“Ja ik pa laikam viens sakņūp, tad otrs bužina augšā. Visu dara labāku tas, ka esam ne tikai līdzradītāji un līdzizpildītāji, bet arī dzīves partneri,” stāsta kustību mākslinieki Elīna un Rūdolfs Gediņi.
“Ja ik pa laikam viens sakņūp, tad otrs bužina augšā. Visu dara labāku tas, ka esam ne tikai līdzradītāji un līdzizpildītāji, bet arī dzīves partneri,” stāsta kustību mākslinieki Elīna un Rūdolfs Gediņi.
Foto: Karīna Miezāja

“Līdzdzīvotāji, kas runā dejas valodā.” Intervija ar kustību māksliniekiem Elīnu un Rūdolfu Gediņiem 2

Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jaunie un talantīgie kustību mākslinieki ELĪNA un RŪDOLFS GEDIŅI katrs individuāli jau ievilkuši spilgtus un paliekošus zīmējumus Latvijas laikmetīgās dejas un kustību mākslas ainavā. Gan Elīnas, gan Rūdolfa radošajā kontā ir teātra, operu un laikmetīgās dejas izrāžu kustību partitūras, uz deju grīdas nereti iznākot arī viņiem pašiem.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pirms gada kļuvuši par laulātu pāri arī dzīvē, mākslinieki radošos spēkus apvienojuši viņu pirmajā divatnes dejas izrādē – tandēmā kopā ar vizuālajiem māksliniekiem Kristu un Reini Dzudzilo tapusi izrāde “Ļoti labas minūtes”, domājot par trešo pāri – vācu domātāju Valteru Benjaminu un viņa mīlestību, latviešu režisori Asju Lācis. 27. oktobrī Dailes teātra Lielajā zālē iecerētā pirmizrāde nu gaida skatītājus pēc ierobežojumu atcelšanas.

 

Arī neesot laikmetīgās dejas aizrautīgiem cienītājiem, Elīnas un Rūdolfa Gediņu darbu lasītāji nevar nepamanīt teātra un operas iestudējumu programmās – labu tiesu spilgtāko kustību zīmējumu pēdējo gadu izrādēs veidojuši viens vairs otrs māk­slinieks. Šīs sezonas “Spēlmaņu nakts” balvai izvirzīts gan “Dirty Deal Teatro” iestudējums “Triptihs: Džeks Uzšāvējs, Skittles, Ludzas kadriļa”, gan teātra “Kvadrifrons” izrāde “Nēmiz pǟl!”, kuru horeogrāfiju veidojis Rūdolfs Gediņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat teātra balvai izvirzīta arī Jaunā Rīgas teātra izrāde “Klāvas tantes skūpsts” (režisors Uldis Tīrons) un Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Sapnis vasaras naktī” (režisors Elmārs Seņkovs), kuru kustību režisore ir Elīna Gediņa – mākslinieces kontā jau ir 2019./ 2020. gada “Spēlmaņu nakts” balva par izrādēm “Tukšais zieds (Jerma)” Nacionālajā teātrī un “α Sapiensi” ar teātra apvienību “Esarte” Valmieras vasaras teātra festivālā. Izrādē “Ļoti labas minūtes” Elīna un Rūdolfs pirmoreiz būs gan kustību autori, gan izpildītāji, uz skatuves esot divatā.

 

– Izrāde “Ļoti labas minūtes” pirmizrādi ar skatītājiem nepiedzīvos jau otrreiz. Pirmā nenotika pagājušajā decembrī. Kāda ir jūsu sajūta laikā, kad izrādes, idejas brīdi pa brīdim jāiesaldē vai jārestartē?

Elīna Gediņa: – Varētu likties, ja vienreiz jau tā bijis, tad otrreiz būs vieglāk, bet tā nav. Ir vēl kaut kā satriecošāk. Pat nesagaidot lokdaunu, nojautām, ka atkal nevarēs rādīt izrādi, bet tomēr strādājām un cerējām, ka kaut kādā mistiskā veidā tas varēs notikt. Tomēr bija arī laime nelaimē – pirmoreiz izrādei neiznākot, varējām salīdzinoši ilgu laiku mēģināt īstajā mērogā un scenogrāfijā, kas normālos ap­stākļos nebūtu iespējams pārējo repertuāra izrāžu uzbūvju un nobūvju dēļ.

Reizē šajā dīvainajā sezonā veidojās lieli darbu sastrēgumi, un man pašai izkristalizējās, ka šādi varu strādāt tikai īstermiņā. Mans radošais ritms ir ļoti lēns, kas paredz ilgu laiku katru darbu gan izdomāt, gan realizēt, gan – pēc tā pienācīgi atjēgties. Šoreiz atjēgšanās īsti nebija – tieši šo deficītu šobrīd jūtu. Pašreizējā starpstāvoklī vieglāk nekļūst.

– Kā šobrīd māksliniekam tikt galā ar šo “vieglāk nekļūst”?

Rūdolfs Gediņš: – Uz maiņām mēģinām viens otru uzmundrināt. Ja ik pa laikam viens sakņūp, tad otrs bužina augšā. Visu dara labāku tas, ka esam ne tikai līdzradītāji un līdzizpildītāji, bet arī dzīves partneri.

Elīna: – Līdzdzīvotāji! Un vīns arī reizēm palīdz (smejas).

– Katrs atsevišķi un arī divatā esat arvien bijuši tuvumā teātrim, veidojot gan kustību partitūras, gan paši piedaloties izrādēs kā dejotāji. Vai tādēļ jūsu pirmajai kopīgajai dejas izrādei jānotiek teātrī?

Elīna: – Mūsu kopizrādes radīšanas laiks lielā mērā sakrīt ar mūsu līdzdzīvošanas sākumu. Tā ir liela daļa mūsu kopējās dzīves. Tāpēc tas ir vēl jo sāpīgāk, ka izrādei neizdodas nokļūt līdz skatītājiem. Bet izrādes ceļš līdz teātrim ir garš, vairākos posmos. Sākums tam bija Valtera Benjamina “Maskavas dienasgrāmata”.

Lasīšanas laikā pieķēru sevi pie domas, ka man patīk, kā viņš raksta jeb, pareizāk sakot, – kā viņš veido teikumus. Viņš raksta ļoti precīzi. Pat horeogrāfiski. Man bija jādomā par to, vai varu būt tikpat precīza kā Benjamins vārdos arī savā medijā, kas ir kustība. Lasot atzīmēju teikumus, kas man šķiet dinamiski. Pēc tam Rūdis lasīja savu grāmatu ar tādu pašu aicinājumu pasvītrot, un tad salīdzinājām, cik daudz šie atzīmētie teikumi saskan.

– Saskanēja?

Elīna: – To bija diezgan daudz, bet tas vairāk bija interesanti nekā izšķiroši. Tur sāka dzimt ideja par kopīgu izrādi, tad vēl noteikti nezinot, ka tas būs Dailes teātrī. Diezgan ilgi, gandrīz gadu, radījām kustību materiālu. Jau gatavu to iedevām vizuālajiem māksliniekiem – Kristai un Reinim Dzudzilo.

Mūsu radītais kustību materiāls kalpoja kā ekvivalents lugai teātrī, kustību dramaturģija, ko abiem Dzudzilo ietērpt vizuālā valodā. Šīm divām māk­slām sarunājoties, radās “Ļoti labas minūtes”, un Dailes teātris bija mūsu trešā pietura.

Tikko bija nomainījusies Dailes teātra vadība, un, pazīstot Viesturu Kairišu, šķita, ka viņš noteikti virzīs teātri laikmetīgāka teātra virzienā, tāpēc likās, ka tas, ko piedāvājam, varētu skatītājiem piedāvāt atšķirīgu teātra formu, ne tikai tekstā balstītas tradicionālas izrādes, bet arī vizuālu teātri.

– Vācu 20. gadsimta domātājs Valters Benjamins un viņa lielā romantiskā aizraušanās, latviešu teātra režisore Asja Lācis. Lielais cilvēks, kurš kļūst mazs mīlestības dēļ, esot viena no tēmām, kas piesaistījusi.

Elīna: – Šī tēma – liels un mazs vienlaikus, un tas, kā tie eksistē vienā cilvēkā, – man ir ļoti saistoša. Es daudz smaidīju, lasot šo grāmatu. Domāju, tas ir arī teksta ritma un vārdu lietojuma dēļ. Un ir arī otra tēma – sievietes marginalizācija vai atstāšana otrā plānā.

Asju Lācis vēsturiski un arī tajā, ko varam lasīt šodien, ļoti reti min kā patstāvīgu un paš­pietiekamu mākslinieci.Viņu vienmēr min kopā ar kādu no lielajiem vīriešiem – vai tas būtu (Bernhards) Reihs vai Valters Benjamins, vai Linards Laicens. Man tas liek domāt par to, ko tas sievietei nozīmē – būt blakus vai “aiz”.

Rūdolfs: – Veids, kā Valters ir formulējis savas sajūtas un attiecības ar Asju, ir jēgpilns un šarmants, bet mēs šajos apgalvojumos esam ielikuši mūs pašus. Izrāde noteikti daudz vairāk ir par mums nekā kā par Asju un Valteru. Gan par mums abiem kopā, gan par katru atsevišķi.

 

Foto: Karīna Miezāja

– Cik pazīstamam skatītājam jābūt ar “Maskavas dienasgrāmatas” tekstu, lai lasītu to dejas valodā?

Elīna: – Tas noteikti nav priekšnosacījums. Var pat nezināt, kas ir Benjamins, bet, ja ir jau kādas zināšanas, tad var atklāt vēl kādu izrādes slāni.

Rūdolfs: – Tas noteikti nav grāmatas inscenējums.

– Un tomēr – šeit priekšplānā iznāk deja, kas teātra izrādē parasti ir tikai viens no elementiem. Vajadzīga drosme, lai tieši deju izvirzītu centrā, uz lielās skatuves?

Elīna: – Kad tu saki par drosmi, atceros, ka 2015. gadā taisīju solo izrādi “Korpuss”. Kad jau bija notikusi pirmizrāde, man visi teica, ka es esot tik drosmīga – solo izrāde taču! Man pat prātā nebija ienācis, ka tas būtu kaut kā drosmīgi. Man šķiet – es taisu izrādi, jo gribu kaut ko teikt. Arī tagad, nu jau ilglaicīgi strādājot ar Rūdi, esam tā saauguši ar materiālu un ideju, ka vienkārši meklējam labākos risinājumus, lai izrāde būtu tieši tāda, kādu iztēlojamies.

Rūdolfs: – Tuvākais drosmei ir bijis priecīgs satraukums, ka kaut kas solās notikt. Nav bijis baiļu, kuru pārvarēšanai nepieciešama drosme, jo ir bijis daudz laika rūpīgi pieņemt lēmumus, nekas nav noticis pavirši vai bez iemesla. Gan mums divatā, gan vakaros ar Kristu un Reini, ko esam pavadījuši domājot, bijis ne tikai daudz labu minūšu, bet arī stundu. Pārliecību rada arī tas, ka pēc iekšējās pirmizrādes saņēmām daudz labu vārdu no dažādiem cilvēkiem. Dzīvojot šajā sajūtā, vienkārši gribam, lai izrāde sastop vairāk skatītāju.

– Reiņa un Kristas Dzudzilo skatuve kā sarkans kubs raisa daudz asociāciju, bet tagadējo notikumu fonā tas liekas īpaši trāpīgs kā ierobežota dzīves telpa pārim, kam, citējot izrādes pieteikumu, iespējamas gan attiecību ziemas, gan vasaras.

Elīna: – Jā, šis kubs kļūst par tādu kā attiecību boksa ringu. Izrādē ir daudz spēles, gan savstarpējo attiecību, gan – domino. Piemēram, ja tas ir strīds, tad tā ir spēle “kurš uzvarēs”, bet tikpat labi spēlei var būt seksuāls raksturs. Ir ļoti dažādas līdzpastāvēšanas iespējas.

Rūdolfs: – Darba līdzautori, Krista un Reinis, to veidoja diezgan apzināti un, atsaucoties uz šo pandēmijas ieslogotību, vēlējās, lai esam ierobežoti telpā. Boksa rings ietver arī sāncensības garu. Arī domino spēle ir process, ko nevar darīt viens. Tavs gājiens dod iespēju otra gājienam, bet galu galā – uzvar tikai viens, kamēr otrs zaudē.

Elīna: – Ir iespējams neizšķirts, bet tas neskaitās.

– Kā noturēt neizšķirtu radošā pārī? Krista Auznieka, kā arī Kristas un Reiņa Dzudzilo nesen uzvestās kameroperas “Tagadne” uzvedumā bijāt kustību māk­slinieces un izpildītāja attiecībās.

Elīna: – Mums ir bijuši vairāki darbi, kur strādājam kopā, bet atšķirīgās pozīcijās vai lomās. Man šķiet, ka mums nav ar to problēmu. Esmu piefiksējuši, ka jūtos ļoti droši, ja Rūdis ir klātesošs. Mums ir bijusi arī situācija, kad abi strādājam vienlaikus vienā teātrī, bet atšķirīgās zālēs, un šī apziņa, ka Rūdis arī ir teātrī, kaut citā telpā, mani nomierina.

SAISTĪTIE RAKSTI

Rūdolfs: – Mēs viens otram uzticamies un palīdzam, arī strādājot pie atsevišķiem iestudējumiem. Izmantojam to, ka pārstāvam vienu nozari un lielos vilcienos “dalām” arī gaumi vai standartus. Dažādi sadarbības modeļi, protams, prasa pielāgošanos un saspīlējumi ir neizbēgami, bet mums patīkt būt kopā. Arī strādājot.

– Jūs mājās dejojat?

Rūdolfs: – Dažkārt apķeramies un pašūpojamies (smejas). Bet, jā, reizēm ir šādas tādas virtuves dejas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 4
5 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
4 stundas
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 31
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 1
50 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 124
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Leiena: Eiropas Savienībai ir laiks domāt par obligātu vakcināciju
15:44
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ko par Melngaiļa dziesmu dienu Lielajā ģildē pirms 100 gadiem rakstīja “Latvis”?
15:19
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vensko: Kad gads ierit Adventa zīmē, kultūras cilvēki izgaismojas spilgtāk
15:02
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 67
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 14
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nav iespējams sarunāties ar diktatoru…” Intervija ar Francijas ārlietu ministru Žanu Īvu Ledriānu 38
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Runa ir par cilvēku dzīvībām.” Vīķe-Freiberga par to, ka Covid-19 ierobežojumi vairākas reizes noteikti par vēlu 124
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 5
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 6
5 stundas
LA
LA
Ziņas
Lasītājs jautā: “Kāpēc manavakcina.lv man ir atvērta iespēja vakcinēties 3. potei, bet kabinetā “noplāta rokas” atsaka un sūta mājās? 8
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Vācija vairs nav pirmajā vietā 20
6 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 4
9 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 111
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Pavļuts un re:čekisti ceļā uz vakcināciju benzīntankā, sabiedriskajā tualetē un morgā 82
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 323
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 vakcinēto vidū izplatījusies straujāk nekā starp nevakcinētajiem 101
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri 207
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre par to, vai krieviski runājošie ir drauds Latvijai? 57
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena