņu domām, piecenojuma griesti būtu jānosaka vidēji par 25–30%, vien atsevišķām preču grupām uzcenojums pieļaujams augstāks.

“Ražotājiem nav nekādu iespēju ietekmēt produkcijas cenu veikalu plauktos, savukārt valstij nav ietekmes instrumentu, lai pēc būtības īstenotu ES stratēģiju “No lauka līdz galdam”. Proti, viens no šīs stratēģijas mērķiem ir nodrošināt taisnīgus ienākumus un spēcīgu atbalstu primārajiem pārtikas ražotājiem,” norāda pārtikas ražotāju pārstāvji.

Aptaujā iegūtās atbildes vieno arī atziņa, ka, aizbildinoties ar jēdzieniem “brīvais tirgus” un “konkurence”, valsts nedarot neko, lai aizstāvētu Latvijas ražotāju intereses.

“Reālā situācija ir pilnīgi pretēja valsts interesēm, tajā skaitā arī Zaļā kursa būtībai. Saražotā pārtika tiek vadāta no milzu attālumiem, nerēķinoties ar kaitīgajiem izmešiem. Nereti ir gadījumi, kad zemnieka atvestais jāved pa to pašu ceļu atpakaļ, jo veikalu tīkls pēkšņi izdomājis šonedēļ preci nepieņemt,” tā LOSP pārstāvji.

Jāpiebilst, ka LOSP aptaujā par sadarbību ar pārtikas tirdzniecības veikalu tīkliem drīzāk pozitīvi tiek vērtēti nosacīti nelielie veikalu tīkli – “Citro”, “Baltstore”, “Lats”, “Aibe”, kā arī vairākkārt pozitīvā kontekstā tiek minēts “Rimi”. Savukārt sadarbība kā viduvēja vai drīzāk negatīva tiek vērtēta ar “Top” un “Elvi”, kā arī visbiežāk negatīvas sadarbības kontekstā tiek minēta “Maxima”. Jāpiebilst arī tas, ka atsevišķiem ražotājiem pozitīva sadarbība ir ar visiem tirdzniecības tīkliem.

Ko iespējams darīt lietas labā? Apstākļos, kad iedzīvotāju pirktspēja ir samazinājusies un izvēli nosaka produkta cena, bet ražotājiem jākonkurē ar subsidētu un lētāku citvalstu produkciju, nepieciešama valsts iejaukšanās, uzskata LOSP.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Atsevišķiem ražotājiem cīnīties ar tirgotājiem ir pašnāvība. Vajag konkrētus valsts atbalsta pasākumus, kas garantētu ES stratēģijas “No lauka līdz galdam” īstenošanu. Tur viens no mērķiem ir nodrošināt taisnīgus ienākumus un spēcīgu atbalstu primārajiem ražotājiem. Viens no risinājumiem – uzcenojuma griesti būtu jānosaka Konkurences padomei, tādēļ nepieciešami grozījumi Negodīgas konkurences novēršanas likumā. Jāuzlabo noteikumi par ielu tirdzniecību. Ja nav iespējams ietekmēt tirgotājus, jānosaka maksājumi ārvalstu autotransportam, kas rada kaitējumu videi u. tml.,” rezumē LOSP pārstāvji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Priežu dzīvžogs: principi, to veidojot
PATA speciālisti: Trīs soļi terases izbūvei
Mizgrauža bojājumu ierobežošanai egļu mežaudzēs no aprīļa būs ārkārtējā situācija 230 pagastos
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Lasīt citas ziņas
FOTO. Zosis, stārķi, dzērves – Latvijā pamazām atgriežas gājputni
Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Avdijivkā krievu karaspēks pielietojis gāzes granātas, kuru izmantošanu aizliedz konvencija
“Air Baltic” iegādājies elektroautomašīnas 100 000 eiro vērtībā katru; ministrs pieprasīs skaidrojumu
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
Latvijai strauji tuvojas nokrišņu zona – valsts lielāko daļu pārklās sniegs
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Latvijas futbola fani satricina tribīnes Velsā
16:01
Latvijai strauji tuvojas nokrišņu zona – valsts lielāko daļu pārklās sniegs
15:56
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
15:56