Kā izvēlēties lielas ziemcietes

Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas
Lasīt citas ziņas

“Brīvdienu mājā vēlos izveidot lielu ziemciešu dobi, jo ar sīkumiem nav laika krāmēties, ravēt. Turklāt gribu, lai dobe jau nākamgad ir apjomīga, jo ap jauno māju vēl nav lielu koku un krūmu”, – jautā Dana Cēsīs.

“Lielākoties jaunākās selekcijas tendences un šķirnes tiek izstrādātas neliela un kompakta auguma, kas vairāk piemērotas standarta mazdārziņiem. Ja vēlas liela auguma ziemcietes, tad jāmeklē tā sauktās vecās labās vecmāmiņu puķes,” iesaka puķkope Maija Baiža no stādaudzētavas “Baižas”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo lielāks cers, jo ātrāk tas parādīs savu augumu. Ja ir iespēja, daļu augu ar lielu ceru var izrakt draugu dārzos, kur jau saaugušas varenas audzes. Pērkot stādiņus, labāk pirkt vismaz trīs uzreiz. Tos stāda ar nelieliem attālumiem, lai tie straujāk sakļautos un veidotu vienu ceru.

Liela auguma ziemcietes labi izskatās grupās ar hortenzijām, kuras arī var rudenī zemu nogriezt.

Izvēlas lielos

Izvēloties augus, der apdomāt, kādus ap­stākļus tiem varēs nodrošināt. Jo augs lielāks un ar raženākām lapām, jo vairāk barības vielu un ūdens tas gribēs. Dažādas graudzāles un augi ar smalku lapojumu labāk pacieš sausumu.

Liela auguma ziemciešu dobē izcilas būs dažādas graudzāles (niedru molīnijas, miskantes, ciņu smilgas, ciesas). Jau pirmajā gadā garu ziedu vāli dos delfīnijas. Skaisti zied un izturīgas ir kurpītes, rudbekijas, saulesactiņas, helēnijas. Varenas ir krastkaņepes, kazbārži. Tagad izcili skaisti sāk ziedēt smaržīgās sudrabsveces. Varenām lapām ir dekoratīvie rabarberi, rodžersijas, ligulārijas. Tām patiks auglīgāka un mitrāka augsne. Sudrabainu akcentu lapojumā dod sausumizturīgie dievkociņi, perovskijas. Visu vasaru izcils augums ir lupstājam.

Iespaidīgu masu strauji veido sūrene, taču to dārza tuvumā nevajadzētu laist, bet tikai vietā, kur ap to var appļaut, ierobežojot tās izplatību.

Ap metru un nedaudz garāki ir senāko un daudzu Krievijā selekcionētu šķirņu flokši.

Liela auguma ir arī peonijas (starpsugu hibrīdiem balstus nevajag), monardas, pelašķi, lielās pīpenes, ehinācijas, miķelītes. Arī astilbēm ir gara auguma šķirnes.

Reklāma
Reklāma

Kā ziemcieti var audzēt arī budlejas – vienā sezonā tās pagūst izaugt diezgan apjomīgas un uzziedēt smaržīgiem, ceriņam līdzīgiem ziediem.

Akcentam labi der ogainā fitolaka.

Varenākos augus labāk pirkt tieši stādaudzētavās, jo uz tirgiem parasti ved kompaktāka izmēra stādus.

Mulčē dobes

Ja augus sastāda un atstāj pliku augsni, jārēķinās ar traku ravēšanu. Kad augi saaugs un sakļausies, augsnes segumam nebūs tik lielas nozīmes. Lai mazāk jāravē, augsni starp jaunajiem stādījumiem pamatīgi mulčē ar mizu vai zāles mulču. Visvienkāršākā sliņķu metode ir augsnes noklāšana ar ģeotekstilu. To var klāt gan uz sagatavotas augsnes, gan tieši uz nopļautas zālītes dobei paredzētajā vietā. Pirms klāšanas mauriņā izrok bedres un ielabo katram augam paredzēto vietu. Tad uzklāj tekstilu un izgriež caurumus augiem. Vispirms uzklāt tekstilu un pēc tam rakst bedres ir sarežģītāk.

Ģeotekstilu klāj līdzeni, lai ūdens nenotecētu, bet arī nekrātos zemākajās vietās.

Ielabo augsni

Varenam augam ir jābaro raženais augums, tādēļ sagatavo atbilstīgu augsni.

Tagad ierīkojot dobes, norok velēnu un ap 30 cm dziļumā iestrādā trūdzemi, kompostu, kūdras substrātu. Ja nav labu kūtsmēslu un komposta, augsnes auglību var uzlabot, ierokot zemē zāli no tagad sapļautā mauriņa. Tas derēs lieliski, jo ataugušajā tagad nav sēklu, tāpēc būs mazāk nezāļu, nekā ja lieto kūtsmēslus vai kompostu, kas var saturēt nezāļu sēklas. Zemē var ierakt ne tikai zāli, bet arī citādas lietas, kas satrūd: lapas, kartupeļu mizas.

Smagās māla augsnēs irdenumam derēs smiltis, grants. Kā kaļķojamo materiālu var izmantot pelnus, krītu, dolomītmiltus.

Ja dārza augsne nabadzīga, smilšaina, lielām puķēm dobi ierīko sevišķi rūpīgi. Izrakto bedri izoderē ar mālu oderīti (der arī būvniecības preču veikalā nopērkamie). Tad ber auglīgu substrātu. Māls saglabās auglīgo slāni, neļaujot tam aizplūst.

Papildus augsnei pievieno ilgstošas iedarbības minerālmēslus.

Plāno atjaunot

Arī liela auguma ziemciešu dobe ik pēc trim četriem gadiem jāatjauno tāpat kā citi ziemciešu stādījumi. Šajos gados augi ir iztērējuši sagatavotajā augsnē esošos labumus. Par to liecina tas, ka dzinumi sāk izgāzties, tie ir mazāki, vārgāki, arī ziedēšana nabadzīgāka.

Tādām ziemcietēm kā populārās delfīnijas atjaunošana ik pēc trim gadiem ir obligāta, citādi ziedu nebūs, tās nīkuļos.

Rudens ir labs laiks dobju veidošanai un rekonstrukcijai, jo ir daudz mitruma un vairāk laika nekā pavasarī.

Padoms!

Nevairo gliemežus

Moderna tendence ir lielā auguma ziemciešu dobes atstāt nenovāktas arī ziemā. Tas patīk pašam augam, un dekoratīvi izskatās ziedkopas ar sarmu, sniegu. Taču tas nederēs, ja ir gliemežu invāzija. Tad labāk dzinumus nogriezt.

Ja dārzu apsēduši gliemeži, ar lapām, zāli augus mulčē pavasarī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.