Lauku stila vadi un slēdži 0

Dažviet nomaļākās lauku mājās pie griestiem un sienām vēl redzami laika gaitā nodzeltējuši porcelāna podiņi (elektroizolatori) un savīti kapara elektrības vadi ar divkāršu izolāciju, kam ārējo kārtu veido kokvilnas audums.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Tā kā vecā elektroinstalācija populārāka laukos, mūsdienās to dēvē par kantri jeb lauku stilu. Itālijā tā jo­projām tiek ražota. Tiesa, ne vairs kā lēta masu produkcija, bet kā ekskluzīva prece.

 

Trūkumi un priekšrocības

Guļbaļķu, ķieģeļu un akmeņu sienām kantri stila elektroinstalācijas sistēmas ir ideāli piemērotas dizaina un uzstādīšanas vienkāršuma ziņā. Elektrovadus neslēpjot, tie kļūst par stilīgu interjera dizaina elementu. Arī no ugunsdrošības viedokļa ir labāk, ja visi elektroinstalācijas elementi ir labi pārskatāmi, tos viegli kontrolēt un veikt remontu. Vītajiem vadiem zīda apvalkā, spoži baltajiem podiņiem, slēdžiem un rozetēm var stilā pieskaņot griestu un sienas lampas. Retro sērijas elektroinstalācijas piederumi Latvijā jau kādu laiku pasūtāmi SIA “Megalight” – “Fanttini” ražojumi, “Cenu klubs” – “Gambaraci” piedāvājums un veikalā “Elstar” – itāļu firmas “Fanton” ražotā “Country Ceramiks Collection” sērija.

 

Vadi un podiņi

CITI ŠOBRĪD LASA

Elektrības nesēji ir savīti kapara elektroinstalācijas vadi ar divkāršu izolāciju, apakšējā izolācijas kārta un augšējā dekoratīvā aizsargkārta austa no zīda diegiem. Vadu šķērsgriezums ir 0,50; 0,75; 1; 1,50 vai 2,50 mm, tātad tie piemēroti arī pamatīgām slodzēm, stāsta veikala “Elstar” vadītājs Sergejs Bulatkins. Parastajai instalācijai kabelī savij divus, trīsfāzu elektroinstalācijai – trīs vadus. Pieskaņot vadus interjeram palīdz izvēle no četrām krāsām: baltas, bēšas, zeltainas un brūnas.

Pie sienas vadus stiprina ar porcelānam līdzīgas masas elektroizolatoriem, to platums 16 mm vai 19 mm, augstums 25 mm. Masīvākie domāti trīsdzīslu, smalkākie – divdzīslu vada turēšanai. Apaļīgā forma un spoži baltais porcelāna tonis podiņiem ļauj padarīt omulīgāku jebkuru interjeru.

Pārējā elektroinstalācijas sistēmas daļa – slēdži, rozetes, sadales kārbas un cokoli (70 mm diametrs) veidoti no tāda paša materiāla kā podiņi un izskata ziņā pietuvināti vēsturiskajiem prototipiem. Tos izgatavo no alumīnija bāzes tehniskās keramikas, kas ir ļoti cieta, kā arī baltāka un izturīgāka par parasto porcelānu. Keramikas kārbas stiprina uz virpota koka pamatnēm. Stiprināšanai izmanto misiņa skrūves ar pusapaļām galvām. Elektrības vada izeju un ieeju sienā noslēdz speciāls 30 mm diametra porcelāna ieliktnis.

 

Stilīgi gaismekļi


Izveidojot kantri elektroinstalācijas sistēmu ar vadiem, slēdžiem un rozetēm, noder tā paša materiāla stilā atbilstoši gaismas ķermeņi. Kantri sērijas lampu abažūri atgādina ar zilu vai sarkanu krāsu apgleznotus porcelāna šķīvjus 40 cm diametrā, kas var būt gludi vai eleganti sakrokoti. Greznākās griestu lampas ir ar regulējamu augstumu, ko nodrošina liels, vados iekārts porcelāna atsvars. Lampu metāla furnitūra ir no bronzas, pirms pievienošanas pīto vadu ap bronzas cilpu nostiprina, sasienot mezglā. Pie griestiem vadi stiprinās speciālā porcelāna cokolā. Standarta variantā lampa karājas vadā. Pie sienas stiprināmo bra abažūru diametrs ir 22 cm, tie tāpat ir gludi vai krokoti, ar tuklu porcelāna vai tievu bronzas kātu, kas lampu tur apmēram 45 grādu leņķī. Arī ierastie plakanā kupola gaismekļi, ieguvuši porcelāna šķīvja apmali, izskatās pavisam citādi. Ekonomiskā variantā var izmantot vienkāršu porcelāna cokoliņu, baltu vai apgleznotu, ko piestiprina pie sienas, un 90 grādu leņķī ieskrūvē matēto spuldzi. Nebūs tik izsmalcināti kā bra, toties vēsturiski autentiski.

Reklāma
Reklāma

 

 

 

 

Aprēķini un montāža

Pirms došanās uz veikalu jāuzzīmē instalācijas shēma un jāaprēķina vadu garums. Vadus pārdod ruļļos pa desmit metriem (labāk lai paliek pāri, nekā pietrūkst). Porcelāna mezglus stiprina uz virpotiem koka diskiem. Tradicionālā veidā vispirms liek pamatni, tad funkcionālo daļu, pēc tam vadus un tad porcelāna uzliku. Kad mezgli piestiprināti, liek podiņus. Pirmo skrūvē aptuveni 45 mm no mezgla. Vienam podiņam no otra jāatrodas apmēram 40 – 50 cm attālumā. Parasti pieskrūvē podiņus mezglu tuvumā un atlikušo attālumu sadala vienādās daļās. Jo podiņi uz griestiem būs tuvāk, jo vads stāvēs stingrāk. Taču pārmērīgu matemātisku precizitāti nevajag censties sasniegt, jo tas ir lauku stils… Lai instalācija drošāk turētos, vadus uz podiņa var sasiet ar piemērotas krāsas aukliņu (komplektā). Vispirms aukliņas izvij vienā pusē un izveido mezglu, tad izveido divas cilpas, kurās iespriego izolatora galviņu, un sasien mezglu otrā pusē.

 

 

 

 

 

 

 

Uzziņa

Jo vads ir resnāks, jo dārgāks, tādēļ lētāk sanāks pirkt strāvas prognozētajam patēriņam atbilstoša resnuma vadus: uz lampu – vistievāko, uz virtuvi – resnāko. Var izmantot vienkāršu aprēķinu: 0,5 mm diametra vads domāts līdz 0,7 kW, 0,75 mm līdz 1 kW, 1,5 mm – 2 kW, 2,5 mm – 4 kW. Ja nepieciešams pievadīt lielāku strāvas daudzumu, var izmantot atsevišķus kabeļus. Lai saglabātu interjera vienotību, var neņemt citu vadu, bet izmantot vairākus vītus vadus. Tā 8 kW jaudu elektriskajai plītij nodrošinās divi 2,5 mm šķērsgriezuma vadi.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.