Dziesmā “Tur, kur Dieva kamanas slīd” japāniskā estētikā pirmoreiz apvienojušās grupas “Prāta vētra” un “Tautumeitas”.
Dziesmā “Tur, kur Dieva kamanas slīd” japāniskā estētikā pirmoreiz apvienojušās grupas “Prāta vētra” un “Tautumeitas”.
Publicitātes (Laura Vīksnes) foto

“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem!” “Prātinieki” pārsteidz ar sensacionālu koncertfilmu, kas skatīta jau 31 valstī 4

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Unikālas koncertfilmas veidā pirmizrādi piedzīvojis grupas “Prāta vētra” jaunais albums “Gads bez kalendāra”, kas līdz pat 29. oktobrim, kad straumēšanas platformās un vinila platēs klajā nāks grupas albums audioformā, būs vienīgais avots, kurā grupas talanta cienītāji un citi interesenti varēs novērtēt “Prāta vētras” jaunāko pilnmetrāžas veikumu.

 

LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 238
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Šodien pozitīvs C19 testa rezultāts un draud viss no tā izrietošais “: Aivars Lembergs cietumā inficējies ar Covid-19 122
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 58
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Nenoliedzami aizraujošs būtu koncertfilmas “Gads bez kalendāra” veikuma māksliniecisks novērtējums. Kādēļ, piemēram, filmas vizuālais ietērps, sekojot “Prāta vētras” jaunā albuma pirmā vēstneša dziesmas “Feels” animētā videoklipa estētikai, ir jauneklīgi koši krāsots šobrīd pasaulē aktuālā japāņu komiksa manierē?

Un vai dziesmas, ko jau atkārtoti līdzproducējis zviedrs Povels Olsons, ļauj atpazīt trīs gadu desmitos kaldināto, latviska sentimenta piesātināto “Prāta vētras” mūzikas un teksta rokrakstu vai tomēr soļo globālas popmūzikas tendenču pavadā?

CITI ŠOBRĪD LASA

Šoreiz interesantāk šķiet paraudzīties uz latviešu supergrupas veikumu pasaules kontekstā šajā brīdī, kad pandēmijas dēļ sprādzienu piedzīvo skatuves mākslas virtuāli formāti. Vai šis laiks mūsu kultūras un izklaides baudīšanas iespējas izmainīs neatgriezeniski, arvien vairāk nosēdinot pie ekrāniem, un vai “Prāta vētras” koncertfilma ir viens no jauna laikmeta vēstnešiem vai tomēr paliks kā neparasts pandēmijas laika liecinieks?

 

Iekāpjot Dieva kamanās

Speciāli veidotas dekorācijas, ekrāni, dejotāji, tērpi, frizūras, grims, mūziķi… Starpā iesoļo arī brašs zirgs ar jātnieci, kā arī viesu statusā dzied šā brīža lokālie topa mākslinieki – reperis ansis, Dons, Intars Busulis un krievu aktieris Saša Petrovs.

Mazliet vairāk par stundu ilgā koncertfilma uzburta īpaši būvētā filmēšanas laukumā, kur raibā popa mūzikla numuru manierē virknējas dziesma pēc dziesmas tā, ka brīžam raibs gar acīm metas, un ir skaidrs, ka jānoskatās vairākas reizes (to pieļauj formāts), lai uztvertu slāņu slāņiem šūto audiovizuālo audumu.

Spilgti un neparasti koncertalbumā jaunā sadarbībā sevi pat vairākkārtīgi piesaka pēdējo gadu postfolka sensācija grupa “Tautumeitas”, pievienojot “Prāta vētras” skanējumam ne tikai nebijušu postfolkloras, bet arī sievišķu noti. “Tur, kur Dieva kamanas slīd” – tāds ir nosaukums vienai no Renāra Kaupera un “Tautumeitu” dziedātajām dziesmām, vienam no albuma jaudīgākajiem skaņdarbiem, kas vizuāli burtiski ievelk eksotiski japānisku motīvu piepildītā, pārpasaulīgā ainavā. “Neierastā muzikālā balāde ar etniskiem dziedājumiem liek aizdomāties, kas notiek, šķērsojot tās robežas, par kurām ikdienā neiznāk aizdomāties,” tā dziesmu komentē “Prāta vētra”.

Emocionālākie latviešu supergrupas "Prāta vētra" mirkļi

Ne tikai dziesma, bet arī pati “Prāta vētra” šķērso jaunas robežas, jo jauno albumu pirmoreiz Latvijas mūzikas vēsturē publikai piedāvā kā koncertfilmu tiešsaistē. Cik tālu slīdēs šīs koncertfilmas formāta kamanas jeb, citējot “Prāta vētras” mūziķi Māri Mihelsonu, jaunuzbūvētais velosipēds, “kādu iepriekš neviens vēl nav redzējis”, rādīs laiks.

Nav šaubu, ka, pandēmijas ierobežojumu spiesti, “Prāta vētra” ir pamatīgi riskējuši, mainot ierasto dzīvā koncerta formātu. Albums plus koncerttūre ir populārajā mūzikā gadu desmitos pārbaudīta albuma publiskas prezentācijas formula un, nav noslēpums, fizisko mūzikas ieraksta nesēju norieta laikā arī drošākais ieņēmumu avots, kamēr digitālās platformas pagaidām nozīmējušas visai neskaidru pelnīšanas iespēju.

Tomēr pasaules prakse – pandēmijas laikā novērojamais digitālu popmūzikas koncertformātu sprādziens – liek domāt, ka “Prāta vētras” vizionārs un koncertfilmas režisors Kaspars Roga arī šoreiz notvēris tendenci un grupas uzdrošināšanās “dienas beigās” būs īstā uzvaras kārts.

Iespējams, pareiza “taiminga” plānošanā konsultēties ar “Prāta vētru” derētu mūsu valsts vadītājiem – nopietni pa jokam, bet labāku brīdi par mājsēdes pirmo dienu virtuālai albuma prezentācijai izraudzīties nudien nav iespējams.

Katrā ziņā nav noliedzams, “Prāta vētrai” jau tagad izdevies nošaut vismaz divus zaķus – gan radīt sensāciju vietējā populārās mūzikas laukā, gan vienā paņēmienā tikt pie jauniem videoklipiem visām desmit albuma dziesmām – citā gadījumā video versijas parasti iegūst tikai albuma spilgtākās dziesmas.

Kā vēsta grupas menedžments, 21. oktobra vakarā, kad koncertfilma “Gads bez kalendāra” tika pirmizrādīta “Prāta vētras” interneta platformā, to noskatījušies jau vairāk nekā 4000 mājsaimniecību 31 pasaules valstī, kas ir ievērojams sasniegums, ņemot vērā, ka šī iespēja piedāvāta par maksu. Turklāt paredzams, ka skatītāju skaits krietni pieaugs ar katru dienu, jo koncertfilma skatāma arī pēc pirmizrādes.

 

Pandēmijas virtuālo koncertu lavīnā

Koncertfilma kā žanrs pasaules populārajā mūzikā jau daudzus gadu desmitus nav nekas jauns. Tā sakņojas mūziklu filmu klasikā, ko popmūzikas industrija asimilējusi savā manierē. Kā žanra pionieri milzu popularitāti savulaik izpelnījās grupa “Pink Floyd”, kuri 1971. gadā Pompeju amfiteātrī un Parīzes televīzijas studijā nofilmēja koncertfilmu “Live at Pompeii” bez skatītājiem.

Tikmēr pandēmijas ierobežojumi likuši mūzikas industrijai strauji pielāgoties apstākļiem un par peļņu nesošu produktu padarījuši dažāda vēriena koncertus bez skatītājiem. Straumēšanas platformas un globāli pieejami kanāli piedāvā vienu virtuālu koncertu pēc otra, mūzikas kritikas platformas “Billboard” un “Rolling Stone” veido straumētāko koncertu topus.

“Prāta vētra” koncertfilmas veidojuši un izdevuši jau iepriekš – jaunākā koncertfilma, “Skārda bungu tūre”, DVD formā iemūžinājusi grandiozo “Skārda bungu tūres” noslēguma koncertu Mežaparkā 2018. gadā. Tiesa, tie arvien bijuši dzīvo koncertu ieraksti, tapuši, klātesot publikai.

Tomēr koncertfilma “Gads bez kalendāra” ir kaut kas starp koncert­ierakstu un to, ko sauc par vizuālu albumu, kādus izdevuši, piemēram, Bejonse (“Beyonce”) vai Kanje Vests (“Runaway”) – pēdējie drīzāk līdzinās albuma dziesmu videoklipu sērijām, turklāt pirmizrādi piedzīvojuši interneta platformā.

Kaspars Roga, koncertfilmas režisors un idejas autors, arī vairāku grupas videoklipu režisors un lielkoncertu režisors, “Latvijas Avīzei” atklāj, ka aktuālu iedvesmas avotu šā brīža popmūzikas industrijā neesot trūcis. Starp tiem ir, piemēram, jaunās britu albāņu popdīvas Dua Lipa grandiozais tiešsaistes koncerts “Studio 2054” 2020. gada rudenī.

Dziedātājas revolucionārais pandēmijas laika produkts uzspridzināja popmūzikas pasauli – biļetes uz to iegādājās pieci miljoni skatītāju, un tas iekļuva Ginesa rekordu grāmatā kā visvairāk pārdotais tiešsaistes koncerts, kurā uzstājusies sieviete.

Kā iedvesmas avotu Kaspars Roga īpaši atzīmē britu grupas “Gorillaz” 2020. gada rudens tiešsaistes koncertšovu ar animācijas elementiem (“Song Machine Live”), tāpat arī, piemēram, slavenā Glāstonberijas festivāla pārraidi tiešsaistē.

Tiesa, atšķirībā no “Prāta vētras” koncertfilmas iepriekš minētie koncertšovi tika straumēti tiešsaistē jeb reālā laikā, kamēr “Prāta vētra” lietojusi “ugunsdrošāku” metodi, klausītājiem piedāvājot šova ierakstu.

“Iedvesmoja viss, kam piemīt pievienotā vērtība, kas ir kaut kas vairāk nekā vienkārši uzstāšanās vai nospēlēšana,” skaidro Kaspars, piebilstot: “Redzot to, kas notiek tirgū, sapratām, ka vai nu radām konkurētspējīgu produktu, vai arī nav jēgas to darīt. Izskatās, ka mums izdevās. Citējot Renāru (Kauperu): lai kaut kas notiktu, ir vajadzīga paša griba un providence no augšas. Šeit klasiski tas viss sakrita, par ko mums jāpateicas Visumam un notikumiem mums apkārt.”

 

Celmlaužiem pieder pasaule

“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem šajā lietā – pirmie, kas riskē ieguldīt šādā projektā un mēģina ar to labākajā gadījumā nopelnīt vai vismaz segt izmaksas,” atklāj “Prāta vētras” menedžere un koncertfilmas līdzproducente Aija Auškāpa. “Pirms koncertfilmas pirmizrādes ar puišiem atcerējāmies jaunību, kad bijām pirmie, kas sāka taisīt koncerttūres ar nopietnu tehnisko uzbūvi lielos laukumos ar nopietniem ieguldījumiem. Un tad bija patīkami redzēt, ka kāds sāk tam sekot – “Instrumenti”, “Musiqq”,” stāsta Aija Auškāpa.

“Protams, procesā bija daudz šaubu – projekts ir ļoti dārgs, un nebija skaidrs, kāds tam šajos laikos būs ekonomiskais pamatojums. Vienā brīdī vienojāmies – ja tās ir “Vētras” beigas, tad tās ir ārkārtīgi skaistas beigas. Varbūt ir vērts labāk atstāt tādu mantojumu nekā lēnām nomirt, pamazām apēdot savus uzkrājumus kaut kādos šašlikos,” piebilst K. Roga.

Aija Auškāpa lēš, ka ieguldījumu ziņā koncertfilmas projekts pielīdzināms viena lielkoncerta sarīkošanai. “Sākumā mēs to nosaucām par videoalbumu – bija skaidrs, ka tās būs visas dziesmas kādā studijā. Galvu es saķēru brīdī, kad ieraudzīju Kaspara vīziju, ko nozīmē šī studija – ekrāni, zirgs, drons, filmēšanas krāns, HD kameras un tehniskā uzbūve.

Piekrist lika doma, ka mums ir gan iespēja kaut ko izdarīt pirmajiem, gan iespēja albumu parādīt uzreiz visā pasaulē, gan tas, ka šajos gados esmu redzējusi, kā darbojas Rogas intuīcija un vizionāra spēja ieraudzīt lietas, ko vēl neredzu, bet rezultāts galu galā ir pārsteidzošs. Uzskatām to par eksperimentu un ceram uz pozitīvu rezultātu.

Pašlaik esam ļoti apmierināti ar iznākumu, jo šis ir jauns produkts un veids, kā patērēt kultūru. Pie mums arvien nav ierasts, ka par to ir jāmaksā – līdz šim vienīgais precedents ir bijis Jaunā Rīgas teātra seriāls “Aģentūra”,” teic koncertfilmas līdzproducente.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tikmēr Kaspars Roga uzsver – ekrānā skatāms produkts dzīvu koncertu aizstāt nevar, sakot: “Tās emocijas nav iespējams nokopēt vai šablonēt uz ekrāna, bet arī šādi var nonākt ļoti tuvu skatītājam. Lai arī nesalīdzināmas lietas – gan dzīvie koncerti, gan koncertfilmas –, manuprāt, abi ir dzīvotspējīgi nākotnē. Neesam atmetuši cerības par koncertiem vasarā, bet tagad ceru, ka mums ir izdevies maksimāli labi kompensēt savu iztrūkumu cilvēkiem, kuri pēc mums ilgojas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 236
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Šodien pozitīvs C19 testa rezultāts un draud viss no tā izrietošais “: Aivars Lembergs cietumā inficējies ar Covid-19 121
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 58
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 4
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 51
1 diena
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Drūms noslīkušo rekords! Riskējot ar dzīvību, nelegālie migranti pārpildītās gumijas laivās turpina šķērsot Lamanša šaurumu 13
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dome liek “Clean R” par sliktu ietvju tīrīšanu maksāt sodu 900 eiro dienā 9
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sprūds: Krievija vēlas, lai to ņemtu vērā un no tās baidītos 23
2 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 20
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikus no sniega neattīrītu ietvju dēļ Rēzeknes dome lauž līgumu ar uzņēmumu “Clean R” 1
17:06
LE
LETA
Ziņas
Mudināja meiteni sūtīt bildes! Vīrieti Bauskā tur aizdomās par nepilngadīgās pavešanu netiklībā 1
16:43
LE
LETA
Ziņas
Sniega dēļ Rīgā sabiedriskais transports kavējas līdz 20 minūtēm 1
16:32
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 34
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Vai medikamentus pret Covid-19 varētu ražot Latvijā? Atbild “Grindeks” padomes priekšsēdētājs Lipmans 19
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas lidostā sliktas redzamības dēļ “airBaltic” lidmašīna nobraukusi no manevrēšanas ceļa 16
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 1
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 43
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Šodien pozitīvs C19 testa rezultāts un draud viss no tā izrietošais “: Aivars Lembergs cietumā inficējies ar Covid-19 121
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 58
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai princis Čārlzs tiešām atteiksies no troņa un uzticēs to savam dēlam princim Viljamam? 5
6 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Vai valsts ģimnāzijām izglītības sistēmā vairs nav vietas? 12
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veidosies migla un sarma. Cik lieli mīnusi gaidāmi naktī uz sestdienu?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš uzdod līdz 2023. gada sākumam Pārresoru koordinācijas centru pievienot Valsts kancelejai 4
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jānis Vītoliņš: Elektrības sadārzinājums sāpīgāks būs iedzīvotājiem, nevis pašvaldībai 8
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 116
6 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 7
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kāpēc godīgi cilvēki melo un maldina? 28
21 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 9
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 4
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 14
20 stundas
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Tautumeitas” grib teju visi! Saruna ar etnogrupas tautumeitām Asnati un Aurēliju Rancānēm 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu valodā dziedošais japānis Masaki Nakagava pārcietis sarežģītu operāciju 4
7 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Grūti iedomāties, ka ar latgaliešiem varētu manipulēt, pretnostatot viņus pārējai Latvijai 17
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Demokrātija nozīmē ne tikai ņemt, bet arī dot un būt atbildīgiem,” profesore Sandra Veinberga par atšķirīgo Latvijas un Skandināvijas demokrātijā 65
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, kāpēc noticis iegruvums Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas tunelī 36
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 4. līdz 10.decembrim: kādas vēlmes piepildīsies?
5 stundas